Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa petrovic182 » 28 Jan 2015, 12:18

Ahojte,

rad by som sa Vas opytal na Vas nazor.

Potrebujem vyrobit zosilnovac na elektricku gitaru. Mam pasivne reproduktory.

Tam kde ho chcem pouzivat nieje 230V AC, mam tam len baterky. teda 12V alebo 24V a solarne panely.

Moja otazka je, musim zapojit aj predzosilovac ak chcem pouzit napriklad tento zosilovac?

http://www.dx.com/p/feixiang-m-diy-2-1- ... 25v-326912

Rad by som zapojil zosilovac tak ze by z gitary, teda jedneho MONO vstupu isly 2 reproduktory, teda aby to bolo kvazi stereo z Mono vstupu.

Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 28 Jan 2015, 12:41

Kravina. Nevidíš tie potenciometre na kraji dosky ? načo asi podľa teba sú ? To je zosilňovač už s predzosilňovačom a nie ako mono to nepôjde. Resp. pôjde ale iba na jeden kanál. No môžeš zapojiť na oba vstupy mono signál.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa platon.rado » 28 Jan 2015, 12:56

To je síce všetko pekné, ale zabudli ste na dôležitú vec!!!!!! A to jest, citlivosť toho predzosilňovača...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa petrovic182 » 28 Jan 2015, 13:00

Ved hej, kazdy zosilovac vie zosilit signal, ale z akym skreslenim.

Gitarove komba maju vsetky aj predzosilovace lebo gitara ma minimalny signal.

Preto sa pytam ci potrebujem aj predzosilovac k tomu zosilovacu...
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 28 Jan 2015, 14:01

:roll: :axe: :ANAL:
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa tom666 » 28 Jan 2015, 14:41

Prílohy
guitar-pre-amp-TL071.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa muziker » 28 Jan 2015, 18:23

petrovic182 napísal:Ved hej, kazdy zosilovac vie zosilit signal, ale z akym skreslenim.

Gitarove komba maju vsetky aj predzosilovace lebo gitara ma minimalny signal.

Preto sa pytam ci potrebujem aj predzosilovac k tomu zosilovacu...
Elektrická gitara nemá minimálny signál. Odkiaľ to berieš? V niektorých prípadoch sa úroveň signálu blíži dokonca ku 1V, bežne je to však asi na úrovni 0,3 až 0,5 V. Záleží na tom akú el. gitaru máš, resp. aké snímače sú osadené na tvojej gitare. Najslabší výstup majú SC snímače, HB snímače najmä tie s ferit. magnetmi majú mnaopak až príliš silný signál oproti SC. O el. gitarách s aktívnou elektronikou ani nehovorím, keďže tam máš zabudovaný aj "švábik" a napájanie 9V.
Na tom spomínanom zosílu ti stačí prepojiť oba živé signálne vodiče na vstupe a budú ti hrať obidva kanály, lebo sprzníš stereo zosík na mono.
Pri "silných" snímačoch budeš musieť len menej natočiť "volume" na zosíku ak budeš chvieť hrať "CLEAN" ale ak viac pridáš na hlasitosti takmôže nastať skreslenie a ty sa prakticky dostaneš na zvuk "CRUNCH", v extrémnom prípade až na "LEAD".
Pri slabom výstupe zo snémača gitary budeš stále na "CLEAN".
Otázne je len to, akú premodulovateľnosť zvládne ten zosík bez újmy na zdraví.
Skreslenie by som na tvojom mieste neriešil pri el. gitare vôbec, lebo to je pri el. gitare dokonca požadované. Stačí sa pohrať s gombíkmi na gitare "volume" a na zosíku tiež. Určite si nájdeš hlas aký požaduješ.
0
muziker

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa petrovic182 » 28 Jan 2015, 19:12

Ahoj Muziker,

som rad ze si sa ozval.

Takze mozem objednat tento zosik a dufat ze pojde z dvoch kanalov naraz?

Takze nepotrebujem predzisovlovac a pojde to z tymto?

Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 28 Jan 2015, 20:54

Akú máš tú gitaru ?
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa muziker » 28 Jan 2015, 21:15

Neviem ako ty, ale ja tento zosilňovač vôbec nepovažujem za nástrojový (rozumej gitarový) aj keď na tom linku čo si dal prakticky nemožno vyčítať žiadne tech. údaje. Nasvedčuje tomu vstup cez CINCH konektory (tie sa používajú v Hi-Fi technike), a tak odhadujem vstupy ako nejaké ubiverzálne na prehrávanie hudby zo zdrojov ako CD /MP3 prehrávač a podobne (možno to zvládne aj gramec s kryštalovou prenoskou). Citlivosť a vstupný odpor zosíka tam nevidím (el. gitara by chcela cca 300 mV / 500 kOhm). Pre el. gitaru by bol vhodný po 1. zos. stupni preampu aj regulátor hlasitosti či zisku ak chceš (GAIN) mimo hlavnej hlasitosti na konci preampu (MASTER VOLUME) aby si mal možnosť riešiť čistý (CLEAN) a čiastočne skreslený (CRUNCH) zvuk svojej gitary. Na škodu by nebol aj prepínač na zmenu citlivosti vstupu.
Rovnako sa mi pre gitaru veľmi nepozdáva EQ (tento zosík bude mať na betón Basy a výšky riešené ako baxandall EQ) lebo gitarové preampy to riešia úplne inak keďže gitara je "stredový" nástroj. Gitarový zosilňovač skôr potláča v stupni EQ vybrané frekvenčné pásma ako zdôrazňuje - na rozdiel od Hi-Fi zosilňovačov kde nie je problém zisk aj +15 dB v okrajových pásmach.
Budeš to mať asi rovnaké akoby si hral na nejakú "Hi-Fi vežu" a tak budeš musieť opatrnejšie "pridávať" hlavne na basoch, ale aj na výškach. Odhadujem to tak, že sa budeš pohybovať od nulovej polohy smerom k potlačeniu. Rovnako opatrne bude treba narábať s hlasitosťou (volume), lebo odhadujem citlivosť vstupov na okolo 100 mV pričom el. gitara (ak nemáš nejakú starú šunku zo socíka) bude mať signál 3 - 5 x vyššej úrovne (silnejší) a tak ti to pôjde veľmi rýchlo do skreslenia.
Ešte ťa chcem upozorniť, bezpodmienečne musíš dodržať pripojenie reproduktorov výrobcom odporúčanej impedancie reproduktorov a výkonu minimálne o 20 % viac ako je výstupný výkon zosilňovača, lebo signál z el. gitary má veľmi rozdielnu dynamiku (závisí to na hlavne na prstoch každého gitaristu) a tak úroveň signálu skáče ako splašená koza hore-dole.
Ja osobne by som ale určite šiel do klasického nástrojového zosilňovača s typickým gitarovým preampom (aspoň tranzistorovým ).....aj napriek tomu že je to čo do ceny niekde úplne inde. Dúfam že ťa nezlákala len tá cena "čínskej pomsty".
0
muziker

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa petrovic182 » 29 Jan 2015, 08:13

AlbertEinstein napísal:Akú máš tú gitaru ?

Ahoj,

tuto gitaru mam:

http://www.muziker.sk/gitary/elektricke ... e-Sunburst

-- Spojený príspevok 29 Jan 2015, 09:18 --
muziker napísal:Neviem ako ty, ale ja tento zosilňovač vôbec nepovažujem za nástrojový (rozumej gitarový) aj keď na tom linku čo si dal prakticky nemožno vyčítať žiadne tech. údaje. Nasvedčuje tomu vstup cez CINCH konektory (tie sa používajú v Hi-Fi technike), a tak odhadujem vstupy ako nejaké ubiverzálne na prehrávanie hudby zo zdrojov ako CD /MP3 prehrávač a podobne (možno to zvládne aj gramec s kryštalovou prenoskou). Citlivosť a vstupný odpor zosíka tam nevidím (el. gitara by chcela cca 300 mV / 500 kOhm). Pre el. gitaru by bol vhodný po 1. zos. stupni preampu aj regulátor hlasitosti či zisku ak chceš (GAIN) mimo hlavnej hlasitosti na konci preampu (MASTER VOLUME) aby si mal možnosť riešiť čistý (CLEAN) a čiastočne skreslený (CRUNCH) zvuk svojej gitary. Na škodu by nebol aj prepínač na zmenu citlivosti vstupu.
Rovnako sa mi pre gitaru veľmi nepozdáva EQ (tento zosík bude mať na betón Basy a výšky riešené ako baxandall EQ) lebo gitarové preampy to riešia úplne inak keďže gitara je "stredový" nástroj. Gitarový zosilňovač skôr potláča v stupni EQ vybrané frekvenčné pásma ako zdôrazňuje - na rozdiel od Hi-Fi zosilňovačov kde nie je problém zisk aj +15 dB v okrajových pásmach.
Budeš to mať asi rovnaké akoby si hral na nejakú "Hi-Fi vežu" a tak budeš musieť opatrnejšie "pridávať" hlavne na basoch, ale aj na výškach. Odhadujem to tak, že sa budeš pohybovať od nulovej polohy smerom k potlačeniu. Rovnako opatrne bude treba narábať s hlasitosťou (volume), lebo odhadujem citlivosť vstupov na okolo 100 mV pričom el. gitara (ak nemáš nejakú starú šunku zo socíka) bude mať signál 3 - 5 x vyššej úrovne (silnejší) a tak ti to pôjde veľmi rýchlo do skreslenia.
Ešte ťa chcem upozorniť, bezpodmienečne musíš dodržať pripojenie reproduktorov výrobcom odporúčanej impedancie reproduktorov a výkonu minimálne o 20 % viac ako je výstupný výkon zosilňovača, lebo signál z el. gitary má veľmi rozdielnu dynamiku (závisí to na hlavne na prstoch každého gitaristu) a tak úroveň signálu skáče ako splašená koza hore-dole.
Ja osobne by som ale určite šiel do klasického nástrojového zosilňovača s typickým gitarovým preampom (aspoň tranzistorovým ).....aj napriek tomu že je to čo do ceny niekde úplne inde. Dúfam že ťa nezlákala len tá cena "čínskej pomsty".
Ahoj Muziker, dakujem ze si mi takto plnohodnotne odpisal. Rozpisal si to naozaj dosledne. Ale musim sa priznat ze som tym odbornym vyrazom az tak neporozumel, niesom taky profik.

Specifikacie toho cipu zosilovaca su tuto:

http://www.ti.com/product/tpa3116d2

a

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tpa3116d2.pdf

Ja som hladal v obchodoch nejaky gitarovy prenosny zosilovac ale naslo mi len tie male skatulky na 9V baterku, ja mam dobre stare TESLA bedne a na tie by som chcel na chate zahrat. Ake mam teda moznosti pouzit nejaky spravny zosilnovac ktory bude vhodny teda na hranie na gitare? Rozoberal som Marshall kombo ale tam je trafak ktory dava + aj - napatie, takze to z baterky nenapojim...

Vies mi teda odporucit nejake ine riesenie? Ved na jednej nemenovanej cinskej stranke su zosilnovace roznych tried a viem si vygooglit aj ich podrobne specifikacie, len neviem co hladat. Nevyznam sa v tych odbornych terminoch co si mi vysvetloval...
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa platon.rado » 29 Jan 2015, 08:28

Hej Muziker to zobral vážne...Nejdem sa hádať,ale myslel som že výstup s gitary má ešte menej mV.Ale ty si expert,tak asi áno.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa muziker » 29 Jan 2015, 10:44

Nezobral som to vážne :), ale myslím že ak si povieme o veciach tu na fóre obšírnejšie, môže to pomôcť viacerým mladším v počiatkoch, ak o tom vedia povedzme trocha menej.

Výstup s konkrétnej el. gitary je možné jednoducho zmerať tzv. meračom úrovne (nf milivoltmetrom), alebo vhodným dig. multimetrom umožňujúcim takéto merania.
V princípe možno rozdeliť elktroniku el. gitár na dve základné časti - pasívnu a aktívnu. Rozdiel je jasný na prvý pohľad. V pasívnej sú okrem snímačov a príp. prepínača počtu snímačov len potenciometer na zafarbenie zvuku (tone) - samozrejme pracuje pracuje primitívne tak, že cez kondík zvádza časť frekvenčného spektra na zem. Ďalší je potenciometer na reg. hlasitosti z ktorého ide signál rovno na výstupný konektor (Jack 6,3 mm).
Aktívne elektronika signál zo snímača (-ov) spracuje v operačnom zosilňovači a umožňuje cez potenciometre samostatnú reguláciu (zosilnenenie resp. potlačenie) "bass", middle" a "treble" + reguláciu "volume". Niektoré gitary mávajú aj zabudovaný samostatný preamp na "nakopnutie" zvuku (používal ho napr. Eric Clapton vo svojom Fender Stratocastri s 3x SC snímačmi).

Jeho gitara je typu Stratocaster s pasívnou elektronikou a relatívne slabými SC (single coil - jednocievkové) snímačmi oproti podstatne silnejším HB (humbucker - teda dvojcievkové s cievkami spojenými v sérii). Zo základov elektriky vieme, že v dvoch rovnakých cievkach spojených v sérii (pozor aby boli vhodne zapojené začiatky a konce cievok - teda vhodne "sfázované" čo je podmienka) sa nám naindukuje dvojnásobné napätie oproti jednej cievke - preto má HB snímač spomínaný "silnejší" výstupný signál čo do úrovne. Tiež zvukovo je SC snímač niekde inde ako HB snímač. Kým SC má tenký "cinkavý" zvuk, HB snímač má zvuk plnší s viac "spodkami". Typická gitara z historického hľadiska osadená SC snímačni je Fender Telecaster a Stratocaster, Naopak typická gitara z historického hľadiska osadená HB snímačmi je Gibson Les Paul.
Dnes ale výrobcovia snímačov už používajú relatívne silné AlNiCo IV až V magnety oproti slabším (ale aj zvukovo trocha odlišným) z minulosti. Preto dnes aj SC snímače "hrajú" relatívne silnejšie ako tie z dávnej minulosti. Preto signál z jeho gitary bude bežne stíhať vybudiť všetky univerzálne vstupy bežných prampov s citlivosťou okolo 100 až 300 mV. Je vhodné ak majú vstupný odpor minimálne 100 kOhm, (lepšie je viac - až do 500 kOhm), keďže Stratocaster má výstupný odpor 250 kOhm a Les Paul až 500 kOhm. Teda hrať mu to nejako bude v každom prípade, ak nemá vysoké nároky na zvuk svojej gitary. Na cvičenie alebo rekreačné zabrnkanie si bohate postačí akýkoľvek zosilňovač - aj ten čo si vybral..
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Predzosilnovac a zosilnovac na gitaru na chatu

Príspevok od používateľa platon.rado » 29 Jan 2015, 13:20

Muziker super..aj ja som už múdrejší.Pekne napísané.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok