AV receiver ONKYO HT-R518 - brum trafa

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

tono2204
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 02 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 34

AV receiver ONKYO HT-R518 - brum trafa

Príspevok od používateľa tono2204 » 28 Okt 2014, 12:00

Mam Onkyo HT-R518 kupovany ako novy 11/2011. Vsetko ide ako ma, ziadny problem s nim nemam, len v nom zacalo bruniet trafo. Obcas sa stane ze je ticho ale to len zriedkavo. Trafo je tam klasicke, nie toroidne. Vsetko je zapojene ako ma byt, nic nikde nieje dorabane/prerabane, vsetko je originalne. Napajane je s PC cez optiku.

Je napojene na spolocnu zasuvku v ktorej je najprv merac spotreby (Lidl) a potom prepetovka APC kde je pozapajane vsetko (PC, LCD, Router....) aj Onkyo. Zapojenie je vzdy to iste ako bolo od zaciatku.

Trafo je pripajane cez rele (je tam dalsia Stand-By elektronika ktora ma pravdepodobne vlastny pulzny zdroj) po zapnuti sa postupne zopnu 3 rele, kym ide zvuk s repro. Takze Soft-Start to ma urcite.

Brum ide 100% s velkeho trafa, nie z repro ani z inde. Mal som to rozobrate a nacuval som, myslel som si ze to bude od prachu, ale prach tam vobec nikde nebol vyditelny, aj tak som to pre istotu vyfukal kompresorom. Trochu to zjavne pomohlo ale po 2-3 dnoch to bruni zase. Nie ze by to brunelo neako silno ale ked je tycho ze s repro nic nehraje tak je to dost otravne (PC mam maximalne odhlucnene, takze to prehluci aj PC)

Ak ho necham pol chodinku vypnute (ale pod prudom) a potom zapnem tak brum tam neni ale tak do minuty sa postupne objavi. Celkovo je to vsetko uzivane setrne, ziadne nakladacky tomu. Je to taky jemnejsi brum, nie ako zvaracka, akokeby VF trafo v starej telke, ale zase nie pisklavy.
Da sa to neako odstranit?



! Upravený názov témy pre lepšie vyhľadávanie.Snažte sa písať do názvu témy typ zariadenia.upravil: 28.10.2014 mirosne !
Prílohy
DSC_0432.jpg
DSC_0430.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: AV receiver ONKYO HT-R518 - brum trafa

Príspevok od používateľa rezystor » 01 Nov 2014, 18:45

Ak je ten brum prenasany z transformatora, mozes skusit chytit plechy v tych miestach, kde su najpruznejsie. Trebarz vrchny kryt v strede, tak isto spodny kryt. Ak pri dotyku / stlaceni brum prestane, tak to znamena ze vibracie z trafa sa prenasaju na plechy / kryty, ktore potom funguju ako membrana reproduktora.... Nalepenim tlmiacej hmoty by sa to mohlo zlepsit.
Tuto alebo na audioweb.cz som videl aj pokusy o izolaciu trafa od skrinky cez gumove podlozky, ale ak sa dobre pamatam, brum zmizol iba ciastocne.

Ten brum je pomerne bezny, u niektorych transformatorov je mozne skrutkami stiahnut plechy silnejsie k sebe...
Mohlo by to byt sposobene aj medzizavitovym skratom, no to by si asi postrehol na tom meraci spotreby a prehrievani transformatora.
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: AV receiver ONKYO HT-R518 - brum trafa

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Nov 2014, 13:49

Ak by tam bol medzizávitový skrat, trafo by už dávno zhorelo, brum v transformátore vzniká ak je voľný nejaký plech, kostrička alebo vinutie, asi najlepším riešením je dať ho v nejakej firme ktorá sa zaoberá navíjaním transformátorov vákuovo naimpregnovať, ak je to iba uvoľnená kostrička vyskúšaj ju z boku upevniť kúskom cuprexitu zabrúseného do šikma, alebo zakvapnutím nejakého zriedeného laku.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
kurenco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 20 Aug 2013, 23:29
Bydlisko: Senica
Vek: 30

Re: AV receiver ONKYO HT-R518 - brum trafa

Príspevok od používateľa kurenco » 02 Nov 2014, 14:23

Skusal si ho zapojit aj niekde do inej zastrcky? Brum sa prejavuje na prazdno aj pri zatazi? Mal som trafak ktory vrcal na prazdno a pri zatazi bol ticho, a mal som aj trafak ktoremu vadilo pripojenych viac nabijaciek k nb na jednom predlzovaku :D Kazdopadne vyskusaj popritlacat trafak ci nieje nieco volne co by brumelo lebo skoro kazde trafo bzuci a vrci a cim ma viac voli tym viac, aj ked mi je divne ze dokaze trafo tak brumiet ze to rusi?
0
Hlúpy sa opýta a vyzerá ako debil 5 minút..
Hlúpejší sa neopýta a bude debil stále...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok