Minimalizace logické funkce

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

kaarfii
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 20 Apr 2013, 08:20

Minimalizace logické funkce

Príspevok od používateľa kaarfii » 20 Apr 2013, 11:17

Maucta,
Zkouším si řešit pár příkladů a zarazil jsem se u takový banality (jistě pro vás některý chytrý, ale už vůbec ne pro mě). Týká se to logických obvodů a jejich minimalizace. Zadanou funkci
Původní zadaná funkce.jpg
jsem zkusil minimalizovat pomocí mapy
Karnaufmapa.jpg
a vyšel mi potom tento paskvil:
1.jpg
1.jpg (6.05 KiB) 1820 zobrazení
Vím, že to jde ještě trochu upravit, ale vůbec nechápu, jakým stylem. Nikde už nevidím v žádným výrazu, co by se dalo spolu vytýkat nebo krátit. Potom jsem našel zde jeden malej program, který slouží k minimalizaci také pomocí Karnaughovy mapy:
http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_ ... hova-mapa/

Zkusil jsem do něj danou funkci vložit a ten mi jí zminimalizoval o jeden miniterm:
2.jpg
2.jpg (5.44 KiB) 1820 zobrazení
Tím jsem se přesvědčil, že to ještě minimalizovat opravdu jde, ale není mi jasný, jak. Můj dotaz je jednoduchý. Jak se dají oba výrazy ještě více zkrátit?

PS: Nikde jsem nenašel na fóru odpovídající téma, který by řešilo podobnou problematiku, proto jsem založil nový. Popř. přesuňte...
Danke
0

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Minimalizace logické funkce

Príspevok od používateľa skromny » 20 Apr 2013, 11:28

to co spominas ako druhu minimalizaciu - to je vycitatelne predsa priamo z Karnaughovej mapy... tak ako si si "cez hranu" vypisal z nej A´CD tak sa da "cez hranu" vypisat aj A´BC´ plus teda tie zvysne tri dvojice 1-iek (ABC, AC´D´, A´CD)
Prílohy
karnaugh.jpg
karnaugh.jpg (48.49 KiB) 1802 zobrazení
0

kaarfii
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 20 Apr 2013, 08:20

Re: Minimalizace logické funkce

Príspevok od používateľa kaarfii » 20 Apr 2013, 17:41

Aha, já jsem d...., já tam viděl těch smyček 5, že tam jdou vypsat jen 4, jsem přehlídl. Díky.
Takže výslednej tvar se už asi dál nedá nijak zkrátit...?
_____________________________________________________________________________
Ještě k té minimalizaci - zajímalo by mě, jaký metody používáte vy, aby jste se k výsledku dopracovali co nejefektivněji. Pokud do funkce kecá jenom pár proměnných, nemá cenu řešit. Ale pokud člověk narazí na funkcí, která má třeba 10 vstupních veličin (nebo i klidně víc), jak doporučujete se k tomu postavit? Klasicky řešit početně na papíře a pomocí Karma-mapy nebo víte o nějakých vhodných programech, které vám práci dost ulehčují?
0

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Minimalizace logické funkce

Príspevok od používateľa milan209 » 15 Jan 2017, 14:53

Ľudia prosím viete mi nejak po lopate vysvetliť ako z tejto funkcie vypísať tu karnaughovu mapu?
Aspoň pár čísel aby som to pochopil.
Ďakujem.

Tu som dačo našiel ale akosi to nechápem https://youtu.be/u_mqqiP2COY
Prílohy
20170115_144731.jpg
0

Napísať odpoveď