Elektroschéma zapojenia v chladničke

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

tomec237
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Jan 2011, 00:00
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Elektroschéma zapojenia v chladničke

Príspevok od používateľa tomec237 » 06 Jan 2011, 22:15

Zdravím,
Prosim Vás nevie niekto kde zoženiem elektro-schému zapojenia chladničky...myslim tým kompresora, termostatu a toho kondenzátora
...potreboval by som zistit co mam s kombinovanou chladničkou, lebo prestala chladiť...a ked ju po cca 2 hodinach znova zapnem chladi na 20 min a potom znova vypne
prosim pomôžte ak niekto vie ... :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Jan 2011, 21:34

Neviem či si to už dal opraviť,ale zbadal som temu len teraz.
Schéma na Calexkách bývala prilepená na víčku svorkovnice kompresora zvonku,alebo zvnútra.Ak tam nie je a potrebuješ to ,tak buď sa pozri na hociakú starčiu calexku v rodine,alebo ti to potom nakreslím.Popisoval by som ti to dlhšie a neviem či by ti to pasovalo podla tvojho typu.
V podstate aj novšie chladničky majú podobný princíp kompresora s dvomi vinutiami.Jedno je hlavné a druhé pomocné, ktoré sa pripína pri štarte bud pomocou rozbehového relé,ktoré nakrátko spojí kontakt pomocného vinutia a ked sa rozbehne motor tak sa rozpojí.
Alebo sa používa namiesto neho v sérii s rozbehovým vinutím PTC člen,ktorý má pri štarte ,ked je studený malý odpor,a po rozbehu motora sa postupne nahrieva,čím mu stúpa odpor a zníži sa prúd do pomocného vinutia ,čím ho odpojí.
Kedže sa ti kompresor rozbehne a ide cca 20min, tak nebude príčina v rozbehových obvodoch,ale skôr v niečom inom.Alebo sa prehrieva pridretý kompresor a po čase sa rozpojí tepelná bimetalová ochrana,alebo je vadný termostat a vypína pri inej teplote ako je nastavená.
Vysleduj,či sa rozbehne ak po samočinnom vypnutí potočíš termostatom/nastavíš nižšiu teplotu v priestore/.
Ak áno tak ho treba vymeniť.
Sleduj správanie pri štarte ,počas chodu a popíš presnejšie.Tiež vek a typ chladničky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

tomec237
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Jan 2011, 00:00
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomec237 » 11 Jan 2011, 22:28

Momentálne je to v takom šťádiu, že som ju rozobral prezrel pomeral niektore prvky...kedže som vedel že motor je v poriadku a tlačí...tak som sa skusil pozriet na ten termostat...a ako som už aj predtým tušil....s najväčšou pravdepodobnosťou to bolo ním pretože som prepojil motor napriamo bez termostatu a naskočil v pohode....potom som sa pohral trošku ešte s tym termostatom a teraz to funguje...len mam ešte podozrenie že tam bude aj unik freonu (alebo takej podobnej latky čo sa používa na chladenie, neviem čo je prave v mojej) lebo trubky v zadu boli dost zaoxidovane a ked teraz chladí tak je to dost slabe....chladniška má 5 úrovní a teraz som to mal na 4,5 a chladi normalne inokedy mi už veci na tomto stupni zamrzali... viem že to doplnanie tej chladiacej zmesi sa robi v servisoch len aku mam istotu že to bude prave to netuším ...uvidim čo s tým budem ďalej robiť ale každopádne ďakujem za Váš príspevok. Som rád že sú ešte ludia ktorý sa snežia tomu druhému pomôcť. karma + určite 5ko

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 11 minútach:

A ešte k tomu aka je to chladnička tak je to kombinovaná Whirlpool ARC 2990/BR triedy A chladnička mraznička navrchu mála...no a tá elektroschéma pri kompresore nebola
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Jan 2011, 22:36

Aj ja dakujem.
To že chladí slabšie ako predtým,môže sposobovať skor slabší výkon kompresora,ale to sa nedá zistiť ináč,len v servise .Tiež to može robiť upchatá kapilára vo výparníku,alebo nečistota ,či vlhkosť v systéme.
Skús ešte drastické riešenie na Ruský spôsob . :wink: Dreveným alebo lepšie gumeným kladivom opatrne poklepať na miesto kde sa do výparníka pripája vstrekovacia trubka od kompresora ,možno sa niečo uvolní a rozchodí sa to,alebo sa poo.... načisto.Ale zvykne to pomôcť.
Z termostatu tiež mohla s kapiláry uniknúť náplň ,alebo tá koncová ampulka sa niekde posunula.
Keby sa narušila koróziou tesnosť okruhu,freon by už unikol a nechladilo by to vôbec.
Ale ak je niekde unik do skrine, tak to už neopravia,lacnejšie ťa víde nová.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mayk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 00:12

Re: Elektroschéma zapojenia v chladničke

Príspevok od používateľa mayk » 30 Jan 2015, 22:52

Zdravím vospolok. Potrebujem riešiť iný problém. Takže neviem, či som v dobrej miestnosti.
Ide o to, že mám chladničku s mrazničkou ( Electrolux ERB 36033 W) na chate, kde sme len cez víkendy. Tento druh chladničky pracuje v pohode, pokiaľ je teplota v miestnosti asi nad 10 stupňov Celzia. Akonáhle teplota poklesne, chladnička nechladí, takže sa potraviny v mrazáku rozmrazia, a potraviny v chladničke nie sú chladené tak ako by sa žiadalo. Vraj niekde na chladničke existuje nejaký snímač teploty , ktorý sníma teplotu v miestnosti, a keď tá poklesne pod hodnotu ktorá je potrebná aby chladenie fungovalo, tak chladnička potraviny už nechladí, lebo sa vypne chladiaci okruh. Mám zistené od chladničkára, že predmetný snímač sa vraj nedá vyradiť z činnosti .

Takže uvažoval som, že chladničkový termostat a čidlo obídem a urobím náhradné zapojenie pomocou časového spínača, ktorý nastavím tak, aby zapínal a vypínal termostat v nastavených časových intervaloch, samozrejme, len ak na chate nie sme cez týždeň, kedy sa nevykuruje miestnosť. Až sa bude miestnosť vykurovať, tak tento obvod by sa vyradil z činnosti a chladnička by fungovala pomocou pôvodného továrenského zapojenia. Keďže nemôžem nikde zohnať schému zapojenia predmetnej chladničky, tak sa obraciam s prosbou na Vás o pomoc,alebo o poskytnutie elektrickej schémy zapojenia kompletných obvodov chladiaceho aparátu.

Vopred ďakujem.. mayk
Prílohy
Chladnička electrolux ERB 36033 W.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Elektroschéma zapojenia v chladničke

Príspevok od používateľa miroja » 31 Jan 2015, 10:55

Nie som odbornik na cladiace a maraziace systemy a ani neviem, ci takuto poistku na chladnu miestnost chladnicky maju, ale ak ju tam vyrobca dal, tak by som ju neodporucal vyradovat. Predpokladam, ze jej ucel je ochrana pred poskodeim chladiaceho systemu vysokym tlakom v pripade, ze je v miestnosti chladno a chladiace medium "stuhne" a moze sa upchat najuzsi prierez.
V podstate ekvivalentnu ochranu maju aj niektore auta na klime. Ak je vyparnik v kabine chladnejsi ako +5°C, klima sa nespusti.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektroschéma zapojenia v chladničke

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Jan 2015, 16:03

Tak toto som ani netušil, že už sa takéto ,,inteligentné,, chladničky vyrábajú, pretože doposial som si myslel ,že je to možné len v tých vtipoch o rusovi z Kamčatky ,čo si kúpil chladničku ,aby mohol do nej zaliezť a ohriať sa, lebo v nej je len -20°C ale vonku je -50°C. :lol:
Ale niečo na tom bude, lebo ak vyložím mraziak na balkon kde je -20°C, tak načo by sa zapínal kompresor,ked mám vo vnútri nastavenú teplotu na -10°C.
Je len otázne, kolko percent ,,slovače,, využije túto super vymoženosť v našich klimatických podmienkach.Zrejme to bude zase len nejaký marketingový ťah západných výrobcov na východné trhy.Tu po správnom zmasírovaní mozgov predajú aj ohrievač pre snehuliakov,alebo mraziak do astronomického observatoria na Lomnickom štíte,či mrtvemu mobil :wink:
Ale späť k tvojmu prípadu.
Ak je to naozaj zapojené s tým snímačom teploty okolia, tak neverím, že by sa nedal vyradiť, predsa niekde musí mať vyvedené kontakty .
Môže to však byť urobené tak, že jednoduchým premostením sa nedá vyradiť,pretože to je ošetrené cez nejaký procesor a tam je to už trochu zložitejie.Asi by sa musela vyradiť celá elektronika a zapojiť to len surovo na ,,základný režim,,
Už pár rokov sa tomu nevenujem, takže nepoznám nové trendy.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď