Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Rimey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Jan 2016, 22:24

Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Rimey » 28 Mar 2016, 22:15

Chcel by som sa opýtať na zdroj pri tejto schéme : http://www.ax84.com/static/hioctane/AX8 ... 101004.pdf
Problém je ten , že trafo , ktoré použili v schéme sa ťažko zháňa a je dosť drahé.Chcel by som ho nahradiť nejakým iným, (Indel napríklad) a miesto dvoch diód by som rád použil mostík.
Preto mám 3 otázky :
1. Aké by malo mať to trafo napätie
2. Ako zistiť / vypočítať pokles napätia na mostíku
3. Či kondenzátory zvyšujú v zdroji napätie (keď áno tak o koľko / ako to vypočítať.)

Za odpovede vopred ďakujem.

! Téma presunutá tam,kde patrí. presunul: 30.3.2016 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa misocko » 28 Mar 2016, 23:20

hej, mozes pouzit jedno vynutie a mostik namiesto trafa so strednym vyvodom (to sa robi ak je vynutie lacnejsie ako dalsia dvojica diod na usmernenie) - neviem ci to ma u lamp aj iny vyznam , ale skor to bude tym ze v case lamp boli polovodice fakt nieco extra a vyplatilo sa namotat dalsie vynutie a dat o dve diody menej.
1. ake by malo mat trafo napetie - s tym ti neporadim, nechapem preco je na trafe 214 a po usmerneni 264 (bez filtracie kondom je to blbost) ale dal by som tych 214V
2. pokles napetia na mostiku bude max 2V (najdes v datasheete prislusneho mostika) , pri tychto napetiach a prudoch asi zanedbatelne
3. u sietovej striedaviny sa vzdy uvadza efektivna hodnota sinusu napetia. pri usmerneni a vyfiltrovani sa dostanes na maximum sinusovky a to na 1,41...(druha odmocnina z 2) krat menovite napetie.
na priblizenie problematiky asi staci toto vysvetlenie, na konkretne napetia by som na tvojom mieste pockal na vyjadrenie lampistov ktory su ovela lepsi v tomto a isto ti to pekne vysvetlia :)
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa zipaj » 29 Mar 2016, 00:45

To originál trafo ani nemôžeš použiť, pretože má primár iba na 120V, ale sekundár má 380V CT (čiže s vyvedeným stredom, alebo inak 2x 190V) /71mA, druhé vinutie má 6,3V/2,5A http://www.hammondmfg.com/263.htm. Samozrejme môžeš použiť nejaký transformátor zo starého rádia, ale ak chceš nové trafo tak by ti malo stačiť aj toto od Indelu http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1072 ... icle=39461
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Wili » 29 Mar 2016, 01:46

misocko napísal:hej, mozes pouzit jedno vynutie a mostik namiesto trafa so strednym vyvodom (to sa robi ak je vynutie lacnejsie ako dalsia dvojica diod na usmernenie) - neviem ci to ma u lamp aj iny vyznam , ale skor to bude tym ze v case lamp boli polovodice fakt nieco extra a vyplatilo sa namotat dalsie vynutie a dat o dve diody menej.
áno máš vo všetkom pravdu a fakt kedysi boli polovodiče drahé a nedostupné, len k tomuto ešte doplnim... zdvojené vinutie je ale dobré aj na to, že je akoby viac univerzálne a je možné celkom jednoducho použiť usmerňovaciu elektrónku prípadne spraviť prepínač na prepínanie medzi vákuovou alebo kremíkovou diódou.

Ďalší aspekt ktorý to prináša je, že zdroj s takýmto symetrickým vinutím má väčší vnútorný odpor a teda je to napätie celkom mäkké, lebo je to vinutie na trafe veľmi dlhé a vinuté tenučkým drôtom, čo ale je napríklad niekedy výhodné pre dlhý život elektrónky alebo väčšiu kompresiu signálu v gitarovom zosilňovači, v hifi je to skôr nevýhoda. V tomto jednočinnom Áčku je to ale jedno, tam je prúd viac menej dosť konštantný.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa hpeter » 29 Mar 2016, 18:56

http://www.hammondmfg.com/pdf/5c007.pdf
Na hammonde to vidno ze preferuju ct vinutia- 2x viac zavitov a 2x tensi drot. Je to ok pre flaskove zdroje, ale problem pri graetz (sekundar sa bude prehrievat) Vid pdf.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa zipaj » 29 Mar 2016, 21:22

aj na to je riešenie:

Obrázok
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa muziker » 30 Mar 2016, 00:44

hpeter napísal:http://www.hammondmfg.com/pdf/5c007.pdf
Na hammonde to vidno ze preferuju ct vinutia- 2x viac zavitov a 2x tensi drot. Je to ok pre flaskove zdroje, ale problem pri graetz (sekundar sa bude prehrievat) Vid pdf.
Pre usmernenie Graetz. mostíkom sa v zásade dimenzuje sekundár hrubším drôtom (až na 1,7- násobok odoberaného prúdu zo zdroja) oproti dvojcestnému usmerneniu elektrónkou (2 diódy). Popisovalo sa to už cca v polovici 50-tych rokoch v odbornej literatúre.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa muziker » 01 Apr 2016, 21:06

Zaregistrovali ste „prídavok“ v elektrónkových zosilňovačoch pre gitaristov, ktoré im majú uľahčiť život? Ide o tzv. systém Tube Safety Control (TSC), ktorý nájdete napríklad v nemeckých zosilňovačoch Hughes & Kettner, ....

Tube Safety Control
Systém Tube Safety Control pri každom zapnutí zosilňovača automaticky nastaví bias, prípadne otestuje koncové lampy po stlačení spínača v štrbine na zadnom paneli zosilňovača.

Výhody tohto systému:
- Každá lampa pracuje v optimálnom režime a preto má zosilňovač vždy ten správny zvuk – TSC je záruka kvalitného zvuku vždy a všade
- Lampa pracujúca v optimálnom režime sa minimálne opotrebúva - TSC minimalizuje náklady na výmenu lamp v zosilňovači
- Nie je potrebné meniť nastavenie biasu. Pritom jeho hodnota sa mení takmer vždy po každom použití zosilňovača a tiež pri zmenách teplotných podmienok. TSC šetrí servisné náklady
- LED kontrolka pre každú lampu zvlášť ukáže jej aktuálny stav a v predstihu upozorní na nutnosť jej výmeny. TSC minimalizuje riziko, že zosilňovač prestane hrať v najnevhodnejšom okamihu – "najlepšie počas koncertu". Vo verzii 100W automaticky vypojí spárovanú dvojicu (z celkovej štvorice) v ktorej lampa nefunguje a gitarista tak môže dohrať bez problémov
- Lampy možno ľubovolne zamieňať medzi 6L6 a EL34, alebo ich aj miešať. TSC umožní ďalšiu zvukovú variabilitu bez nákladov na servis
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa muziker » 02 Apr 2016, 01:05

Nejaké nápady ako sa robia napájacie zdroje pre elektrónkové nf zosilňovače máš nižšie ale je ich reálne v praxi ešte viac. Hodnoty ber ako orientačné a musíš si ich optimalizovať na svoje potreby, prípadne zapojenie upraviť podľa svojich potrieb.
Prílohy
1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
6.png
7.png
8.png
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa hpeter » 02 Apr 2016, 11:32

Rimey napísal:Chcel by som sa opýtať na zdroj pri tejto schéme : http://www.ax84.com/static/hioctane/AX8 ... 101004.pdf
Problém je ten , že trafo , ktoré použili v schéme sa ťažko zháňa a je dosť drahé.Chcel by som ho nahradiť nejakým iným, (Indel napríklad) a miesto dvoch diód by som rád použil mostík.
Preto mám 3 otázky :
1. Aké by malo mať to trafo napätie
2. Ako zistiť / vypočítať pokles napätia na mostíku
3. Či kondenzátory zvyšujú v zdroji napätie (keď áno tak o koľko / ako to vypočítať.)

Za odpovede vopred ďakujem.

! Téma presunutá tam,kde patrí. presunul: 30.3.2016 mirosne !
269EX 380V C.T. @ 71ma. 6.3V @ 2.5A
http://eu.mouser.com/ProductDetail/Hamm ... L8ng%3d%3d
Tu je, s tym ze je to iba na 115~.
Ekvivalent 230~ http://eu.mouser.com/ProductDetail/Hamm ... 6TwQ%3D%3D

Na graetz treba tieto parametre 120mA 190V
Vsetky vzorce tu. http://www.hammondmfg.com/pdf/5c007.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Apr 2016, 11:47

ale aj cena je vyššia, takmer 66€ + počítaj s poštovným cca 10€
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Rimey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Jan 2016, 22:24

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Rimey » 24 Máj 2016, 20:07

zipaj napísal:To originál trafo ani nemôžeš použiť, pretože má primár iba na 120V, ale sekundár má 380V CT (čiže s vyvedeným stredom, alebo inak 2x 190V) /71mA, druhé vinutie má 6,3V/2,5A http://www.hammondmfg.com/263.htm. Samozrejme môžeš použiť nejaký transformátor zo starého rádia, ale ak chceš nové trafo tak by ti malo stačiť aj toto od Indelu http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1072 ... icle=39461
Pôvodne som chcel použiť to trafo od indelu (http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1072 ... icle=39461) ale to trafo nieje 200V-0V-200V ale je 100V-100V a 100V-100V keby tie vinutia spojil fungovalo by to ako 200V-0V-200V ?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa zipaj » 24 Máj 2016, 23:19

tak sa lepšie pozri na fotku v avelmaku, 200V/0,06A, 200V/0,06A, 9V/0,4A, 6,3V/2,15A
Prílohy
39461.jpg
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Rimey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Jan 2016, 22:24

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Rimey » 25 Máj 2016, 18:27

Na vývodoch 2-1 je 200V a na 12-11 je tiež 200V keby som spojil vývody 2 a 11 mal by som na vývodoch 1-12 400V ? Lebo som sa zle vyjadril .. :)
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa daniel1212 » 25 Máj 2016, 19:33

ano ak si zapojíš do serie budeš mať 400V. osobne by som ich asi zapojil pararelne a použil na usmernenie mostik.. a takteiž by som usmernil a stabilizoval aj žhavenie elektronok.

mimochodom, nechcem zakladať novu temu;; je ten koniec preampu vhodne imepdačne prispôsobený aj na vstup tranzistoraku? dik
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Wili » 25 Máj 2016, 19:55

ak myslíš ten hore, tak s odretými ušami, lepšie by bolo za ten posledný potenciometer hlasitosti dať katodový sledovač napr. s ECC82 alebo 88. Prípadne prerobiť to tak aby korekcie boli o jeden stupeň skôr a tým DC viazaným sledovačom čo tam je tak z katódy ECC83 krmiť tranzistorák, chce to ale vazobný kondenzátor na tej katóde je dosť vysoké napätie.

Tiež tranzistorák by bolo dobré aby mal DC ochranu alebo oneskorenie pripojenia výstupu pre repro aspoň tak 10-15 sekúnd, lebo kým sa nahreje ten sledovač a nabije kondenzátor nakrmí to tranzistorák s jednosmerným napätím a reproduktor by z toho mal veľkú radosť.

Ešte teraz v rýchlosti som si všimol že v tom DC viazanom sledovači by bolo dobré dať medzi pin2 a pin3 diódu s odporom napr. 1n4007 smerom z mriežky ku katóde, lebo kým sa tento sledovač nahreje ťahá mriežku do pozitívneho biasu a može sa stať že sa časom preťaží g1 a zhorí elektrónka, ale aj sa to nemusí stať, to je taká lotéria a tiež záleží na kvalite a značky elektrónky. Bez tej diódy to vyzerá v praxi tak, že ta elektrónka pri zapnutí nachviľku akoby zasvieti ako žiarovka a po pol sekunde zhasne a už ide normálne. Niekedy sa ale stane že g1 to neprežije.
0
Naposledy upravil/-a Wili v 28 Máj 2016, 19:00, upravené celkom 1 krát.

Rimey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Jan 2016, 22:24

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Rimey » 25 Máj 2016, 21:34

daniel1212 napísal:ano ak si zapojíš do serie budeš mať 400V. osobne by som ich asi zapojil pararelne a použil na usmernenie mostik.. a takteiž by som usmernil a stabilizoval aj žhavenie elektronok.

mimochodom, nechcem zakladať novu temu;; je ten koniec preampu vhodne imepdačne prispôsobený aj na vstup tranzistoraku? dik
A malo by to nejake výhody keby to usmerním mostíkom a zapojím paralelne ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Máj 2016, 22:51

Nemalo !

Paralelné radenie vinutí je vždy veľký problém, ak nemajú úplne rovnaké parametre. A tak isto sa dá povedať, že dvojcestné usmernenie zdroja s dvojitým vinutím sekundáru je len o pár percent horšie, (prúdovo, tepelne pre trafák), ako mostík a primerane hrubší drôt. Takže to nestojí za komplikácie ...

Len otázka: Načo by ti bolo usmernených a vyfiltrovaných 400 V ? Naprázdno je to asi 560 V.
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 26 Máj 2016, 21:57, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa zipaj » 26 Máj 2016, 02:10

daniel1212 napísal:ano ak si zapojíš do serie budeš mať 400V. osobne by som ich asi zapojil pararelne a použil na usmernenie mostik.. a takteiž by som usmernil a stabilizoval aj žhavenie elektronok.

mimochodom, nechcem zakladať novu temu;; je ten koniec preampu vhodne imepdačne prispôsobený aj na vstup tranzistoraku? dik
S tým usmernením a stabilizovaním žeravenia by si si možno vyrobil viac problémov a brumu ako pri správnom návrhu zosilňovača a striedavom žeravení. Anódové napätie ja osobne by som usmernil dvojcestne dvoma diódami 1N4007, alebo môžeš použiť usmerňovačku EZ80 (samozrejme iba ak sa rozhodneš pre žeravenie striedavým prúdom).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Pomoc pri zdroji pre elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa hpeter » 26 Máj 2016, 21:16

Nepriame zhavenie bolo vymyslene prave aby sa mohlo pouzit surove AC, (maximalne si zjednodusit zivot). Jeden priklad, ako aj DC system moze brumiet--staci nechat vinutie/obvod zhavenia plavat. (50Hz kapacitne vazby medzi vinutiami nap.trafa)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok