audiozosilnovac - zalezi na vystupnych kondenzatoroch ?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

audiozosilnovac - zalezi na vystupnych kondenzatoroch ?

Príspevok od používateľa sentido » 18 Jún 2015, 18:55

Zdar,
som stale este iba elektroamater a zaujimal by ma nazor skusenejsich elektrikarov.

Jak velmi zalezi na pouzitych vystupnych elektrolytickych kondenzatoroch v zapojeni audiozosilnovaca ? Konkretne v rieseni zosilnovaca, ktory pouzivam ja osobne vo svojom PC a ktory som spominal uz skor na tomto foru. Su tam pouzite kondiky 2200uF/16V. Momentalne som ich vymienal pretoze som si myslel ze je jeden odpaleny, ale bol iba odlomeny - pri cestovani v aute sa odlomila jedna nozicka kedze ja blbec som ho mal "nalezato" a nezatmelil som ho... a ako sa tak celou cestou (1000 km) v aute natriasal (resp. cela PC-skrinka) tak sa napokon jedna nozicka kondenzatora celkom odlomila. Rozhodol som sa kupit obidva nove :-) ... zbytocnost ja viem... stacilo to tam len prepajkovat... ale rozhodol som sa zakupit obidva kondiky nove a ulozit ich na PCB do inej polohy, nez predtym. Na to by boli povodne uz skratene kontakty kondenzatorov kratke. To je jedno teraz... podme k otazke :-)

Otazka znie, ake typy elektrolytov existuju a ake by bolo najvhodnejsie pouzit konkretne na tento ucel. Jedna sa o vystupne kondenzatory na reproduktory. Vid schema v hore uvedenom vlakne alebo aj priamo tu tento odkaz.

Zda sa mi, ze zvuk je iny nez pred rozobratim a poskladanim PC zosilovaca... je to mozno len moje zdanie... alebo mohli by to zapricinit aj tieto dva kondenzatory ? Alebo je to kravina ? Co vy na to ? Sorry ale fakt som este len elektro-amater :-)

Diky.
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: audiozosilnovac - zalezi na vystupnych kondenzatoroch ?

Príspevok od používateľa balki » 19 Jún 2015, 19:09

Pri tomto zosilňovači nejak extra nezáleží na kvalite výstupného kondenzátora.
Ideálne by mal mať čo najväčšiu kapacitu a najnižší ESodpor. To dnes splňujú skoro všetky lepšie kondenzátory.
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: audiozosilnovac - zalezi na vystupnych kondenzatoroch ?

Príspevok od používateľa sentido » 19 Jún 2015, 19:56

dik... naco tam tieto kondiky vlastne sluzia ? je to na odrusenie ? alebo len nejaka ochrana ?
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: audiozosilnovac - zalezi na vystupnych kondenzatoroch ?

Príspevok od používateľa balki » 19 Jún 2015, 20:04

Tie slúžia na oddelenie DC zložky od užitočného AC signálu. Teda aby si nemal na výstupe do repro 5.8V DC.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: audiozosilnovac - zalezi na vystupnych kondenzatoroch ?

Príspevok od používateľa dudoo » 19 Jún 2015, 20:27

Tak ako píše @balki.
Ešte ohľadom tej kapacity, tak tá sa počíta na najnižšiu prenášanú frekvenciu (Hz) a veľkosť záťaže (Ω).
Pre 4Ω repro bude jeho kapacita vyššia než pri 8Ω ale pre frekvenciu 20 Hz a impedancii 4Ω bude 2,2mF kondík stačiť.
0

Napísať odpoveď