Preamplifier Marantz7(C)

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Aubi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 29 Nov 2013, 09:53

Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa Aubi » 24 Mar 2016, 14:24

Zdravím Vás, stavím si řídící předzesilovač k mono blokům, jde o 4 vstupý předzesilovač který má na prvním vstupu zapojený phono předzesilovač. Jedná se o lampovou konstrukci, obvodově vycházím z konzole Marantz 7(C) která je osekaná od korekcí a naopak doplněn indikátor vybuzení s magickými oky. Zde pro názornost schéma jednoho kanálu (bez indikátoru) :
schéma zapojení
schéma zapojení
Desku spojů jsem již vyrobil a snažil jsem se jí udělat co nejvíce symetrickou a přehlednou, dopadlo to takto:
PCB
PCB
A ted k jádru mého dotazu. Po otestování a doladění drobností, mám problém s příliš vysokým ziskem phono předzesilovače, jak snížit zesílení abych tomu pomohl a zbytečně to nerozhodil. Napadá mě více řešení, ale zajímal by mi Váš názor. Více hlav více ví a každá rada je dobrá.

Předen děkuji :wink:
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Mar 2016, 15:42

Viděl bych to na změnu odporu 82k
0

Aubi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 29 Nov 2013, 09:53

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa Aubi » 24 Mar 2016, 19:22

Díky za reakci,ale mám problém s vysokým zesilenim phono preampu a ne linkoveho. Nenapadá Vás jak na tuto část?
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa hpeter » 24 Mar 2016, 19:41

1) Vyhodit elyty z katod; to by mohlo znizit zisk cca 1/2 - 2/3 (=>nizsie skreslenie)
2) upravit na ecc82 (lepsi napad, kedze velka miller kapacita ecc83 ovplyvnuje prenosku =>kapacitna zataz; + kapacita koaxu ..)
0

Aubi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 29 Nov 2013, 09:53

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa Aubi » 24 Mar 2016, 20:41

Diky hpetr, ty elektrolyty vyndat je dobrej napad,v druhém stupni to zkusím,jen v tom prvním mám obavu.Ponechat rezistor 4k7 a ten půl kilovy v sérii s kondikem taky vyndat,nemělo by to ovlivnit předpokládám korekci Riaa? Zvukově je to jinak super.Tu ECC82 jste myslel zkusit na vstupu? Většinou jsem viděl zapojení na vstupu ecc83 a na vystupu 82 napr. u Audio note L2.Dost se objevují na obou pozicích Ecc88.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa muziker » 24 Mar 2016, 22:34

ECC82 má zosilňovací činiteľ (u=17) oproti zosilňovaciemu činiteľu ECC83 (u=100), rovnako podstatne rozdielne sú aj vnútorné odpory, strmosť je tiež rôzna, a treba brať do úvahy aj ďalšie parametre, čo vyvolá zmeny aj v hodnotách "bižutérie" okolo nich. Nejde len tak meniť elektrónky podľa toho ako nás to napadne, aj keď by to "nejak" určite išlo.
Prílohy
ECC82.gif
ECC83.gif
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa Wili » 24 Mar 2016, 23:24

Divne ze mas pocit ze to vela zosilnuje. Ja som tento Marantz7 mal postaveny a zosilnenie bolo tak akurat ani vela ani malo. Nemas niektore hodnoty zle, alebo mas spravne napajacie napatia? Cim to krmis, aky mas gramofon, resp. prenosku?

Inak u RIAA neviem ci ma vyznam nejako vazne riesit vstupnu kapacitu, ktora sa tam niekedy este umelo pridava, RIAA nema zo srandy 20kHz s mega velky utlmom, takze podla mna zmena na vstupe velky prinos/vyznam nebude mat, tam treba nahnat rozkmit na zaciatku kolko sa da.

Meral si aky velky signal lezie priamo z katodoveho sledovaca toho RIAA? Tusim ze by to malo byt tak akurat zhruba 1V RMS. To velke zosilnenie ti zrejme robi ten vystupny stupen co nasleduje za RIAA, ktory tam je na nahnanie velkeho rozkmitu na vystupe, aby to nemalo problem vybudit koncaky co si pytaju niekolko Voltov signalu na vstupe. Tuto uroven potom regulujes master volume potenciometrom, ktory je medzi tymi stupnami, v tom pripade by pomohlo co pisal Breta a teda viac utiahnut tu spatnu vazbu ak to bude este stabilne. V podstate tento vystupny stupen nema ale viac menej ziadny extra prinos a mohol by si signal brat priamo z katodoveho sledovaca toho RIAA stupna, ten dalsi stupen tomu len pridava zbytocne sum, kedze ocividne nevyuzijes ten rozkmit. Ak by si chcel ubrat RIAA stupnu zisk tak mozes skusit znizit anodove odpory...

Ja by som to ale nechal ako to je, cely koncovy preamp ak nevyuzijes by som dal prec a len tu poslednu vystupnu elektronku co je v RIAA by som trochu utiahol na vacsi prud a dal tam ECC802S (pripadne keby si mal lahku zataz tak este lepsiu ECC81=12AT7 alebo ECC88) a bral signal priamo otial. Usetris zbytocne 3 elektronky. Ja som to takto kedysi mal a hralo to perfektne :thumbup: Hlavne velmi dolezita vec daj zdrojove trafo mimo skrinky, keby ze ho chces mat v rovnakej skrinke ako preamp aj ked to bude najsamlepsie super odtienene toroidne trafko tak aj tak bude mozno generovat nejaky brum. Vela stastia pri stavbe a laborovani :) elektronkove RIAA je asi najzlozitejsie zapojenie co sa tyka filtracie brumu ake poznam 8)
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa hpeter » 25 Mar 2016, 00:08

gain stage.png
zisk=100 je dosiahnutelny ak zataz je velmi vysoka-takmer nekonecno. (zataz su Ra+Rg; ich hodnoty 270k||330k = 148,5k)
µ samotne je o inom.
Rozdiel medzi katalog. µ a realnym ziskom v scheme, moze vyvolat dojem zmatku. Treba si uvedomit, ako su flase merane. Katalog. cisla odvodene z kriviek nameranych na curve traceri--flasa napojena priamo na tvrdy zdroj napatia (bez akychkolvek odporov ci impedancii)... Ale v realnom zivote, flasa zapojena priamo na zdroj bez anodoveho odporu/impednacie je k nicomu; nezosilni signal..
Vysoky vnutorny odpor ~62k ma svedomi, ze zisk a µ je tak daleko od seba.
100x zosilnenie ECC83 sice "dosiahnutelne" je, ale nestoji to za to. (Ra,Rg >= 1M8 ; zdroj Ua 980V..)

Prave ta "bizuteria" okolo ma bohovsky vplyv.
ECC83 nasimulovany v pracovnom bode podla schemy; zisk s kondenzatorom v katode 60x , bez neho 20x
Screen Shot 03-24-16 at 10.45 PM.PNG
Vplyv kapacity na prenosku MM, toto je zasah do frek.charakt. extra navyse (idealny stav +-0% voci RIAA norme)
Obrázok
Miller kapacita ecc83 @ 60x ~190pF a k tomu este kable atd.
http://www.tnt-audio.com/sorgenti/load_ ... ets_e.html 8)
0

Aubi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 29 Nov 2013, 09:53

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa Aubi » 25 Mar 2016, 11:22

MUZIKER : Mám stejný názor na elektronku ECC82 a ECC83, na vstup něco s velkým ziskem, at se zvedne napětí a pak na koci stupeň co dodá požadovaný proud signálu.

WILI : Pocit ani né, ale spíš fakt že to hraje cca 4 x tak co linkové vstupy. Hodnoty součástek jsou správně osazeny a napájecí napětí jsem se snažil mít správně, maximálně to je o +/- 5 V (anodová). Ale mám také stejný pocit že vstupní kapacita není kritická a že se spíše na vstupy přidává, viz. jiné konstrukce, nebo i přepínače kapacit u třeba actidampu. Každopádně jak se k tomu dostanu změřím úrovně signálu, to je dobrý nápad. Jinak ten výstupní stupeň - linkový preamp je společný jak pro phono tak pro ostatní vstupy, tím pádem jeho zisk můžeme vypustit. A nebo můj cd přehrávač má slabý výstup :( To si taky hodím na osciloskop až to budu měřit. Ta myšlenka zrušit linkový preamp není špatná má taky velký zisk (cca 17 x) ale nechat pak signály procházet z přepínače vstupů rovnou na konce nebude asi ono. Rád bych tam dal aspoň jednu lampu jako impedanční přizpůsobení aby se budili dobře koncové stupně.

Možná něco z dílny audio note (ten linkový jenom s jednou lampou na kanál, dole vlevo)
A3.jpg
Krmím to z Technicsu SL1210 s přenoskou Shure WHLB a pak mám ještě Ortofonku Concord. Konce mám dva monobloky s EL34 v push pullu v ultralineárním zapojení bez zpětné vazby. Reprosoustavy Klipsch RF62-II.

HPETR : Díky za perfektní graf, přece jen zkusím vyhodit elektrolyt v druhém stupni phona :wink:

Všem patří můj dík za Váš čas a rady, zkusím se v tom povrtat a napíšu.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Preamplifier Marantz7(C)

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Mar 2016, 11:42

Pekná zostava AUBI...Technics je lahôdka.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Napísať odpoveď