Úprava Technics SU-V620

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Okt 2016, 12:03

Zdravím ! Asi pred mesiacom som kúpil v bazáre zosilňovač Technics SU-V620 v dobrom stave (bez škrabancov , plne funkčný) , ale vŕta mi hlavou nasledovná vec : 1.- Je to už starší stroj , nebolo by od veci vymeniť filtračné kondenzátory v zdroji ???
2.- Na môj vkus to hrá dosť sucho (slabšie basy , aj výšky , mierny šum )
3.- Všimol som si že na potenciometri hlasitosti nie je zapojená fyziológia (skúsiť to ? )
4.- V servisnej schéme je použitý OZ M5218AP ako bufer za prep.vstupov - nič moc
5.- V korekčnom predzosilňovači je zase OZ UPC4570C , tiež nič extra.
6.- servisná schéma https://www.manualslib.com/manual/38780 ... e=5#manual strany 5 a 6 atd.

Preto sa pýtam na názor odborníkov (Thales,Joži,PlatonRado a pod.), ale aj iných , ktorý sa v tom naozaj vyznajú či by zásahy typu : výmena filtračných kondenzátorov v zdroji , zapojenie fyziológie do obvodu potenciometra hlasitosti , a výmena spomínaných OZ (M5218AP a UPC4570C) za napr. OPA2134 , zlepšili zvukový prednes daného zosilňovača , zlepšili dynamiku a zmenšili šum ???

Za každú zmysluplnú odpoveď vopred ďakujem , som naozaj zvedavý na názor odborníkov . . . .
0

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa mkat » 17 Okt 2016, 14:33

Výmena špatných kondíkov určite pomôže.Ale prerábať už hotový zosilovač sa mi nezdá.To si už skôr urob podľa svojích predstáv nový.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa platon.rado » 17 Okt 2016, 15:40

Kondíky určte nebudú zlé.Je to kvalita.Parametre budú mať ešte nad rámec.Treba ich pomerať.A potom vymeniť.Ani kapacitu nezvyšuj zbytočne.Ten Mitsubishi 5218 vymeniť môžeš.Ale že je suchý zvuk,to je topológia /zapojenie/ celého koncáka.To už nezmeníš.Vyčisti potenciometre a pod...veľa zdaru.

Fyziológia je kravina...

Mal som doma Technics SU-V4X ten hral parádne...

Ako dá sa spraviť toho dosť.Vymeniť káble.Všetky kondenzátory apod...ale či sa ti to oplatí !!!!Zrejme nie...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Okt 2016, 18:05

Dodám že konec- jako že "hybrid" ,moc dobře nehrál.,Ale zase pěkný design. :)(povedení )
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Okt 2016, 19:05

OK , díky za rady a názory !
Rado : OZ v bufery môžem a OZ v korekčáku nedoporučuješ ?
Kondíky vyzerajú v poho , ešte ani napatie na koncákoch nekolíše , poťáky sú ok ! Ten koncák to RSN-ko nepoznám ale je vraj v kvalite New Class A .
Iné Technicse čo mám (to sú ale receivery SA-GX180 a SA-GX170) majú STK-čka a tam mi tieto zmeny pomohli (aspoň ja to tak vnímam) .
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa platon.rado » 17 Okt 2016, 19:26

Ka korekcie nepoužívam.Ak je možnosti Direct tak zapínam...Už som upgradoval aj Denon tam som tiež menil operák.Plus som dal ešte blokovacie kondíky na elektrolyty..470-1uF.A na AKAI AM-69 som menil aj výstupné svorky.Ako píšem, dá sa všetko.Len treba s rozvahou.Či sa ozaj neprikloniť k novému zosíku.Je ich dosť.Ak by si mal záujem ozvi sa.Mám rozostavaných niekoľko, ktoré presíknu zosilňovače nad 1000€.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa hpeter » 17 Okt 2016, 19:50

Priklanam sa ku nazoru; pridat foliove kondy ku sucasnym elytom. Dovod je prosty, v hociktorom datashite ku audio IC je uvedene grafy PSRR. Ci koncaky alebo opampy.. Polovodice maju velmi dobre PSRR (pri basoch); s frekvenciou odstup klesa. Elyty funguju slusne cca v basovom pasme, potom im rychlo klesa kapacita. (Stredy)vysky, by mal prebrat stafetu foliak. Pointa je zabezpecit nulovu impedanciu zdroja v celom pasme (najma vysky, kde psrr je najslabsie).
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa Milos66 » 17 Okt 2016, 20:29

Dobre, a toto by zaujímalo aj mňa. Teoreticky, o akú hodnotu fóliakov - toho bypasu by sa jednalo?
Dá sa to nejako laicky vyrátať???
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Jupi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 31 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Poblíž BA
Vek: 52

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa Jupi » 17 Okt 2016, 20:36

Vizerá veľmi pekne, ale od toho zosilovača by som veľa nečakal. Prepínač vstupov ako jeden IO, koncák je jeden IO, SNR podľa servisného manuálu 92dB.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa E001 » 17 Okt 2016, 21:43

Citát platon - rado: " Fyziológia je kravina..." Podľa mňa záleží aj na tom, na akom výkone počúvaš. Budem trocha OT, ale bývam v paneláku a občas si chcem čosi pustiť cez bedne skôr ako podmaz v izbe. Nemeral som, ale predpokladám, že bežím na výkone kdesi okolo 2 x 5 - 15W a ten zosík 2 x 100W s bedňami sa totálne nudí a ja počujem iba stredovú zmesku. Tak mu trocha vyhulím korekcie, aby som tam mal aj to cink-bum. Podľa mňa na to by mala byť fyziológia, aby ten zvuk trocha uchometricky upravila pri nižších akustických hladinách. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa platon.rado » 17 Okt 2016, 22:31

JA bývam tiež v činžiaku/bytovke/.A moje bedne a zosilňovač hrajú pekne celé pásmo, aj pri nízkej hlasitosti.Nemyslím, že zásah do potenciometra v hotovom zosíku, niečo rieši.Jasné že 30cm basák potrebuje o niečo iný výkon aby sa rozbehal.Ale kto si bude inštalovať také kravy do izby s rozmermi 4x4m napr...Iné je štvorec iné je obdlžník.Všetko hrá svoju rolu.Obrazy, koberce,záclony atď..ale to už je teória akustiky..

https://www.youtube.com/watch?v=cp56A6TcL1E

Korekcie sú kurvítka.Za tým si stojím.Chcem počuť real zvuk, nie vymyslenú hovadinu!!!
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Okt 2016, 22:52

hpeter napísal:Priklanam sa ku nazoru; pridat foliove kondy ku sucasnym elytom. Dovod je prosty, v hociktorom datashite ku audio IC je uvedene grafy PSRR. Ci koncaky alebo opampy.. Polovodice maju velmi dobre PSRR (pri basoch); s frekvenciou odstup klesa. Elyty funguju slusne cca v basovom pasme, potom im rychlo klesa kapacita. (Stredy)vysky, by mal prebrat stafetu foliak. Pointa je zabezpecit nulovu impedanciu zdroja v celom pasme (najma vysky, kde psrr je najslabsie).
Zdravím,zesilovač je tak asi dělán pro třídu: class-A,nezapomen že to je něco jiné,na co jsi zvyklí u jiných značek. -evropských?Taky by mne zajímalo které (foliaki) se jedná,a čeho bych mohl docílit na zlepšení reprodukce,nikoho neodrazuji ale za pokus to stojí.Dávám PDF , :( a dej ispiraci o které se jedná.
Prílohy
technics_su-v620.pdf
(626.12 KiB) 61 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa platon.rado » 17 Okt 2016, 23:33

A nezabudnime na to, čo znamená skratka u Technicsu CLASS-A!!Tie foliáky som myslel iba na filtračné elektrolyty.A poprípade na výstupný.Niekde sa dáva.Staršie NAD zosíky to používali.Alebo pri OTL lampáčoch.To bohužiaľ nikde...Zmenu zvuku pocítiš zrejme iba ak vymeníš ten jeden operák.Pri tomto zosíku je na konci hybrid.Takže smola...

tu je písané o výhybkách

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=196108 tak jasné že na stredy a výšky vždy použiť vždy MKT nie bypolár.A najlepšie silver gold :)

http://loudspeakerfreaks.com/Product.as ... ct_ID=8918

Zas odtiaľ potiaľ...brú noc.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Okt 2016, 23:50

Tak dobrou,o hybridu jsem se zmínil,a myšleno že- foliák -to nevyléčí. :oops:
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Okt 2016, 14:43

OK ! Ďakujem za typy .
Za zvuk iba toľko : Väčšinou to počúvam a porovnávam na reprobedniach vlastnej výroby (od dvojpásiem Visaton , Monacor s objemom cca 10-15l ,30l dvoj aj troj pásma stĺpové aj cez veľké 100l trojpásma Monacor. Repro výhybky používam BS-Acoustic , Monacor a samozrejme ako prvé je výmena bipolárov za svitkáče).
Pri väčšej hlasitosti (potenciometer v 1/3 až do 1/2 dráhy) , to hrá pekne (samozrejme že záleží aj na kvalite nahrávky LP,CD,MP3,radio) , ale práve v tej spodnej časti do 1/3 hlasitosti by som prijal zvýšenie tých korekcií (fyziológiu).
Áno viem že vo všeobecnosti korekcie sú kurvítka zvuku (hlavne pre Hifistov a Highendovcov :thanks: ) , ale nie každý má rovnaký vkus na sfarbenie zvuku (a kašlať na to čo píšu grafy a merania , keď to uchu lahodí ). Nie som zástancom BUM - BUM a CINK - CINK ale mám naozaj široký repertoár hudby (od Country , disco 70/80/90 ,pop , rock , techno , ale aj ľudovky Senzus,Netárnúce Meódie , občas aj džez a vypočujem si aj klasiku) a tomu sa prispôsobiť so zvukom je len o kompromisoch (možno nejaký eq.by bol riešením ale stále ho prestavovať - je viac práce ako radosti).
Radko na tom zosíku je možnosť vypnúť korekcie a pri väčšej hlasitosti a niektorých pesničkách (keď som doma sám a nikto sa nesťažuje na hluk) to aj používam . A nie všetky zdroje zvuku sú bez chýb (veď aj keď rádio počúvam je rozdiel medzi jednotlivými stanicami - ale to už je iná téma).
Zosilňovačov som už robil viac než dosť a nejaké tie skúsenosti mám (ako puberťák som začínal MBA810 , MDA2020 , A2030 , TDA2005 , TDA2050 , TDA 7294 , TDA7250 s Tip aj Mj ,LM 1876 ,LM3886,aj nejaké tranzistoráky boli myslím TEXAN s KD607/617, aj s KD366/367 , 2N3055 a KD503 .
Už sa mi nechce púšťať do stavby ďalších zosilňovačov a aj tak by to po dizajnovej stránke nebolo nikdy ako kupenské (na tom som vždy skrachoval :biggrin: :biggrin: )
Táto voľba kúpy bola iba z dôvodu veľmi dobrej ceny (50e) a hlavne kvôli tomu že občas zvyknem robiť nejakú tú zábavu , oslavy pre kolegov a už sa mi nechce stále pýtať a demontovať od detí ich receivery , (tiež Technics už som spomínal) a bedne (stĺpovky čo som im robil). A tie 100l bedne (30cm bass , 12,5cm stredy a kalotové výšky a výhybky všetko Monacor ,v triede Hi-Fi nie PA ani High End) som práve rozmýšľal s týmto zosíkom a preto som aj najviac posluchových testov s rôznymi žánrami robil práve v tejto kombinácii . Ako som spomínal vo väčšej hlasitosti to hrá pekne (čo nebude problém na akciách) , ale keď už to mám v dielni prečo si to nepustiť , ale tichšie .
OK , ešte raz ďakujem za všetky názory a postrehy - vylepšenia ! :agree: :agree: :agree:
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 18 Okt 2016, 17:01, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa platon.rado » 18 Okt 2016, 16:27

Ano asi tak...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa hpeter » 18 Okt 2016, 16:58

0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Okt 2016, 12:43

Len pre informáciu . Dnes som sa dostal k úprave tohto zosilňovača podľa vašich rád a výsledok je nasledovný : :lol:
Výmenil som obidva operačné zosilňovače (aj v bufery aj v korekčáku ) a na plošák potenciometra hlasitosti , kde je vyvedená odbočka , ale nie je zapojená do fyziológie som zapojil klasický spôsob fyziologickej regulácie hlasitosti pre daný potenciometer (100K/Y a to nasledovne : zo vstupu signálu na 33Kohm+680pFna odbočku a 100nF+5K6 na kostru - nebol s tým žiadny problém a ani veľa práce).
Miesto pôvodných operačných zosilňovačov som osadil precízne pätky a osadzoval rôznymi operákmi (ktoré som doma našiel , samozrejme že iba dvojité s rovnakým zapojením ).
Výsledky sú aspoň podľa mňa a nasledovné :
1.- LM 1458 nič moc väčší šum , podobný výsledok ako s originálmi
2.- TL 072 vysoká dynamika , ale slabšie výšky , znížený šum
3.- TL 082 silné výšky , slabšie basy , nižší šum ako s originálnymi
4.- NE 5532 pekná dynamika aj výšky , nízky šum oveľa lepšie ako originál
5.- OPA 2134 najlepšie výsledky , pekné precízne výšky , silná dynamika , takmer žiadny šum (aj to iba pri max. hlasitosti)
Toľko k úpravám , som s tým spokojný (za málo peňazí veľa muziky :applause: :applause: :applause: )
Filtračné kondíky som ešte nemenil - nie je potrebné !
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa amater63 » 25 Okt 2016, 16:43

Děkujeme za poznatky.Opravdu jsi si pohrál.každý I.O. je pro jiné zapojení,to je bez debat.Osobně jsem byl spokojen s TL082,ale v jiném zapojení. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Úprava Technics SU-V620

Príspevok od používateľa cool-zool » 07 Jún 2017, 18:05

Zdravím chlapci - odborníci na zosilňovače ! Použijem toto vlákno aby som kvôli jednej otázke nezakladal nové .

Mám možnosť za slušný peniaz kúpiť zosilňovač JVC AX-R551 , vraj plne funkčný ( https://www.google.sk/search?q=JVC+AX-R ... 6850661346 )

Otázka znie : Aký bude zvuk z tohto retro zosíku po kvalitatívnej stránke oproti tomu Technicsu čo som tu riešil ??? Podľa schémy je to tranzistorák a nie IO ako spomínaný Technics no ja sa v tranzistorákoch veľmi nevyznám preto sa obraciam na odborníkov !

Servisný manuál som našiel aj tu : https://www.manualslib.com/manual/12524 ... 551bk.html . občas mi nabehne obyč.manuál a servisný zmizol , ospravedlňujem sa ! (neviem čo sa porobilo)

Prosím nájdite si kus času na porovnanie zapojenia a s tým súvisiacím výsledným zvukom . Ten kúsok je v peknom - veľmi zachovalom stave a aj dizajnovo sa mi nesmierne páči !!! Viem pre niekoho sa nebude pozdávať EQ , ale ja korekcie rád (to som riešil aj v Technics )


Možno by sa hodil k bedniam ktoré plánujem robiť : https://svetelektro.com/modules.php?nam ... f&start=20 ??? :roll: :roll: :roll:
Prílohy
JVC AX-R551 11[2].jpg
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 07 Jún 2017, 18:53, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok