PHASE možnosť na subwoofery

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Tincex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 17 Mar 2016, 17:23

PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa Tincex » 13 Dec 2016, 21:01

Ahojte,
Mám profesionálny subwoofer, ktorý používam na akciách ( je to dB Technologies sub 808 ) a má funkciu PHASE, ktorá prehadzuje fázu na vstupe reproduktora, teda si to vysvetľujem tak, že na reproduktor sa na plus dostáva mínus a na mínus plus. Zatiaľ som to moc nepoužíval, slúži to údajne na zlepšenie akustiky pri zapojení viacerých subwooferov a teda vyrovnanie tých frekvencií, aby basy neboli v priestore zaznené neskôr ako majú byť.
Mňa vlastne zaujíma to, či to samotnému reproduktoru neškodí, keď sa mu takto póly prehodia a teda na plus sa dostáva mínus a na mínus plus. V podstate tá membrána sa začne pohybovať opačným smerom pokiaľ viem.
Ďakujem za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Dec 2016, 21:06

reproduktoru je to absolutne jedno... fázový posun je vecou akustiky priestoru
keď reproduktory nie sú vo fáze,zvuk je ako keby mimo priestoru... pred reprákmi "počuješ" basy ,ale v strede medzi nimi uchádza bas moc do strán - "stráca výkon"...pri vyšších frekvenciách to chytá taký "jaskynný efekt" - umelý hall
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa misocko » 13 Dec 2016, 22:21

dovolim si trochu dovysvetlit co napisal mr.dred.
ide o to aby vsetky repraky naraz vychadzai von, resp naraz vchadazali dnu - boli vo faze
ak niektore repraky budu mat prehodenu fazu, basy sa prudko stratia (jeden vytvori tlak, druhy ten tlak pohlti, treba aby tlak vytvorili vsetky naraz)
mal som takto prehodene repraky v aute a je to VELMI poznat , hlavne potom co ich nafazujes spravne.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Dec 2016, 22:45

...iste, platiť to bude pokiaľ tie "všetky" reproduktory budú len basové,alebo len stredové,alebo len výškové - čiže musia spracovávať rovnaké kmitočtové spektrum
reproduktorové výhybky bývajú bežne zapojené tak ,že niektorý z reproduktorov je zapojený "opačne"
Bez názvu.png
Aj pri špeciálnych - isobarických ozvučniciach je aj zapojenie reproduktorov špecifické - pri montáži proti sebe ide + jedného reproduktoru na - druhého repr. a opačne ...antiparalelne
A pri montáži za sebou je + na+ a - na -
Prílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (7.4 KiB) 2730 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa misocko » 13 Dec 2016, 23:33

nehadam sa, tuto som opet len amater. pokial si vsak dobre pametam tak nespravne fazovanie reprakov je najviac citelne prave u basakov, vssie frekvencie to tak nepocituju
u tych speci zapojeni reprakov , videl som uz dva basaky proti sebe vo faze a vyvod bol upreostred , ozvucnice na oboch stranach, tam bol samozrejme + na +, - na -
0

Tincex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 17 Mar 2016, 17:23

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa Tincex » 14 Dec 2016, 08:33

No presne toto sa mi stalo, že som hral v jednej miestnosti ešte s bývalým subwooferom, ktorý nemal možnosť toho fázového posunu a stalo sa mi to, že na parkete pred reproduktormi basy vôbec nebolo počuť, iba ako keby ozvena niekde zozadu od steny, ale keď som sa postavil vedľa parketu smerom k rohu miestnosti, tak tam basy boli až moc výrazné. Takže teoreticky tá možnosť phase by toto mohla vyriešiť ? Subwoofer mám len tento jeden a reproduktory mám klasika 3 pásmové reproboxy. Alebo skôr by mohlo pomôcť iné umiestnenie subwoofera v miestnosti ?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Dec 2016, 08:45

Daleko vacsi vplyv na zvuk subu ma jeho umiestnenie ako nastavenie. Nastavenie je uz len take jemne dolizanie charakteristiky, ak je sub v miestnosti umiestneny nie moc idealne.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Tincex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 17 Mar 2016, 17:23

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa Tincex » 14 Dec 2016, 09:56

No lenže umiestnenie subwoofera tak, aby dosiahol správny efekt je pokiaľ viem dosť náročné a neexistuje presné pravidlo, kam subwoofer umiestniť, stále záleží podľa miestnosti a akustiky v nej. Niekto ale hovorí, že najlepšie je subwoofer umiestniť do rohu, niekto zase to, že do rohu v žiadnom prípade, lebo to potom len duní. Hral som v miestnosti, kde bola krásna akustika, kde basy boli v celej miestnosti vyvážené a perfektne mäkko zneli, no hral som aj v takej miestnosti, ako som písal vyššie - na parkete len ozvena, v rohoch sa nedalo vydržať. Preto ak máte nejaké tipy a triky čo by mohlo zvýšiť správnu efektivitu subwoofera budem len rád :)
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Dec 2016, 10:14

Na umiestnenie ma aj vplyv konstrukcia. Teda ci vyzaruje dopredu, alebo do podlahy. Vo vseobecnosti je ale lepsie umiestnit sub niekde dalej od stien. Nizke frekvencie sa siria nad povrchom podlahy v miestnosti a je teda lepsie aby nemali odraz od okolitych prekazok.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Tincex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 17 Mar 2016, 17:23

Re: PHASE možnosť na subwoofery

Príspevok od používateľa Tincex » 14 Dec 2016, 10:44

Tento, ktorý používam aktuálne ( dB Technologies sub 808 ) vyžaruje dopredu. Pokiaľ viem, tak ľudia umiestňujú subwoofery do rohov aby dosiahli vyšší akustický tlak, ale v podstate tento subwoofer je dosť kvalitný a silný na to, aby v štandardnej miestnosti napr. na chate v menšej miestnosti bolo treba dávať niekam do rohu aby bol väčší tlak a tým skôr dosiahnuť dunenie. Podľa mňa ak je subwoofer dostatočne výkonný vzhľadom na veľkosť miestnosti atď, tak keď sa aj neumiestní niekam do rohu mal by vedieť spraviť dostatočný akustický tlak.
0

Napísať odpoveď