Zemne slucky

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

johnshadith
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Feb 2015, 20:47

Zemne slucky

Príspevok od používateľa johnshadith » 13 Feb 2015, 23:51

Zdravim, uz dlhsiu dobu mam problem so zemnou sluckou tak som sa to rozhodol riesit zakupenim ARTccessories DTI, no pomohlo to len zcasti. Budem sa snazit pisat vsetko po poriadku aby som objasnil kde je problem.

Mam desktop pc s integrovanou zvukovou kartou, aktivny subwoofer na ktory su napojene aktivne monitory, cize vsetky 3 bedne maju svoj zosik - sub aj monitory su uzemnene (3kolik). Vsetky 3 reproduktory aj PC su zapojene na jednej predlzovacke.

Medzi PC a subwoofer som pripojil ART DTI (z pc do dti rca kablom, z dti do woofra xlr kablom), ktory mal podla vsetkeho eliminovat zemnu slucku, no eliminoval ju len z casti. Hlasitost brumu je o dost nizsia, no pri zapnuti filmu/hry alebo niecoho pri com pc zacne "makat" sa hlasitost brumu zvysi.

Takze ked to zhrniem, pri pripojeni PC>ART DTI>Aktiv. Subwoofer>Aktiv. Monitory stale pocujem brum.

No a este je tu druha verzia - ked vynecham subwoofer, teda pripojim to nasledovne: PC>ART DTI>Aktiv. Monitory tak brum zmizne uplne. A tu je moj problem.. Preco sa to deje? Je tam dalsia zemna slucka medzi monitormi a pc? potrebujem dalsi transofrmator medzi woofer a monitory? V tejto problematike sa moc neorientujem a bohuzial ani nepoznam nikoho kto ano.
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa jazzym » 14 Feb 2015, 13:21

pekne popisany problem, možno by stalo za to napisat aj konkretne typy monitorov a subw.
v domacich podmienkach by som sa vykašlal na prepajanie xlr kablami a spajal by som to nesymetrickymi ..ak je taka možnosť.
niekedy to vyrieši problem s brumom ,
Ostatne , na take domace audio riešenie nieje určena DI krabička ..má to fungovať aj bez toho a basta. Nie kupovat okrem audio vyrobku ešte aj niečo aby to nerušilo :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 14 Feb 2015, 13:26

Skús odpojiť zo suba ochranný vodič PE ak ho tam máš. Tiež som mal podobný problém a toto mi ho vyriešilo. ale odpájaj ho iba v prípade že krabička nieje kovová.
0
Naposledy upravil/-a AlbertEinstein v 16 Feb 2015, 10:01, upravené celkom 1 krát.
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

johnshadith
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Feb 2015, 20:47

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa johnshadith » 14 Feb 2015, 21:46

Monitory su Alesis M1 Active MKII a woofer M-Audio SBX10
http://www.alesis.com/stuff/contentmgr/ ... manual.pdf
http://www.scan.co.uk/images/products-e ... X10_UG.pdf

Skusal som aj nesymetricke kable, je to to iste, bez zmeny.
No a ono je to skor studiove audio, nie domace, tie repraky su skor stavane na symetricky vystup, len na to nemam zvukovku..

A odpajat asi radsej nic nechcem, este nieco poserem.. :)

P.S. myslite ze by pomohla externa zvukova krata so symetrickym vystupom? ked je napajana cez usb, asi by to bolo to iste ako s integrovanou, alebo sa mylim?
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 15 Feb 2015, 13:21

Potrebuješ galvanické oddelenie. Žiadne PE vodiče by som odnikiaľ neodpájal, kým by som nemal istotu, že je to z bezpečnostného hľadiska OK. Musíš však tú slučku prerušiť...ideálne na signálovej ceste. Dá sa to pomocou transformátorov, alebo aj pomocou lepších optočlenov. Každopádne však utrpí kvalita signálu. Ďalšou možnosťou je napájať PC alebo repráky z oddeľovacieho trafa.
Externá zvukovka pravdepodobne nepoôže, lebo nie je galvanicky oddelená od kostry PC.
Teoreticky by sa ešte dalo prerobiť kostrenie toho subwoofru...krabica by ostala normálne normálne uzemnená cez PE, avšak pracovná zem zosilňovača by bola s krabicou spojená len na vstupe a aj to cez kondenzátor 47nF.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa spin90 » 15 Feb 2015, 13:31

AlbertEinstein napísal:Skús odpojiť zo suba ochranný vodič PE ak ho tam máš. Tiež som mal podobný problém a toto mi ho vyriešilo. ale odpájaj ho iba v prípade že krabička je kovová.
No to je fakt rada toto. Take veci si nechaj pre seba a nikomu nikdy nieco podobne nerad. Na kratkodobe odskusanie ci to je zemnou sluckou budis, ale na trvalu prevadzku je nieco take absolutne nepripustne :!:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa jazzym » 15 Feb 2015, 15:16

no fajn , prave do manualu som sa chcel pozriet , lebo niektori pripajaju symetricky kabel do vstupu kde vyrobca vyslovene pýta len nesymetricky signal. ale hento vyzera byt univerzalne.
ostatne symetricke vedenie signalu sa odporuča na vzdialenosti od 7m+ ,. tak na kratku domacu vzdialenost by som radšej uprednostnil pozlatene cinch kvalitne nesymetricke kable ako nejake Xlr symetricke s niklovanym konektorom. :wink:
DI Box je hlavne na prevod nesymetrickeho signalu na symetrický , (hlavne pre podiové riešenie do mixpultu) doma to zbytočne kurvi zvuk prechodový odporom .

1, skontroluj si ešte pajkovanie kablov ktore použivaš či neni niekde slabo spojene tienenie .
2, poodpajaj postupne každy iny vstup v PC (ak použivaš usb TV tuner tak aj antenny kabel
aj sietovy kabel . nech sa vyluči iny zdroj ruchu.
3, tie alesis monitory moc nehraju pod 100HZ takže sietový 50Hz brum možno počuješ len na subwoofri. :)
4 , ina zasuvka .. mne jedna brumi o život a druha jak vinko .


integrovana zvukovka takisto nema sposobovat brum , externe s usb napajanim maju tiež občas brumy ruchy s PC , možno lepšie by boli s vlastnym adapterom ,a nejake su aj čo maju odpajač zeme ....
symetricky vystup neni zachrana pred brumom ,. ja si nepotrpim nan podla mna dva spojene signaly ktore su o niečo hlasnejšie nedavaju uplne spravnu monitorovaciu informaciu . Ale od istej cenovej hladiny už najdeš vždy aj symetricky vystup vo zvukovkách .
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 16 Feb 2015, 10:07

Sorry mal som tam chybu :D ale už som ju opravil.

Neviem prečo by to malo byť dočasné riešenie. Ak je ozvučnica drevená čo predpokladám že je pretože neviem o tom aby sa robili kovové ozvučnice tak je to v poriadku. Taktiež ak sú hmatníky plastové a nieje tam kovová časť ktorá by mohla byť kovová tak v poriadku. Celé leto sme išli bez PE vodiča. Zanášal nám bum do celej aparatúry tak sme ho vypojili. Samozrejme iba zo zásuvky kde bol mix. Mix je samozrejme kovovýa nestalo sa nám za celé leto nič. Čo pridávam aj šťastiu bod pretože cez kovové môže ublížiť ale cez drevenné ? Ťažko. Ja mám tiež drevené a pri konštruovaní som PE ani nezapájal.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

johnshadith
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Feb 2015, 20:47

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa johnshadith » 16 Feb 2015, 14:41

1) audio kable su ok
2) od pc som odpojil co slo - bez zmeny
3) toto som mal asi napisat hned, on to neni 50hz brum taky ako by clovek od zemnej slucky cakal, ja pocujem vsetky mozne frekvencie ale je to cca od tych 5 do 10khz.. prave kvoli tomuto si myslim ze to rusenie je sposobene len a len pocitacom (zakladnou dosku, cpu, grafikou..)
4) ina zasuvka takisto nic nevyriesila

Skusal som aj externu zvukovu kartu s rca vystupmi a bolo to presne to iste ako s integrovanou, ten isty brum, tie iste frekvencie a tak isto hlasno..

Ale opakujem, alesis hraju cisto bez brumu kym niesu zapojene cez woofer (samozrejme s DI boxom, akonahle vynecham ART DTI tak to brumi raz tak hlasno)

Co ked skusim odpojit zem na XLR kabli? bude to vadit reprakom?
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa jazzym » 16 Feb 2015, 15:02

este skontroluj či ti nejdu moc blizko seba napajacie a audio kable , mohli by preniest na seba ruchy zo zdroja PC.
0

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 16 Feb 2015, 15:02

Myslím že problém je v tom že v PC je spojené GND s Kostrou PC.
0

Používateľov profilový obrázok
zelatina
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Piešťany/Brno
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa zelatina » 16 Feb 2015, 17:27

myslím si, že by to chcelo lepšiu zvukovku...podľa toho, čo popisuješ v poslednom príspevku, tak to je očividne bordel z integrovanej zvukovky. Mne to tiež robila, tak som kúpil aspoň Asus Xonar DX.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 16 Feb 2015, 18:46

Nemyslím, že zemnú slučku preruší lepšia zvukovka...tá slučka je tu evidentná. Dva prístroje s 3-žilovým prívodom spojené s PE v zásuvke, navzájom prepojené ešte tienením v signálovom kábli. Ja by som skôr povedal, že odfušovaný je ten subwoofer, ktorý nemá vhodne oddelenú signálovú zem od kostry. Pritom to nie je až také zložité.
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa jazzym » 16 Feb 2015, 19:09

johnshadith napísal: Co ked skusim odpojit zem na XLR kabli? bude to vadit reprakom?
toto vyskušat možeš , ak nebude nič brumiet nebude nič vadit ani reprakovym zosilnovačom
0

johnshadith
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Feb 2015, 20:47

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa johnshadith » 16 Feb 2015, 22:55

jazzym napísal:este skontroluj či ti nejdu moc blizko seba napajacie a audio kable , mohli by preniest na seba ruchy zo zdroja PC.
Toto som skusal asi ako prve :)

zelatina napísal:myslím si, že by to chcelo lepšiu zvukovku...podľa toho, čo popisuješ v poslednom príspevku, tak to je očividne bordel z integrovanej zvukovky. Mne to tiež robila, tak som kúpil aspoň Asus Xonar DX.
Skusal som to s externou zvukovkou ktora je napajana z usb=zo zakladnej dosky. Myslim ze keby kupim internu zvukovku, problem to na 99% nevyriesi , kedze by bola takisto napajana z pc (len moj nazor). Mozno nejaku s externym napajanim ale to by uz asi nestalo 100e.

TheLastUnicorn napísal:Nemyslím, že zemnú slučku preruší lepšia zvukovka...tá slučka je tu evidentná. Dva prístroje s 3-žilovým prívodom spojené s PE v zásuvke, navzájom prepojené ešte tienením v signálovom kábli. Ja by som skôr povedal, že odfušovaný je ten subwoofer, ktorý nemá vhodne oddelenú signálovú zem od kostry. Pritom to nie je až také zložité.
To znamena ze treba zasahovat do woofra a nieco menit? To moc nechcem..

---------

Skusal som odpojit pin1 na XLR kabli, nepomohlo - aj som si myslel ze to nepomoze, trochu som pozeral na tu schemu woofra a tam zem vobec nieje spojena s audio signalom.

Dalej som skusal pripojit audio z pc do mixazneho pultu (DJM850) a to nasledovne: PC>rca kabel>ART DTI>rca kabel>line in na DJM a pocuval som to cez sluchadla v mixpulte a nebolo pocut ziadny ruch, tzn. ze do woofra ide cisty signal bez rusenia (kedze v mixaku nebolo nic pocut).

Takze je to woofer co sposobuje rusenie. Alebo sa mylim? Je nejaka moznost ako oddelit pracovnu zem PC od woofra? Nejake trafo alebo zdroj? A nechcem strihat ziadne kable v predlzovacke :)
0

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 17 Feb 2015, 00:05

Jeden môj kamoš púšťa hudbu z Notebooku cez externú zvukovku do Zosilňovača. Všetko bolo dobré žiadne pazvuky ani nič podobné. žiaľ pokazil sa mu napájací adaptér ktorý bol napájaný cez L a N. PE tam nebol. Nový adaptér žiaľ už ano. Z reproduktorov išli rôzne pazvuky. Podarilo sa mi nájsť schémy oboch zdrojov, a zistil som že sú rovnaké až na to že na novšom je Výstupné GND spojené s PE. Narezal som kábel pri adaptéri prerušil PE zaizoloval a je zase ticho. Ja mám tento Problém s HTPC tam sa PE prerušiť nemôže keďže je krabica kovová. Žiaľ tu spája GND s kostrou základná doska, a jediná možnosť je odizolovať dosku na každom stĺpiku. Ale malo by to pomôcť.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Feb 2015, 00:12

Prvé a základné meranie pri revízii je PE, teda spojitosti a zemný odpor, ak je bod rozdelenia v danom objekte.
...a potom príde niekto, kto preruší PE širinu maninu, aby hudba hrala...

Ak prerazí L na plus výstupu, bude fáza na noťasi, USB, no proste všetkom kovovom. Ak je to v návrhu, tak s tým zrejme bolo pre niečo počítané.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 17 Feb 2015, 06:17

johnshadith: Hoď sem tú schému od toho sbw.
0

johnshadith
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Feb 2015, 20:47

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa johnshadith » 17 Feb 2015, 10:44

0

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Zemne slucky

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 17 Feb 2015, 12:38

Drakoush napísal:Prvé a základné meranie pri revízii je PE, teda spojitosti a zemný odpor, ak je bod rozdelenia v danom objekte.
...a potom príde niekto, kto preruší PE širinu maninu, aby hudba hrala...

Ak prerazí L na plus výstupu, bude fáza na noťasi, USB, no proste všetkom kovovom. Ak je to v návrhu, tak s tým zrejme bolo pre niečo počítané.

Dal som si tú robotu a porovnal zapojenie adaptéra k Notebooku so zdrojom v DVD a CD prehrávači.Všetko je to rovnako riešené optočlen do spätnej väzby ktorý má izolačnú schopnosť niečo okolo 3,5kV. Jeden známy mi raz doniesol dva zdroje do notebooku obidva boli upečené na primárnej strane a ani náznak prerazenia na sekundárnu stranu zhoreli preto, lebo mu prehorel nulák niekde v krabici takže zdroj dostal 380 V Teraz si predstav že by mal zdroj zapojené PE, Notebook by ho mohol zabiť.
Ja viem že je to ojedinelý prípad.
Môže sa stať aj to čo si napísal, na druhú stranu prečo sa toho neboja Výrobci satelitných prijimačov a DVD a iných prehrávačov a tam by som ochranný PE rozhodne zapojil. u tých adaptérov pre Notebooky by mohli priviesť PE tretím vodičom a bolo by po probléme. Lenže výrobci na to kašlú. Povedia ti, buď si kúp oddelovací transformátor alebo si zapoj zvuk cez optiku.
Lenže ja chcem ako si to pekne napísal Aby hudba hrala.
0

Napísať odpoveď