reproboxy

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

stefan1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Jan 2017, 12:03

reproboxy

Príspevok od používateľa stefan1 » 05 Jan 2017, 12:07

chcem si vyrobiť reproboxy - 3 pásma, cca 100W, 40-20000Hz.
máte niekto skusenosti s aktuálne dostupnými komponentmi - hlavne reprá ?
Ďakujme za radu.
0

miroL
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: TRNAVA
Vek: 53

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa miroL » 05 Jan 2017, 12:14

Skus popozerat nejake stranky, kde sa spacializuju na audio. Tu audio moc nefrci. Kedysi davno som si robil boxy a radili mi chlapci na stranke Dexon. Povedal som im rozmery skrinky, ake reproduktory chcem pouzit a prebehla diskusia, z ktorej vznikla vyhybka. A som im vdacny a max. spokojny. Len tak pre inspiraciu, nejake hotove konstrukcie http://www.dexon.cz/konstrukce.html
A hlavne, musis povedat, kolko si ochotny do toho investovat. Lebo je rozdiel reproduktor a reproduktor.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa muziker » 05 Jan 2017, 12:44

Chce to info:
- ku akému zosilňovaču sa použijú ... (výkon. rezerva 20 alebo 100% ???)
- aký druh používania (domáci nenáročný posluch, Hi-FI domáci posluch,
..odposluchy napr. v domácom štúdiu, muzikanti - profi)
- koľkopásmová sústava by to mala byť - z toho vyplýva aj druh výhybky (OK, máš tam 3-pásma)
- citlivosť, impedancia, výkon, frekv. rozsah, mech. prevedenie
..(OK, máš tam z toho čosi ...ale zďaleka nie všetko)
- investovaná suma (čínske 100W repro vs. USA resp. EU repro = rozdielna cena a kvalita,
..a to sa ešte nebavíme o tech parametroch reproduktorov)
0
Naposledy upravil/-a muziker v 05 Jan 2017, 12:57, upravené celkom 1 krát.
muziker

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 05 Jan 2017, 12:55

Na tejto stránke si asi vyberieš:
http://www.repromania.net/forum/viewfor ... 1cff0ad6ac
Všetky sú vo svojej kategórii veľmi dobré.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa muziker » 05 Jan 2017, 13:22

Ak to majú byť slušne hrajúce 3-pásmové boxy na domáce použitie (nie osadené starými Tesla (TVM) reproduktormi, či Monacormi),
odhadujem to za pár (2ks) asi tak na 400 - 500 € nákladov (len na samotné reproduktory treba rátať cca 200 €) a trocha svojej práce.
Lacnejšie to dnes pôjde už len s kompromismi - určite bude treba niekde ubrať zo svojich požiadaviek.

Ako basový reproduktor niečo takéto: Dayton Audio DC250-8: 10" / 70W max. 140W /8 Ohm / 88,4dB / 25 - 2500Hz http://www.daytonaudio.com/index.php/dc ... oofer.html
Ako stredotónový reproduktor niečo takéto: Dayton Audio RS125P : 5" / 30W max. 45W /8 Ohm / 87,1dB / 70 - 10 000Hz
http://www.parts-express.com/dayton-aud ... m--295-361
Ako vysokotónový reproduktor niečo takéto: VIFA 1″ FERRITE MAGNET TWEETER BC25TG-15/04
http://loudspeakerfreaks.com/Product.as ... ct_ID=7741

K tomu zbastliť šikovné 3-pásmové výhybky a celé to zabudovať do "bedničiek" podľa vlastných predstáv čo do dizajnu, ale mali by mať rozmery asi takéto: šírka 29 - 30 cm , výška 100 - 120 cm , hĺbka 35 - 38 cm aby sa zabezpečila dostatočná litráž pre prácu basového reproduktora.
0
Naposledy upravil/-a muziker v 05 Jan 2017, 13:56, upravené celkom 1 krát.
muziker

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 05 Jan 2017, 13:49

Trochu som predbiehal, lebo ešte sa nevyjadril k Tvojim parametrom. Tie sústavy z odkazu aj s Teslami a Monacormi hrajú vynikajúco, pretože sú odladené jedným z najlepších, čo u nás máme. Aj ja mám jedny postavené a mali celkom dobrú odozvu pri zrovnávacej posluchovej skúške.
0

stefan1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Jan 2017, 12:03

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa stefan1 » 05 Jan 2017, 13:57

Ďakujem za typy. Reproboxy som si už robil a teraz som bol sklamaný tým , čo som počul v špecializovanej predajni. to čo mám doma (staré Tesla ARN, ARV a ARZ a doma robenou vyhybkou a debnami) su lepšie , než to, čo mi ponukali za viac než 1000 Euro. Bol to šok. Cena nie je kritická, chcem kvalitu ale nie som ochotný dať 3000 za to čo mi ponukali.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa muziker » 05 Jan 2017, 14:08

Pozri si tie reproduktory čo som uviedol, Máš tam komplet tech. údaje aj charakteristiky. Na "bedničkách" ak dodržíš nejaké minimálne rozmery (litráž a dostatočnú veľkosť prednej ozvučnice) nebude žiaden problém. Vhodné by bolo s uvedenými reproduktormi riešiť to ako bassreflex. určite to bude hrať neporovnateľne lepšie ako so starými tesláckymi reproduktormi a pritom to bude len zlomok ceny za ktorú ponúkajú finálne výrobky mnohí výrobcovia.
0
muziker

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 05 Jan 2017, 14:14

Muziker, pri voľbe reproduktorovej sústavy je pre bežného záujemcu nevyhnutné vyberať z takých projektov, kde je správne odladená výhybka. Vhodnosť projektu sa potom posudzuje podľa požiadaviek záujemcu a z toho vyjde veľkosť basového reproduktora, veľkosť ozvučnice a ostatné záležitosti.

Návrh výhybky je pomerne zložitá záležitosť. Nákup drahých reproduktorov je jedna vec, ale potom co s nimi? Keby sa chcel pozrieť tak, kvalitná výhybka na svoju zostavu ARN, ARZ, ARV je tu:
http://www.repromania.net/forum/viewtop ... f=9&t=5621
0

stefan1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Jan 2017, 12:03

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa stefan1 » 05 Jan 2017, 14:31

mam k dispozícii vyskušanú vyhybku s deliacimi frekvenciami 410 a 3200 Hz, kvalitný zosilňovač nie je problem. Tie reproduktory su podla parametrov skutočne dobré, cena je OK. Možno som prehnal tých 100W, je to skor horná hranica aj s rezervou, reporoboxy majú byť v byte. Rad by som to osadil skôr do stlpov aby nezaberali vela miesta. Muziker, maš vyskušané aj niečo menšie? A môžeš poradiť ako ich kupiť? Nejaký čas som s týmito vecami nerobil, stratil som prehľad.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa muziker » 05 Jan 2017, 14:33

Áno, s tebou plne súhlasím a aj viem o čom je návrh výhybky, aj to že to chce nejaké znalosti aj prostriedky (vybavenie nie je zadara), lebo som niečo v minulosti skúšal. Ale bazírovať dnes na použitie 30-ročných a starších TVM reproduktorov aj keď sú funkčné, už dnes nie je v kurze. Iba ak komplet materiály sú kdesi doma a majiteľovi je ľúto zbaviť sa ich, príp. chce niečo "retro". Naviac v Tesla Valašské Meziříčí nikdy v histórii závodu nedokázali vyrobiť slušný stredotónový reproduktor do 3-pásmovej sústavy ...
0
Naposledy upravil/-a muziker v 05 Jan 2017, 14:36, upravené celkom 1 krát.
muziker

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 05 Jan 2017, 14:35

Veď na starých reproduktoroch nikto nebazíruje. Je tam dosť návrhov aj mimo značky Tesla.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa platon.rado » 05 Jan 2017, 14:48

0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa muziker » 05 Jan 2017, 14:57

Lacných projektov je na nete dosť. Možno by stálo za to pozrieť sa aj tu:
http://ampslab.com/falcon.htm
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa Wili » 05 Jan 2017, 16:45

Cenovo velmi priatelne a zvukovo vynikajuce su napr. Visaton. Maju na strankach kopec projektov s uz odladenymi vyhybkami, len si vyberies zostavu z cenovej hladiny, ktora ti zhruba vyhovuje najdes tam od lacnejsich "budget" az po "high-end" ...

http://www.visaton.com/en/
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa balki » 05 Jan 2017, 17:13

stefan1 napísal:Reproboxy som si už robil a teraz som bol sklamaný tým , čo som počul v špecializovanej predajni. to čo mám doma (staré Tesla ARN, ARV a ARZ a doma robenou vyhybkou a debnami) su lepšie , než to, čo mi ponukali za viac než 1000 Euro. Bol to šok.
Všetko dobré v novom roku, optimizmus nevymrel!
Netreba brať všetko čo človek počuje v predajni ako fakt a najmä ak si z teba robí očividne srandu. :wink:

Ja viem je to sklamanie ale taká je realita. Netreba sa opúšťať, vždy sa dajú postaviť reprobedne kvalitne, za podmienky kvalitného materiálu. Ďalšou podmienkou je návrh, buď ho špinavo skopíruješ a máš vybavené, alebo sa s tým vytrápiš sám. To druhé sa ale nedá bez vybavenia a trochu znalostí.

Napísal si: "Cena nie je kritická, chcem kvalitu..."
Tak že moja rada znie, ak máš zbytočných 500-1000e rozhodne kúp profi bedne. Ako príklad poslúži Bowers & Wilkins, ten by ti mal splniť všetko o čom si doposiaľ iba sníval. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa amater63 » 05 Jan 2017, 18:53

Dobrý den,sám jsem nevěděl že se tohle vyrábí v česku. Je to jen pro inspiraci,nechci zasahovat do vašich "projektů" :confused: http://www.stream.cz/vyrobeno-v-cesku/1 ... e-soustavy Zná to někdo?
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa balki » 05 Jan 2017, 19:18

amater63, áno xavian poznáme už roky :) Je to radosť vidieť že, aj u nás sa niečo dokonalé vyrába, mám rád tieto "skrinky" :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa platon.rado » 05 Jan 2017, 19:29

XAVIAN je tu ž dáááávno.Taliansky dizajn a Česká výroba.Hodnotenia majú vynikajúce.Ja som vždy chcel tieto...

http://www.audiostereo.ro/XAVIAN%20gall ... o%2001.jpg
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: reproboxy

Príspevok od používateľa amater63 » 05 Jan 2017, 19:50

Ahoj,děkuji za poznatek,nemám takový přehled. :wink: ,ale ano,byl jsi rychlejší.. :( platon.rado :thumbup:
0

Napísať odpoveď