Zapojenie toroida s 0

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

mraudur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Nov 2016, 15:14

Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa mraudur » 15 Nov 2016, 15:42

Chcel by som sa opýtať či by mi vedel niekto povedať ako získam z toroidu vetvu s 0 ? bolo mi povedané že potrebujem toroid s 2 vinutiami ktore budu mať spoločny stred a že to je vlastne ta 0 vetva .... potreboval by som si urobiť zdroj pre tuto stavebnicu: https://www.svetsoucastek.cz/elektronic ... 0w-p69833/ a v datasheete na tejto stranke je zapojenie symetrickeho zdroja kde je ukazana ta vetva 0 ... http://www.tme.eu/cz/details/55173-p1s2 ... ry/talema/ viete mi povedať kde na tomto toroide je ta vetva 0 alebo ako ju získam ?


a ešte takto ked by ste mi vedeli napisať že ako ziskam tu 0, tak ta 0 sa ma napajať do toho ako je napisane na stavebnici +/GND/- tak ma sa to napojiť do toho GND ? niesom elektrikar takže neovladam taketo veci ...
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa Coolbass » 15 Nov 2016, 15:56

Niesom síce vynikajúci znalec, ale maturitu mám, takže toroid musí mať dve vinutia také presne ako je to z TME, takže dajme tomu 2x25V.

Tzv. 0V sa urobí následne jednoducho, zoberieš si multimeter, prepneš na pípanie a pre pípneš si sekundárne vývody. Tie konce ktoré medzi sebou "pípajú" sú spoločné, tie drôty, ktoré medzi sebou nepípnu sú dve rôzne vinutia a tie je potrebné spojiť, takže zo 4 vývodov vzniknú 3 a to bude : 25V - 0V - 25V, pozor, ale je potrebné ešte urobiť symetrický zdroj pre uvedený zosilňovač. Inak povedané, spojíš začiatok a koniec vinutí tak, ako je to na obrázku. Dúfam, že som sa vyjadril aspoň trošku polopatisticky.
napríklad :
http://www.svetelektro.com//upload/univ ... novace.png



Ešte je potrebné, aby si vedel, aká farba vodiča čo označuje resp. aký vývod je ktorý vodič. Ak už náhodou vlastníš ten toroid, zvyčajne to býva na jeho štítku, pomohla by foto.
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa cool-zool » 15 Nov 2016, 15:58

Tak na tom toroide sú vývody :
žltý + modrý = primárne vinutie (240V , AC , napr.)
červený + čierny = sekundárne vinutie (1.časť 25V , AC , napr. )
červený + čierny = sekundárne vinutie (2.časť 25V , AC , napr. )
O-vý bod vytvoríš tak že koniec prvej časti sekundárneho vinutia (napr. čierny ) spojíš so začiatkom druhej časti sekundárneho vinutia (napr. červený) ! Ale nič v zlom ale ak ti nie je jasné zapojenie trafa , kde je potom zdroj a o koncáku nehovorím ?! Naozaj sa do toho chceš pustiť ??? Ak áno mal by si si aspoň niečo naštudovať !!!
Colbass ma predbehol :lol: :lol: :lol:
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 15 Nov 2016, 16:16, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa Coolbass » 15 Nov 2016, 15:59

Jop, je to presne tak ako hovorí Cool-zool. Možno som to napísal len debilnejšie, no nevedel som ktorá farba čo znamená.

Si si istý, že je to žltý a modrý ? Mne to príde z tej fotky na TME skôr ako hnedý a modrý, majú aj dvojitú izoláciu, ale súdim len podla foto.

Ospravedlňujem sa, na TME je napísané že obrázok je len ilustračný, takže je potrebné vedieť ktorý kábel je aký vývod, najlepšie na štítku.
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa cool-zool » 15 Nov 2016, 16:08

Áno , Colby , presne tak ,, ilustračný obrázok preto som písal v zátvorkách napr. Správnejší postup je si to premerať , alebo podľa štítku na trafe . Ja som len rozpisoval ako vytvoriť 0-vý bod .
0

mraudur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Nov 2016, 15:14

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa mraudur » 15 Nov 2016, 17:00

aha aha dobre takže zoberem si napr. čierny a červeny prepípnem si ich a ked pípaju tak je to sekundarne vinutie a ked si zoberem dalšie vyvody napr. zase červeny a čierny a tie už zo sebou pipať nebudu tak tie spojim a vznikne 0 chapem tomu spravne ?

alebo takto ... že si prepipam 25V vinutia a ktore pipaju tak necham tak ktore potom usmernim s diodami a tie ktore nepipaju tak tie spojim a mam z toho 0

ano chcem sa pustiť do toho už mam aj naštudovane niejake veci ale posledna vec bola tato že ako urobim 0 :D
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa breta1 » 15 Nov 2016, 17:05

Nepochopil jsi to, znovu to pročti
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa cool-zool » 15 Nov 2016, 17:15

NIE !!! Každé trafo má primárne a sekundárne vinutie (môže mať aj viacej sekundárnych vinutí ako v tvojom prípade - dva . )
Primárne vinutie má väčší odpor (v tvojom prípade , ak to budeš merať) a pripája sa na 240V - AC má viacej závitov - je dlhší a tenší drôt.
Sekundárne vinutie má menší odpor (v tvojom prípade ) a pripája sa na usmerňovač . Má menej závitov - je kratší a hrubší drôt .
V tvojom prípade musí mať transformátor dva rovnaké sekundárne vinutia .
Ak ich budeš premeriavať tak pípať ti budú vždy vinutia ktoré sú navinuté z toho istého drôtu . Ak ti nepípajú - nepriložil si merací prístroj na správne vývody trafa !
Dúfam že vieš aspoň čo je primárne a čo sekundárne vinutie , v tvojom prípade budeš spájať iba vývody sekundárnych vinutí podľa predošlých pokynov ! Vieš čítať zo schémy ??? Ak áno Coolbass ti uploadol zapojenie trafa s usmerňovačom a filtráciou ! A áno 0-vý bod sa pripája na GND !
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Nov 2016, 17:25

Chlopy až na to, že tá talema má farebne vývody: modrý, hnedý, oranžový, žltý, čierny a červený.
Modrý - hnedý = primár
Oranžový - žltý = sekundár 1
Čierny - červený = sekundár 2
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa cool-zool » 15 Nov 2016, 18:09

Miloš , ja som tie farby nebral ako záväzné , kedže je to len ilustračný obrázok .
Áno teraz si to už pochopil , len musíš zo štítku trafa zistiť , začiatky a konce jednotlivých vinutí !!!!
Prílohy
dual_power_supply_sch[1].png
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 15 Nov 2016, 18:15, upravené celkom 1 krát.

mraudur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Nov 2016, 15:14

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa mraudur » 15 Nov 2016, 18:11

Tak pozrel som si schemu, prečital som si to ešte raz a chapem tomu niejako takto

-- Spojený príspevok 15 Nov 2016, 19:18 --

aha aha no chapem ale nieje zavezne teraz že musim spojiť napriklad podla toho ilustračneho obrazka toroidu že: čierny a žlty=0 ale možem aj inak napriklad červeny a oranžovy=0

(čierna-červena = 1 sekundarne vinutie)
(oranžova-žlta = 2 sekundarne vinutie)
Prílohy
toroid.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Nov 2016, 18:39

Ty si v tej druhej moznosti prehodil oba sekundare, takze si v konecnom dosledku nic nezmenil. Chyba ti tam tretia moznost. Prehodit len jeden sekundar.



Najlepsie bude ak najdes vinutie s najvyssim odporom. Takze meraj odpor vinuti. To bude primar a mal by byt podla vas hnedy a modry.
Napriklad ak namerias 20 ohm, 6 ohm a 6 ohm, tak ten 20 ohm by malbyt primar.

Pripojis primar na 230V (pozor na bezpecnost zs elektrickym prudom. Dobre vsetko zaizoluj na primarnej strane) Meraj napatie na zvysnych 4 vodicoch. Najdes dvojice kde namerias napatie 25V striedavych a oznacis ich napr. cislami 1 a 2 prvy sekundar a 3 a 4 druhy sekundar.

Teraz spojis 2 a 3 a zmerias napatie medzi 1 a 4. Ak namerias 50V tak to uz mas a nic s tym nerob. Nula je 2 a 3
Ak namerias 0V medzi 1 a 4, tak prehodis druhy sekundar. Teda spojis 2 a 4 a zmerias ci medzi 1 a 3 mas 50V. Ak to bude takto tak uz to mas a nula bude 2 a 4.


Chapes tomu?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mraudur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Nov 2016, 15:14

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa mraudur » 15 Nov 2016, 18:55

aha dobre už tomu chapem ... takže musim si ten toroid kupiť a až tak zistim ktory mam spojiť ... napišem si na papier ako postupovať a dufam že už nenastanu žiedne problemy :D ... dobre takže diki za pomoc :)
0

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Zapojenie toroida s 0

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 16 Nov 2016, 11:25

Len doplňujem, čo uviedol Romiadam. Ide o také zapojenie sekundárov, pri ktorom je striedavé napätie na vývodoch 1 - 4 v protifázi.

Coolbass, to si Ty, čo si mal v Streženiciach tie festovné TM380? Nazdar.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok