Nf zesilovače vlastní a kupované

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa poutnik » 11 Dec 2014, 12:59

Ahoj.
V minulém vláknu jsem řešil koupi zesilovače. Objednal jsem a spoléhám na to, že mohu do 14 ti dnů vrátit.
Vrtá mi hlavou: Nejlevnější nový zesik pro mne stojí 6000 Kč. Dočteme se, jaké skvělé inovace výrobce použil. Postavil jsem proti tomu myšlenku, postavit si stavebnici s , myslím 2x TDA 7293. Malinké dvě destičky. Když vezmu režim DIRECT, je to jako nějaký předzesilovač a koncové stupně. Napájecí zdroj umím stejně, jako výrobci. To není žádné objevování Ameriky. Takže mi nejde do hlavy, co se pořád na těch výrobcích řeší. Dobře, je rozdíl v integráči a konci s tranzistory. Ale pořád se to motá kolem zapojení ve třídě AB, takže co tam na tom pořád vymýšlejí?
A omluvte mne, že všechno pitvám, zajímá mne to.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Dec 2014, 13:13

Stavebnice su v 99% katalogove zapojenie tych integracov, ale stale je tam nejaky maly priestor na vylepsenia. ci uz vstupy - predzosilovac, korekcie, rozne filtre, napajanie, konciac ochranou reproduktorov, kontrola teploty..
ja som si akurat vcera kupil primitivnu stavebnicu, zosik 2x4W - chcel som to ako doplnok settopboxu, neskutocny brum, aj ked bol napajany filtrovanym zdrojom, a hral asi 2 hodiny - az potom som si vsimol, ze na vstupe nemal kondiky a pravdepodobne mi odpalilo IO - pravy kanal ide potichu, vstupny odpor som namela asi 2ohm.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 11 Dec 2014, 13:28

Zisti si triedy koncových zosilňovačov. AB používajú zvyčajne výrobcovia pre kvalitu dosahujúcu takmer kvalitu triedy A a "pažravosť" triedy B.
Môj osobný názor je že je lepšie postaviť vlastný NF zosilňovač a k tomu si už dokáže človek dorobiť ako prepínač vstupov tak aj ochrany, softstart a čo len chce. Kdežto niektoré zakúpené zosilňovače už majú aj prepínač vstupov a ochrany vo vlastnej koncepcii sa dá dorobiť aj predzosilňovač s elektrónkou a prepínať aj medzi jednotlivými elektrónkami a a tak získať "iný" (skreslený) zvuk jednotlivej elektrónky. A toto neviem či niektorý výrobca využíva.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Dec 2014, 15:23

pažravosť triedy B ? ? ? nepomýlil si to trochu?

Áno doma sa dá spraviť kvalitný zos za rozumné peniaze, ale ak sa chceš dizajnom aspoň trochu priblížiť výrobcom, stojí to obrovský majlant.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

LukasX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Aug 2013, 13:40
Bydlisko: PU

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa LukasX » 11 Dec 2014, 20:10

AlbertEinstein napísal:Zisti si triedy koncových zosilňovačov. AB používajú zvyčajne výrobcovia pre kvalitu dosahujúcu takmer kvalitu triedy A a "pažravosť" triedy B.
Môj osobný názor je že je lepšie postaviť vlastný NF zosilňovač a k tomu si už dokáže človek dorobiť ako prepínač vstupov tak aj ochrany, softstart a čo len chce. Kdežto niektoré zakúpené zosilňovače už majú aj prepínač vstupov a ochrany vo vlastnej koncepcii sa dá dorobiť aj predzosilňovač s elektrónkou a prepínať aj medzi jednotlivými elektrónkami a a tak získať "iný" (skreslený) zvuk jednotlivej elektrónky. A toto neviem či niektorý výrobca využíva.
Mal som síce len jedno pivko, ale po prečítaní tvjho príspevku si pripadám napitý ako ruský delostrelec... :lol:
0

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa divnyjean » 11 Dec 2014, 20:21

pokiaľ nie je človek manuálne zručný, nemá prístup k dielni s obrábacími strojmi a nedokáže dotiahnuť veci do konca, je vlastný zosík len prd do vetra, pokiaľ človek nechce, aby mu to vyhodili rodičia, či frajerka/žena s izby. Je síce fajn, že si človek môže postaviť fakt dobrý zosík, ale musí ho umiestniť aj do remeselne perfektne spracovanej krabice, slušne vyzerajúcej, aby to nebola len nejaká kravina pozrliepaná zo škatúľ od topánok.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa nalimko33 » 11 Dec 2014, 20:31

keď sú bubáky dá sa kadečo doma postaviť
http://www.sretr.cz/robert/albums/DPA22 ... _8205.html
0
SHARP MZ-811

PE1024
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 11 Nov 2014, 08:54
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa PE1024 » 11 Dec 2014, 20:36

Kde sa na DPA daju ešte zohnať dosky? Prip aj sučiastky?
0

LukasX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Aug 2013, 13:40
Bydlisko: PU

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa LukasX » 11 Dec 2014, 20:48

Predával ich aldax.cz, ale už ich vypredali a zrejme už ani nebudú, šeriff Dudek chystá dačo nové...
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa nalimko33 » 11 Dec 2014, 22:15

iné ako DPA sa postaviť nedá?
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa platon.rado » 11 Dec 2014, 22:37

Zohnať sa dá všetko :)
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa Duro » 11 Dec 2014, 22:46

poutnik napísal:Ahoj.
V minulém vláknu jsem řešil koupi zesilovače. Objednal jsem a spoléhám na to, že mohu do 14 ti dnů vrátit.
Vrtá mi hlavou: Nejlevnější nový zesik pro mne stojí 6000 Kč. Dočteme se, jaké skvělé inovace výrobce použil. Postavil jsem proti tomu myšlenku, postavit si stavebnici s , myslím 2x TDA 7293. Malinké dvě destičky. Když vezmu režim DIRECT, je to jako nějaký předzesilovač a koncové stupně. Napájecí zdroj umím stejně, jako výrobci. To není žádné objevování Ameriky. Takže mi nejde do hlavy, co se pořád na těch výrobcích řeší. Dobře, je rozdíl v integráči a konci s tranzistory. Ale pořád se to motá kolem zapojení ve třídě AB, takže co tam na tom pořád vymýšlejí?
A omluvte mne, že všechno pitvám, zajímá mne to.
Ja by som povedal ze doba kedy sa oplatilo vyrabat si zosilovac ci laboratorny zdroj (a ine) beznych parametrov je daaavno prec. Kedysi bol "dobry zosilnovac" relativne tazko dostupny, ale dnes? Samozrejme ak chces mat nieco vlastnej vyroby a tesit sa z toho nemas na vyber, no ak chces neaky zosilovac a uvazujes o TDAxxx kasli na to. Venuj sa tomu v com si najlepsi. Ono sa 6000kc moze zdat vela ale zrataj si co ta bude stat zdroj, krabica, chladic, cestovanie na nakup a hlavne CAS. Prirataj k tomu neisty vysledok a zistis ze 6000kc je nic.
0
Merať znamená vedieť.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa nalimko33 » 11 Dec 2014, 23:10

treba si pozrieť Milanove (Betaron) príspevky na audiowebe - cena jednej jeho krabice k zosiku je cca 5000Kč

krabica od Modu stojí cca 160€
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa Milos66 » 12 Dec 2014, 04:46

Všetko musíš dať robiť externe. Doma to akorát pospájkuješ, zapojíš a poskladáš.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa vlado5 » 12 Dec 2014, 09:31

Nedá mi, a musím sa k tejto téme aj ja vyjadriť. Donedávna som spoužíval zosilňovač-TEXAN, ktorý som si robil sám. Bol publikovaný asi v 70-tych rokoch minulého storočia. Boli tam použité pomalé OZ MAA741. Repro som mal tiež TESLA 3 pásmové-vysoké asi 1 meter. Výhybky som si robil sám, indukčnosť meraná na mostíku atd. Manželka však bola pohodlná-nemala diaľkové ovládanie, tak som kúpil domáce kino.
Jeho cena bola asi 200 €. Po jeho pozapájaní a posúdení WOW efektu priestorového podania zvuku som zistil, že jeho reprodukčné parametre ani zdaleka nedosahujú kvality zastaralého zapojenia TEXANU. Chýbali výšky, nemožnosť regulovať tónové korekcie-sú iba pevne prednastavené rock, beat, music adt. Takže vzhľadom k cene som bol nemilo prekvapený a ak mám pravdu povedať, ani ho nepoužívam. Takže myslým si, že aj menej kvalitný zosilňovač je možné zozstaviť a výsledok môže byť lepší, ako za tú istú cenu kupovaný. Treba si tiež uvedomiť, že v hre je celý akustický reťazec a v ňom sú veľmi dôležité aj reproduktory.
0

LukasX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Aug 2013, 13:40
Bydlisko: PU

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa LukasX » 12 Dec 2014, 11:36

Všetko sa dá, len treba mať trochu času a prístup k strojom... Komplet moja práca. :wink:
Obrázok
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa nalimko33 » 12 Dec 2014, 11:38

a hele - Bobek
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa platon.rado » 12 Dec 2014, 12:02

Toto je debata na rok...A čí sa dá postaviť doma zosilňovač vynikajúcich kvalít ???O tom nieto pochýb.Všetko je to však o peniazoch. či sa to oplatí ???Určite áno.Ja som nikdy nekupoval ani nebudem kupovať reproduktory.Vyrobím si ich sám, dá sa povedať v profi kvalite.So zosilňovačom je to už horšie.Hovorím o šasi.Plošné spoje sa dajú vymakať do extrémov.Na nete je plno clonov high-end zosilňovačov ktoré sa dajú postaviť za zlomkovú cenu.Napr zosilňovač za 18 000€ vieme spraviť za 1500€.Prevedenie nebude ako originál ale ide nám hlavne o zvuk.Samozrejme to musí aj nejako vypadať.Pokladám sa za estéta ktorý musí mať všetko tip top.Už som asi rozmaznaný ale keď si to robím pre seba chcem to mať čo najlepšie.A bude radšej šetriť na poriadnu krabicu ako ho dať do spomenutej krabice od topánok.

Čo je dobré netreba meniť.Mám AKAI s 1996 a presíkol už niekoľko drahších zosilňovačov alebo sa im aspoň vyrovnal.Keby staré zosilňovače nemali muchy/poruchovosť prepínačov,absencia diaľkového/bral by som retro.

Testoval som môj elektrónkový zosilňovač ktorý ma stál 150€ bez šasi, s lampáčom drahším o 7000€ a môžem povedať že hral skvelo.A to vo všetkých pásmach.Myslím, že sa nemusel za nič hanbiť.Môžte sa kľudne spýtať v BIS AUDIU v BB.Takže hor sa, na skladanie NF techniky.

V tejto dobe sa rozbehli asi je to následok doby/internet,streamovanie,int.rádia apod/hybridy ktoré spĺňajú požiadavky kvality a výkonu.Trieda A a D.Áno áno aj ostatné triedy hrajú dobre :) Mám na mysli zosilňovač DEVIALET má patentovaný ADH(Analog Digital Hybrid)amplification core.

Prečítajte si na ich stránke špecifikácie.Na cenu sa pozerať nemusíte :(

Skôr by to chcelo pokecať nie písať...pri pivku samozrejme.

-- Spojený príspevok 12 Dec 2014, 13:03 --

A hele 223???Krásna robota..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa Milos66 » 12 Dec 2014, 15:55

LukasX, krásna robota. Klobúk dolu, ale ruku na srdce. Koľko percent ľudí tu na fóre má a môže niečo takéto zvládnuť? 1%? 2%? Viacej to nebude.
A ak niekto chce slušný zosik, aby pekne hra, pekne vyzeral, vydržal, tak už to píšem aspoň piaty krát. Jedine vintage z najvyššej kategórie strojčekov. Dneska sa predávajú za zlomkové ceny.
A samozrejme netreba odhliadnuť od opraviteľnosti. Dnešné all-in-one systémy na jednej doske všetko, tam niet cesty späť.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Nf zesilovače vlastní a kupované

Príspevok od používateľa nalimko33 » 14 Dec 2014, 09:18

nemám extra možnosti na výrobu mechaniky zosika, ale poznám pár ľudí a keď sa chce všetko sa dá.
niekto ovláda CAD program a je ochotný nakresliť, iný pozná firmu a dá vyrobiť (musí zaplatiť minimálny počet aby to firma vôbec vyrobila...)
http://svetelektro.com/Forum/predam-vinkle-t31523.html
dostať sa potom k Al profilom nie je žiadna veda - ťažšie sa zháňa vhodný spojovací materiál
0
SHARP MZ-811

Napísať odpoveď