Vyhybka ku Sub

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Vyhybka ku Sub

Príspevok od používateľa ITIaster » 03 Aug 2015, 17:12

Zdravím hoši, nedávno som si poskladal zosik s LM3886 a potreboval by som k nemu výhybku, mam pripravené 2KS NE5532, no neviem si tu výhybku predstaviť, otázka prvá : na akej frekvencii má subáč hrať (nechcem preladiteľnú výhybku) :?: , otazká druhá : to druhé NE5532 chcem použiť ako predzosilňovač , no neviem či ho mam položiť pred výhybku alebo za výhybku popripadne či ho vôbec použiť :?:

PS.: ak mi dáte frekvenciu na akej ma sub bežať tak zbytok si zistím/vypočítam pomocou programu : ESP Linkwitz-riley crossover calculator :)

Za pomoc vopred ďakujem :)
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
Sl@Vo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 05 Feb 2008, 00:00
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhybka ku Sub

Príspevok od používateľa Sl@Vo » 03 Aug 2015, 17:28

No ak je jediny problem frekvencia, tak tu by bolo najlepsie zistit z vlastnosti reproduktora ktory sa chystas pouzit ;)

S
0
Sl@Vo

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vyhybka ku Sub

Príspevok od používateľa Merak » 03 Aug 2015, 21:03

Pokiaľ si dobre spomínam, tak sub je do frekvencie 100Hz (alebo 300Hz?)

-- Spojený príspevok 03 Aug 2015, 21:06 --

P.S.: a dva operáky môžeš použiť tak, že na začiatku budeš mať odpory, ktoré ti budú zlučovať oba kanály, za nimi jeden zosilujúci operák a druhý ako dolnopriepustný filter
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhybka ku Sub

Príspevok od používateľa tomel » 03 Aug 2015, 23:05

sub je do freq 300Hz, najlepšie je zlučiť L a R kanál cez operák aby tam neboli presluchy ...
0

Používateľov profilový obrázok
guglielmo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 11:27

Re: Vyhybka ku Sub

Príspevok od používateľa guglielmo » 04 Aug 2015, 05:26

Vacsina subov pri 300hz uz len buci ako kravy na pasienkoch. HPF je preto lepsie navrhnut a realizovat ako preladitelny, nakolko sa tak lepsie eliminuju blbe navrhy subov a problematicke vlastnosti priestoru, kde budu hrat.
0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: Vyhybka ku Sub

Príspevok od používateľa ITIaster » 04 Aug 2015, 11:50

ako chlapci , momentálne tam mam toto Obrázok len toľko že na vstupe mam 2x47K pre pravý aj ľavý kanál, ale v popise píše že hrá od 80Hz do 250Hz , vždy ho držím na 80 lebo pri 250 počujem skôr stredy ako bassy a aj tých 80Hz mi príde veľa lebo mal som pustené naraz Geniusy GX sw-g2.1 1250 a ten môj domáci sub ... :confused:
Poviem vám o to čo robili tie geniusy sa môj sub ani nepokúsil , pustil som si nejaké tie bass testy ale fakt 0bodov :crying:
preto si chcem postaviť niečo nové a lepšie a tu preladiteľnosť by som najradšej vynechal ... :D
A ďakujem za rady ešte raz, takže pri novej výhybke dám najprv prvý OP ako zlučovač a zosilňovač a druhý ako dolnopriepustný filter ? :)
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhybka ku Sub

Príspevok od používateľa Komar » 04 Aug 2015, 13:44

Sub nie je "do" univerzalne. Sub je ladeny tak, aby sa plynule integroval do hlavnych reprosustav.
Tzn. niekde do 40Hz, niekde do 100, niekde 150. V domacich kinach v prasku, co si treba rozrobit vo vode, aby narastli je aj do 250hz, co je vsak velmi vysoko.
Obycajne sa ladi do 120-150hz, v zavislosti od kostrukcie subwoofra. Napr. horny potrebuju niekedy len 100Hz, pretoze nad tym maju extremny narast citlivosti, ktory vyhybka kompenzuje.

Na nepreladitelnu vyhybku netreba ani operak, staci serioparalelne linkove zapojenie RC clenov, kde ako impedancia ladenia sa berie impedancia vstupu zosika, 4ks suciastok a mame 12dB. Odporuca sa strmost max. 18dB/okt, vyssie to nerobi dobrotu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok