Zosilňovač k repráčikom

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

petoo164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 16 Jan 2015, 14:49

Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa petoo164 » 08 Feb 2015, 15:50

Serus,

potreboval by som pomôcť so zosilovačom k reprákom z domáceho kina. Kino už nemám, mám len repráky, sú to 5 reproduktorov a 1 subwoofer. Reproduktory sú LG SH34SL-S a subwoofer je LG SH37SL-W. Neviem aké napätie a prúd to zvládne a celkovo ešte som zosilňovač nerobil. Preberáme zosilňovače v škole, aj sme merali v labáku parametre. Chcel by som nejaký spraviť domov, no keby ma niekto uviedol aspoň do toho. V škole len počítame stále napätia na emitore, napätia na rezistoroch, h21e a proste nejaké parametre ale neviem aké je treba výstupné U/I na tie repráky. Píšte, kludne aj ma pototo ale dajte mi radu :D
0

Richard_Gogola
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 22 Máj 2012, 16:50
Bydlisko: Imeľ
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa Richard_Gogola » 08 Feb 2015, 15:58

tak nazaciatok by bolo dobre vediet ze ako nahlas chces hudbu pocuvat ?
prvy link co som sasiel mi ukazal ze tie repro maju 300W co je dost vela na doma.
a zistit kolko ohmove su reproduktory.

potom sa vieme pohnut k vyberu zosilnovaca
0

petoo164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 16 Jan 2015, 14:49

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa petoo164 » 08 Feb 2015, 16:08

Sú to 90W, Z 4 Ohm a ten subwoofer je 150W a Z je 8 Ohm. K tej hlasitosti ti neviem povedať moc toho. No dajme tomu že aby to hralo ako taká lepšia repro sústava k počítaču :D fakticky ti hlasitosť v dB neviem povedať
0

Richard_Gogola
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 22 Máj 2012, 16:50
Bydlisko: Imeľ
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa Richard_Gogola » 08 Feb 2015, 16:11

cize ak dobre chapem chces si postavit k timto reprakom zosik?
tak co mam ja odskusane to je stavebnica ne020, a este som si spravil zosik s TDA7294.
oba zapojenia funguju a na domace pouzitie su dostatocne :D a co sa tika modulu zosilnovaca este a j cenovo dostupne
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Feb 2015, 16:24

Ak ten modul tiká, tak nebude bohviečo :D
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa jazzym » 08 Feb 2015, 17:36

:)
Richard_Gogola napísal:prvy link co som sasiel mi ukazal ze tie repro maju 300W co je dost vela na doma.
tych 300W je vysledok sčitania hudobných vykonov všetkych zučastnených reproduktorov.

pre orientaciu o vykone sa pozrite na ten zosilnovač čo ktomu bol dodany ,.. to bude tak maximalne 5x10W RMS+ 20W sub
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Feb 2015, 17:40

Richard_Gogola napísal:prvy link co som sasiel mi ukazal ze tie repro maju 300W co je dost vela na doma.
jaromir napísal:To sa vynasobi realny vykon letopoctom a vydeli vekom kupujuceho. Plus nejaka bulharska konstanta.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa alidedko » 08 Feb 2015, 18:00

Ak by si chcel, mam domace kino na ND, bez ovladaca, ale funkcne.
Vyoperovat koncaky a prerobit podla svojho :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa jazzym » 08 Feb 2015, 18:01

Drakoush napísal:
jaromir napísal:To sa...
:thumbup: ja jaromira vobec nevidim ,..a bohviekoho ešte :lol:
0

petoo164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 16 Jan 2015, 14:49

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa petoo164 » 08 Feb 2015, 19:17

Nie nie, nechcem domáce kino :D Chcem si spraviť zosilňovač, no nechcem za to dať nejaké ťažké prachy.
Ten NE020 má 30W myslíš že by to stačilo ? A plus ešte taká maličkosť (nezabite ma za to nevyznam moc) na každý reprák treba samostatne tú NE020 ? :D
Milos66 napísal:Ak ten modul tiká, tak nebude bohviečo :D
jak tiká ?
jazzym napísal::)
Richard_Gogola napísal:prvy link co som sasiel mi ukazal ze tie repro maju 300W co je dost vela na doma.
tych 300W je vysledok sčitania hudobných vykonov všetkych zučastnených reproduktorov.

pre orientaciu o vykone sa pozrite na ten zosilnovač čo ktomu bol dodany ,.. to bude tak maximalne 5x10W RMS+ 20W sub
ten zosilňovač nemám veď ono to bolo v domácom kine spolu aj s tými sračkami ako DVD mechanika a neviem čo všetko ... prosto nemám to už ... to by som musel začať vysvetlovať rodinné vzťahy aby ste vedeli kde to kino je :D
Richard_Gogola napísal:cize ak dobre chapem chces si postavit k timto reprakom zosik?
tak co mam ja odskusane to je stavebnica ne020, a este som si spravil zosik s TDA7294.
oba zapojenia funguju a na domace pouzitie su dostatocne :D a co sa tika modulu zosilnovaca este a j cenovo dostupne
čo znamená pre domáce použitie ? mohlo by to byť proste aj ovládané nejakým potenciometrom aby som v núdzi vedel aj susede dopriať hudbu. dúfam že nechcem príliš, verím že sa to dá :) a ešte taká vec, či má niekto skúsenosti aj s tým digitálym audio konektorom či čo to je také svetlo tam svieti ... asi to bude optika alebo čo :D
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 09 Feb 2015, 14:23

Odporúčam 5x LaDA a na sub nejakú uni 50 alebo M50 (skôr nerziu M50-2). Všetko sa dá spraviť za pár "šupiek" a zo šuflíkových zásob a ak nie tak niečo aj vyoperovať. Jediné čo tak možno konc. tranzistory. Transformátor s viacerými vinutiami môžeš dať na zákazku vyrobiť v torelec.eu ale výjde ťa všetko lacnejšie keby si kúpil tu od alidedka ten koncák.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

petoo164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 16 Jan 2015, 14:49

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa petoo164 » 11 Feb 2015, 19:12

Nj ... keby spravím nejaký NF zosilnovač s operačným zosilnovačom? poradíte dačo aby tam boli aj tie kompenzačné obvody v tom? dosť ma to odrádza kvôli tomu ladeniu a neviem čo ešte ale ten koncový zosik čo bol tu postnutý moc ani nechcem niečo také hotové kupovať, chcel by som skúsiť niečo sám, predsalen v škole nám na praxi dajú hotové schémy ani nevieme načo sú ktoré súčiastky v danom obvode a iba to jebne na napätie, dá tam nejaký vstup, výstup na repráčik vyskúša a keď to ide drbne to do skrine učitel a další žiaci si to zasa rozoberú ked budú potrebovať niečo z toho ...
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 11 Feb 2015, 21:24

Čo tu chceš ladiť ??? http://svetelektro.com/clanky/nizkofrek ... 5-400.html
Celé pekne rozpísané do detailov. Spravíš si 5 plošných spojov ktoré sú mimochodom veľmi jednoduché a nakreslíš ich aj s pár frťanmi v sebe a zavretým jedným okom. Na M50-tku už to bude zložitejšie takže to beriem späť ale je tu aj LM3886 ktoré má taktiež jednoduchú DPS takže to by si stihol aj za jeden deň na praxi a nemyslím žeby ti to majster na praxi zakázal. Ja čo som chodil na prax tak som tam zložil 3celé zosilňovače za jeden ročník a majster bol rád že aspoň jeden zo skupiny pracuje :D

Ten LaDA je veľmi jednoduchý a ak nebudeš mať niekde skrat, nafučané elyty, dobrý IO a správne hodnoty súčiastok musí to fachčať na prvý krát. Takých pár modulov uchladí aj jeden chladič stredných rozmerov (cca 200x50 ale to iba od oka) a Ak budeš mať aj aktívne chladenie tak o IO bude dobre postarané. LM taktiež nieje zložitý kúsok takže máš celú zostavu. Prečo sa nerealizovať ale vymýšľať okolo toho ? Ak ti to nepôjde tak nato je tu fórum aby sme sa radili.

Edit: Ten LM3886 nájdeš aj tu v článkoch, sekcia audiotechniky.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Feb 2015, 21:48

Inak, fakt neviem načo mu bude 5 kanálov plus subík. To akože ide k tomu kúpiť nejaký multikanálový procesor? To ten receiver je asi naj riešenie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

bajobb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 01 Aug 2013, 09:57
Bydlisko: Bratislava

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa bajobb » 11 Feb 2015, 21:58

Pripadne ked chce navrhovat tak 2x LM1876 1x LM1875 a 1xLM3886 kludne aj datasheet zapojenie. Len je otazka cim to bude riadit.
0

petoo164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 16 Jan 2015, 14:49

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa petoo164 » 06 Mar 2015, 21:56

Dlhšie som sa tomu nevenoval, mal som inú robotu tak sa vraciam. Dalo by sa použiť tento zosilňovač? http://svetelektro.com/clanky/zosilnovac-5-1-104.html
Iba keby som to trochu upravil, aby sa dalo počúvať hudbu aj napríklad z mobilu cez jeden 3,5mm jack a nie len z kompu cez tie tri konektory. Rozmýšľal som už o všeličom :D Keď tak by som skúsil navrhnúť schému zapojenia a dal by som sem, keby bola nejaká chyba by ste pomohli opraviť.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Zosilňovač k repráčikom

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 06 Mar 2015, 22:00

A si si istý že zvládneš takú schému ? predsalen je to väčšie a skôr sa tam vyskytne chyba ktorú nebudeš môcť odstrániť.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok