Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 13 Nov 2016, 15:39

Ahojte!

Mám postavený tento zosilňovač: http://www.tubeamp.sk/se_pcl_ecl_86_tub ... ifier.html.

Keď má na vstupe signál (pustenú hudbu) tak je všetko v poriadku, hrá celkom pekne. Ale pokiaľ odpojím vstup, strašne hlasno "hučí" alebo ako to mám nazvať. Ten hlasný zvuk počuť aj pri odpojených reproduktoroch (ide z výstupných trafákov). Ten zvuk je naozaj strašne hlučný a nepríjemný. Toto sa deje pri oboch kanáloch.

Neviem, či to pomôže, ale všimol som si, že z výstupných trafákov ako keby preskakovala iskra na plechový kryt zosilňovača (tesne pod ním, medzera asi 3mm). Tento jav som spozoroval, keď nebolo ku krytu pripojené nič (ani kostra).

Neviete niekto, čo by som mohol skontrolovať?
A chcel by som sa ešte spýtať, ako môžem skontrolovať bezpečnosť zosilňovača, aby mi náhodou nepoškodil reproduktory (tie sú oveľa cennejšie, ako ten zosilňovač)?

Za prípadnú odpoveď vopred ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa josek » 13 Nov 2016, 15:45

Myslím že by si mal na to zavolať niekoho skúsenejšieho, kým sa niečo nestane. Vážne, takto ti sotva niekto ZODPOVEDNE poradí
0

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 13 Nov 2016, 15:50

Veď preto tu píšem, aby som si mohol vypočuť názor skúsenejšieho. A čo by sa malo stať? Robil som to podľa schémy, bez úprav, takže tipujem, že to bude iba nejaká začiatočnícka chyba.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa hpeter » 13 Nov 2016, 16:51

Schema, hodnoty suciastok vyzera jak skopirovana zo starych casov. Nezodpoveda sucasnosti. Ten potak kludne 22k, klesne citlivost na bordel. Kondiky by som dal 100n. (Ak to trafo je schopne preniest basy, nie nejake mini trafo.) 10M je divna hodnota.
To ze sa naindukuju iskry, pentoda je toho schopna. :) Najma pri odpojenom sek., co sa nema robit (lebo izolacia ma limity).
Prílohy
Untitled.png
0

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa senior » 13 Nov 2016, 17:08

Ešte by si mohol uviesť výrobcu tej elektrónky, nie je Poľská?. Ďalej by bolo potrebné overiť či ten hluk vznikne už po spustení a nažhávení, alebo až po nejakom čase. Ak by to bolo tak, tak vysvetlím prečo, inakšie nie je vhodné sem vnášať ďalšie špekulácie.
0

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 13 Nov 2016, 17:13

hpeter: Ďakujem pekne za odpoveď, idem to upraviť :)
senior: Je poľská (Polamp). A ten zvuk začne takých 15 sekúnd po zapnutí zosilňovača, postupne je hlasnejší a po vypnutí sa postupne stišuje. Pokiaľ to je potrebné, môžem ten zvuk aj nahrať.
0

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa senior » 13 Nov 2016, 17:52

Keby si mohol zohnať inú ako poľskú a najradšej novú, možno by nič nehučalo. Možno. Keďže sa jedná o PCL, to samozrejmu naznačuje, že je to z televízora. Kým sa používali PCL-ky zn. TESLA, bolo všetko v pohode, ale v rámci RVHP sa začali od určitého času dovážať PCL86 na zvuk a PCL 85, neskôr PCL805 na snímkový rozklad a to už bola katastrofa. U zvuku sa to prejavilo po čase nelineárnym skreslením, čo bolo vzhľadom na pomerne nekvalitný obvod aj dosť tolerované a príliš to nerušilo, ale pri snímkovom rozklade to bola pohroma. Muselo sa prakticky stať pri TV a každú chvíľu zastavovať "padanie" obrazu. Dochádzalo tam totiž j posúvaniu pracovného bodu vplyvom ohrevu 1. mriežky, ktorá sa začala správať čiastočne ako katóda a emitovala elektróny.Neviem či to bolo nekvalitným vakuom, aspoň sa tak vtedy hovorilo, a internet nebol. Každopádne sa toho nedalo zbaviť inakšie ako
1. kúpovať každý tyždeň novú lampu,
2. zohnať elektrónku TELEFUNKEN alebo TUNGSRAM
3. prerobiť predzosilňovač na tranzistorový obvod namiesto triódy.
Over to a daj vedieť:
BTW, tých 10 MΩ v mriežke je fakt veľa.
0

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 13 Nov 2016, 19:14

Vykonal som úpravy podľa toho čo mi písal "hpeter" a konečne to zmizlo :) . Ďakujem veľmi pekne :applause:
Ďakujem za info senior :)
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa hpeter » 14 Nov 2016, 17:33

Tipujem, ze je to dost citlive, µg2g1=21. Slo by tuto jednoduchu schemu premenit na vyssi level, naprv aspon toroidy.pl(tme); fet CCS namiesto R2..plus par dalsich veci
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Zosilňovač s PCL86 - hlasný zvuk bez signálu

Príspevok od používateľa Tuf » 14 Nov 2016, 18:03

Na obrázku 7 (viď http://www.tubeamp.sk/data/se_pcl_ecl_8 ... fier_7.jpg ) je vidno, že na potenciometer aj na vstup idú iba izolované drôty, bez tienenia. Od g1 urob čo najkratšie prívody k súčiastkam, prívody k potencimetru aj k vstupu urob tieneným káblikom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok