STK463 alebo LM1876

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 31 Jan 2016, 13:41

Zdravím , chcel by som si urobiť z domácich zásob kvalitnejší zosilňovač s výkonom 2 x 20-25W s malým skreslením a kvalitným prenosom zvuku do pracovne . Na výber mám s nasledovných koncákov (TDA 2004 , TDA 1510 , TDA 7375 , TDA8563 , TDA 7296 , LM 1876 a STK 463 ) ! Kedže kvalitnejší tak TDA-čka som vylúčil a ostáva mi na výber LM-ko a STK-čko . K týmto typom IO mám doma podľa katalógového zapojenia takmer všetko , ešte ani zdroj nebude problém ( mám aj trafo 2x20V AC / 3,15A , diódový mostík 4A aj 8A , stabilizátory na korekcie (7812/7912) , nejaké keramiky a elyty 2 ks 10000uF/40V). V katalógových zapojeniach by som chcel použiť tie najkvalitnejšie veci ktoré doma mám (metalizované odpory , tantálové kondíky a pod.), máte nejakú overenú lepšiu schému úpravy katalógového zapojenia týchto IO (LR a RC členy na výstupe a pod.) ? Ktorý mi z nich doporučíte (LM , STK ) ???
Zosilňovač by som rád doplnil korekčným predzosilňovačom bass , treble , balance , volume + loudnes , tiež v kvalitnejšom vyhotovení s možnosťou vypínať korekcie s osadením (2x NE5532 , alebo 2x OPA2134) nie príliš komplikované - jednoduché overené zapojenie +-15dB !
Nejaké schémy korekčákov mám a plno ich je aj na nete ale chcel by som overenú a vyskúšanú verziu , alebo radšej použiť pasívnu verziu korekcií a vstupný signál zosilniť OPA2134 ešte pred korekciami ? (nejaké schémy mám , keď bude čas a priestor by som to sem dal , čo by ste z toho odporučili , alebo niečo vami vybrané , potenciometre 20 , 50 , 100k ohm , kvalitné svitkáče a pod. mám . ) ?! Ale to až potom , teraz riešme koncák !
Prepínač vstupov budem riešiť asi iba nejakým izostatom a rozpínacím jackom , kedže plánujem iba 2 ( zo zadu chinc a spredu jack ) max. 3 vstupy (Tuner,CD,PC) !
Samozrejme ochrana a oneskorené pripnutie reproduktorov a možno aj nejaký VU meter (LED,ANALOG)-uvidím .
Všetko by som to chcel dostať do skrinky od starého satelitu s rozmermi 30x18x6,5cm , alebo 43x28x5cm .

Prosím poraďte niečo fakt dobré - kvalitné no nemusí byť High-end aby som nemusel kupovať plno vecí a neskrachoval pri tom :biggrin: :biggrin: :biggrin: ! Dik za všetky dobré nápady od naozaj odborníkov v tejto oblasti ! :applause: :applause: :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 01 Feb 2016, 18:21

No škoda že sa zatiaľ neozvali odborníci na zosilňovače , dúfam že ešte zakopnú do tohto príspevku !
Ako som včera písal (pred nočnou) , doplním nejaké moje schémy na komentovanie a možné úpravy ! Pasívne korekčáky som odkreslil zo starších autorádií a je nutné ich doplniť predzosilňovačom , nakoľko majú dosť veľký útlm signálu - poraďte ako doplniť lineárny predzosilňovač k nim ( operačným IO NE5532 , alebo tranzistorom . . . pred korekčný člen , alebo za korekčný člen . . . na vstupe / výstupe ??? ). Aktívne bude možné poupravovať - tak navrhujte !!! A len pre info je tam aj schéma zdroja , koncové zosilňovače som nekreslil nakoľko katalógové zapojenie obidvoch (STK , LM) , sú na webe dostupné .
Prílohy
Zdroj.png
Pasívne korekcie.png
Aktívne korekcie.png
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 01 Feb 2016, 19:46

Teraz som sa dočital že ORIGINAL STK čka už nerobý sanyo ale to čo je na trhu sú fake ....
http://www.diyaudio.com/forums/chip-amp ... -good.html
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa mr.mio » 01 Feb 2016, 19:52

Osobne by som zvolil STK. Ma mnoho vyhod oproti Lm. Korekcie by som vynechal a spravil vypinatelnu fyziologiu. Io si kupoval alebo je to z vraku?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 01 Feb 2016, 19:54

Ten čo mám je ešte originál z čias dávno minulých , vymontovaný z nejakého starého receivera . A podľa literatúry sú približne rovnako kvalitné aj výkonovo aj skreslením no ale ono výrobcovia v katalógoch toho popíšu :roll: :roll: :roll: . Preto sa obraciam na vás širokú verejnosť a znalcov tohto odboru , o skutočné znalosti a možnosti lepšieho zapojenia týchto IO oproti katalógovým schémam !
mr.mio , nie som veľkým zástancom korekcií , ale ja často počúvam hudbu v noci keď rodinka spí a bez korekcií v tichom podaní - to mi niečo chýba :pain: :pain: :pain: . No cez deň , keď to môžem dať hlasnejšie tak automaticky korekcie vypínam , možno som čudák , možno mám divný sluch , ale raz som už taký a robiť to chcem pre seba - ja to budem počúvať . Niekedy mi tie korekcie skrátka treba :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: .
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 01 Feb 2016, 21:19

TDA7296 je to slabsia verzia TDA7294-ky (podla Sinclaira odpad z vyroby z 94-ky), takze tak. Ale este zalezi aj na tom, ci tie integrace mas na 100% origose, alebo nie.
Pre LM1876 by som sa inspiroval bud LaMa Mk2-kou (http://opamp.wz.cz/lama2/lama.htm), alebo LaDou od Thalesa (http://svetelektro.com/Forum/lada2075-n ... 19976.html) podla toho, co mu sa to vnutornym zapojenim viac priblizuje

STK463 vobec nepoznam, ale skusil by som spravit aj ten a porovnat ho napr. s LM1876 alebo LM3886 po zvukovej stranke. S ostatnymi vecami ti uz neporadim...
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 01 Feb 2016, 21:33

Viem že TDA7296 je slabšia verzia 7294 a preto som v prvom príspevku písal že keď lepší tak nie s TDA-čok . LM1876 je v podstate 2x1875 (to je tá LADA) v jednom púzdre - je to novší integráč ako STK a je z rady ,,Overture,, (ako aj 2876,3875 a slávna 3886 ale tieto sú mono) , čo sú celkom fajn obvody . A možno keď sa nebudem vedieť rozhodnúť naozaj urobím koncák z obidvoch a porovnám :lol: :lol: :lol: . Mňa skôr zaujímali nejaké vychytávky-vylepšenia v porovnaní s katalógovým zapojením k týmto zosilňovačov .
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 01 Feb 2016, 21:45

No vsak Thales to LM1875 vylepsil par kondikmi, co by si este chcel...
Obrázok
Obrázok

Aj LaMa je trosicka upravena...DPS, kondik k R2.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 01 Feb 2016, 21:59

No zapojenie RL a RC členov na výstup ma tiež napadlo , tie blokovacie kondíky na vstupe - dobré , no tie diódy neviem či bude možné pri tomto obvode aplikovať , ale OK ! Ešte by ma potešilo keby niekto dal aj nejakú upravenú a overenú schému na to STK-čko a to by sme potom mohli prejsť k druhej možnej rady na tie korekcie čo som nakreslil , môže byť ? treba nejakú úpravu na nich a ak áno akú ???
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa Coolbass » 01 Feb 2016, 22:13

Osobne by som zvolil cestu keďže do pracovne, radšej STK, aj keď nieje to žiaden haj end, ako som písal vo svojej téme, rozhodne zaujme zvukom viac ako LM aj keď s oboma mám dobré skúsenosti. Samozrejme, že som len amatér a môj názor ber len viac-menej ako inšpiráciu... Ale všimni si aj toho, že aj renomovaný výrobcovia používali vo svojich zapojeniach STK a aj práve také ako máš ty tuším...
Rozhodnutie nechám na teba, ale ja by som išiel do STK, jednak máš rovno dva moduly zosilňovačov v jednom púzdre a ak ho budeš napájať tvrdým zdrojom bude veľmi príjemne hrať.

Moja inšpirácia : http://svetelektro.com/Forum/stk437-rec ... 42538.html

Ja som použil len fyziológiu od p. Jandy (AURA)..
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Feb 2016, 22:23

prezeral som tento web .. celkom zaujímavé zapojenie korekcií
http://www.eleccircuit.com/hi-fi-preamp ... t-circuit/
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 01 Feb 2016, 22:26

Coolbass : Díky za názor , tvoj príspevok (výrobu s tvojím STK) som čítal a asi tretí koment je odo mňa ! Mám také tušenie že budem robiť oba zosilňovače s tým že ten s LM pomôžem doladiť synovi na maturitu a druhý spravím s tým STK - len by to chcelo ešte nejaký overený tuning katalógového zapojenia .
mr.dred : Áno vyzerá slušne a aj popísal neuveriteľné parametre , ale ako som spomínal na začiatku ,, chcel by som to hlavne z domácich zásob ,, a tranzistory nenapĺňajú moje šuflíky , ale NE5532 a OPA2134 sa tam najdú . . . :lol: :lol: :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa Coolbass » 01 Feb 2016, 22:46

Áno viem, nechcel som tým uraziť ani rýpať ani nič podobné... :agree: A tuning ? Tam nieje čo tuningovať, pretože celý zosik je v púzdre a tam už veru nieje bohvie čo toho meniť prípadne zlepšiť. To by bolo len zbytočné plýtvanie súčiastok a výsledok by neviedol k žiadnemu zlepšeniu alebo ak nie k žiadnemu tak k minimálnemu... Na LM je už tuningov dosť hehe, veď sú tu aj tie najlepšie spomenuté (Thalesova verzia).

A ak tak ,tak jedine pozrieť servisné manuály výrobcov, kde bol tento STK použitý, ale väčšinou aj tam býva práve len jednoduché zapojenie z DS.. Ak tuning tak urobiť to ako All in One.

Ku korekciam, tak mám spravené práve jedny kde môžeš použiť ako drahé tak aj lacné IO a výsledok bude veľmi postačujúci, ale to keď tak tak už len SS prípadne email.
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 02 Feb 2016, 00:23

Ok tak to STK-čko zapojím podľa katalog. schémy a uvidíme či tu ešte niekto niečo nedoporučí .

A čo poviete na tie korekčáky čo som nakreslil ? Pozdávajú sa Vám , nemáte nejaké návrhy na ich vylepšenie ???
0

LukasX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Aug 2013, 13:40
Bydlisko: PU

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa LukasX » 02 Feb 2016, 10:22

mr.mio napísal:Osobne by som zvolil STK. Ma mnoho vyhod oproti Lm.
V čom?
0

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa divnyjean » 02 Feb 2016, 14:21

Ak by si chcel dosku pre STK 463(465) v Sprinte, napíš, pošlem...
Treba si ju upraviť podľa seba. Ja som to kreslil narýchlo, potreboval som bleskom zosík pre jedného z rodiny.

Doska má 71x40mm.
Prílohy
STK463.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: STK463 alebo LM1876

Príspevok od používateľa cool-zool » 02 Feb 2016, 15:07

divnyJean : dik za ochotu , ale DPS si nakreslím sám aj s možnými vylepšeniami (vieš ešte stará škola , mm papier + kopír + fixka ..adt.) nie v zlom , ale ak ho budem dávať do tej nízkej krabice (výška cca 4,5 cm) tak bude musieť byť ležato a na ňom chladič - potom by tých úprav bolo veľa ako aj nejaké RL a RC filtre !
Prílohy
STK463[1].gif
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok