vykon zosilovaca

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin286 » 31 Dec 2015, 09:54

vedeli by ste mi neitko vysvetlit ako je to s vykonom zosilovaca, teda konkretny prklad uvediem.

mam bednu Tesla 1PF 067 71, viem ze je tam 50w basak, + nejaky vykon maju stredy a este vysky. mna vsak zaujima ze ci ked mam 50w zosik, tak ci ide pei maximalnej hlasitosti zosilovaca basak,stredy vysky naplno,alebo sa tych 50w rozdeli medzi ne a basak nepojde naplno?

a este sa chcem opytat, ked ma toroid 200w a 50v su v zosilovaci kondenzratory 20 000mikrofarrad, je tranzistorovy 2 kanalovy,aky moze mat vykon?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2015, 10:28

50W bude asi vykon celeho zosika a do jedneho kanala neda tych 50W ani keby si mu tam ziaden dalsi reprak nepripojil
v papieroch od zosika by si mal mat napisane kolko W da na ktory kanal, obycajne ide najviac do subu, menej do stredov.
vykon zosiku s 200W trafom jw mwnj ako 200W :lol:
0

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 31 Dec 2015, 10:53

V prípade, že dáva sekundár 50Vef, resp. 2x25Vef, tak je možné získať výstupné napätie asi 16Vef, čo zodpovedá výkonu asi 65W sinus. na záťaži 4Ω, alebo asi 35 až 40W sinus. na záťaži 8Ω. Platí to za predpokladu, že sa jedná o normálny dvojčinný koniec. Veľké kondenzátory pri sínusovom budení výkon neovplyvnia.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin286 » 31 Dec 2015, 11:25

je to doma robeny zosik, aj som ho kupil urobeny a nechcem davat dole chladic ale chclap vravel ze ma 150w. tak nwm.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 31 Dec 2015, 11:43

V prvom rade je treba si uvedomiť, že za bežných okolností asi nebudíš bedne sínusovým, ale hudobným signálom. Jeho stredná hodnota výkonu bude aj pri hlasitosti na hranici limitácie podstatne menšia, ako 50W. Hudobný signál je naviac širokospektrálny a podľa žánru rôzne percentuálne výkonovo rozložený. Možno povedať, že najviac energie je v pásme do 2kHz. Nad tým to začína klesať a nad 5kHz už býva energie veľmi málo, keďže v tejto zložke hudobného signálu sú zastúpené prevažne vyššie harmonické hudobných nástrojov (neplatí to pre činely atď.). Z tohoto celého možno vydedukovať, že pri správne vyvážene navrhnutej a odladenej sústave bude maximálny príkon sústavy určovať basák. Neber to teda tak, že sa niekde niečo rozdelí medzi jednotlivé repráky. Ak príde v hudbe výrazný kopák, ktorý vybudí zosilňovač na tých 50W, tak toto bremeno ponesie basák. Stred, ani výška na týchto frekvenciách už nepracujú a sú (opäť podmienka správne urobenej sústavy) mimo hru.
Na záver by som ešte povedal, že nikdy nepoužívaj zosilňovač v limitácii (keď už chrčí). Ak potrebuješ vyššiu hlasitosť, opatri si výkonnejší zosilňovač. Čistý, neskreslený signál aj v dvojnásobnom výkone škodí reproduktorom podstatne menej, ako polovičný, ktorý už obsahuje jednosmernú zložku.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin286 » 01 Jan 2016, 09:34

lebo mam doma robeny zosik a viem ze pod chladicom su tranzistory.chladenie je aktivne a nechce sa mi to davat dole, nechcem sa do toho babrat,tak sa pokusam zistit ze aky vykon dava vlastne. viem ze o trafo ma 200w 50v a je toroidne. mal som na tom carpower sp 302 c, mal som naplno a v pohode. tak neviem teraz ci siel ten reprak naplno alebo nie?
a co vravite na tutto vychylku membrany?
http://uloz.to/xVaE4rHG/membrana-1-mp4
http://uloz.to/x1bKGdQp/membrana-2-1-mp4
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin63 » 01 Jan 2016, 10:22

Nejak ti to tam chrci :D.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa misocko » 01 Jan 2016, 12:28

vyber si tie stuple z usi, pust si to znova a napis ci v pohode. ten zosik to uz nedava. najdi kamosa co ma generator sinusu a osciloskop nech ti pozrie co z toho lezie..
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 01 Jan 2016, 12:34

Neviem, čo si chcel demonštrovať tým videom, ale takto sa výchylka membrány určiť nedá. Akusticky sa z toho vyvodiť nedá takisto nič, akurát to, že niečo bolo prebudené - buď zosilňovač, alebo mikrák.
A výkon sa dá zmerať úplne jednoducho, len na to potrebuješ nejaké vybavenie a nejaké vedomosti. To, ako to robíš Ty je ukážka naprostého diletantstva a blbosti. Ospravedlniť by sa to dalo leda vtedy, ak máš 12 rokov. Evidentne si vôbec nepochopil, čo som Ti napísal v predchádzajúcom príspevku, pretože o danej poblematike nemáš evidentne ani základný ánung. Musíš začať trochu študovať a postaviť sa k tomu seriózne.
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa vlasto » 01 Jan 2016, 13:51

Lepšie keď dáš detailné fotky toho zosilňovača
Možno sa bude,predpokladajme dať niečo zistiť.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin286 » 01 Jan 2016, 15:22

TheLastUnicorn napísal:Neviem, čo si chcel demonštrovať tým videom, ale takto sa výchylka membrány určiť nedá. Akusticky sa z toho vyvodiť nedá takisto nič, akurát to, že niečo bolo prebudené - buď zosilňovač, alebo mikrák.
A výkon sa dá zmerať úplne jednoducho, len na to potrebuješ nejaké vybavenie a nejaké vedomosti. To, ako to robíš Ty je ukážka naprostého diletantstva a blbosti. Ospravedlniť by sa to dalo leda vtedy, ak máš 12 rokov. Evidentne si vôbec nepochopil, čo som Ti napísal v predchádzajúcom príspevku, pretože o danej poblematike nemáš evidentne ani základný ánung. Musíš začať trochu študovať a postaviť sa k tomu seriózne.

ja som to testoval (to video bolo nahrane) este pred zalozenim tejto temy :wink:

chrci to preto lebo je to nahravane z mobilu zo vzdialenosti asi 50cm od repraku, a skus pustit nahlas svoju predpokladam vyladenu zostavu a nahrat to mobilom pol metra od reprakov ci ti to pojde cisto...

tym videom som chcel demonstrovat to, ci ta vyychylka toho repraku je normlana alebo uz je prehnana. pretoze nazivo som nevidel este ziaden reprak tak behat,(okrem zrazu autohifistov ked si merali decibely ale tam boli ine repraky, a ja sa pytam konk.na tento)).
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin63 » 01 Jan 2016, 19:39

z vyhylky membrany nic nezistis! Ked ti to tak beha tak to asi normalne je, ale mi ti nic viac z toho videa nepovieme. Nik nevidel ten zoslinovac a nik ho ani nepocul hrat. Ale podla mna si to uz prehnal z hlasitostou a urcite aj poriadne skresluje :D. Ako ti uz pisal pretym, nemas ani páru, co robis :D.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin286 » 01 Jan 2016, 22:21

cize ak spravne chapem zosik nevladal reprak?
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin63 » 02 Jan 2016, 09:25

zosik mozno aj vladal, ale reprak uz ma dost. Ale je to len hadanie, lebo z video sa neda nic povedat.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin286 » 02 Jan 2016, 10:29

a kolko ma ten reprak skutocny vykon? kazdy uvadza inak... myslim tak, ze trvalo, cely den keby hra, tak kolko moze ist donho?

inak, nie je to niekto z okresu RS, kto sa vyzna v tychto veciach a bol by mi ochotny pomoct s tym? :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 02 Jan 2016, 11:31

Treba rozlišovať dve veci:
1. Max. príkon, ktorý tepelne udrží cievka - to môže bez problémov byť tých 150W, čo udáva Monacor. Len preto, že má fialový záves a nápis na vrchlíku nie je dôvod obviniť výrobcu, že to tak nie je. Overiť sa to však bez deštrukcie reproduktora nedá.

2. Max. príkon vhľadom na max. výchylku membrány (Xmax) - Je parameter, ktorý je primárne závislý od štyroch vecí:
a) ozvučnica - jej typ a objem
b) frekvencia
c) "motor" reproduktoru - čím silnejší, tým lepšia kontrola nad membránou
d) vnútorný odpor zosilňovača - čím menší, tým lepšia kontrola nad membránou

Vrátil by som sa k ozvučnici a frekvencii. Dalo by sa povedať, že s klesajúcou frekvenciou stúpa výchylka membrány. Toto však úplne platí len pri reproduktore bez ozvučnice, alebo open baffle. Nárast výchylky proti frekvencii je v určitom pásme až kvadratický. Naviac výchylka je aj pri malom príkone veľmi veľká, pretože pohyby membrány nemá okrem samotného motora a zosilňovača čo tlmiť.
V uzavretej ozvučnici je pri rovnakom príkone a frekvencii výchylka podstatne menšia - a je tým menšia, čím menší je objem ozvučnice. Čím je totiž menší objem vzduchu, tým menšia je jeho stlačiteľnosť a tým väčší pretlak a podtlak je nútený reproduktor prekonávať. Čím je teda objem uzavrenky menší, tým sú podmienky pre reproduktor bezpečnejšie a tým viac sa jeho príkon z hľadiska Xmax bude blížiť príkonu z hľadiska tepelnej odolnosti cievky (bavíme sa teraz o SP-302C, pretože u ARN738 s cievkou na papieri zhorí cievka pravdepodobne skôr, než reproduktor dosiahne Xmax v nejakom odporúčanom objeme...povedzme 40-50L). Naviac má uzavrenka jednu "anomáliu". Nárast výchylky smerom ku spodným frekvenciám sa deje len do určitého kmitočtu - rezonančného kmitočtu celku. Pod ním začína výchylka opäť klesať. Toľko teda k uzavretej ozvučnici.
Iná situácia je zase v bassreflexe a táto ozvučnica je veľmi zradná. Celý systém totiž obsahuje dva impedančné vrcholy. Najnižšie miesto medzi týmito dvoma vrcholmi je ladiaca frekvencia bassreflexu. Ako sa v tomto systéme chová výchylka reproduktora? Smerom k nižším kmitočtom až po prvý imp. vrchol narastá výchylka úplne rovnako, ako v uzavrenke. Potom začne smerom k ladiacej frekvencii pomerne slušne klesať. No pod ladiacou frekvenciou nasleduje k druhému imp. vrcholu veľmi prudký nárast, ktorý dosahuje 10-15 násobok výchylky oproti ladiacej frekvencii BR a to na polovici oktávy. Pre príklad, ak máme ladiacu frekvenciu nátrubku 40Hz a pri tejto je výchylka 1mm, pri frekvencii 30Hz môže byť výchylka až 10mm! Reproduktor tu teda môže dosiahnuť svoju Xmax už pri zlomku jeho udaného max. príkonu. Je to dokonca ešte skôr, ako keby bol reproduktor v otvorenej ozvučnici!Čo z toho celého vyplýva? Že pri bassreflexovej ozvučnici, ktorú budeme používať na ozvučovacie účely s veľkými výkonmi je bezpodmienečne nutné používať subsonický filter, ktorý odfiltruje frekvencie pod ladiacou frekvenciou bassreflexu!

Čo k tomu povedať na záver?
1. Z pohľadu na výchylku membrány hrajúceho reproduktora nevieme ohľadne výkonov stanoviť absolútne nič. Nedokážeme pohľadom ani len stanoviť výchylku membrány, pretože naše oko je pomalé a nechá sa ľahko oklamať. Tobôž teda nedokážeme určiť aký výkon do neho lezie ani pri čistom sínusovom signále a už vôbec nie pri signále hudobnom.
2. Rozumný beloch vie podľa skreslenia reproduktora (charakteristický vreskot) veľmi rýchlo určiť, kedy má reproduktor dosť aj bez znalosti nejakých čísel.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Jan 2016, 12:13

martin286 napísal:a kolko ma ten reprak skutocny vykon? kazdy uvadza inak... myslim tak, ze trvalo, cely den keby hra, tak kolko moze ist donho?

inak, nie je to niekto z okresu RS, kto sa vyzna v tychto veciach a bol by mi ochotny pomoct s tym? :roll:
Vážený, asi ste ho nepochopili. On chce vedieť (aj ked mu vysvetľujete ze.sa to nedá) ze aký vykon ma ten jeho zo.silovac na základe vychylky membrany, ze ci pri tej vychylky uz repraky hrali na plný vykon.on chce počuť číslo vo W.

Ten tvoj zosilovac má vykon 2 x. 100W (ked bude hrať celý den).. Vypočítal som to z informácií poskytnutých v tomto príspevku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa vlasto » 02 Jan 2016, 12:29

Veľa sa dá odhadnúť z použitých koncových tranzistorov.
Predpoklad štandardného zapojienia konc.stupňa,počet párov koncových tranzistorov,napätie zdroja ale jasná info.AC /DC
Aspoň tieto základné informácie treba poskytnúť!
0

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa divnyjean » 02 Jan 2016, 12:50

8O otázka spadá do kategórie: suseda má 4ky kozy, koľko masla sa dá umútiť z jej mlieka?

Mňa by hlavne zaujímalo, že NAČO to dotyčný potrebuje vedieť...
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: vykon zosilovaca

Príspevok od používateľa martin63 » 02 Jan 2016, 16:12

martin286 napísal:a kolko ma ten reprak skutocny vykon? kazdy uvadza inak... myslim tak, ze trvalo, cely den keby hra, tak kolko moze ist donho?

inak, nie je to niekto z okresu RS, kto sa vyzna v tychto veciach a bol by mi ochotny pomoct s tym? :roll:
Necitas poriadne prispevky? Pisal som ti to uz ja aspon 2x a urcite aj niekto iny.

Z vychylky membrany nic nezistis!!!!!
0

Napísať odpoveď