Ge Dioda

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Ge Dioda

Príspevok od používateľa Xbunt » 30 Nov 2016, 19:21

Den dobry.

Mam jedno zapojenie "octave up" pre gitaru. Je tam poziadavka vyslovne na Germaniove diody 1N60. No tie v beznom slkade ako TME nemaju. Dokonca ziadne germaniove diody tam niesu. Napadlo ma nahradit ju BAT42. Co sa tyka Uf je skoro rovnake. Aj VoltAmperova charakteristika je skoro rovnaka.
Nevie mi niekto povedat, ake ine vlasnosti moze mat este Germaniova dioda, ze by tam musela byt vyslovne len ona?
0
Naposledy upravil/-a Xbunt v 30 Nov 2016, 22:19, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Ga Dioda

Príspevok od používateľa Pozitron » 30 Nov 2016, 19:40

Ga = gálium, Ge = germánium.
Daj schému, možno Ti niekto poradí aká dióda by tam mohla byť.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Ga Dioda

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 30 Nov 2016, 20:04

Malo by to fungovať, vyskúšajte si to.
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Ga Dioda

Príspevok od používateľa Xbunt » 30 Nov 2016, 20:08

Pardon..

Nejak nemozem stiahnut link obrazku.
V google: octave up sick box

http://generalguitargadgets.com/wp-cont ... ck_box.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Ga Dioda

Príspevok od používateľa Pozitron » 30 Nov 2016, 21:01

Pod obrázkom/schémou sa píše, že silikónové=kremíkové diódy môžu byť použité namiesto germániových.
Daj tam nejaké miniatúrne.
Najlepší spôsob, ako skúsiť je oprobovať.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ga Dioda

Príspevok od používateľa muziker » 30 Nov 2016, 21:36

Na každý pád bude mať tvoj efekt ku gitare trocha iný zvuk s inou než germaniovou diódou. Samozrejme môžeš laborovať s rôznymi diódami a nemusí to byť iba výlučne typ 1N60, ale starý "vintage" zvuk dosiahneš iba s Ge diódami. Je jedno či to bude teslácka staršia 1NN41- 7NN41, alebo novšia GA203, príp. nejaká ruská či iná - zo všetkými to bude približne rovnaké. Ak použiješ Si diódy (je jedno či schotky, spínacie, LED a pod) určite to bude pracovať, ale zvuk sa rapídne zmení. Ak nezoženieš a veľmi by si chcel, nejakú Ge ti hádam pohľadám. :)
0
muziker

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Ga Dioda

Príspevok od používateľa Xbunt » 30 Nov 2016, 22:13

Este pohladam v nejakych skatuliach. Myslel som, ze ak maju podobnu VA-char. ,ze by to malo byt v pohodicke. Akurat je Ge trosku makka. Ak by som nic nenasiel, tak sa ozvem.

1N60
Obrázok

BAT42
Obrázok

Inac, nema niekto skusenosti s efektami na Bass gitaru? A co vsetko sa tak bezne pouziva? Viem ze OctavaUp, Echo. Nasiel som aj Fuzz pre basu, ale neviem ci sa to da vyuzit. Spravil som si pred casom Harmonizer, Speeker, Distortion. Ale na Basu sa to podla mna (okrem metalu) nehodi.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ge Dioda

Príspevok od používateľa muziker » 01 Dec 2016, 13:28

Dlhé roky som hrával na basu a zo svojich skúseností môžem odporučiť compressor/limiter (občas aj zachráni nejaké prachy uložené v aparáte) ale používať ho s mierou aby ostala v hre aj nejaké zmeny v dynamike ktoré sú veľmi dôležité, niekedy sa hodí aj octaver či doubler, a raz za čas možno aj phaser a trocha hall pre priestorovejší vnem - najlepšie pružinový (ale iba opatrne). Skreslenie na basu podľa mňa veľmi nejde, ale pripúšťam že niekto to používa. Niekto môže poexperimentovať aj s WAH-WAH pre nastavenie prierazného zvuku v niektorých situáciách. Na druhej strane sú aj jedinci ktorí potrebujú haldu "kozmických" efektov pre ukojenie svojho ega (pre tých slúžia multiefekty na basu kde býva veľké množstvo efektov - aj nad 10 ale použiteľné sú tak max. 2 až 3 aj to nie sústavne), ale bežne v rocku si vystačíš aj s dobrým zvukom basy bez akýchkoľvek efektov. Aj keď experimentovať by mal každý muzikant - nakoniec však aj tak príde na to staré známe ... ten svoj zvukový prejav sa dosiahne beztak len šikovnými rukami na nástroji. Dokonca možno povedať, že dobrý gitarista (aj basák) dokáže dobre zahrať aj na lacnejšom nástroji a bez efektov.
Myslím že podstatné je či basák bude hrať na dobrý aparát (najmä preamp napr. s "matrixom" - čo sú prednastavené zvuky aby pri hre stačilo jednoducho len zošliapnutím cez pedalboard prechádzať z jedného nastavenia na druhé) s dobrou basou (struny nevynímajúc a rovnako aj boxy, lebo inak znejú napr. 10" reprá ako 15") a či našiel svoj zvukový prejav či už pri hre prstami, plektrom (trsátkom), prípadne či preferuje hrať klasickými štýlmi alebo vyžaduje "guľometnú palbu" pri slape. Pretože všetko so všetkým súvisí aj keď sa to nezdá.
0
muziker

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ge Dioda

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Dec 2016, 18:53

Asi je to už neaktuálne. No našiel som nejaké staré dosky asi z DDR kalkulačky. Je tam kopu Ge (dúfam) diód a tranzistorov, (prechod BE a BC je tiež "dióda"). Ak si ešte nezohnal, môžem pomerať a ti poslať ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Ge Dioda

Príspevok od používateľa oravan » 18 Dec 2016, 21:53

aku potrebuješ niečo sa nájde
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Ge Dioda

Príspevok od používateľa Xbunt » 18 Dec 2016, 22:15

Nasiel som aj ja. :) ale dakujem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok