vystupak uvaha

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

vystupak uvaha

Príspevok od používateľa boban » 06 Júl 2015, 16:26

je mozne pospajat vinutia aby mali rovnaku sumernost odporov ako je na obr. b)? Bol by tam nejaky problem preto sa vinutia spajaju podla obr. a)?
0
Naposledy upravil/-a boban v 11 Dec 2015, 00:32, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa boban » 07 Júl 2015, 16:51

nenajde sa ziaden odbornik na VT? :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa oravan » 07 Júl 2015, 16:53

skús muzikera
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Júl 2015, 21:26

Pozri sa na navíjacie predpisy výstupákov z Music 70, 130, mono 130 atď., v tesle ich navíjali tak aby bol aj jednosmerný odpor vinutí približne rovnaký, v navíjacích predpisoch máš cievky číslované podľa poradia v akom sú navinuté a na schéme je nakreslené ako sú poprepájané.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa boban » 08 Júl 2015, 21:49

o teslacke trafa mi velmi nejde, skor ma zaujima vid. verny zvuk, kde sa pise ze pokial ma primar parny pocet sekcii tak sa neda dodrzat symetria odporov jednotlivych primarov. V knizke je este prilozeny obrazok ( v mojom a) ) kde su sekcie pospajane tak ze sa vzdy striedaju jednotlise primarne vinutia. Mna by zaujimalo (v tomto pripade 4 prim. 3 sek vinutia) preco by nemohli byt zapojene vonkajsie a vnutorne spolu co by vo vysledku znamenalo rovnaku symetriu odporov. Ci to ovplyvni nejake ine parametre trafa.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa Wili » 09 Júl 2015, 00:24

boban napísal:nenajde sa ziaden odbornik na VT?
ano najde, ale nesedi tu kazdy den 8)

2boban: to co si nakreslil velmi o nicom nevypoveda pretoze nevieme pocet zavitov danych sekcii. Ak by ale nakreslena "hrubka" daneho obdlznika znamenala ekvivalentny pocet zavitov tak to nesedi. No aj tak je tvoj vyrok zly, pretoze podla teba:
boban napísal:Bol by tam nejaky problem preto sa vinutia spajaju podla obr. a)?
Nespajaju sa podla obrazka a) skoro nikdy. Pretoze v obrazku a) to mas zapojene tak, ze dlzka drotu pre a1 ma inu dlzku ako pre a2, tym padom budu mat rozdielny odpor a nebudu vobec sumerne. Je to sposobene rozdielnym obvodom danych vinuti od stredu (jadra).

V obrazku b) to mas zakreslene dobre, tam je "obvod" a teda dlzka jednotlivych sekcii primaru ekvivalentne dlha, pretoze scitanim a1(a) a a1(b) dostanes priblizne rovnaku dlzku ako scitanim a2(a) a a2(b).

Teraz aby si chapal preco je zapojenie podla obrazka b) spravne ti vypocitam... Pre jednoduchsie pocitanie, predstav si ze je jadro trafa dajme tomu okruhle s priemerom 4cm. Ak jedno z vinuti zaberie dajme tomu 0,2cm. Sekundarne vinutia teraz pre jednoduchost zanedbajme. Mame vinutia 4 po 0,2cm. Prve pre a1 je obvod = 2 x 3,14(pí) x R, R=je stredny polomer vinutia, takze v tomto pripade pre vuntorne to je 4,1 a pre vonkajsie to je 4,7. tj. 25,7 a 29,5. Spolu = 55,2 cm

Teraz vypocitame pre vnutorne vinutie a2 = tj. stredna hodnota polomeru obvodu je: 4,3 a 4,5, tj obvod je: 27 a 28,26. Spolu = 55,2 cm

55,2 = 55,2 z toho vyplyva ze obidve polovice primaru budu mat rovnako dlhy drot a teda aj rovnaky jednosmerny odpor. Kedze bude jednosmerny odpor(dlzku drotu) priblizne rovnaky a bude rovnaky aj pocet zavitov, budu mat tieto polovice aj velmi podobnu indukciu.
0

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa boban » 09 Júl 2015, 10:14

Wili Vdaka za odpoved! Potvrdil si moju uvahu.
Ale islo o to ze obrazok a) je v knihe Verny zvuk str. 176, kde je napisane ze sa pri parnom pocte sekcii neda dosiahnut symetria odporov, pricom aj mna napadlo keby sa pospajali vnutorne a vonkajsie tak by to bolo v poriadku. Predpokladal som rovnaky pocet zavitov vsetkych sekcii. Je pravda ze lukes ma v knihe prve a posledne vinutie polovicne tak tam by to neslo, ale pokial by boli vsetky sekcie rovnake tak by to nemal byt problem.
0

Používateľov profilový obrázok
jukio
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Blatné pri Senci, Bratislava-Raca
Vek: 73

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa jukio » 09 Júl 2015, 10:22

Zdravím.
Ak si chceš postaviť VT, tak dvojklietkový, napr. typu Williamson.
https://www.google.sk/search?q=williams ... ibE6nrQ%3D
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa Wili » 09 Júl 2015, 11:27

boban len ty si typ a) z Lukesovej knihy prekreslil do typu b) tak, ze si to jedno "hrube" vinutie rozdelil na dve mensie akoby dve sekcie kvoli tomu ze si do jeho stredu vlozil este jeden sekundar... vsimni si ze tam nie je problem ani tak s tym ci je parny/neparny pocet ale s tym kolko v tej danej vrstve je zavitov a ako su tie sekcie medzi sebou prepojene.
0

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa boban » 09 Júl 2015, 12:14

jasne az teraz som si uvedomil ze som to nakreslil trochu blbo..., ale lukes mal v knihe napisane ze to proste pre parny pocet sekcii nejde (pochopil som ze to je myslene globalne), na co ma napadlo ze s rovanym poctom zavitov a pospajanim stredne a vonkajsie by to slo, lenze som zase netusil ci tam nie je nejaky iny problem alebo ci sa vinutia musia prestriedat A1 .. A2 .. A1 .. A2 aby trafo nejak nedegradovalo ale ako som pochipil na tom asi nezalezi a moze sa to kludne spojit A1 .. A2 .. A2 .. A1
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: vystupak uvaha

Príspevok od používateľa muziker » 09 Júl 2015, 17:45

Myslím, že o výstupákoch pre elektrónkové zosilňovače je dosť vyčerpávajúcich materiálov aj tu:

http://www.turneraudio.com.au/se-output ... alc-1.html
http://www.turneraudio.com.au/se-output ... alc-2.html
http://www.turneraudio.com.au/se-output ... alc-3.html
0
muziker

Napísať odpoveď