Aký koncový stupeň

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa Juroo » 13 Jan 2016, 00:17

Ahojte,

chcel by som sa spýtať, alebo skôr poradiť a dojsť k rozumnému záveru vo výbere koncového stupňa.
Pomaly sa dostávam k dokončeniu svojej audio zostavy, ale neviem sa rozhodnúť do akého a ako výkonného koncového stupňa ísť.
Ide o 5-kanálový koncák s dôrazom na stereo (ten zbytok je tam skôr ako bonus). Pôvodne som plánoval kombináciu 2xJPA250 + 3xJPA100, tiež som ešte uvažoval nad niektorou vyladenejšou verziou Leachu. Už dlhšie to nesledujem tak už nemám tak široké obzory v overených zapojeniach. No v konečnom dôsledku rozmýšľam či to na doma nebude zbytočne výkonné.

Troška priblížim situáciu :
Pred koncovým stupňom bude predzosilňovač blokovo zapojený takto :
"Buffer" z OZ -> Úprava hlasitosti s fyz. podľa p.Moskalu -> Odpojiteľné korekcie podľa schémy DPA550 -> Odpojiteľná horná priepusť z OZ -> výstupný Buffer obdobne z OZ
(Teda v "priamom" režime len OZ->Moskala->Oz)
Výstup by išiel priamo do koncových stupňov, tie budú samostatne v druhej skrinke.
OZ sú zatiaľ NE5532, no už plánujem výmenu za lepšie OZ (rád by som LME49720). Zdroj je klasika LM317/337 s kapacitným násobičom.

Ostatné periférie :
Zdroj : Ext. zvukovka Xonar U7
Repro : http://svetelektro.com/Forum/3pasmo-tvm ... 14880.html (Začiatok prvej/druhej strany)

Ešte konštr. poznámka : Stupne pre predok budú mať samostatný zdroj (tým je myslený aj toroid) (t.j. jeden pre L/R, druhý pre center a surround).

Naspäť k pôvodnej otázke, koniec koncov sa vlastne pýtam na váš názor, do akého koncového stupňa ísť jednak výkonovo ale aj kvalitatívne voči zvyšku. S tým aby to malo zmysel aj do budúcnosti ... skorej postavím nové bedne (do budúcna väčšie stĺpové) / vymením zdroj zvuku, ako by som prekopával predzosilňovač aj koncák.
Ešte raz spomeniem, je to s dôrazom na stereo, ide mi teda hlavne o predne dva kanály. Zbytok je v podstate jedno čo bude ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa penjo » 13 Jan 2016, 19:00

Modulmi JPA vôbec nič nepokazíš. Vzhľadom na cenu a jednoduchosť sú to veľmi dobré konce. Osobne doma prevádzkujem kvadro 4xJPA50, k tomu na suby 2x JPA250 a ešte raz 2x JPA250. U brata zase 2xJPA100.
Samozrejme sú aj iné, lepšie, drahšie, náročnejšie konštrukcie. Tie JPA by som zaradil medzi strednú triedu, za málo peňazí veľa muziky.
S ohľadom na citlivosť a početnosť (4-5 koncákov), by bohato postačovali tie JPA50ky (70W/4R).
Ak chceš niečo lepšie, či silnejšie, tak môžeš vyskúšať JPA100SE, ktorý je parametrovo lepší.
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa Juroo » 13 Jan 2016, 22:11

Ďakujem za reakciu, tiež to tak vidím :wink:
Ono, aby som to ešte upresnil. Viem že v kino režime tam ten výkon nieje až tak podstatný. Ide mi hlavne o stereo režim. 90% času bude zvyšok kanálov cez relé odpojený. Viac počúvam hudbu ako pozerám filmy. Tiež počítajme, že repro má 8R, nie 4R. Teda JPA100 má pri tom napájaní do 70W a JPA250 cca 140-150W. Prevádzku do 4R od toho nevyžadujem ...
Momentálne mám starší základnejší AV Yamaha receiver s vraj 5x100W/6R (STK obvody na konci), výkonovo to aj stačí, ale zvukovo to nie je ono, naviac charakter v strednom pásme je taký suchý/zrnitý alebo ako to "odborne" nazvať.
Ide mi skôr o to, či má zmysel ísť do výkonovej rezervy (mnou navrhované JPA250), alebo inak povedané či sa to prejaví na zvuku povedzme v dynamike a pod. Aby to bolo správne pochopené, nejde mi o to využívať ten výkon trvale, ale o to aby bola rezerva pre špičky ... a tiež aby mal koncák kontrolu nad repro (napr. ten AV receiver ju nemá) do budúcnosti, ak by boli predky väčšie stĺpy povedzme s osempalcom. Pri hudbe často krát nemám ani zapnutý subwoofer, tie repro čo mám zahrajú slušne aj spodok (preto mám aj odpojiteľné priepuste).
Btw. SUB má klasického Leach-a, teda okolo 250W eff. výkonu.

Keď už sa spomenulo JPA100SE, čo nejaký vylepšený Leach ... alebo z overených zapojený Symasymu, popr. projekt jedného člena z vedlajšieho fóra Levex LVA101/202 ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa Axwell » 14 Jan 2016, 00:21

este by som pozrel aj na M50 trunek amp, ,mam s tim bohate a dobre skusenosti ;-) vyssi vykon = leach amp
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa tomel » 14 Jan 2016, 09:12

čo tak toto: *

Aj ked to má názov SUB100 ale v schéme je lepší ako UNI, M50 a JPA (konce za napríklad Toshiby nieje problém vymeniť)

a ako 250W zosik by som vybral určite Leach
Juroo napísal: či má zmysel ísť do výkonovej rezervy (mnou navrhované JPA250), alebo inak povedané či sa to prejaví na zvuku povedzme v dynamike a pod.
tiež som zástanca toho .. aj keď repro maju 100W tak radšej 200W zosik ..

Odkaz zmazaný pre porušovanie pravidla "7 ) Propagovanie svojich alebo cudzích projektov je zakázané. Ak máte záujem o reklamu na našej stránke, napíšte jednému z administrátorov."
Toto je posledné upozornenie pred udelením varovania.
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 16 Jan 2016, 17:26, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie odkazu.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa platon.rado » 14 Jan 2016, 10:01

Na 100W repro môžte zapojiť aj 800W koncák.Hádam tu nikto nie je j.....ý a nevytočí potenciometer na max.Čo sa týka dynamiky,určité percento s výkonu hrá rolu.Ale aj celková koncepcia zosilňovača CFA,VFA.Frekvenčná charakteristika,priebeh a pod..Výkon dynamiku nerobí.Zas ale nehovoríme o 5W.Dobrý príklad je zosilňovač NAD.Prí výkone 40W ma neskutočné podanie dynamiky.Kto ho nepočul nech si ho ide vypočuť.
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 16 Jan 2016, 17:35, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Slovník...
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa tomel » 14 Jan 2016, 10:05

A aký NAD máš namysli?
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa platon.rado » 14 Jan 2016, 10:33

http://www.stereomag.cz/print_clanek.php?id_cl=765 Tie nové modely som nepočul označením bee.-Ale bude to asi všetko n a jedno kopyto.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa tomel » 14 Jan 2016, 12:50

podľa SM je len verzia BEE výkonejšia .. no zvukovo by to malo byť to isté
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa nalimko33 » 14 Jan 2016, 13:41

jeden som už začal kresliť...
Obrázok
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa platon.rado » 14 Jan 2016, 13:53

Tak je to nová rada.Výkonovo sa môžu zrovnať aj so staršími.
Napr http://nadelectronics.com/products/hifi ... -Amplifier

Citát
Dynamic Power Reserves
"Continuous power is a conservative 40 watts and dynamic power, which is more important for music listening, is remarkably more than 100 watts! Far more usable power on tap than other amps at this price point"

Dobre Milanko..

To je Schéma 320.
Obrázok
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa tomel » 14 Jan 2016, 14:17

ale my schemičky mame :D
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa platon.rado » 14 Jan 2016, 15:19

Ja viem ze mate... :)
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Jan 2016, 19:00

no, taká 218THX by nebola na zahodenie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa penjo » 14 Jan 2016, 21:09

Ešte ti napíšem svoje postrehy v priebehu pár rokov...tiež som si kedysi spravil domáce kino 5.1, vystavené na moduloch JPA50+JPA250+center DPA223. Využiteľnosť primárne na filmy...lenže filmy ma už akosi omrzeli, takže 99% času to hrá len ako kvadro+suby.
Ak ti ide primárne o hudbu, tak sprav len poriadne stereo, kľudne s JPA250, apod.
Ak chceš pozerať hlavne filmy a ide ti o efekty, tak postačí vpredu aj JPA100(SE) a zvyšok JPA50.
Finančná stránka nie je problém?
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa Juroo » 14 Jan 2016, 22:03

Celkom sa to tu rozbehlo, za čo ďakujem :wink:

Cenová relácia ? Povedzme od 100€ (niečo obyčajnejšie) do 200€ (niečo čo by ozaj stálo za to pri tej cene) za predné dva kanály (komplet osadenie + doska + šerepetičky okolo ako Lprofily atď.). Nerátam do toho filtráciu, toroid, skrinku ani chladič. Ostatné kanály osadím ako tak adekvátny koncom, ale vôbec nemusia dosahovať toho čo predné stereo.
Aj keď musím povedať, že skrinku už mám a bol by som rád keby sú tie koncáky na Lprofile, tak aby sa dali naskladať na výšku a potom za sebou ... pre predstavu celý spodok skrinky tvorí chladič, vetranie síce nútené, ale myslím si rozumne navrhnuté a za predpokladu tichého posluchu nepočuteľné, možno aj s vypnutým vetrákom, len to by bolo možné overiť až keď by to bolo zostavené ...

// Ešte doplním, primárne určenie je hudba. Tak z 15-20% filmy.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa platon.rado » 15 Jan 2016, 10:12

A prosím Vás neskladajte zosilňovače s ventilátorom.Vypadá to gýčovo.To nie je PA SYSTEM. Ten výkon 100-150W uchladíte aj pasívne.Aj tak doma počúvate... max na 10W.

Ja by som od domáceho kina zišiel.Ako som ti písal do SS.Prestane ťa to baviť...trust me.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa Juroo » 16 Jan 2016, 17:49

Ja ti verím :D preto to chcem vyriešiť tak ako píšem. Tak aby aj ovečky ostali celé aj vlk bol sýty :D

Postoj k aktívnemu vetraniu chápem. Zbytočný zdroj hluku ... Každopádne, snažil som sa to navrhnúť tak, aby poslucháč (Ja) o tom pri posluchu ani nevedel. Veľký vetrák, veľký prietok, kvalitné ložiská a pokiaľ možno minimálny hluk. To znamená že na najnižších otáčkach ho nepočuť, prietok vzduchu dostatočný. (keby sa chceme moc hádať, tak večer keď je všetko vypnuté a počuť aj chrápanie suseda cez dva stropy, vtedy je ten vetrák počuť). Ak by bolo náhodou treba, rezerva vo výkone/prietoku celkom obrovská. Vetrák je umiestnený vzadu, nasávanie zpredu odspodu skrinky, čiže predok je plný panel. Skrinka na 3cm nožičkách ... všetko z hliníku, vetrák na antivibračných podložkách. Skrinku už mám asi rok hotovú, vtedy som uvažoval s tým čo som navrhol v prvom príspevku. Takto spravené chladenie sa mi pre ten výkon zdalo najschodnejšie, hlavne pre tak pomerne malú skrinku.
Z druhého uhľa pohľadu, zdroj médií je HTPC ktoré je položené rovno nad tým. To samé o sebe obsahuje dva vetráky (Zdroj a CPU).
Pre predstavu, keď som testoval všetky vetráky tak ako na navrhnutej skrinke aj HTPC, ten na skrinke nepočuť, tie v HTPC jemne počuť (sú tam 40mm vetráky, tie ultra tiché nevedia byť). No celé to stále zabíja klasický HDD, ten je hlučnejší než všetko ostatné. Nemyslím že je ho počuť pri práci, ako sa hlavy hýbu atď. Počuť je najmä šum z otáčania platne (neviem či ložisko alebo motor). Ešte podotknem že disk je takmer úplne nový a je tichší ako ten čo som mal pred tým.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa tomel » 17 Jan 2016, 17:05

Ale, ak chceš si spraviť domáce kino, tak tam potrebuješ ešte niečo čo ti tie kanály rozdelí na zadný L/R kanál..
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Aký koncový stupeň

Príspevok od používateľa Juroo » 17 Jan 2016, 17:12

Od toho tam mám HTPC a 7 kanálovú zvukovku. Mimo iné aj tá má pre predok lepší DAC ako pre zvyšok.
Pri stereo vstupe sa automaticky zopnú relé vyhybky (za predpokladu že je sub povoleny) a vsetko delim na 80Hz so strmostou 24dBoct. Signal pre sub získavam zmiešaním kanalov.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok