Zapojenie reproduktora medzi PLUSY

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Tincex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 17 Mar 2016, 17:23

Zapojenie reproduktora medzi PLUSY

Príspevok od používateľa Tincex » 27 Apr 2016, 17:51

Ahojte,
Chcem sa opytat co sa stane, ak mam zosilovac ( obycajny plosak z reproduktorov z PC ) ktory ma klasicky lavy a pravy vystup na reproduktory a ak na plus z praveho kanalu a plus z laveho kanalu pripojim este treti reproduktor ? Predpokladam, ze vznikne na tom tretom reproduktore mono, ale neodpalim ten zosik ?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Zapojenie reproduktora medzi PLUSY

Príspevok od používateľa pin » 27 Apr 2016, 18:09

Mono vznikne, ale len zo zvukov, ktoré boli v stereu na pravom a ľavom kraji, stred nebude počuť. Takto sa lacno dosiahne sprievod ku karaoke zábave, lebo spev býva v pôvodnej nahrávke posadený do stredu.

Koncové stupne sú najviac zaťažené, ak je v obidvoch kanáloch signál v opačných fázach, čo je podstata mostového výstupu. Reprák by teda mal mať dvojnásobný odpor, aby nenastalo prúdové preťaženie. Ak chceš súčasne púšťať obidve pôvodné reprá, tak nie do maxima.
0

djchami
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 26 Feb 2012, 16:58

Re: Zapojenie reproduktora medzi PLUSY

Príspevok od používateľa djchami » 28 Jún 2016, 16:25

Ahoj.
Poviem ti presne, co sa stane. Uzatvoris bludnu slucku medzi lavym a pravym vystupom zosilnovaca, ktore by nemali byt v praxi spojene takou malou impedanciou, aku ma reproduktor. Nic vazne sa nestane (dokonca dosiahnes umely surround zvuk :)), pokym nezacnes zvysovat vykon, cize hlasitost, resp. uroven signalu, lebo pri zvysovani dojde k namahaniu koncovych tranzistorov zosilnovaca tak, akoby si tam mal zataz s malou impedanciou.
Toto som ti popisal pripad, ak by si chcel napojit reproduktory na zosilnovac v pripade ako si chel, cize: prvy repro: LAVY-ZEM, druhy repro: PRAVY-ZEM, treti repro: LAVY-PRAVY.
Iny tiez zly pripad by bol, ak by si mal zosilnovac s vystupmi: lAVY-, LAVY+ a PRAVY-,PRAVY+. Vtedy je uz realny hrozba odpalenia zosilnovaca pripojenim reproduktora medzi LAVY+ a PRAVY+. Takto to nerob.

Napisem najjednoduchsie riesenie: Pred repro, ktore by si chcel napojit medzi LAVY+ a PRAVY+ napoj do serie kondenzator - unipolarny, nie elektrolyt, hodnota okolo 1-10uF ako najjednoduchsia vyhybka pre vysky a mas zarucene, ze neodpalis koncak pri zvyseni hlasitosti hned, ale az pri uplnych extremoch :D

Jediny problem budes mat, ze ten stredny reproduktor ti bude hrat dost ticho oproti tym dvom lavemu a pravemu.

Ja som si to poriesil tak, ze vystupy zosilnovaca LAVY+ a PRAVY+ som napojil na oddelovacie malicke trafko s vyssou vstupnou impedanciou a vystup trafka napojil na treti zosilnovac. Takto dosiahnes uplne najjednoduchsi sposob zvukovych efektov surround, kde si vies doladit aj hlasitost efektov pomocou tretieho zosilnovaca.

Tot vso teraz :D
0

Tincex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 17 Mar 2016, 17:23

Re: Zapojenie reproduktora medzi PLUSY

Príspevok od používateľa Tincex » 04 Júl 2016, 09:40

Mne nešlo o efekty, ale skôr o to, že ten tretí reproduktor bol nevyužitý :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok