Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

makmak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Sep 2014, 19:52

Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa makmak » 24 Feb 2016, 13:08

Chcem poprosiť o radu. Oživil som gramofónové šasi Tesla HC-16. Kúpil som novú prenosku Audio Technica AT91, postavil korekčný predzosilňovač Pandatron HiFi2 (niektorý naň pindajú). Problém je, že headshell nie je vodorovne, ale je naklonený mierne k stredu kotúča. Preto azimut chvejky nie je v poriadku, prenoska nie je vodorovne s platňou a chvejka nie je kolmo na platňu. Momentálne som to vyriešil tak, že na jednu upevňovaciu skrutku prenosky som dal gumové tesnenie, aby sa prenoska vyrovnala, ale aj tak to nie je ono. Chcem povedať, že šasi je síce asi 25-ročné - z výpredaja rušenej Tesly, ale bolo nepoužívané. Chcem poprosiť o radu, ako vyrovnať headshell do vodorovnej polohy, prípadne prenosku.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa elmoto » 24 Feb 2016, 14:27

No jedine použitím hrubej sily nakoľko to tak blbo bolo vyrobené. Keď praskne držiak tak ho zalepíš. Čo od toho očakávaš aké nastavovačky?

To nebolo vyrobene na kvalitu ale na to aby to ako tak hralo keď bolo doma treba zábavu pri varení lekváru a zaváraní uhoriek a marhúľ.
Veď sa tam strkala kryštálová prenoska!
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa E001 » 24 Feb 2016, 14:53

Ak som správne pochopil, na to gramochasis si namontoval AT 91? Tá potrebuje predzosilňovač s RIAA charakteristikou pred tým korekčným zosilňovačom. Neviem, či to má ten Pandatron v sebe. Ešte za ďalšie aký prítlak má prenoska? mal by byť 1,5 - 2 gr na hrote.
Meral si?
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa staffy » 25 Feb 2016, 09:30

Ten "Pandatron HiFi" nie je hifi a RIAA charakteristiku určite nemá.
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa muziker » 25 Feb 2016, 12:45

(Hi-FI :D) korekčný stereo zosilňovač HiFi 2 má na vstupe každého kanálu 1x nízkošumový OZ typu TL072 zapojený ako "emitorový sledovač" pre zvýšenie vstupného odporu tohto korekčného predzosilňovača. Na reguláciu hlasitosti, basov, výšok a stereováhy tam slúži IO typu LM1036N. Tento predzosilňovač nedokáže korektne spracovať signál z magnetodynamickej prenosky v zmysle charky RIAA. Je to štandardný predzosilňovač vhodný tak akurát ku kryštalovej prenoske. Teda žiadna sláva pre "novú prenosku Audio Technica AT91" z pohľadu prenosovej charakteristiky a tiež sa mi zdá nedostatočná vstupná citlivosť tohto predzosilňovača pre prenosku AT91. Schéma je nižšie.
Prílohy
korekčný preamp.gif
0
muziker

makmak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Sep 2014, 19:52

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa makmak » 03 Mar 2016, 22:24

Vďaka za vaše propomienky.
Tiež sa mi zdalo, že signál nie je dostatočný, ľavý kanál skresľuje - asi je zlý azimut prenosky, pravý hrá čisto, ale podľa mňa slabo - vežu som dal naplno, ale diskotéka by z toho nebola. Keď som miesto gramofónu zapojil PC a pustil hudbu z YouTube, korekčný predzosilňovač hral dobre. Prítlačnú silu som nemeral. Oplatil by sa vyrobiť Actidamp ?

Vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa E001 » 03 Mar 2016, 22:53

Bez urážky, ten Actidamp k tomu chassis je, ako keby si išiel osedlať prasa. Na ten gramec ti stačí úplne jednoduchá stavebica, napr.

http://www.gme.sk/ps1-mgsx-stereo-predz ... u-p760-422

k tomu napájanie a máš po starosti. Samozrejme, ak to myslíš s platňami vážne a do budúcna sa tomu plánuješ venovať a ten gramofón vymeníš za vyšší level, tak je ten Actidamp na mieste, vraj najlepšia je verzia 3 - čo do pomeru cena/ parametre.

-- Spojený príspevok 03 Mar 2016, 23:01 --

Ešte mi napadlo - ak ti skresluje pri gramofóne jeden kanál viac, ako druhý, skontroluj zapojenie prenosky. Či máš správne zapojený Ľ,P,a obidve zemičky z prenosky. To skreslenie by malo byť pri oboch kanáloch rovnaké.
0

makmak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Sep 2014, 19:52

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa makmak » 05 Mar 2016, 18:32

Na prenoske som prešlusoval kontakty - od prenosky až po koniec kábla, ktorý ide do korekčného predzosilňovača - OK. Vymenil som v prenoske drôtiky ľavý za pravý aj so zemami - normálne skresľoval ľavý kanál, po výmene pravý. To znamená, že v ceste od prenosky by nemal byť problém, skôr v prenoske. Azimut som nastavil čo najlepšie ako sa dalo - podľa zrkadielka (pravítka). Neviem či som ju nemohol poškodiť, keď som prehrával platne a prenoska a aj chvejka bola nakrivo kvôli krivému headshellu.

O 1/2 hodiny neskôr: začal so laborovať s páčkou, ktorou sa púšťa ramienko na platňu - nespustil som ramienko "naplno", ale som ho páčkou trošku "držal", aby ramienko nekleslo úplne. A zrazu aj kanál, ktorý skresľoval, hral čisto. Takže asi treba nastaviť prítlačnú silu, ale na závaží nie sú žiadne rysky, takže asi len skusmo... viete poradiť ?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa elmoto » 05 Mar 2016, 22:00

0
nie som tu

makmak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Sep 2014, 19:52

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa makmak » 15 Máj 2016, 17:10

Nastavil som prítlak prenosky na 2g, urobil som korekčný predzosilňovač z gme.sk, ako mi poradil E001. Gramofón hrá dobre ale zosilňovač trochu brumí. Na jeho napájanie používam impulzný zdroj, tak neviem, či to je ním, alebo sa niečo indukuje na vstup korekčného predzosilňovača. Pomohlo by, ak by som dal prezosilňovač do kovovej krabičky ?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa elmoto » 15 Máj 2016, 20:44

Ale to je nutnosť a nie, že či by pomohlo. No najväčšia pravdepodobnosť je,že máš hnojové ala tesco signalove káble od grama do predzosilňovača.
0
nie som tu

makmak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Sep 2014, 19:52

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa makmak » 15 Máj 2016, 23:36

Kábel je audio kábel z gme.sk, aj konektory. Čo doporučuješ ?
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa E001 » 16 Máj 2016, 08:32

Než začneš laborovať s káblami, skús napojiť predzosilňovač obyčajnou 9V batériou, aby si zistil, čo je zdrojom brumu.
Ešte jedna " maličkosť" máš kostru chassis prepojenú s kostrou zosilňovača?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nastavenie headshelu, nastavenie azimutu prenosky.

Príspevok od používateľa Milos66 » 16 Máj 2016, 08:37

A hlavne ramienko. To je prvorade.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok