Teória elektrónkových zosilňovačov

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa muziker » 12 Máj 2016, 20:02

Budem tu postupne čosi pridávať s tejto oblasti, podľa toho o čo bude záujem (alebo čo ma napadne). Začnem malými ruskými "lampášikmi".
Mnohí majú viac ruských (sovietskych) a dosť obľúbených medzi "bastličmi" elektrónkových nf zosilňovačov - malých dvojitých triód typu 6N1P a 6N2P (obe sú pre novalové - 9 pinové pätice). Pôvodne mali slúžiť ako 9-pinové (noval) náhrady za staršie 8-pinové (oktal) nf dvojité triódy typu 6N8S (6SN7 GT) , resp. 6N9S (6SL7 GT). Obidve majú vstavané vnútorné tienenie medzi obidvomi systémami triód aby sa zamedzilo ich vzájomnému ovplyvňovaniu. Sú to "veľké elektrónky s veľkým zvukom" - ale typickým ruským zvukom. V prílohách nižšie je niekoľko typických obvodov v ktorých sú spomenuté 6N1P ako aj 6N2P.
6N1P je dvojitá trióda so stredným zosilňovacím činiteľom. Primárne je určená do nízkofrekvenčných zosilňovačov. Má robustnú konštrukciu a veľmi dobre zladené parametre a tak jej použitie je univerzálne. Preto ju možno použiť ako napäťový zosilňovač v predzosilňovači (napríklad v gitarovom predzosilňovači, alebo predzosilňovači pre gramofón a podobne), alebo v obvode fázového invertora (obracač fáze v dvojčinnom koncovom stupni s elektrónkami napr. pre EL84, EL34, 6V8, 6L6 a podobne.
Rovnako dobre sa môže použiť 6N1P aj v obvode katódového sledovača, ale aj ako koncová elektrónka v slúchadlovom (OTL) zosilňovači.
Tieto elektrónky ( 6N1P a 6N2P ) majú aj ďalšie modifikácie ktorých hlavnou prednosťou a charakteristickým rysom je vyššia životnosť. Ich typový znak má na konci naviac zvláštny znak 6N1P-EV (alebo -EB) a 6N2P-EV (alebo -EB). Odporúča sa použiť ich v aplikáciách s predĺženou životnosťou (viď katalógový list). Sú však aj špeciálne typy vhodné do impulzných režimov - tie majú na konci typového znaku koncovku -VI (6N1P-VI).
Na obr. 1 je štandardný stupeň napäťového (linkového) zosilňovača. Na výstupe môžete dostať asi 9V (12V pri 6N2P) so skreslením pod 0,1%. Zisk bude pri 6N1P asi 20-25 (pri 6N2P to bude asi 50).
Na obr. 2, 3, 4 sú príklady použitia v obvodoch fázového invertora (obracača fáze) pre budenie riadiacich mriežok výkonových elektróniek.
Prílohy
1.gif
2.gif
2.gif (6.11 KiB) 8303 zobrazení
3.gif
3.gif (6.22 KiB) 8303 zobrazení
4.gif
4.gif (5.76 KiB) 8303 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a muziker v 14 Máj 2016, 15:54, upravené celkom 3 krát.
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Teória elektrónkovách zosilňovačov

Príspevok od používateľa muziker » 12 Máj 2016, 21:03

Nejaké "pletky" o ruských dvojitých triódach 6N1P (náhrada za 6DJ8, 6922 a vraj aj za ECC88, čo je však do istej miery diskutabilné, keďže sa táto používala primárne vo vf technike. Síce je možné ECC88 požiť aj v niektorých nf aplikáciách vzhľadom na jej vysokú strmosť, malý vnútorný odpor a priemerné zosilnenie - viď: ECC88 má Ri = 2,6 kOhm, S = 12,5 mA/V, u = 33 a dokáže dobre pracovať aj s podstatne nižším Ua čo môže byť vhodné napr. v slúchadlovom zosilňovači) a o 6N2P (náhrada za ECC83, 12AX7, 6CC41 a pod.) a ich klonoch s koncovkou -E, -EV, -B, -EB ktoré značia vyššiu životnosť (používali sa najmä vo vojenských prístrojoch) a ktoré sú ešte aj dnes hojne ponúkané na rôznych burzách za smiešne peniaze (zvyčajne okolo 1 eura). Podobne sa môžete stretnúť s koncovkou -VI pri označení typu (6N1P-VI) ktorá je určená na použitie v impulznom režime.
S elektrónkami 6N1P a 6N2P sa dajú postaviť celkom slušné a najmä lacné "nizkočastotnye usilíteli" ak by sa niekto chcel venovať magicky svietiacim "lampičkám" vo večernom šere. Má to jednoducho svoje čaro, len treba dodržať pri stavbe základné pravidlá platné pre stavbu prístrojov s elektrónkami. K tomu sa dostaneme neskôr. :)

V skratke má 6N1P tieto medzné parametre: Ua max=300V, Ikmax=25mA, Pa max=2,7W, Ri= 6kOhm a je navrhnutá vyslovene ako nf elektrónka, ktorá je vhodná na budiče a fázové invertory (obracač fáze) v nf zosilňovačoch.
Prílohy
6N1P lampa.jpg
6N1P.jpg
6N1P_datasheet.jpg
6N1P tab.jpg
6N1P tab.jpg (21.85 KiB) 8263 zobrazení
ECC83 resp.  6N2P.jpg
6N2P.GIF
6N2P-EV.jpg
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Teória elektrónkovách zosilňovačov

Príspevok od používateľa hpeter » 13 Máj 2016, 17:26

Urcite 6H1Π je luxusna, krivky sa blizia ku priamozhavenym. Vnutorny odpor maly, tym padom zisk sa moze realne blizit katalogovemu µ, bez problemov na rozdiel od ecc83..
Pracovny bod;250V 5+5mA, obe strany spolocne zapojene do anodovej tlmivky >200H (LL1667-10mA 400H); skreslenie <0,8% (vacsina 2H, zvysok tisiciny) Pri <3Vpk na vstupe.
So standard linkovym vstupom 350mVrms len 2H 0,145%. Flaskovy zvuk
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa muziker » 16 Máj 2016, 11:17

Rozdiel v zapojení žeravenia medzi ruskými elektrónkami 6N2P ktorá má If = 0,34A (resp. Tesla 6CC41, ale If = 0,3A) a európskymi elektrónkami ECC83 (resp. americkými 12AX7) je takýto:

Poznámka: Ak má žeraviace vinutie vyvedený stred, ten treba ukostriť pre zníženie sieť. brumu v reprodukcii. Ak stred žeraviace vinutie nemá vyvedený, vytvorí sa umelo pomocou drôtového potenciometrického trimra 100 - 200 Ohm s pripojením jeho koncov odporovej dráhy na piny žeravenia elektrónky a pripojením bežca (stredný vývod) trimra na kovovú kostru zosilňovača ktorá je uzemnená. Skrutkovačom otáčať hriadeľkou trimra až kým sa nenájde poloha s najnižším brumom. Malo by to byť niekde okolo stredu, ale nevylučuje sa v niektorých prípadoch ani niektorá z krajných polôh. V takom prípade možno trimer odstrániť a jednoducho príslušný pin pätice elektrónky ukostriť priamo.
Ak nie je k dispozícii spomenutý trimer, možno skúsiť vytvoriť umelý stred žeravenia pomocou dvoch rezistorov, napr. cermentové drôtové teslácke 1-2 W (47 až 100 Ohm, prípadne aj iné hodnoty - pričom hodnoty týchto rezistorov vôbec nemusia byť rovnaké ako v prípade ak sa trimer nastaví do inej polohy ako stredovej) ktoré sa zapoja priamo z pinov žeravenia na kostru (zem, GND) - napr. letovacie očko upevnené pod matičku skrutky upevňujúcu novalovu (9 pinovú) päticu o plechové chassis (čítaj šasí).
Proste chce to trocha "pohrať sa" s hodnotami rezistorov, alebo s nastavením trimra až kým sa nedosiahne požadovaný účinok. Príklad riešenia žeravenia v jednoduchom SE konc. stupni je nižšie v prílohe (ako vidno, zvláštne žeravenie je pre usmerňovaciu elektrónku - naznačené červenou, pre zosilňovacie elektrónky zelenou).

Ešte malé upozornenie pre začiatočníkov: Žeravenie elektróniek zosilňovača ak riešite z jedného vinutia sieťového transformátora, zásadne ho privádzajte na výkonovú (koncovú elektrónku, pri dvojčinnom konc. stupni na všetky) a to vždy volne stočenými vhodne dimenzovanými vodičmi podľa celkového žeraviaceho prúdu. Až z nich potom veďte rovnako stočenými vodičmi ku budiacej elektrónke (resp. k fázovému invertoru) a následne ku predzosilňovačom - na vstupnú elektrńku nakoniec a na ňu zapojte spomenuté "odbručovače" podľa vlastných požiadaviek resp. možností.
Ak má sieťové trafo viac žeraviacich vinutí, použite na koncový stupeň samostatné na predzosilňovač tiež samostatné vinutie pri dodržaní prv spomenutých pravidiel.
Inak na koncový stupeň je pri správnej montáži a správnom rozmiestnení jednotlivých komponentov zbytočné riešiť akékoľvek "odbručovače" pri žeravení elektróniek striedavým prdom - to nakoniec zistí každý konštruktér. Rovnako je zbytočné riešiť žeravenie jednosmerným prúdom - iba to zvyšuje náklady na stavbu. Jednosmerné žeravenie je možné použiť v špeciálnych prípadoch ale iba na vstupnej elektrónke (napríklad pri veľmi prísnych požiadavkách na vstupný napäťový zosilňovač ak sa spracúvajú veľmi malé amplitúdy signálov.
zapamätajte si jedno - čím jednoduchšia konštrukcia, tým menej problémov !!!! ale vyžaduje to dodržať elementárne zásady pri stavbe elektrónkových zosilňovačov, a tak ako som povedal až prv, treba dodržať správne rozmiestnenie jednotlivých komonentov a dostatočnými vzdialenosťami medzi nimi (pozor na teplo z výknových elektróniek ktoré poškodzuje napr. filtračné elektrolyty v napájaní). Tiež je nutné vyvarovať sa sa zemných slučiek (odstráni to hviezdicové konfigurácia zemnenie v každom stupni).
Dajte si pozor aj pri dlhších prívodoch na riadiace (prvé) mriežky - použite zásadne tienené kábliky, ktorých tienenie pripájajte na kostru (zemnite) zásadne iba na konci bližšom ku vstupu nasledujúceho stupňa (riadiacej mriežky). Ak ukostríte obidva konce - vytvoríte ukážkovú zemniacu sľučku cez plechové chassis a bude vám zosilňovač bručať ako stará krava. Podobne treba postupovať aj pri zapájaní vstupných (výstupných) konektorov CINCH, JACK nf prístrojov ak konektory ukostríte priamo montážou na kovový predný (zadný) panel.
Prílohy
6N2P resp. ECC83_12AX7 žeravenie.jpg
eravenie v SE konc stupni.jpg
eravenie v gitarovom zos.jpg
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa muziker » 23 Júl 2016, 21:04

Pár tipov na knižky pojednávajúcich o lampových zosilňovačoch.
Prílohy
Lampový Hi-Fi zos. 2. vyd.jpg
Lampový zos.jpg
Lampový zos.jpg (9.92 KiB) 7892 zobrazení
Lampové zos.jpg
Lampové zos.jpg (7.72 KiB) 7892 zobrazení
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa amater63 » 23 Júl 2016, 22:24

- :arrow: smazáné za blábol,ne pomoc.--pan:https://cs.wikipedia.org/wiki/Cthulhu
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 26 Júl 2016, 17:21, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa amater63 » 24 Júl 2016, 15:35

.....Smazané za blábol,ne pomoc.( Můj dotaz.)
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 26 Júl 2016, 15:44, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa hpeter » 25 Júl 2016, 21:17

Co konkretne potrebujes? Z tych otazok nie je uplne jasna pointa. Ludia by aj poradili, keby vedeli co presne pozadujes. Schemy? Navody? Konzultacie?
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa amater63 » 26 Júl 2016, 13:36

Smazané za blábol.
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 26 Júl 2016, 16:38, upravené celkom 1 krát.

cthulhu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 442
Dátum registrácie: 18 Máj 2015, 12:51

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa cthulhu » 26 Júl 2016, 14:12

Odstraněno pro nevhodnost.
0
Naposledy upravil/-a cthulhu v 09 Aug 2016, 09:53, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa amater63 » 26 Júl 2016, 14:37

Ptám se jak "křupan" - mažu,a děkuji za názor.Ctěl jsem slyšet názor,to je vše .Nikoho jsem se nechtěl dotkout. Snad každý nemá přehled ovšem,proto otázka zazněla jak zazněla.Myslel jsem že si sem příjdu pro radu,na tohle-- forum --snad na to je.Zmíněné vyjádření které jste použil snad nespočívalo z mého dotazu. Jsou zde lidé kteří si sem přijdou pro "nějakou pomoc,všichni nejsou dokonalí.mrzí mne ,že jste to zaředil -vzpomněl sem..(...něj ....s...web...),,ale to je věc charakteru.Dále se chci omluvit P-.muziker- že jsem zařadil do jeho příspěvku.( vlastně jsem se nic nedozvěděl) -Jenom kritiku ze stany dotazu..Děkuji Pan-. andicibula-,přeber te ,si to posvém.
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 26 Júl 2016, 15:32, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa AndiCibula » 26 Júl 2016, 14:50

muziker - v nejakom normálnom jazyku by to nebolo ?
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa Merak » 26 Júl 2016, 14:56

cthulhu napísal:Terazky akou rečou ste na nás hovorili?
Pretože z toho príspevku som nepochopil ani houno :(

Pekná téma o teórii elektrónkových zosilňovačoch, zas...ná nezmyselnými, ťažko pochopiteľnými príspevkami.
Je mi z toho blbě, pane hrábě.

A nech mi nikto nehovorí, že si moderátori plnia svoju úlohu. Také nič nehovoriace posty po jednom jointe by mali byť mazané automaticky.
Potom nech sa nikto nediví, že sa tu tomu nadáva soplweb. Veď tak tie témy aj vyzerajú.
moderátor nemôže byť všade a všetko vedieť, a preto tu pri každom príspevku máme výkričník v trojuholníku na nahlásenie príspevku
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa muziker » 26 Júl 2016, 17:09

AndiCibula napísal:muziker - v nejakom normálnom jazyku by to nebolo ?
Tá posledná knižka je od autora Jones Morgan.... je v origináli v anglickom jazyku. Ak to vezmem s nadhľadu, ruský jazyk sme sa museli učiť od detstva (ak to dobre rátam tam som sa ho musel učiť nejakých 13 rokov :D), aj keď nám to veľa nedalo pri tom spôsobe učenia sa cudzieho jazyka. Nemám však problém porozumieť textom z elektroniky.

Nejaké typy na knižky v angl. jazyku:

https://www.amazon.com/Valve-Amplifiers ... 0080966403

https://www.amazon.com/Building-Valve-A ... 0750656956

pdf súbory týchto knižiek možno vyhľadať na nete (aj na uložto)
Prílohy
2.jpg
Valve Amps_Morgen Jones.png
0
Naposledy upravil/-a muziker v 27 Júl 2016, 15:29, upravené celkom 1 krát.
muziker

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa amater63 » 26 Júl 2016, 18:04

Děkuji,i když nějaká jazyková bariera snad tak nehrozí,přeci si to rozmyslím,nebo budu čerpat ze zdrojů které zatím mám.Tímto se omlouvám že jsem to dal sem-(zvědavost..moje otázky)
0

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa boban » 26 Júl 2016, 19:07

0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa amater63 » 26 Júl 2016, 20:05

Zmanazná citácia obsahujúca odkaz na diela podliehajúce autorskému zákonu.
Děkuji na tohle a další jiný zdroj signálu -( IN )- jsem se ptal.Tak dík,já mám v tom jasno,?? ale chtěl jsem znát názor ostatních.
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 05 Aug 2016, 03:24, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie citácie.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa Wili » 27 Júl 2016, 14:40

nalimko warez daj aspon do

Kód: Vybrať všetko

code
alebo po case vymaz ked si ho dotycny precita...
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Júl 2016, 16:06

nalimko33- děkuji,budu studovat.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Teória elektrónkových zosilňovačov

Príspevok od používateľa muziker » 22 Okt 2016, 21:38

Trocha oživím túto starú tému "novým" príspevkom o fázových invertoroch (obračoch fáze pre dvojčinné konc. stupne s elektrónkami) cca tak starým ako ja sám :)
Prílohy
Nové zapojenia.png
0
muziker

Napísať odpoveď