Subwoofer rezonuje

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Dec 2016, 22:52

Mám jeden problém s aktívnym subwooferom, z jednej Creative 2.1 zostavy, proste vždy mal čisté hlboké basy aj na vysokých hlasitostiach, no odkedy som ho po dlhšom čase zapojil tak to už asi od tretinovej až polovičnej hlasitosti rezonuje. Samozrejme som hneď pozrel vnútro bedne, všetko je dobre upevnené, aj samotný subwoofer. Tak mi napadlo že ho vyberiem von a zapnem, no ten hnusný zvuk je tam aj mimo bedne. Používaný bol vždy iba s pôvodným zosilňovačom. Keď som namiesto neho zapojil trojpásmovú bedňu tak basy boli OK, vo výhybke to teda nebude. Má niekto ešte nejaké návrhy čo by som mohol skúsiť alebo proste je mu už koniec? A čím sa to mohlo stať?
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa penjo » 20 Dec 2016, 07:46

Preťaženie, následne mechanické poškodenie, narazenie cievky o dno magnetu/vybehnutie cievky mimo medzery a pri návrate vychýlenie mimo dráhy...atď.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Dec 2016, 21:20

Máš cit v rukách ??? Skúšal si či má membrána naprázdno ľahký a čistý chod ???? A ja som sa stretol už aj s takou ľahkou poruchou , že stredová bublinka na membráne sa trošku na časti odlepila a keď reproduktor kmital vydávalo to zvláštne zvuky . . . Ale môže byť aj cievka chytená , preto sa pýtam či má ľahký chod ?!
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa Edgar » 21 Dec 2016, 01:07

penjo napísal:Preťaženie, následne mechanické poškodenie, narazenie cievky o dno magnetu/vybehnutie cievky mimo medzery a pri návrate vychýlenie mimo dráhy...atď.
Tak to je dosť nedomyslené že zosilňovač z výroby preťaží reprák. Intenzitu basov mám dokonca nastavenú na minime, na maximum to nebolo nikdy...

cool-zool napísal:Máš cit v rukách ??? Skúšal si či má membrána naprázdno ľahký a čistý chod ???? A ja som sa stretol už aj s takou ľahkou poruchou , že stredová bublinka na membráne sa trošku na časti odlepila a keď reproduktor kmital vydávalo to zvláštne zvuky . . . Ale môže byť aj cievka chytená , preto sa pýtam či má ľahký chod ?!
To som už tiež skúšal a mám pocit že ide ľahko. No je to relatívne a ťažko povedať, v reprákoch sa až tak nevyznám aby som to mohol adekvátne posúdiť. Ale nič tam nezadrhávalo ani nič podobné tak neviem...
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa platon.rado » 21 Dec 2016, 07:12

Skús ho zapojiť na iný zosilňovač...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa penjo » 21 Dec 2016, 08:19

Je to Creative...nespoliehal by som sa na nič...ani nato, že "zosilňovač z výroby". Jednoducho bude určite poškodený reproduktor.
A ak sa to teda neudialo pri hraní, tak pri týchto lacných reprákoch sa mohlo hocičo uvoľniť aj samovoľne, príp. odlepiť, ako píše kolega.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa cool-zool » 22 Dec 2016, 12:37

No ak má ľahký a čistý chod tak by to mohlo byť aj niečo podobné ako som spomínal (čiastočne odlepená bublinka - vrchlík reproduktorovej membrány) , prípadne natrhnutie lanka z prívodných svoriek k cievke pri prechode cez membránu , čiastočne odlepený záves membrány - keď kmitá podfukuje ho , prípadne poškodený - odlepený spevňujúci záves membrány vo vnútri koša . . .Ako to zistíš je trochu ťažšia záležitosť , iba ho počúvať a dedukovať odkiaľ tá rezonácia vychádza a skúšať s vatou mierne pritlačiť vrchlík za chodu , či to prestane , pinzetou napínať lanká k svorkám zvnútra koša a pod . Pozor s CITOM !!! Takto to ťažko zistiť !!! Ale v Košiciach je jeden pán (Pichanič) a má obchod TA-elektro , ktorý sa venuje aj repasu a opravám repro , ak budeš v koncoch skús za ním zájsť , nech sa ti na to pozrie odborným okom ....
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Subwoofer rezonuje

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Jan 2017, 23:46

Tak ďakujem za rady
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok