Schéma push-pull s KT88

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Andrej » 15 Sep 2015, 09:30

Dobrý deň. Chcel by som sa s Vami poradť ohľadom výberu vhodnej schémy pre stavbu elektrónkového zosilňovača - push-pull, výstupáky plánujem v Blatnej, trieda AB. Výkon 30-50 W. Doba, keď som mal na všetko veľa času je už neúrekom za mnou a preto by som sa chcel vyhnúť vlastným návrhom. Pokiaľ by ste vedeli o niečom vhodnom s KT88 na výstupe, vítam všetko.

PS: Má niekto skúsenosti, alebo názor na uvedenú realizáciu? http://www.audiodesignguide.com/PP2011/PP2012.html

Ďakujem za pomoc. Prajem pekný sviatočný deň.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 15 Sep 2015, 11:35

Čo tak pozrieť mcintosh ? Oni mali s koncom kt88 ale už si nepamätám ktorý to bol
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa muziker » 15 Sep 2015, 14:28

Chcem sa opýtať, z akého dôvodu si sa rozhodol práve pre KT88 a na čo konkrétne plánuješ použiť po postavení zamýšľaný zosík.
Lebo ide hádam o najtvrdšie bežné koncové (výkonové) elektrónky na našom trhu.
Osobne by som nad nimi premýšľal pri nástrojovom zosíku iba na veľmi výkonnom elektrónkovom koncovom stupni pre basgitaru (povedzme 6-8x KT88 :) ) pri čistom zvuku bez náznakov skreslenia zvuku nástroja pre veľmi konkrétny pevný zvuk - hádam asi len pre štýly ako hardrock a podobne.
0
muziker

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Andrej » 15 Sep 2015, 20:04

Ďakujem za promptnú odpoveď. Mcintosh je zrejme to zapojenie so špeciálnym výstupákom - na to si netrúfam.
Muziker: Jediný dôvod, ktorý mám je pomerne neopodstatnený - proste sa mi páčia dizajnovo - Je to jediný dôvod - rád by som sa ho ale držal aj nadalej - nevadí mi, keď budú prvky predimenzované a nevyužijem naplno ich potenciál. Zosilňovač je určený na HIFI posluch všetkých žánrov. Metal a podobné veci veľmi okrajovo. EL34 mi dizajnovo prídu ako akási ženská pomôcka. Mám za sebou z minulosti pár konštrukcii s elkami, ktoré som navrhoval. SE s EL84 a PP s EL84 - nikdy som ale nemal poriadny výstupák. Dnes už moc improvizovať nechcem - asi toľko keď popíšem to, čo potrebujem. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa muziker » 15 Sep 2015, 21:28

Za poriadny výstupák na tento zosilňovač ale vysolíš tiež pekný peniaz. Rovnako aj za filtračnú tlmivku do zdroja Ua. Ak to budeš riešiť do sterea, máš čo šetriť :)
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 16 Sep 2015, 09:16

Tak tak :) čo je zložité na mcintoshovi ? Bifilárne vinuté trafo ? Veď ho nebudeš navíjať Ty, tak nech si to riešia navíjači. S KT88 to bude drahšie, takže tam sa šetriť neoplatí ak to chceš HIFI. A myslím že ten McIntosh bola 275-ka ale niesom si istý.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Jozko95 » 16 Sep 2015, 09:51

AlbertEinstein: mam taky pocit, ze ty si tych McIntoshov resp. podobnych zapojeni vela nepostaval vsak? Sudim podla toho, ze o takomto komplikovanom a prepracovanom zapojeni hovoris, ako nejakom TDA7294, v ktorom je 5 suciastiek aj s konektormi.
Ja mam postavany vlastny zosik s dvoma 6C33C-B na baze McIntoshu, taktiez s bifilarnym vinutim a dostat to do funkcneho stavu veru nie je sranda. Takze vyjadrenia v podobe postav si McIntosha, ved to je v pohode, by som bol opatrny a to hlavne ak tazatel nie je oboznameny s problematikou takehoto zapojenia, nechcem tym nikoho podcenovat.

Co sa tyka typu koncovych eliek, tak McIntosh pouziva vsade iba KT88 az na MC3500 a starucke MC30-ky. Aj Audio Research-e pouzivaju KT88, tak ako drviva vacsina High-End zosikov.

Myslim, ze zosik by sa zaobisiel aj bez filtracnej tlmivky, ale bohuzial bez vystupaku asi nie, pokial nestavame nejake OTL-ko a ako to uz byva, tak cim kvalitnejsi vystupak, tym "kvalitnejsia" cena.

Andej: Kolko chces pouzit tych KT88 na kanal, ale ked si spominal AB triedu tak minimalne dve. Nerozmyslal si spravit si s nimi rovno SE v triede A ? Myslim, ze tych 30W by s nimi zvladol aj v A-cku, pokial by si ich zapojil paralelne.
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Andrej » 16 Sep 2015, 19:29

Ďakujem za názory. Nedalo mi to a trochu som simuloval. Nájsť solidný model pre KT88 ale aj iné elektrónky je pomerne problém. Prezrel som si anódové charakteristiky KT88 a moc sa mi nepáčia, čo sa týka linarity - zrejme bude kľúčovú rolu zohrávať spatná väzba. Navyše vyžaduje značný rozkmit na riadiacej mriežke - čo zas ale problém v zásade nie je. Vzhľadom na nedostupné overené schémy asi budem musieť spraviť to čo som moc nechcel a teda navrhnúť to sám.

JOZKO: Rozmýšlal som aj nad SE koncom, ale radšej by som išiel do PP - mám v pláne presne dve KT88 na kanál (nepotrebujem enormný výkon a cena je rovnako dôležitá). Nevylučujem ale ani alternatívu v SE - len ju nepreferujem. Čo sa týka výstupáku - je mi jasné o čom sa bavíme - budem hladať cenu / výkon - chcel by som trafá z Blatnej ako som už písal - verím, že sa dohodneme na niečom akceptovateľnom a postačujúcom.
Môj rozpočet na uvedený zosilovač je 400 €
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 17 Sep 2015, 08:28

Jozko95: staval ale nedokončil to máš pravdu. Ale vystupaky nieje problem čo som sa informoval mailom.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Wili » 21 Sep 2015, 12:43

Andrej, nechcem ťa sklamať ale rozpočet 400eur je veľmi tesne dostačujúci pre PP stereo s EL34, aj to s odretými ušami. PP s KT88 stereo atakuje k výkonom od 2x80-2x160W (podľa zapojenia) a bude stáť oveľa viac peňazí, potrebuješ tam mať dve výstupné trafá aspoň s jadrom 16cm^2 čo je dosť veľa, k tomu zdroj, ktorý bude schopný nakŕmiť aspoň takých minimáne 500-600W + drahé elektrónky. Na 400 eur sa ľahko dostaneš len za materiál na trafá a lampy, a to ešte nemáš kopec súčiastok a bižutérie okolo + chassis a mnoho ďalších blbostí.

Jožko ty máš ale PP zapojenie s bifilárom v anóde nie? ty tam nemáš vinutie v katóde alebo resp. nemáš v pomere katodu a anodu 1:1? nepamätám ako to tam už u teba bolo s tym 6C33C...
AlbertEinstein napísal:Ale vystupaky nieje problem čo som sa informoval mailom.
Ak sa smiem opýtať, kde si sa informoval mailom? toto by ma veľmi zaujímalo, kde nie je problém vyrobiť tie transformátory. Zatiaľ som ešte nikde nikdy nevidel aby ich niekto niekde vyrábal.
0

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Jozko95 » 23 Sep 2015, 15:25

Wili: Ja to mam jak McIntosh praveze :D . Trafo mam bifilarne vinute, jedno vinutie pre anody a druhe pre katody v pomere 1:1. Kazdopadne zosik hraje pekne, nemozem sa stazovat, akurat chybaju prsotriedky na jeho dokoncenie, hlavne ale je, ze sa na nom da pocuvat, aj ked zatial iba mono :(

Andrej: S tym rozpoctom musim bohuzial s Wilim suhlasit, pokial nemas doma aspon elky, tak to fakt vyjde dost draho, ja si pamatam, ze mna stal zosik s EL34 asi pred cca 4-mi rokmi okolo 500€...
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Amaterr » 25 Sep 2015, 23:05

:)
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Andrej » 26 Sep 2015, 16:39

Dakujem vsetkym za vyjadrenie. Co sa tyka rozpoctu - elky a trafaky su to co som hlavne ratal. Ostatne mam moznost si spravit bez velkych financii. Klucove je ako mi nacenia trafa v blatnej. Podla toho sa uvidi, ci prehodnotim koncove elektronky. Zatial pekne dakujem. Ked budem mat nieco konkretne v rukach sa ozvem.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 26 Sep 2015, 20:21

Wili: no priznám sa že to bola firma z Ameriky ale odradila ma cena :D za jeden taký výstupák chceli vtedy skoro 400€ :D preto som upustil od toho projektu. Elky som už však predal a ostatné súčiastky využil kde sa dalo. Strašne ma to vtedy na****** pretože som sa už videl ako si pobafkávam vodnú a počúvam popritom dobrú hudbu :(
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa polo » 28 Sep 2015, 13:26

http://www.drtube.com/schematics/jolida/sj-502a.gif

Nieco jednoduche.

Vystupaky na urovni v dobrej cene navynie aj americky transcendar.
0
'Cause life is like a game sometimes

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa Andrej » 05 Okt 2015, 18:52

Po case zdravim opat. Nakoniec sa vyvoj situacie trochu zmenil. Mozno to vyznie divne, ale rozhodol som sa zatial do stavby PP s EL84. Touto cestou by som sa chcel spytat, ci niekto nema na predaj vystupne trafo 9WN 676 07 - 1 kus. Ak by niekto mal, ponuknite. Dakujem za spolupracu,

PS: KT88 bude ked trochu este podrastiem.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Schéma push-pull s KT88

Príspevok od používateľa muziker » 06 Okt 2015, 20:13

V jednom zahraničnom časopise som našiel projekt na lampový zosík 2x 10W, možno sa ti to hodí :)
Prílohy
1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
6.png
7.png
8.png
9.png
0
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok