Zhorené TDA7293

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kurenco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 20 Aug 2013, 23:29
Bydlisko: Senica
Vek: 30

Zhorené TDA7293

Príspevok od používateľa kurenco » 25 Feb 2015, 11:40

Ahojte, chcel by som sa opytat, vcera mi zhorel zosilnovac 2xTDA 7293. Napajany je +-35V. Mal by mat zabudovanu ochranu reproduktorov a teplotnu poistku. Narobil rachot a spolu snim vyleteli z plosaka 3 z 6tich elektrolytov, zobral zo sebou aj reproduktor (vyskove pasmo). Nic ostatne nevyzera byt poskodene. Vedeli by ste odhadnut co sa mohlo prihodit? Bol zapnuty asi dve hodiny, cca 25%, chladic nebol horuci, ventilator bol este v klude. Zosilnovac potrebujem, sobotu ma hrat oslavu. Mam jednu teoriu preco mohol odyst, bud zly odvod tepla medzi nim a chladicom, ta lepaiaca vec co som tam dal dva roky dozadu mozno stratila svoju vitalitu, akurat co robila teplotna ochrana v tomto pripade neviem. Divne vsak je a to sa chcem opytat, je normalne ze nezareaguju ochranne obvody v cipe, vybuchne a urobi nejaky skrat ktory povyhadzuje z dosky elektrolyty a upali vyskovy reproduktor (alebo vyhybku, neviem) ?

! Upravený názov témy pre lepšie vyhľadávanie.Snažte sa písať do názvu témy typ zariadenia.upravil: 28.2.2015 mirosne !
0
Hlúpy sa opýta a vyzerá ako debil 5 minút..
Hlúpejší sa neopýta a bude debil stále...

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 25 Feb 2015, 11:47

A zdroj je OK. Neodpálilo mostik ( diódy ) ?
To by vysvetlovalo odidenie kondenzátorov.
0
Naposledy upravil/-a zdeno6505 v 25 Feb 2015, 11:50, upravené celkom 1 krát.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
kurenco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 20 Aug 2013, 23:29
Bydlisko: Senica
Vek: 30

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa kurenco » 25 Feb 2015, 11:49

zdroj je v poriadku je to dual mono zosilnovac, zhorene TDA som vycvakal z dosky von a kondiky tiez..druhy kanal funguje tak ako ma. Zosilnovac ma aj predzosilnovac ten je myslim tiez v poriadku.
0
Hlúpy sa opýta a vyzerá ako debil 5 minút..
Hlúpejší sa neopýta a bude debil stále...

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Feb 2015, 11:57

Na jaké pozici a jaké elyty vybuchly?
0

Používateľov profilový obrázok
kurenco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 20 Aug 2013, 23:29
Bydlisko: Senica
Vek: 30

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa kurenco » 25 Feb 2015, 12:02

Vyjadril by som sa presnejsie len musim utekat do prace na poobednu. Staval som to davno neviem najst narychlo schemu ale vyzera presne takto Obrázok vytecene su tie tri najmensie elyty. Maju 10uF na 63V.
0
Hlúpy sa opýta a vyzerá ako debil 5 minút..
Hlúpejší sa neopýta a bude debil stále...

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 25 Feb 2015, 12:20

0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa divnyjean » 25 Feb 2015, 12:48

TDA7293 a TDA7294 nie sú ÚPLNE zameniteľné bez zmien na doske.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Feb 2015, 12:57

Stačí odcvaknúť nohu 5 a 11 na 7294 a môžeš ho použiť na dosku s 7293
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa divnyjean » 25 Feb 2015, 13:15

Urobil to?
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Feb 2015, 13:32

natuším...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Feb 2015, 16:23

7294 je ešte horší, ako 7293...a ak je to naviac nejaký pajc, tak to horí bez varovania. Ja by som sa na tento koncák vykašľal a už vôbec by som s tým neozvučoval nejaké akcie. Možno niekto bude namietať, že jemu to funguje...ale je to podobná pesnička, ako prevarené TDA7250. Jediný šváb, ktorému v tomto prípade verím je LM3886...ten je takpovediac úplne idiotfest.
0

Používateľov profilový obrázok
kurenco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 20 Aug 2013, 23:29
Bydlisko: Senica
Vek: 30

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa kurenco » 25 Feb 2015, 23:53

Je to tda7293 na doske k 94ke. Nohy boli ustrihnute. Mna len zaujima ci tda odyslo lebo jednoducho chcelo odyst a zobrat zo sebou reproduktor a elektrolyty na doske alebo mam patrat po pricine preco tda islo do neba niekde na doske. Ci niektora zo sucastiek toho plosaku moze urobit taku paseku ze odpasie setko okolo. Zosik je bohuzial stavany v dobach ked mi buducnost ako napriklad pouzivat svorky konektory a podobne veci nic nehovorilo takze je vsetko naletovane na pevno na kabloch a aby to bolo komplet na debila su kable lepene o dosky...takze ma zaujima ci ked vymenim tda za nove capnem na chladic a stuknem gombikim bude dalsia sleha alebo to bol proste vadny kus...a este k svabovi lm3886. Mali sme ho postaveny na ozvucenie obyvacky ale zvuk tda sa mi pacil viac. Ze to nieje na hranie akcii nieje novina. To ze pri vyssich tockach sa hreje a ze mam rad rachot preto vacsinou basy vysky idu na plno,tiez mu davali na hubu..v buducnosti pojdem po vykonnejsich a spolahlivejsich veciach
0
Hlúpy sa opýta a vyzerá ako debil 5 minút..
Hlúpejší sa neopýta a bude debil stále...

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa Milos66 » 26 Feb 2015, 06:46

Takže si si na tvoje prvé otázky odpovedal sám. Jednoznačne si to odpiekol. Ked to vymeníš aj s elytmi, nemá to prečo nefungovať, ale v tvojom prípade možno len prvých 10 minút.

PS: Daj si pred výšku žiarovku. Vyjde to lacnejšie :)
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
kurenco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 20 Aug 2013, 23:29
Bydlisko: Senica
Vek: 30

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa kurenco » 26 Feb 2015, 08:44

V mojom pripade by som bol rad keby to vydrzalo aspon akciu v sobotu, mam na dvoch tda chladic 16x10x5 cm hlinik plus 8x8 ventilator a idem pridat este 10x5x4 hlinih zvnutra na ten velky a ventilator premiestnit nan lebo doteraz odvetraval len krabicu.
0
Hlúpy sa opýta a vyzerá ako debil 5 minút..
Hlúpejší sa neopýta a bude debil stále...

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Feb 2015, 10:05

Je dosť možné, že sa to rozkmitalo aj vďaka tým korekciám a zhorelo na priečny prúd...Ak chcem používať nejaký zosík dlhodobo na plný výkon, mal by som ho mať dobre ošetrený...integračný člen na vstupe (zamedzenie kmitočtov nad cca 30kHz do vstupu), na výstupe boucherot a výstupné LC-čko, 100-percentne stabilné korekcie aj pri vytočení bass/treble na max.
Ale TDA7294 a podobné srandy aj tak radšej nepoužívať. Postav si nejakú UNI50, alebo niečo podobné a budeš mať pokoj...
0

Používateľov profilový obrázok
kurenco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 20 Aug 2013, 23:29
Bydlisko: Senica
Vek: 30

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa kurenco » 26 Feb 2015, 11:22

Je to 93 nie 94, pri stavbe som sa docital ze 94kove vady by mali byt vychytane, vyssie napajacie napajanie a odolnost atd..je mozne ze korekcie pustili nieco co nemali a preto odysiel. Nemam rad korekcie ale som nuteny pouzivat ich lebo zosik mam k telke a noteboku sucasne a ten zvukovy vystup z telky je na zaplakanie, ked tomu clovek neda bassy a vysky hore tak je to chudobne, pri pripojeny jacka vystupu z telky dokonca absentuje aj ten korekcak co je v telke. Tak isto niektore mp3ky co mam v nb si rozne, jedna bassuje druha nie, dalsia je komorna treba jej pridat vysky dalsia siči ako svina, preto som ho aj osadil aby to bolo jednoducho a rychlo regulovatelne. Ked budu financie hned sa vrham na stavbu niecoho silneho bezpecneho a hlavne premysleneho, tento vyrobok bol na urovni 8 rocneho decka a to ho urazit nechcem. Neuvazena stavba bez moznosti neskorsich uprav. Bez oneskoreneho pripojenia, lc filtra a vsetkych ochran, hole TDA s korekciou...prepastujem oba cipy, poriesim uchytenie o chladic, pridam este jeden chladic a dalsi ventilator a budem sa modlit aby prezil sobotnu skusku kde dostane 10-12 hodin s prestavkami cca 80% do 6 ohmovych bedni, nastastie je to vacsia sala kde nieje mozne robit extremne randal z bassami nakolko nieje vytlmena a strasne by dunela a robila ozveny..momentalne su mi prednejsie nove plastove okna ako novy zosilnovac, aj tak dakujem za rady a ochotu, zajtra pride material a budem zabijat noc
0
Hlúpy sa opýta a vyzerá ako debil 5 minút..
Hlúpejší sa neopýta a bude debil stále...

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Zhorene TDA

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Feb 2015, 12:11

Na zaplakanie budú asi skôr reprosústavy a nahrávky... :lol: Prídi si vypočuť, ako to z telky alebo ntb hrá mne...na direct bez akýchkoľvek korekcií.
7293 je oproti 7294 lepší, horí menej...zvukovo je presnejší a pevnejší ako LM3886...ale stále tá stabilita nie je bohviečo.
0

Napísať odpoveď