Subwoofer po amatérsku

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa poutnik » 10 Mar 2015, 07:37

Ahoj.
Povedlo se mi vyrobit reprobednu, která hraje jakž takž přijatelně, díky použitým součástkám na víc nemá, takže zase rozebrat. Ale nádherně basuje, tj měkce a příjemně. Tak jsem odpojil výškový repro a bednu připojil na koncový stupeň s korekcemi. U korekcí jsem nastavil výšky na minimum a basy na max. Tohle jsem píchnul do zdířky subwoofer na zesilovači, na kterém jsou použity obyčejné regálovky. Je to zajímavé, jak to hraje, basy z toho "vydechují", rozhodně to není BUCH BUCH.
Co jsem to vlastně vytvořil?
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa rezystor » 10 Mar 2015, 08:51

Vyrobil som si auto. Palivovu nadrz som pripojil k motoru a nabil som baterku. Ake auto som vlastne vytvoril ?

Inak povedane, nenapisal si aky reproduktor si pouzil, aku reprobednu si vyrobil (rozmery, objem, vetranie...) Aky zosilnovac si pouzil... MALO INFORMACII :roll:
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa poutnik » 10 Mar 2015, 12:43

Tenhle modul......http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=35499 a mám vyveden jen regulátor hlasitosti.
Vstup regulace basů je spojený se zemí a vstup regulace výšek nezapojen.
A repro ARN 664 ve 30ti litrech.
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa rezystor » 10 Mar 2015, 14:29

Ked si z tej reprobedne vymontoval vyskove repro, zakryl si ten otvor, ktory tam ostal po repraku ? Ak nie, rozladi to frekvencnu charakteristiku, resp. bedna bude "hucat"... Treba ju uplne uzatvorit, tento basak nie je stavany na bednu s "bassreflexom / vetranim".

Este ma napadlo, subwooferovy vystup zo zosinovaca je uz filtrovany (orezane vyssie tony) ? Ak ano, potom je ten ekvalizer iba dalsie "kurvitko", ktore kazi zvuk, hlavne ak su bassy ekvalizovane "naplno", s vynechanym potenciometrom ...

Pre ostatnych: Tu je viac info o module ktory je pouzity ako ekvalizer + zosilnovac
http://svetelektro.com/Forum/tda2030v-m ... -t897.html
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa poutnik » 19 Mar 2015, 06:39

Ahoj, rezystor, máš asi pravdu, nějak mi to jen hučí a výstup je asi napěťově slabý. A díky za schema.
To mne právě vytáčí, že prodejce zesilovačů tvrdí, že jsou SUB OUT už výstupy za dolní propustí a výrobce zesilovače ti to do návodu nenapíše. Na druhou stranu, u autoradií píší, že ty to v sobě mají automaticky a všechna.
Asi to dopadne tak, že s tím praštím a koupím tohle:
http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/fnl7030_fnl7031.htm
A za to destičku mono zesilovače. Bude to tak fungovat?

Díky.
0

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa Kurrur » 19 Mar 2015, 08:02

Nekupuj to ;) vyleptej DPS a postav si výhybku :) na internetu i v amatru je plno schémat.
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa penjo » 19 Mar 2015, 08:55

Používať ten slabučký modul na subwoofer sa mi nezdá ako najšťastnejšie riešenie. Hrať to síce bude, ale povedal by som, že väčšinu času v limitácii. Skús sa poobzerať po niečom solídnejšom-tranzistorovom ak chceš, aby to bolo aspoň trochu na úrovni.
0

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa poutnik » 19 Mar 2015, 13:31

Prosím, ještě dotaz. Mám zesilovač s výstupem na SUB, CD receiver s výstupem na SUB a nikdo se do návodu neobtěžuje uvést, co z toho vlastně leze. Jediné domácí kino Philips doslova uvedlo, že už se jedná o výstup za výhybkou a opravdu ten stačilo jen klasicky zesílit a dobrý.
Jestli se mi povede vložit příloha, co myslíte, že je na výstupu?
Prílohy
výstup z CD receiveru
výstup z CD receiveru
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa penjo » 19 Mar 2015, 14:43

R331, R335 a C298 ti tvoria dolnú priepusť.
0

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa poutnik » 21 Mar 2015, 08:41

Kurrur napísal:Nekupuj to ;) vyleptej DPS a postav si výhybku :) na internetu i v amatru je plno schémat.
Dobře, pár schemat jsem našel a zkusím to postavit na univerzální předvrtanou desku, tu mám.
Ale už jsem hodně let nebastlil, pomalu se k tomu vracím, takže prosím ještě dotaz: Mohu použít dvojité integráče řady TL XX ?
Jednu polovinu bych zapojil jako propust a druhou jako zesilovač. Ty výstupy ze SUB OUT mám nějaké slabé. Děkuju.

-- Spojený príspevok 21 Mar 2015, 09:43 --
penjo napísal:R331, R335 a C298 ti tvoria dolnú priepusť.
Aha, díky. Ale stejně se mi zdálo, že to hraje i středy, když jsem to jen tak připojil k zesilovači s basovým repro. Kdoví, jaký je dělící kmitočet.
0

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa Kurrur » 21 Mar 2015, 11:06

Použít je můžeš, ale jak už psal penjo pokud ten subwoofer chceš mít na úrovni tak udělám zvlášť výhybku a zvlášť zesilovač. Ten reproduktor je stavěný na 20W rms tak bych k tomu volil nějaký konec. Tahle výhybka byla i v amaru 2002/AR1 strana 13. Jinak pokud si chceš vypočítat dolní proust 1/(2 pi RC) a nebo tady je užitečný prográmek.
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa balki » 21 Mar 2015, 14:22

penjo napísal:R331, R335 a C298 ti tvoria dolnú priepusť.
a R334, C304.
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa penjo » 21 Mar 2015, 20:36

yop, spätná väzba
0

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa poutnik » 27 Mar 2015, 08:42

Ještě prosím, dotázek.
Zkusil jsem výstup SUB OUT rovnou připojit na zesilovač s TDA 2030. Mám v bedně navíc pasívní propust z cívky a kondenzátorů, jsem tak zkusil. Takhle to funguje, hraje to potichu, ale víc není potřeba, spíš míň, aby to jen dokreslovalo hlavní bedny, si myslím.
ALE: Jakmile dám na vstup TDA potenciometr 10 kOhm pro snížení úrovně na vstupu, nechodí to. To se mi nezdá, že by 10 KOhm byla velká zátěž pro výstup SUB OUT. Nebo tam snad mám dát 100 kOhm?
Díky za rady.
0

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa Kurrur » 27 Mar 2015, 13:06

To se mi nezdá že by to s 10k poťákem nechodilo. Máš ten potenciometr v pořádku ? Zkus ho proměřit popřípadě vyměnit a načrtni jak to máš zapojené.
0

poutnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24 Mar 2013, 11:36

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa poutnik » 19 Júl 2015, 18:25

Dlouho jsem tu nebyl a subwoofer dodnes nevyřešil. Mám teda takovou otázku: Profesionální subwoofery umí nastavit fázi signálu, polaritu, snad i propust, které kmitočty to má pustit ven. Levné výrobky jsou určené pro domácí kina, kde si to nějak odbučí, ty drahé jsou pro skutečnou hudbu. Uváděný výkon bývá 50,100 i více watů. A teď přijdu já, a myslím si, že koupím dva integráče po dvacetikoruně, přidám trafo, reprák a mám subwoofer. Nemůže to přece být tak ojebatelné, asi to musí mít nějaké zákonitosti, ten vývoj a realizace kvalitního subu. Rád bych tomu porozuměl. Dík za snahu.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 19 Júl 2015, 19:05

Skús si niečo o tom naštudovať. Na audioweb.cz sú nejaké články tam si ich aspoň prečítaj a potom hladaj ešte po internete. Je tam toho toľko že si môžeš vyberať.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Subwoofer po amatérsku

Príspevok od používateľa Kurrur » 19 Júl 2015, 19:38

Zkus tuhle knihu
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok