gitarový efekt - elektrický šum

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

dusan0611
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 26 Dec 2014, 12:39

gitarový efekt - elektrický šum

Príspevok od používateľa dusan0611 » 10 Apr 2016, 21:33

ahojte staviam si gitarový efekt mxr distortion + a chcem sa poradiť ohľadom šumu lebo s ním nemám skúsenosti všimol som si že je tam tantalový kondenzátor ale o rezistoroch tam nič nie je a nieviem ktoré z nich by mali byť nízko šumové a tiež neviem koľko wattové a čo sa týka operačného zosilňovača chcel by som tam dať skôr tl071
Prílohy
mxr.gif
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: gitarový efekt - elektrický šum

Príspevok od používateľa nalimko33 » 10 Apr 2016, 22:24

nie je toto sekcia pre hotové výrobky???

! Áno je,téma presunutá do správnej sekcie. presunul: 11.4.2016 mirosne !
0
SHARP MZ-811

hitule
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 03 Okt 2013, 17:42
Bydlisko: Písek

Re: gitarový efekt - elektrický šum

Príspevok od používateľa hitule » 11 Apr 2016, 08:13

TL071 můžeš bez problému dát, má stejné zapojení pinů a měl by mít i méně šumu. Nicméně jsem hledal informace k tomuto pedálu a někteří hudebníci tvrdí, že je lepší tam dát tu 741 kvůli charakteru zvuku. Nicméně s TL071 to chodit bude. Resistory tam hoď klasický 0.5 watt a je po problému. Hlavně pokud nemáš plošný spoj, tak ho dobře navrhni. Nezapomeň uzemnit kovový potenciometry, a pokud nebudeš mít konektory na desce, ale drátově, tak použít stíněný vodič.
0

dusan0611
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 26 Dec 2014, 12:39

Re: gitarový efekt - elektrický šum

Príspevok od používateľa dusan0611 » 11 Apr 2016, 16:08

ďakujem a môžem namiesto toho tantalového kondenzátora použiť elekterolitycký ? a ten rev log pot je exponenciálny potenciometer ?
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: gitarový efekt - elektrický šum

Príspevok od používateľa Loloone » 11 Apr 2016, 16:21

rev log = exponencialny

vid. obr.:
Obrázok

pouzit ho mozes ale elektrolyt v signalovej ceste by nemal byt ..."zevraj" to ma vplyv na zvuk :-)
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: gitarový efekt - elektrický šum

Príspevok od používateľa muziker » 11 Apr 2016, 18:32

Operačný zosilňovač LM741 môžeš nahradiť napr. tesláckym MA741 (resp. MA741C) , alebo zahr. uA741
Malá poznámka k rezistorom: Najviac šumia klasické vrstvové uhlíkové ako teslácke typy TR112, TR144 a pod. (a sú aj najlacnejšie). Menej šumia metaloxidové ako napr. ruské MLT.
Tantalové teslácke kondíky nie je problém zohnať na ktorejkoľvek burze, alebo demontážou zo starších tesláckych zariadení, lepšie však boli ruské.
Ako C1=10nF použi kvalitnejší fóliový - nie keramický !
Ešte k antiparalelne zapojeným diódam 1N270 - môžeš ich nahradiť v pohode bežne zohnateľnými tesláckymi Ge diódami GA203 (alebo staršie 1NN41, 6NN41). Tie slúžia na orezanie špičiek (vrcholov) a musia byť germaniové, lebo kremíkové robia úpne iný charakter zvuku gitary po skreslení, podobne aj schotky diódy, LED diódy a pod. Ak však chceš lšn experimentovať, môžeš vyskúšať všetko od výmyslu sveta.
Ako exponenciálny pot. (Y) ak ho nezoženieš, ale Tesla ich kedysi vyrábala, môžeš použiť aj pot. logaritmický (G) a zapojiš ho "opačne" tj. pridávať budeš otáčaním sprava do ľava. Nie je to síce celkom kóšer, ale funguje to uspokojivo.
0
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok