KVIZ: Co je to za mikroprocesor?

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

KVIZ: Co je to za mikroprocesor?

Príspevok od používateľa jaromir » 02 Aug 2012, 21:41

Priatelia,
nevidel som tu vela kvizov okolo programovania "malych pocitacov", tak pridavam jeden vlastny, z oblasti mikroprocesorov - pozor, nie mikrokontrolerov! Toto popoludnie som si utrhol kus volneho casu a venoval som sa jednemu mikroprocesoru, v casoch nasich otcov pomerne popularneho medzi mladezou za velkou mlakou. I zospajkoval som kus plosaku s DIP40 paticou na spominany mikroprocesor, jeden 74HC573 latch (hoci v tomto pripade nepotrebny), 28C64 ako programova pamat a jeden stvority NAND 4011 robil "glue logic".
Netrvalo dlho, snad hodinku a mal som na svete program, ktory rozblikal LEDku pripojenu priamo na pin 4 mikroprocesora. Cely system bezi na frekvencii asi 2,5MHz a ma odber pod 10mA.
Obsluzny program v assembleri vyzeral asi takto:

Kód: Vybrať všetko

	.org 0x00
	ldi	(wait)>>8
	phi	5
	ldi	(wait)
	plo	5
loop:
	sep	5
	seq
	sep	5
	req	
	br	loop

endloop:
	sep	0
wait:
	ldi	0x00
	plo	4
	ldi	0x80
	phi	4
wloop:
	dec	4
	ghi	4
	bz	endloop
	br	wloop
Kto pride na to, aky je to typ mikroprocesora (ta lahsia cast) a kto popise co robi dany program (kusok zlozitejsie), ma u mna K-cko.
0

neznamy

Re: KVIZ: Co je to za mikroprocesor?

Príspevok od používateľa neznamy » 02 Aug 2012, 21:54

RCA1802 COSMAC ?

hento,čo ja viem , nejaké bežiace svetlo ?

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: KVIZ: Co je to za mikroprocesor?

Príspevok od používateľa jaromir » 02 Aug 2012, 23:23

Tak, typ si urcil spravne.
Program nie je svetelny had, ale blikac, ako som spominal v zadani. Druhou castou kvizu je popisat ako program funguje, zvlast ma zaujima vysvetlenie volania podprogramov, ktore je na rozdiel od "klasickych" typov (architektury odvodene od 8080 alebo 6800) robene dost netradicnym sposobom.
0

Napísať odpoveď