Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

overczek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 23 Nov 2016, 19:03

Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa overczek » 27 Nov 2016, 12:21

zdravim.. nedavno som kupil tento zosil...https://www.aliexpress.com/item/TDA7492 ... 50c4005512. Chystam sa do neho zapojit 2x 10w sirokopasnove repro s 8 ohm.. A chcem do toho pridat subwoofer 4ohm 15w.. Ako to vlasne mam do toho zapojit? :)
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 12:49

Ahoj,a jaký Sub. máš jsi taky neřekl.Zapojíš ho jako každý jiný...,tohle jen jako INFO.
Prílohy
20w-subwoofer.png
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa penjo » 27 Nov 2016, 13:14

Kam chceš ten sub akože zapojiť? Kúpiš si dvojkanálový modul, na ktorý môžeš pripojiť dva 8R reproduktory a tu sa pýtaš, kam máš zapojiť sub? No nikam, lebo tam žiadny ďalší výstup na sub nie je. Bez ďalšieho modulu/zosilovača sa nepohneš, pokiaľ nemáš aktívny sub.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 13:39

Ale jsi mu zamotal hlavu,možná plánuje a proto se ptá.Já dal příklad. :(
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Nov 2016, 13:54

Amater63, a keď bude P-kanál v protifáze s L-kanálom, čo Ti prepustí ten tvoj príklad ?
V prípade, že by boli vstupy/výstupy v protifáze je možné dať SUB medzi P a L, inak sa nedá v tomto šupítku
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 13:58

Tak to ti neodpovím.Já bych si "sígnál L-R ," bral někde na vstupu jinde ,ale jsem amatér tak to tak ber. :(
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Nov 2016, 14:05

Btw.: ak by z hentoho bral tých 2x50W / 100W by to odkadilo do večných lovíšť,
skôr by som uveril ak by to malo aspoň nejaký takýto chladič: Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 14:14

Ale tak to ber,jsou to hračky.,něco potom dodám co jsem si koupil osobně v asii,tady ani pára.,co se prodávalo.,kdysi...

-- Spojený príspevok 27 Nov 2016, 15:24 --
OHAJ napísal:Amater63, a keď bude P-kanál v protifáze s L-kanálom, čo Ti prepustí ten tvoj príklad ?
V prípade, že by boli vstupy/výstupy v protifáze je možné dať SUB medzi P a L, inak sa nedá v tomto šupítku
Obrázok
Předpokládám že má -bud aktivní nebo -pasivní výhybku.,co se dá dále vymyslet netuším.Příklad byl že "nějaký Sub.."?
0

overczek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 23 Nov 2016, 19:03

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa overczek » 28 Nov 2016, 20:10

Takze z toho amp asi nic ze? Tiez ma napadlo zo zaciatku ze je to hlupost kedze to ma dve vystupy..ALe tak rpe istotu sa len pytam :) Ale ved Pozrite niesom ziadny "Audiofil" :D .. Ak sa to teda neda bol by niekto taky ochotny a vedel mi poradit niaky zosil. podla mojich potrieb? Neviem pomaly ani ako to hladat kedze v audiotechnike som takmer nevzdelany....viem len niektore zakladne veci.Ako som uz spominal repro mam 2x5w 4 ohm a ten subwoofer ako som uz pisal.. Tak niekto poradit niaky priatelny amp za priatelnu cenu?..vlasne nemusi to byt ani bluetooth ampik kedze som nasiel tento bluetooth reciever ktory napojim do aux vstupu( Ano viem nebude to prave kvalita ale to casom upgradujem za nieco lepsie je to len docasne) https://www.aliexpress.com/item/Portabl ... 9aad029a3a
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Nov 2016, 22:58

Na aliexprese najdes .... Hladaj 2.1 bluetoth amplifier. Je tam toho spusta
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

overczek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 23 Nov 2016, 19:03

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa overczek » 29 Nov 2016, 07:55

Nasiel som tieto try ktory by ste mi odporucil? :) Len tieto su vacsinou na output 2x 50w a na subwoofer output kolo 100w ...A ja mam len 2x5w a 15w sub
https://www.aliexpress.com/item/E74-2-1 ... 9e613fcfd9
https://www.aliexpress.com/item/New-Arr ... 9e613fcfd9
https://www.aliexpress.com/item/New-Arr ... 9e613fcfd9

-- Spojený príspevok 29 Nov 2016, 09:15 --

Nasiel som este tento co si myslim ze mne by bol najviac vyhovujuci https://www.aliexpress.com/item/Wholesa ... 9e613fcfd9
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Nov 2016, 01:33

nie že ba som bol superslovenčinár ,ale to TRY mi tam nepasuje
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 30 Nov 2016, 09:19, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa penjo » 30 Nov 2016, 07:31

Hociktorý modul z tých odkazov ti vyhovie...a nikde nie je napísané, že musíš mať potenciometre hlasitosti vytočené na maximum.
0

overczek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 23 Nov 2016, 19:03

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa overczek » 30 Nov 2016, 08:18

Ou mal by som sa vratit so zakladnej asi :D ale co chyba sa stava :) no a ako to je teda ? Ked zosil. Ma vystup napr na 10w ja tam dam 5? Neroztrhne reproduktor alebo ho neposkodi?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Nov 2016, 09:18

keď sa k nemu budeš správať rozumne,tak nie... a 10W zase nieje taký výkon, keď už repro bude dosahovať maximum,tak sa to nebude dať počúvať...bude silno skreslovať - bude treba ubrať
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa muziker » 30 Nov 2016, 10:04

Len také malé zamyslenie a poznámočka na okraj:
Najviac "odolné" boli (aj sú) reproduktory s magnetmi AlNi, AlNiCo, lebo ich možno riadne potrápiť, pričom znesú aj viacnásobné preťaženie len so skreslením, ale prežijú to bez poškodenia. O reproduktoroch s feritovými magnetmi to už neplatí pri ich preťažovaní až do takej miery, pretože zvyčajne sa "odporúčajú a odlietajú do večných lovíšť". Preto nemožno generalizovať z jednoduchého dôvodu - nie je reproduktor ako reproduktor a výkon (príkon) uvedený na štítku nie je v každej situácii úplne smerodajný - najmä v dnešnej dobe ak ho chceme prekračovať, pretože výrobcovia často uvádzajú tieto údaje ako "programovaný výkon". Samozrejme reproduktory majú aj ďalšie dôležité parametre (citlivosť, impedancia , ....atď) ktoré je potrebné brať do úvahy pri našich zámeroch. Aj z toho dôvodu je treba zvážiť čím "ukončíme" audioreťazec. Preto by som vôbec neradil začiatočníkom (resp. menej znalým) pripájať dajme tomu 10 W reproduktor (bez uvedenia ďalších jeho údajov) k zosilňovaču 50 W a viac (bez uvedenia ďalších jeho údajov) - najmä z bezpečnostných dôvodov ohrozujúcich najmä reproduktor.
Na druhej strane možnosť veľkého výkonového preťaženia reproduktorov s magnetmi AlNi, AlNiCo radi využívajú muzikanti okrem iného aj na dosiahnutie určitého - dajme tomu "plného, nahusteného" zvuku v rockovej muzike. Ako skutočný príklad uvediem napr. reproduktory Tesla ARO814 s magnetom AlNi (ARO835 mal rovnaké parametre, ale magnet mal AlNiCo, a mal aj vyššiu citlivosť) priemeru približne 30 cm (takmer 12"), impedancie 4 Ohm ktorému výrobca uvádzal 10W (max.12,5W) ale bez problémov som do neho hnal reálne minimálne 25 W dlhodobo na koncertoch a zvládol to bez najmenšej újmy na svojom zdraví. Samozrejme v boxe boli tieto reproduktory 4 ks (teda 40W) a zosilňovač dával 100W trvale a 125W pri "vyhulení" naplno. Podľa mňa to boli dva najlepšie teslácke reproduktory na prelome 60-tych a 70-tych rokov pre muzikantov (samozrejme niektoré zahraničné ako Celestion, Fane, JBL a ďalšie boli oveľa lepšie, ale u nás boli prakticky nedostupné).
0
muziker

overczek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 23 Nov 2016, 19:03

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa overczek » 30 Nov 2016, 10:27

Taktiez mam doma niake tesly aro 5 az 10w ...dam im moznost ked pridu zosilovace.. :) ale na moje pouzitie niesu velmi prakticke kedze si planujem postavit nieco praktickejsie mensich rozmerov co sa.vojde do tasky..no a k tym repro co chcem pouzit....no takze ako teraz co mam robit..potrebujem dve 5w repro plus sub 15w zapojit do niakeho zosil..ale presne na take parametre pre zosilnovac neviem najst..tak co teraz..ked tak mozem tu vecer este blizsie info postnut o tych repro
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Nov 2016, 11:48

Možno si neuvedomuješ, že výkon zosilňovača nezávisí od použitého švába, (samozrejme po jeho limit), ale od napájacieho napätia. (Nepredpokladám, že Číňan bude predávať zosík z diskrétnych súčiastok, kde je rozsah napájania viac limitovaný).

A použiť zosík trebárs 2 x 50 W + 100 W so znížením napájaním, je len plus. (Prehrievanie, poruchovosť, obyčajne nižšie skreslenie, ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

overczek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 23 Nov 2016, 19:03

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa overczek » 30 Nov 2016, 12:20

Dobre tak dajme tomu ze zosil s napajanim 18v napojim na 12v ..takze teoreticky ked je dobry repro s dobrym magnetom a celkovo s dobrou kvalitou napojil by som ho bez poskodenia? Samozrejme ze hlasitost by bola do tej miery kym by to neskreslovalo

-- Spojený príspevok 30 Nov 2016, 13:34 --

Myslim ze tymto by sa moj problem vyriesil ..je to 2x15w 30w zosilnovac triedy D...keyze tam napojim tie moje 10w repro s 15w sw myslim ze by to celkovo slo.. len sa bojim ze ked tam napojim bluetooth adapter co som kupil neviem kde bude mat hroznu kvalitu zvuku v spojeni s tymto zosil.. :/
http://s.aliexpress.com/zaU7fu6J
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zapojit subwoofer do zosiln.

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Dec 2016, 05:08

Ten posledný link je podľa mňa pre teba vhodnejšia voľba ako to "experimentovanie" v úvodnom príspevku. Na jednej doske tam máš všetko čo potrebuješ, ešte sa môžeš poohliadnut po nejakej dps z usmernovavačom. Pri voľbe vhodného transformátora nezabudni na nejakú tú vykonovú rezervu aspoň 5W naviac (jednoducho sčítaj výkony všetkých kanálov a pripočítať +5 watov), veľa šťastia pri konštruovaní a nech slúži ;-)

Odoslané z Lenovo A2010-a pomocou Tapatalku
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok