Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa niko1007 » 10 Jan 2017, 00:20

Dnes tu mám takú chuťovečku... Náhodné vypínanie notebooku... Mám Toshibu Satellite C55-A-1NU, ktorá sa ale rok po kúpe začala sama náhodne vypínať, vtedy to vyriešilo hranie sa s kontaktmi na baterke... Dnes má notebook dva roky a po kúpe novej batérie, sa situácia opakuje, tentokrát bez ohľadu na stav kontaktov.

Vypína sa iba na batérii, na sieti fičí v pohode. Vypnutia majú drsný charakter, nečakaný, okamžitý výpadok napájania, systém nič nehlási a chyba sa objavuje nezávisle na operačnom systéme, teplote okolia, teplote notebooku ani v závislosti od vybitia batérie. Vypínanie nie je spôsobené prehrievaním (prepastovaný CPU aj GPU, čistý chladič i ventilátor + Test stability systému v uzavretej taške). Zrejme sa jedná o čisto HW problém.

Máte nejaké nápady ako ho zachrániť? :crying:

! Upravený názov témy pre lepšie vyhľadávanie.Snažte sa písať do názvu témy typ zariadenia. upravil: 10.1.2017 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Tvrdé náhodné vypínanie notebooku. Pomoc..

Príspevok od používateľa Harchom23 » 10 Jan 2017, 01:31

neviem akej je ten ntb konštrukcie, ale ak je možné demontovať batériový konektor z dosky, tak by som sa pokúsil zohnať zhorenú dosku (bazos, ebay....) a vymeniť tento konektor... keďže spomínaš že už s ním problém bol, mohlo dôjsť k opáleniu kontaktov kvôli väčšiemu prechodovému odporu, alebo nová baterka má o niečo užšie konektori.... ako si sa "hral" s tými kontaktmi? skúšal si ich napružiť? prípadne oškrabať?
0

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa niko1007 » 10 Jan 2017, 17:59

Ďakujem za odpoveď. Konektor je na dosku pripájkovaný, teoreticky ho môžem skúsiť prepájkovať teplovzdušnou SMD pájkovačkou ale bojím sa aby som nepoškodil dosku. Kontakty na novej a starej batérii sú úplne identické a hral som sa nimi tak, že som ich vyleštil ručnou minivŕtačkou a jemne som ich poohýbal aby mali aspoň malý uhol voči batérii.

Ono je zaujímavé, že notebook sa nevypína pri vyššom odbere (hra) ale iba pri nízkom alebo takmer žiadnom zaťažení (internet, režim spánku)...
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa jmalik93 » 10 Jan 2017, 18:26

A čo tak rozobrať NTB do škár na baterke nastrkať káble aby chytili kontakt a pripájkovať ich k doske, tak zistíš či je problém v kontaktoch či v konektore...
0

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa niko1007 » 10 Jan 2017, 19:20

To je príliš veľký zásah do dosky, pájkovať tam káble. Ten NTB je relatívne nový a funkčný, zrovna pájkovať káble na dosku mi nepríde ako dobrý nápad. Hm... a navyše notebook sa vypína dosť náhodne, niekedy je to 5 krát do dňa a niekedy raz za týždeň... To by som do školy musel chodiť aj s batériou na káblikoch...
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa alidedko » 10 Jan 2017, 19:56

Tak teraz mi unika pointa.

Chces ho opravit, teda donho vrtat, alebo nechces? Ci si cakal, ze to bude stacit pofukat, pohladkat a opravi sa to?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa elmoto » 10 Jan 2017, 21:17

Môže to byť samotnou doskou. Obvod od akumulátora je oddelený od obvodu od nabíjačky elektronikou. A tá môže byť vadná. Na nabíjačke je to v poriadku ale z baterky môže ten obvod haprovať.
0
nie som tu

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa niko1007 » 11 Jan 2017, 12:07

to alidedko
Ja sa v ňom chcem vŕtať a chcem to opraviť, len hľadám problém ako vysokoškolák, už na nejakej úrovni, to znamená merania, prebehnutie čipu čo sa stará o napájanie teplovzdušnou pájkou atp. ale pájkovať káble na dosku a navyše keď potrebujem mať notebook plne mobilný každý deň...

to elmoto
Myslíš, že je pravdepodonejšie, že v tej elektronike je (zlý) studený spoj alebo, že je vadná nejaká súčiastka (čip)?

Myslíte, že je možné aby sa studené spoje prejavovali iba pri nízkej teplote dosky?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jan 2017, 12:18

ako vysokoskolak na nejakej urovni, teda kaslem na postup idem od najlahsieho, a postupne od konektorov, kablov a optickych poskodeni az k meraniu a odpalovaniu chipov. Ale rovno prebehnem teplovzduskou vsetko, len tak pre istotu.
Ked sa vypina nahodne, tak to bude bud nejaky studeny spoj, alebo zly kontakt. Kedze si pisal, ze si vyrovnaval kontakty a zase sa to deje, tak by som sa sustredil na to. Skus vysledovat, ci sa vypina pri posunuti, nakloneni, alebo pritlaceni na urcite miesto.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Re: Toshiba Satellite C55-A-1NU,náhodné vypínanie z batérie

Príspevok od používateľa niko1007 » 11 Jan 2017, 14:18

Takto som to nemyslel, že hneď pájkovať, samozrejme začnem od najjednoduchšieho. Káble mi môžu narobiť viac škody (pri skrate, odpojení nejakého kábla) ako úžitku.

Dobrý nápad, vyskúšal som všetko možné, od posúvania po stole až po povytiahnutie batérie ale notebook ostal zapnutý. Zaujímavé je, že vtedy keď som mal tento problém prvý krát tak vtedy reagoval na pohyb a vypínal sa, teraz na pohyb nereaguje. :(
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok