Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

chaser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Dec 2016, 21:31

Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa chaser » 21 Dec 2016, 21:47

Zdravim, vopred sa ospravedlnujem za mozno pre vas trivialnu otazku ale nemam v tomto jasno. Potreboval by som vediet aky prud prechadza fazovymi vodicmi a aky prud pracovnym nulakom. Konkretne sa jedna o varnu dosku zapojenu na 3*230V. Doska ma vykon 7 KW.

Podla mna sa to pocita yo vztahu I=P/U teda 7000/230=30 A

Ked je to ale pripojene na 3 fazy aky je ten vztah?

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Harchom23 » 21 Dec 2016, 23:17

zaleží od toho, či to odoberá prúd rovnomerne z každej fázy, alebo je každá čásť dosky zapojená na inú f ak rovnomerne tak I cez jednu fázu bude 10A a nulákom nepotečie nič, aká je to doska? indukčná? ak hej tak predpokladám že tam bude spínak s napájaním 3f ale ak je to klasická špirála, tak môžu byť jednotlivé špirály napojené na jednotlivé f
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Merak » 22 Dec 2016, 06:34

Dosť často sa stretávam s doskami, ktoré majú napísané 3x230, ale v skutočnosti využívajú napájanie iba z dvoch fáz, lebo jedna veľká a jedna malá výhrevná plocha majú samostatnú elektroniku napájanú z jednej fázy a druhú malú a veľkú plochu z druhej fázy. A odber je závislý od vykurovacieho výkonu.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Dec 2016, 06:51

Velmi vseobecna otazka. Ako pisu kolegovia, zavisi od zapojenia dosky. Existuju vztahy pre prud, ak je symetricka zataz. Najdes na nete.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Siggi » 22 Dec 2016, 09:23

Ale ak cisto teoreticky by bolo zapojenie 3x230V tak cez pracovny vodic ide 30A pri rovnomernej zatazi vsetkych troch faz 3x2300W
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa breta1 » 22 Dec 2016, 11:38

Jak jsi to myslel?
0

chaser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Dec 2016, 21:31

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa chaser » 22 Dec 2016, 12:46

Každá časť platne je zapojena na 1 fázu. Pripojené su vsetky 3 fázy. Tie idú z 3 poloveho istica B16 A pred nim je ešte chranic. Zaujimalo ma hlavne aký maximálny prúd moze tiect pracovným nulakom z dôvodu toho že som ho musel v rozvadzaci spojiť cez cokoladku. Bol kratky a nedosiahol na N svorku. Tak že ci to vydrží ta cokoladka ktorá je na 2.5 kabel
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa elmara » 22 Dec 2016, 12:47

chaser napísal:aky prud prechadza fazovymi vodicmi a aky prud pracovnym nulakom. Konkretne sa jedna o varnu dosku zapojenu na 3*230V. Doska ma vykon 7 KW.
Podla mna sa to pocita yo vztahu I=P/U teda 7000/230=30 A
Ked je to ale pripojene na 3 fazy aky je ten vztah?
Dakujem
Kdyby to byl 3f motor (ten má symetricky zapojené vinutí), tak by byl vztah 7000/400=17,5A proudu každou fází. Ale varná deska nebude symetrická a tudíž proudy jednotlivých fází můžou být různé. Jinak proud N vodičem při vícefázovém napájení je tím větší, čím je větší ROZDÍL mezi proudy fází. Jednoduše, když bude rozdíl ve fázích v proudech nulový, tak ani N vodičem neteče žádný proud. (motor)

EDIT 13.01:
Jaký je doporučený kabel od výrobce varné desky? Připadá mi, že na ten příkon je kabeláž xxxx 2,5 málo a jištění by mělo být B20/3. Můžu se ale mýlit, neviděl jsem návod k instalaci desky.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Dec 2016, 13:17

Konečne správna odpoveď, (od Elmara). Už som sa chystal protestovať, že pri varnej doske tečie nulákom nulový prúd, aj keď by bola hneď zapojená na tri fázy. Veď jednotlivé platne sa používajú náhodne a majú aj rôzny príkon.

A namiesto čokolády by som radšej dal Vago spojku, prípadne očká do skrutky, dobre zatiahol a zaizoloval, (ak je to povolené).

A prúd nulákom je asi najväčší, ak je platňa zapojená len na dve fázy a idú všetky výhrevné telesá naraz. Ak predpokladáme rovnomernú záťaž na fázu (po 3,5 kW) a vektorovo sčítame tie fázové prúdy, tak by prúd nulákom nemal prekročiť asi 18 A. Takže vodič Cu 2,5 mm2 by mohol stačiť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Dec 2016, 17:04

Je to trochu opačne ako píšeš, prúd varnej plátne ťa moc zaujímať nemusí. Pokiaľ máš káblový vývod isteny B16/3, tak všetko vrátane tvojej čokolády musí zniesť >=16A.. Výmen tu čokoládku za wago svorky, ťa je bezudrzbova a bezpečnejšia...potom to budeš mať správne a funkčné.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

chaser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Dec 2016, 21:31

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa chaser » 22 Dec 2016, 19:43

Ďakujem všetkým za vysvetlenie
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Dec 2016, 20:39

Takto, akokolvek to budete vektorovo skladat, maximalny prud vodicom N bude rovny maximalnemu prudu vodica L. Ak budu vsetky vodice L istene 16A, maximalny prud vodicom N bude bez ohladu na zapojenie vzdy 16A. Vacsi tam nepotecie, jedine mensi. Ak zapojite L1 =16A, L2=16A L3=0A, potom prud N bude 16A. Nie 32 ani nic podobne. Teda, za predpokladu ze zapojenie bude L1 -N a druhy obvod L2-N. Iste ze ak by bolo zapojenie L1-L2, prud N by bol rovny nule.
Cize nemusis sa bat cokoladky. Teda, ak je to prevedene spravne ...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Dec 2016, 18:37

Spin, máš pravdu ! Ale tak "sprosto" si to napísal, že som už-už išiel "štartovať" proti tebe. :wink:

Presne symetrický odber z trojfázovej siete dáva vždy nulu. A určite nezáleží, či záťaž je zapojená do hviezdy (fázové napätie), alebo trojuholníka (združené napätie). Takže ak vektorovo sčítame napríklad 16 A odbery z dvoch fáz, tak nulákom potečie tiež 16 A. (Ak pridáme 16 A odber aj z tej tretej fázy, tak výsledkom bude nulový prúd nulákom).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa elmara » 24 Dec 2016, 20:42

A sranda teprve nastane, když se nulák přeruší. Samozřejmě myslím případ, kdy je zátěž nesouměrná. Zajímalo by mě, jak by to asi vypadalo třeba v paneláku při přerušení PEN v HDS (RIS).
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Dec 2016, 07:27

Dolfi napísal:Spin, máš pravdu ! Ale tak "sprosto" si to napísal, že som už-už išiel "štartovať" proti tebe. :wink:
Takže ak vektorovo sčítame napríklad 16 A odbery z dvoch fáz, tak nulákom potečie tiež 16 A. (Ak pridáme 16 A odber aj z tej tretej fázy, tak výsledkom bude nulový prúd nulákom).
Preco sprosto ? Len tak zjednodusene mozno. Akurat som dodal,ze ak by zapojil nieco na 400V, teda medzi 2 L, tak prud N bude zas nula, lebo ostane nezapojeny. Ale ako sme sa zhodli, zalezi co ide zapajat a ako to ide zapajat. Ale stale si stojim za tym, ze prud N nemoze prevysit prud 16A ak ma istene vsetky L 16A isticmi (nebavme sa o nadprudoch a charakteristike istica, ktora samozrejme povoli kratkodobe pretazenie) . A to je ta pointa co som chcel povedat.
Mohol som to napisat odbornejsie, cez tie vektorove sucty, alebo zamotat tam komplexne cisla, ale naco ? Tazatel aj tak toto nepotrebuje. A ked bude mat potrebu to studovat, tak na nete je toho dost.
A iste, wagosvorky su lepsie ako cokoladky. Ja som to bral uz nejak samozrejme ze tam da wago a ani som sa nad tym nepozastavil a neuvedomil si ze sa bavime o cokoladke :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Merak » 25 Dec 2016, 07:48

takže pri trojfázovej záťaži treba každopádne rozlišovať, či je trojfázová záťaž rovnomerne rozložená medzi jednotlivými fázami alebo nie
potom treba rozlišovať, či je záťaž napájaná aj s pracovným N vodičom, teda do hviezdy 3x 230V alebo bez pracovného N vodiča, teda do trojuholníka 3x 400V
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Dec 2016, 15:19

spin90 napísal:Preco sprosto ?
Pre nič ! Já som len chcel odľahčiť situáciu, (a napokon to vyznelo ešte hlúpejšie). Tak prepáč !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Dec 2016, 16:18

ale ved v poriadku :) ja som sa neurazil ani nic podobne. Problem je ten, ze sa bavime cez net a teda niekedy proste chybaju veci ako mimika, ton hlasu, kontext atd. A potom sa nechapeme ako to vlastne myslime :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Dec 2016, 17:08

elmara napísal:A sranda teprve nastane, když se nulák přeruší. Samozřejmě myslím případ, kdy je zátěž nesouměrná. Zajímalo by mě, jak by to asi vypadalo třeba v paneláku při přerušení PEN v HDS (RIS).
No asi tak, že pred panelákom sa naplní kontajner na elektroodpad a obchodníci si mädlia ruky. :lol:

spin-dolfi, rozumiem o čo ide, tiež niekedy velmi uvažujem , akého smajlíka použiť, aby sa vyjadril skutočný zmyslel či zámer napísanej vety.

Čo sa týka spoja čokoládka vrs. wago, môj názor je takýto-
Ak už spojiť drôty,tak tam, kde potrebujem preniesť väčší prúd,zdá sa mi spolahlivejšie spojenie v čokoláde,kde je ovela väčšia styčná plocha ako vo Wago svorke,teda menšia možnosť okrevu spoja a tým súvisiaceho oxidovania povrchov a zväčšovania prechodového odporu ,
ako u Wagosvoriek,kedže tam ide len o minimálne styčné plochy tvoriace ,,dotyčnicu ,, kruhového profilu drôtu ,s rovnou hranou svorky.
Nepresvedčí ma ani argument, že wago dokáže trvalo pružiť a zabezpečovať tak dobrý spoj, pretože aj to prítlačné pero /predpružený kontakt/ sa práve tým minimálnym spojom časom začne prehrievať, oxidovať až dôjde k otepleniu, ktoré roztopí komôrku, v ktorej je ten kontakt uložený a spoj sa uvolní alebo preruší .Pravda, ak nespôsobí ešte väčší problém.To pri dobre dotiahnutej skrutke na čokoláde hrozí ovela menej .
Pre svetelné obvody,ktoré nie sú až tak zaťažované sú Wago svorky prijatelné a myslím že aj dlhodobo spolahlivé.
Prílohy
okoláda vss Wago.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prosim o objasnenie nejakych pojmov

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Dec 2016, 19:16

Možno nebudete súhlasiť, ale nebohý švagor, (o generáciu starší ako ja), robil elektrikára v starom bratislavskom meste celý život. A on tvrdil, že dobre stočený Cu drôt (kombinačkami) a dobre zaizolovaný, nič neprekoná. Vraj rozoberal toľko takmer storočných spojov, ktoré boli ako nové, (bez prehriatia, opálenia, ...), na čo sa vraj tie nové "vynálezy" absolútne nechytajú ... :wink: (A pozdravujem tam ...) !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď