Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

juromi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 06 Máj 2013, 20:35
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Príspevok od používateľa juromi » 10 Jan 2015, 13:12

Mam doma reprak EASTECH FSB02A065-3110 4ohm 100W. Potreboval by som pomoc so stavbou bedni s bassreflexom. Bedňu potrebujem väčšich rozmerov lebo do vnutra potrebujem umiestniť Zosik TDA7294 pre ten sub potom sub filter aktivny a ešte 2x zosik LaDa2075 na satelity a korekčny predzosiloňovač v podstate jak zostava 2.0 :)
Viete mi poradiť aku velku bednu zrobiť pre ten reprak ako trafiť rezonančnu frekvenciu boxu aky bassreflex navoliť (bassreflexy by som chcel 2 aj kôli dizajnu bedni .. ) a aky material drevotriesku alebo drevo ... ???


Ďakujem za odpoveď :)
0

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Príspevok od používateľa djmayo » 10 Jan 2015, 15:29

K tomu reproduktoru nezoženieš TS parametre. Jedine ako by sa dali zistiť je meranie TS parametrov (potom by sa dal navrhovať basreflex prípadne bandpas ak by bol repro na to vhodný). Dakde som aj videl návod no ešte som to neskúšal: http://tksoundworks.com/z-navody/meranietsp.html skús nájsť niekoho čo s tým má skúsenosť a ti to zmerá.
Alebo sa vykašli na to meranie a možno dostatočne dobrý výsledok spravíš aj z uzavretou bedňou tam to nie je až také kritické. Objem bedňe vnútorný sedí +- optimálne podľa bulharského vzorca: priemer v cm na druhú deleno 8-11 (pre HiFi), 14-16 (pre auto).
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 10 Jan 2015, 18:22

Bulharský vzorec. :lol: Ale hej, ono to tak nejak aj vychádza...až na výnimky. :)
Inak TDA7294 nie je pre budenie subu príliš vodný (on nie je všeobecne príliš stabilný)...vybral by som si nejaký tranzistorový koniec.
0

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Príspevok od používateľa djmayo » 11 Jan 2015, 17:30

Ono to vychádza z toho že menej škody narobíš keď dáš repro s nižším Qe do väčšej bedne (od istého objemu mená zmysel zväčšovať bedne, lebo to na spodných frekvenciách aj tak citeľne viac nepridá) ako keď dáš repro z vyšším Qe do príliš malej (v tedy prídeš o basy). Ono v podstate pre repra s nižším Qe (cca pod 0,45, resp. Fs/Qe keď je nad 65-70) je podstatne výhodnejší basreflex, až na prípady, keď si niekto povie, že vyslovene nechce aby to dunelo. Zabudol som dodať že uzavretú bedňu asi tak na 70-80% vyplniť neutlačeným vatelínom alebo niečím podobným (niekto odporúčal výplň do vankúšov duté vklákno, ja som s tým zatiaľ nerobil. Čo určite neodporúčam je molitan a bublinkovú fóliu - nemá to správny efekt).
0

Dominic
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 16 Nov 2013, 22:47
Bydlisko: Martin

Re: Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Príspevok od používateľa Dominic » 11 Jan 2015, 21:19

Ja som reproduktory značky eastech našiel v domácom kine thomson ten v subwoofery bol EASTECH CH6016 mal 80 w a objem toho subwoofera bol 15 litrov bassreflex mal 5x20cm.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 11 Jan 2015, 23:20

djmayo: No...s niektorými vecami súhlasím, u niektorých to nie úplne tak, ale ono by to bolo zasa na pomerne dlhý článok. Až budem mať čas, tak nejaký napíšem - ako je to presne s tými TS-parametrami a ozvučnicami. :)
Pretože pravidlo Qts<0,5 = bassreflex a Qts>0,5 = uzavrenka je príliš zjednodušené, keďže do hry vstupuje napr. aj VAS, prípadná indukčnosť pred basákom vo výhybke atd. :wink:
0

juromi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 06 Máj 2013, 20:35
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Bedňa pre Aktívny Subwoofer

Príspevok od používateľa juromi » 09 Mar 2015, 18:50

Ďakujem za rady :) skúšal som zmerať tie parametre ale nešlo to dobre program mi nespolupracoval dobre so zvukovkou (axago) ... podarilo sa mi zohnať bedňu z domaceho kina genius 1500 5.1... bol to trochu risk ako bude hrať ten reprak v tej bedni (kedže ozvučnica bola k inemu repraku) ked original bedna mala 13cm reprak 20-30W 4ohm ... ale naštastie to hraje dobre a povedal by som lepšie jak v origo bedni čo bol ten reprak EASTECH... ta bedna bola aj dosť neprakticka a nepačila sa mi .... Do bedni som namontoval teda ten reprak EASTECH 16cm s pasivnou výhybkou a bednu z vnutra odhlučnil. Bedna ma vyšla paru e takže za tie prachy to hraje velmi pekne a na použitie do bytovky bohate stači. :)

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

-- Spojený príspevok 09 Mar 2015, 19:55 --

Nakoniec z toho ostane pasiv bassak :D a zosik pojde do krabičky :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok