Problém so zosilovačom sony TA-212A

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Lennon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 15:27
Bydlisko: martin

Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa Lennon » 23 Nov 2015, 16:10

Zdravím, na fóre som nový, nakoľko som potreboval pomoc a nevedel som kde by som sa už spýtal.

Mám problém so zosilovačom sony ta212a ktorý je z roku tuším 1978 a ku mne sa dostal len tak náhodou, že ak budem niekedy chcieť nech si ho opravím.
Keď som zosilovač dostal nehrala pravá strana, čo je častá porucha ako som sa dočítal kade-tade po nete.
Pokiaľ sa zaťažil na dve bedne tak zhorel.
Zosilovač som nosil rôzne po ľudoch ktorý to "opravia", no vždy zosilovač aj tak zhorel.
Do elektroniky sa nevyznám moc no základom rozumiem. Nikdy som nič takéto neopravoval a rád by som sa dozvedel viac, nie len kde je chyba ale kde môže byť aj príčina a ako sa to dá riešiť. Na zosilovač mám pripojené 4ohmové bedne ktoré by mali byť cca rovnako staré ako aj zosilovač. Ku zosilovaču mám aj tuner, magnetofon a aj gramofón rovnakej rady, počúvam na tom len platne v kľude a potenciometer nikdy nejde dalej ako za polku. Nakoľko to je teda celé robené aby to bolo spolu bolo by mi ľúto vyhodiť to a dať tam niečo nové ako mi už radia ľudia ktorým sa do toho nechce pozrieť.

Čiže keď sa začal zosilovač opravovať tak nehral. Kamarát to chcel opraviť a tak vymenil diody na zdroji za niečo silnejšie. Zosilovač hral asi 2 minúty. Dalej išiel zosilovač tri krát na opravu a vtedy netuším čo sa menilo. určite tranzistory, nejaké zhorené odpory a staré trimre. Najprv hral zosilovač dve hodiny, po druhej oprave týždeň a po poslednej oprave a vyladení hral asi rok, ale len tak raz do týždna.

Naposledy keď som ho mal zapnutý som zaspal, platna dohrala a zosík iba svietil keď zrazu stretil na čo som sa zobudil a rýchlo som ho vypol. Po výmene poistky zhorela aj dalšia a tak som objednal nové tranzistory, tie som vymenil a zosilovač hral asi 3 hodiny v kľude a následne začal vrčať celkom dosť na pravú stranu a tak som ho rýchlo vypol. Zhorené tranzistory som vymenil zas no zosilovač už nehrá. iba hučí a z rezistorov na pravej strane sa začne dymiť, poistku už ani neodpáli.

Prikladám aj schému od zosilovača. červenou je vyznačený tranzistor ktorý po zapnutí začne po pár sekundách dymiť.
Modrou som vyznačil nejaké diody, neviem, ktoré sú opreté o chladič a asi riešia niečo s teplotou.. a na nejakom poľskom fóre som sa po krkolomnom prekladaní dočítal že ich niekto menil za diody typu BAV21 alebo 1N4148 a tie vyriešili problém prehrievania, ktorý som ja ale nemal, mne to proste len zhorelo naraz. :D Tranzistory sú tam aktuálne BD243C no na rovnakom poľskom fóre ich niekto vymenil za silnejšie BD911.
Sú tieto riešenia skutočne dobré riešenia?

Niekto mi ako problém povedal že to môže byť trafo ktoré je stavané na 220V.. Pomohla by teda výmena kondíkov na zdroji za väčšie alebo výmena všetkých starých kondíkov?

Ok nenapadá ma už asi nič dalšie čo by som napísal, dúfam ale že sa to dá pochopiť.

Za každú radu, čo mám vymeniť, čo mám pozrieť kde by bola chyba a každé vysvetlenie prečo sa niečo deje budem len rád.

Ďakujem

LINKY


kompletná servisná knižka
https://www.sendspace.com/file/nbgtm9

poľské fórum(ak by niekto vedel po polsky a je tam niečo zaujímavé ešte)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1105851.html
Prílohy
doska.png
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa hpeter » 23 Nov 2015, 17:31

Vzhladom k veku, elyty budu casovane bomby, je ich tam vela.
Zvody/skraty mozno? c254,c262,c258 pri bias serve, skontroluj nielen elyty.
Potom by to mohlo tahat nabok cely bias, aj napr hned odpredu (q251-252).
Vystup-koncak na vystupe asi musel ist mimo nulu; nahor k +25v. Kedze strelila vystupna poistka
Z kade kupujes tie tranzistory? Mas istotu ze nie su fake? Sa stane aj cez znamych distributorov

Mas moznost odpojit koncaky, alebo nahradit B-E diodami (ak su zle), a merat vystup? Mal by byt schopny na vystupe dosiahnut 0V.
Premerat vsetky napatia podla schemy okolo q251,252; pripadne vyhodit na chvilu tie elyty okolo dc serva.

Nechapem preco r270 hori - nemal by, je r272/q257 BE preruseny??
Meni sa trochu vystupne napatie ak hybes s bass korekciou?

Kedze striela jedna strana, by som povedal ze asi mechanicka vada konstrukcie, mozno preseknutie izolacie medzi suciastkami a pod. (+asymetricke rozmiestnenie-jeden kanal blizsie ku zdrojom tepla?)
Podla schemy nie je dovod aby strelila len jedna strana.
Teraz vidim ze pises ze strana vrci, no napr c262 je na 25v, ak na niekolko sekund vystup vyletel na +25v, tak elyt uvidel cca50v. Potom vymen za vyssie hodnoty napati, napr c252 by mohol byt vymeneny za foliu. (asi ostatne budu vacsinou keramicke, nad tym tiez porozmyslaj)
Myslim ze sa zhodneme, ze nove nie je vzdy lepsie (ak je to opravene s citom). Hlavu hore.
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa vlasto » 23 Nov 2015, 18:34

na nete som len narýchlo pozrel a hned som si všimol :asi prečo zos. odišiel hned niekoľko krát zasebou.V manuali odporučaju min zataž 8 až 16ohm.takže po pripadnej uspešnej oprave sa môže zpakovat opetovne zničenie k.s.to pre začiatok.k samotnej oprave sa netrufam vyjadrit pretože po rokoch tam už môže biť toho viacej poškodeneho.A to sa na dialku problematycky opravuje

ešte:ktomu sietovemu napetiu,tam by sa malo dat jednoducho nastavit niekde sa tam nachadza konektor na ktorom sa to prehodi na 240V
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa hpeter » 23 Nov 2015, 19:09

:thumbup: ano pravda. Pri 4R je DC SOA prekrocena, s 8R je ok
Slabucke tranzistory http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... 2SD313.pdf
0

Lennon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 15:27
Bydlisko: martin

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa Lennon » 23 Nov 2015, 19:39

ďakujem za rýchle odpovede. Zosilovač práve nemám pri sebe aby som všetko skúsil no mám sa z čoho odraziť.
Veci ku ktorým sa viem vyjadriť aj teraz ale sú.
Zabudol som ale dodať že zosilovač bol nejako upravovaný z výroby asi, nakoľko nie je totožný úplne so schémou, už len na zdroji niesu 2200uF kondíky ale 6800uF a tranzistory sú tiež nejaké iné. myslím že BD243C ktoré by mali byť o niečo silnejšie ako tie čo sú napísané v schéme.

Určite budem musieť vymeniť kondíky. Tranzistory som kúpil z avelmak alebo tak nejako sa to volalo a boli celkom rovnaké s tými originálnymi na ľavej strane. tie tam sú od výroby pravdepodobne.
Kým zosilovač hral tak sa ale nikdy nehrial, žiadna súčiastka, nakoľko tam boli tie 4ohmové bedne tak som čakal že sa to bude hriať viac a tak som to kontroloval dosť často no chladič sa nikdy nezohrial nejako vážnejšie, celkovo okrem trafa ktoré sa trošku ohrialo bol zosík vždy normálny nijako nezohriaty.

Tie malinké tranzistory (q252) nedokážem zmerať či sú v poriadku, mám len obyčajný multimeter a nedávajú mi žiadne hodnoty. je to typ c945. potrebujem na to nejaké špecialne merače alebo je lepšie ich radšej vymeniť?

K sieťovému napätie. bohužial moj zosilovač to nemá. To mal nejaký iný typ. káble idú priamo do trafa nič viac.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa oravan » 23 Nov 2015, 21:13

no okrem správnej záťaže treba to pekne rozpitvať po blokoch a začať od zdroju , takto stielaš od boku raz tam raz inam pekne každý obvod znovu preveriť kvôli tomu že už sa v tom niekto vŕtal
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa vlasto » 23 Nov 2015, 21:50

ktym konc. tranz.: tam tie náhrady,treba prihliadnut že pôvodné mali pravdepodobne inu mez.f takže potom treba aj kompenzaciu doladit
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa hpeter » 23 Nov 2015, 21:59

Su silnejsie len o chlp. :) Najvacsia zataz pre konc.tranzistor je pri Urail/2 cize 12,5v na vystupe.
12,5V/4R je 3,125A a podla SOA, je to na hrane-aj nad. Preco ? Lebo 4R repro nema vzdy presne 4R, dost sa to meni s frekvenciou.
Spicky v hudbe su normalna vec. Cize k nestastiu dojde, aj ak nebudes moc tlacit na hlasitost.
Ten BD24_ sice da 65w, Soa v tomto bode je na hrane-bez extra rezervy. (aj ked zatazenie je len 39W)
Bipolar. tr. maju sebadestruktivnu povahu. Vyrobna nedokonalost, lokalne horuce body na cipe spustia prudovu lavinu, je to dane ich vlastnostami-teplotnym koeficientom.
Bipolary lepsie vedu prud za tepla, lokalna lavina rastie. Cip je nahlodavany dovtedy kym nestreli, teplota to urychli. Preto su koncaky predimenzovane, vela vykonnych tranzistorov paralelne. Kvoli soa, a bezpecnostnej rezerve. A chladit.
Mosfety (lateral audio) maju koeficient taky ze netreba diodove teplotne kompenzacie/ochrany, ci zlozite bias systemy. Su schopne sa uregulovat samy,maju rovnu soa. (Tiez podla vykonu treba ich radit paralelne)
Porozmyslaj nad Toshibou ci Sanken http://www.semicon.sanken-ele.co.jp/ctr ... ist/Audio/ Maju vysoke fT, niekedy sa davaju odpory do serie s B.
0

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 24 Nov 2015, 10:00

Nazdar,
mohol by niekto objasniť význam poistných odporov v koncovom stupni a tiež ako funguje ten prerušovač na výstupe k reproduktorom.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa hpeter » 24 Nov 2015, 18:04

Graficke znazornenie. Modra ciara sa musi zmestit to ciernej (W); cervena do zltej (A)
Vacsia rezerva-lepsie. Pri 3 ohmoch je prud prekroceny, pri 4 je to na hrane bez rezervy.
Ako bolo povedane, 4R bedne mozu dosiahnut 3R (ci aj menej) zalezi od dizajnu. Ani v jednom pripade max wataz nebola prekrocena, ale soa hej (+napatove spicky,teplota). Poistka na konci a tie special odpory, aby v pripade velkej havarie sa radsej prerusili--aby sa nechytil poziar.
Lapt-multi emitter http://www.semicon.sanken-ele.co.jp/sk_ ... _ds_en.pdf tento by prezil az 2R
Prílohy
Screen Shot 11-24-15 at 10.05 AM.PNG
Screen Shot 11-24-15 at 09.30 AM.PNG
Screen Shot 11-24-15 at 09.29 AM.PNG
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa vlasto » 24 Nov 2015, 18:30

skusim ktomu "prerušovaču" j303
to je predsa konektor pre sluchadla,zatlačiš protikus
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa hpeter » 25 Nov 2015, 17:50

Das sluchadla a rozpinacie kontakty odpoja repro .
0

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 25 Nov 2015, 19:03

Fajn, otázka sa týkala CB 201/CB 251.
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa vlasto » 25 Nov 2015, 20:37

CB201-skusim,nie som si však istý:možna mechanicky ovládaná tepelná poistka
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa miroja » 25 Nov 2015, 21:00

Xeon_sk napísal:Fajn, otázka sa týkala CB 201/CB 251.
Pomohla by fotka ako to vyzera v reale.
0

Lennon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 15:27
Bydlisko: martin

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa Lennon » 25 Nov 2015, 21:34

narýchlo som to odfotil. sú to tie dva čierne valčeky
Prílohy
IMG_20151125_212213.jpg
IMG_20151125_212252.jpg
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa vlasto » 25 Nov 2015, 21:59

kedže konc.stupeň neobsahuje elektronicku prudovu ochranu pravdepodobne
to bude neaky tip prudovo-tepelnej ochrany.
(prejednám to však zajtra z ľudmi ktory by mali bit znalý zobdobia vyroby,teda r. cca 78
0

Lennon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 15:27
Bydlisko: martin

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa Lennon » 01 Dec 2015, 14:14

Ok mám teraz trošku času a tak som sa rozhodol začať, zatial výmenou tých elektrolytov. Písal tu ale niekto že je lepšie dať kondíky s vyššou hodnotou napätia. Napadlo ma či je fajn vymeniť všetky za vyššie hodnoty alebo pri niektorých je lepšie nechať originál napätie. že či to nemôže nejako začať ničiť zvuk alebo tak. Neviem a tak sa pýtam radšej. Do predzosilovača predpokladám že najlepšie dávať rovnaké hodnoty..
A o koľko väčšie hodnoty. Ak je original 25V tak napríklad dať tam 50V alebo aj keby sa tam dal na 250V tak je to jedno?
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa vlasto » 01 Dec 2015, 17:54

tie kondy: kedže predpokladame že už vyrobca pri návrhu dal neaku napätovú
rezervu ,vpodstate už netreba.Kedže sa zvišilo pôvodne U 220V tak by v niektorych obvodoch napätova rezerva už nemusela stačit.
Ak velkost kondu(rozmermi)zvlašt neprekaža, použitie o niečo vyšsieho napätia,niako nevadí
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Problém so zosilovačom sony TA-212A

Príspevok od používateľa hpeter » 01 Dec 2015, 18:28

V tej dobe boli radi ze typy/hodnoty su ake su. :wink:
Pravdepodobne aj tak uz nezozenies taky rozmer a nizke hodnoty U/kapacity. Extra U rezerva je dobry napad.
Na zamyslenie je aj c252 elyt 0,47/50 na vstupe...
Vrelo doporucujem paralelne ku vacsine elytov aj nejaku foliu >0,47u polyprop.(wima mkp10...) (najma zdroj)
V mojom pripade, aj ked sa jedna o amp s velmi nizkym odberom, zlepsenie je citelne.
Hociktory elyt, cisla na obale platia max do 200Hz :!: PSRR tohto zos. nebude vysoke, kvalitny tvrdy zdroj ma zmysel.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok