Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 27 Jan 2015, 20:34

Prepáčte, nevedel som ako presne nazvať tému. Som amatér, čo sa týka elektroniky a rozhodol som sa spraviť jeden elektrónkový zosilňovač. Viem, že bol už viac krát rozoberaný, no nenašiel som tému, kde by bol presne ten problém, ktorý mám ja. Zosilňovač zapne, na krátky čas hrá akoby "normálne", potom sa kvalita zhoršuje, a ak pridám hlasitosť, počuť iba niektoré bicie. Všetko uvidíte na videu. Prosím, snažte sa mi odpovedať ako laikovi, ak treba niečo pomerať tak povedzte, len mi prosím uveďte presne kde mám merať, som naozaj začiatočník.
Jedná sa o tento zosilňovač :
http://www.tubeamp.sk/se_pcl_ecl_86_tub ... ifier.html.
Zmeny ktoré som vykonal (neviem, či to môžu ovplyvniť) :
- Miesto R1 - 10M ohm som použil 9,9M ohm
- Miesto R5 180k ohm som použil 220k ohm
- Kondenzátory C1 a C2 sú trochu staršie, ich funkčnosť nemusí byť 100%
- Miesto kondenzátora C3 10uF/400V som použil 10uF/350V
- Miesto C101,C102 180uF/400V som použil 220uF/385V
Použitá MP3 je v dobrom stave, skúšal som aj iné zdroje signálu, všade bol problém rovnaký. Takisto reproduktory sú v poriadku skúšal som viaceré. Elektrónky asi budú tiež v poriadku, skúšal som 2.
Za prípadné odpovede vopred ďakujem. A tu je ešte video :
https://www.youtube.com/watch?v=hbkjUo3VRPM
(cez to "youtube" mi to sem nechcelo ukázať, tak som to dal ako link)
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Jan 2015, 20:57

Aké napätie máš na odporoch v katóde pentódy (R9) bez signálu? a sprav zopár fotiek, lebo to roztrasené vertikálne video je strašné a v repráku ktorý tam hrá hlavnú úlohu to asi nebude. Ešte otázka, na vstupe máš nejaký potenciometer?
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 27 Jan 2015, 21:21

zipaj: Ďakujem za odpoveď. Neviem či som debil alebo čo, ale keď som meral napätie na R9 tak mi ukázalo 0 (bez signálu) - jeden koniec som pripojil k jednej nožičke a druhý k druhej (k odporu R9). Áno mám tam potenciometer, nech môžem upravovať napätie, lebo nesedelo úplne. Ale problém bol ten istý aj bez tohto potenciometra. Ešte neviem či to je podstatné, ale na jednom plošaku sa mi vždy rozsvieti elektrónka potom zhasne a potom sa už postupne žhaví. Tu sú nejaké fotky (ak treba niečo konkrétnejšie, tak napíš).
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa dan21 » 27 Jan 2015, 21:35

To mas zapojeny potenciometer na primarnom vinuti toho sietoveho trafa ?
Zipaj mal na mysli potenciometer na vstupe (pri C1 )
Na tom R9 by si mal namerat zopar voltikov. Skontroluj si vsetky spoje lebo podla fotiek to vyzera na vrabcie hniezdo na plosaku :-)
0

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 27 Jan 2015, 21:40

dan21: Áno ten potenciometer je zapojený na primárnom vinutí. A druhý mám tak ako je v schéme (http://www.tubeamp.sk/data/se_pcl_ecl_8 ... fier_4.gif), iný tam už nie je. No zajtra ten rezistor premeriam ešte.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa dan21 » 27 Jan 2015, 21:50

No ja tam vidim jeden potenciometer (http://www.tubeamp.sk/data/se_pcl_ecl_8 ... fier_1.gif) 100k/A hned na vstupe pri C1
a potom este jeden trimer v zhaveni (http://www.tubeamp.sk/data/se_pcl_ecl_8 ... fier_4.gif) P101 680R. No a ty tam mas este jeden v primarnom vinuti trafa. Naco ?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Jan 2015, 22:14

tak potom pri vypnutom zosilňovači premeraj hodnotu rezistora R9, ak tam bolo 0V, zrejme si osadil zlú hodnotu
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 28 Jan 2015, 06:10

dan21: Aha, tak ten pred C1 tam nemám. Na plošáku nebol, tak som naň nejako zabudol. Tak ten potom ešte nejako dorobím.
zipaj: Meral som ho, multimeter dosť dlho poskakoval s hodnotami, potom mi ukázalo 147k Ohm. Takže ďakujem ten ešte skúsim vymeniť a potom napíšem, že či funguje.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa dan21 » 28 Jan 2015, 07:32

Meral si ho na plosaku a ci vypajkovany ? (teda aspon jeden vyvod)
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 28 Jan 2015, 07:48

Staci vytiahnut elektronky a samozrejme to predtym celym vypnut, a musi pomerat spravne.

K problemu, podla mna, alebo mas nieco zle osadene, alebo si nieco zanedbal. Takyto zosilnovac musi hrat na 1. krat.

Mna by zaujimal ten trimer na primare. Aku ma ulohu?
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa dan21 » 28 Jan 2015, 07:56

zdenoeddie: na ten trimer v primari som sa pytal aj ja a este mi neodpovedal. Tipujem ze mal na sekundari viacej ako na scheme a snazi sa to tym vyregulovat :-)
0

JanoP

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa JanoP » 28 Jan 2015, 09:24

Takto znie môj lampáč keď mu dochádza "šťava". Napríklad keď ho vypnem. Lampy sú ešte žhavia tepelnou zotrvačnosťou, ale anódové napätie klesá lebo sa filtračné kondenzátory anódového napätia vybíjajú. Vtedy z neho lezie iba také škriekanie, až ku koncu iba praskanie. Možno máš mäkký zdroj, možno aj kvôli tomu potenciometru na primári, tiež nerozumiem načo ho tam máš. Meraj anódové napätie hneď od začiatku ako zapneš zosilňovač, či postupne neklesá. Totiž ako sa lampy postupne nažhavujú, stúpa aj prúd nimi pretekajúci (Ia), a to môže spôsobiť postupný pokles anódového napätia, ak je zdroj mäkký.

Náhle rozžhavenie žhaviaceho vlákna lampy pri zapnutí čo spomínaš, potom zhasnutie a následné pomalé rozžhavovanie je u niektorých lámp normálne. Takto robia aj dve Tesla ECC82 čo mám. Vzniká veľkým začiatočným prúdom tečúcim cez studené žhaviace vlakno, keď má vlákno ešte malý odpor.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa zipaj » 28 Jan 2015, 10:06

U ecc82 a ECC83 máš aj v datasheete že potrebujú obvod na obmädzenie žeraviaceho prúdu (pri sériovom žeravení 12,6V). K tomu PCL-kovému zosilňovaču, zdroj môže byť aj veľmi zaťažený ak má nesprávnu hodnotu katódových odporov, alebo ak má elektrónka tzv. modrosvit. Ak má zapojený nejký potenciometer v primári, alebo na sekundári na anódovom napätí, asi už iba mal nejaký potenciometer, na zrazenie napätia treba použiť výkonový rezistor.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa danhard » 28 Jan 2015, 10:50

zipaj napísal:U ecc82 a ECC83 máš aj v datasheete že potrebujú obvod na obmädzenie žeraviaceho prúdu (pri sériovom žeravení 12,6V).?
Neplácej tu blbosti, seriovým žhavením se myslí více elektronek se stejným žhavicím proudem v serii, ne seriové zapojení stejných vláken dvojité elektronky a žhavení dvojnásobným napětím.
0

Používateľov profilový obrázok
jukio
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Blatné pri Senci, Bratislava-Raca
Vek: 73

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa jukio » 28 Jan 2015, 11:00

Najprv si over koncový stupeň. Odpoj C2 od odporu R8, aby to neovplyvňovalo koncový stupeň. Na katódovom odpore musíš namerať okolo 6V! Ak tam je 0V, tak odpoj C4 od katódy a meraj. Ak sa tam objeví 6V, je prerazený C4. Na anóde koncovej lampy musí byť napätie o niečo menšie ako napätie zdroja, to treba tiež zmerať. V primári sieťového trafa nemá čo hladať trimer - to je absolútna blbosť! Robíš z toho mäkký zdroj a zdroj má byť práve tvrdý! V tom prípade treba vybrať vhodné trafo, alebo rozobrať trafo a upraviť závity na sekundári. Odpory R2, R6 a R4+R5 by mali zniesť napätie zdroja - určite miniatúrne by som ich nedával.
Ak sa dostaneš do želaného stavu, ako som písal, pripoj to čo si odpojil.
Inak na fotkách neviem čo si fotil, či vrabčie hniezdo z ktorého sa nedalo moc vyčítať, alebo svoje nechty.
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa danhard » 28 Jan 2015, 12:31

Odpor R101 10R/3W je kravina.
" Úlohou tohto rezistora je ochrana usmerňovača pred veľkým prúdom pri vybitých elektrolytických kondenzátoroch ako aj lepšie potlačenie zvlnenia napájacieho zdroja. "
Protože sekundár má cca dc 50R a transformovaný ac odpor (i s vlivem primáru) je v sekudáru ještě vyšší, tak tento vřazený odpor má na to jen malý vliv a přináší tak akorát přídavné ztráty.

ps. zkontroluj Ug2 přímo na elektronce.
0

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 28 Jan 2015, 19:21

dan21: Na plošáku, ale vypájkoval som ho a to isté, 147k Ohm. Neviem prečo je to tak, keďže napísané má 150. Ale vymenil som ho za 150 Ohmový a konečne to hrá :).
zdenoeddie, dan21: Sorry na to som nejak zabudol odpovedať. Áno bolo to tam z toho dôvodu, že trafo malo trochu iné hodnoty na sekundári než by mali byť. Tak ale ako čítam tak to tam bola blbosť, tak som ho aj odpájkoval.
danhard: Kde sa Ug2 kontroluje?

Teraz to hrá, len sa chcem spýtať na ten potenciometer, či je dôležitý pred C1 a na čo vlastne slúži? A ešte sa chcem spýtať, či je normálne, že tá elektrónka je taká horúca (naozaj dosť, dá sa na nej popáliť). A ďakujem všetkým, ktorý odpovedali.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa zipaj » 28 Jan 2015, 21:24

Potenciometer pred C1 slúži na nastavenie hlasitosti, elektrónky sú bežne také horúce, uvedom si že musí vyžiariť cca 14W vo forme tepla.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa danhard » 28 Jan 2015, 21:33

Ug2 se kontroluje kupodivu na G2 :)
Bylo mi divný, že máš na R9 nulové napětí, to tam samozřejmě je i při jiné hodnotě toho odporu, není tam jen při zkratu, nebo když se ta elektronka neotevře, protože nemá žádné Ug2 (G2 je v luftě).
Potom tam nějaký malý proud anodou těče jen při přebuzení G1.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač s PCL86 - zlý zvuk

Príspevok od používateľa zipaj » 28 Jan 2015, 22:06

R9 má podľa fotiek 150R 2W-MLT, pomeraj napätie na anóde a G2 pentódy.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok