Detekcia zapnuteho zariadenia

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Dec 2016, 19:25

Cavte,

Nepoznate neaky schemu alebo modul (ebay), ktory detekuje ze zariadenia je zapnute na zaklade prudu v sietovom napajacom kabli (detekcia od 100W) ktore potom zopne rele, ktory zopne nieco na 230V aspon 200W alebo viac. Popripade este sa tam nastavi a aj oneskorene vyvypnutie relatka.

Preferoval by som schemu, ale aj modul by bol dobry.

Neviem ako sa to vola, takze nemozem ani googlit.

Diki.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2016, 19:48

master / slave predzovacka
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa otep69 » 31 Dec 2016, 20:25

Riešení je veľa. Od prúdového trafáku cez Hallovu sondu až po najjednoduchšie a to použitím shunt-u.
Kreativite sa medze nekladú. :thumbup:
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa fery66 » 31 Dec 2016, 20:25

0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa breta1 » 01 Jan 2017, 09:41

Taky jsem na to kliknul a říkám si, jak asi dlouho vydrží ten C3
0

alois

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa alois » 01 Jan 2017, 16:34

.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Jan 2017, 00:38

feri66: Dakujem ti za link, ale prosim ta nedavaj sem link ktory nemas overeny. Zostrojim to, zabijem s tym neaky ten cas a potom ze ssssss a kondenzator zadymi ak mi nevystreli. Daj mi link na to co si sam zostrojil (alebo niekto koho poznas) a ide to. Tieto neoverene schemy z internetu zboznujem

Diki breta1 za upozornenie na to C3.

alois:
vyzera to zaujimavo.


Este taka teoreticka uvaha. Ak by tento master slave sa vzdy pouzival iba pre jedno a to iste zariadenie (napr. rchlovarna konvica) co ma odber napr. 5A, nedal by sa navrhnut prudovy transformator tak aby cez mostik a filtracny kondenzator a stabilizator zenerovou diodou priamo napajal malicke 5V relatko, ktore by potom zoplo priamo moju zataz. Presne tak by bol navrhnuty aby relatko zaplo a zaroven neodpalilo. Prave mam take relatko v ruke Omron G5LA-1 70 ohm, 5V, 72 mA, zataz 10A pri 250VAC, popr. by spinalo este jedno silnejsie relatko ay sa netrapilo.

https://www.modmypi.com/download/G5LA-1.pdf

Ale nie som v tomto moc znaly, tak rad si precitam vase nazory pre a proti.

Ide o to ze tu by nebolo treba ziadne externe napajanie a teda pri nezapnutom spotrebici, by to nic nespotrebovalo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa fery66 » 03 Jan 2017, 06:54

romiadam napísal:feri66: Dakujem ti za link, ale prosim ta nedavaj sem link ktory nemas overeny. Zostrojim to, zabijem s tym neaky ten cas a potom ze ssssss a kondenzator zadymi ak mi nevystreli. Daj mi link na to co si sam zostrojil (alebo niekto koho poznas) a ide to. Tieto neoverene schemy z internetu zboznujem
Prepáč, veľmi sa Ti ospravedlňujem! Nabudúce sa už polepším, schému z Internetu najprv overím a pošlem Ti to aj s navrhnutým plošným spojom. Alebo najlepšie už hotové. :) Ja zase zbožňujem každého, kto sa sám nesnaží a radšej čaká, že dostane riešenie na "tácke". Ešte raz sa ospravedlňujem za môj necitlivý prístup k takýmto ľuďom! :prayer:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Jan 2017, 20:50

ferry66:
Co sa hned urazas. Nevies prijat fakt ze si mi poslal neoverenu schemu. Tak tam aspon napis ze "Tu mas schemu ale nemam sajnu ci to vobec funguje. Zisti si to."
Ja som ta pekne informoval dokonca poprosil. A v com sa mam snazit ked som nevedel v tom momente ze sa to vola master slave zapojenie.
Som tam jesne napisal ze neviem ani podla coho mam googlit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa breta1 » 04 Jan 2017, 09:53

Trochu bych se "ferry66" chtěl zastat.
Na nějaký dotaz skoro 99% zdejších členů dá jen odkaz na nějaký článek/zapojení, které stáhnou z google nebo z nějaké knihy/časopisu. A že tam je nějakých pitomostí!
Ale nic proti tomu, nejsou vedeni snahou uškodit, ale pomoci. Někdo tomu třeba ani nerozumí, někdo nemá prostě čas/náladu zapojení zkoumat.
Jen málo lidí dá svůj vymyšlený a vyzkoušený nápad nebo ověřené zapojení. To ber jako fakt, to je na všech fórech.
Ale cením si hlavně těch, kteří alespoň schema zběžně prohlédnou a upozorní na běžné chyby nebo úplné nesmysly a tím některým začátečníkům ušetří problémy a peníze.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa TomasNM » 04 Jan 2017, 10:27

Ja som prednedavnom robil sefovi takyto spinac,s poziadavkou na podrzanie slave zasuvky nejaky cas po vypnuti spotrebica.
Je tam male prudove trafko,cez ktore je pretiahnuta faza.
Hodnoty suciastok si uz nepamatam,ale pre inspiraciu by to mohlo pomoct.
Prílohy
spinac.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jan 2017, 13:46

breta1 napísal:Trochu bych se "ferry66" chtěl zastat....
No mozno som prudko reagoval. Chcel som tym len upozornit na to ze ak nie je isty co je to za schemu tak nech radsej neposiela hociaku schcemu hned z prvejo kliku, ale radsej napise ze hladaj podla slov "master slave".

TomasNM:
Tak toto mi sedi, to oneskorenie je je super. Nad takym niecim som aj ja rozmyslal. Budem experimentovat na tejto scheme. Hlavne na tej prudovej cievke. Nepamatas sa na pocet zavitov?
Trosku mi vadi potreba externeho napajania, ale nasiel som 12V 2VA trafko takze tam nebude velka spotreba v kludovom rezime.

Este jedna otazocka. Jadro prudovej cievky ma bytz elezne alebo feritovy prstenec alebo je to jedno?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa TomasNM » 06 Jan 2017, 18:36

Co sa cievky tyka,tak ta bola vlastne prevrtana common mode tlmivka,proste co som doma nasiel narychlo. Mala relativne tenke dratiky a boli na feritovom jadre. Kolko zavitov mala,teraz neviem. Externe napajanie mi az tak nevadi,mame vela clankov 18650 z notebookov a to vydrzi veky. V klude je odber takmer nulovy. Na vstupe je Scottky dioda,kvoli malemu ubytku. Chcel to sef na zapnutie vysavaca,ked spusti pokosovu pilu. Neviem,ci by to zoplo aj 100W,ale pila ma vacsi odber a s tou to fungovalo. Napatie som meral osciloskopom a vybral som cievku s najvyssou amplitudou pri rovnakom prude.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa StefanST » 07 Jan 2017, 14:52

breta1 napísal:Trochu bych se "ferry66" chtěl zastat.
Áno, v zapojení ktoré uvádza ferry66, stačí zameniť za iný typ spomínaný kondenzátor C3, tiež tranzistor a relé. Ale osobne by som toto zapojenie nepreferoval.
romiadam napísal:Neviem ako sa to vola, takze nemozem ani googlit.
romiadam napísal:ferry66: Co sa hned urazas. ...
A v com sa mam snazit ked som nevedel v tom momente ze sa to vola master slave zapojenie.
Som tam jesne napisal ze neviem ani podla coho mam googlit.
Nerozumiem tomu:
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 584e76c0af
Podobná téma, podobný autor - alebo identický?
Ešte aj výstižný názov témy. A s riešením hneď v prvom príspevku.
Záver nech si spraví každý sám.
romiadam napísal:Este taka teoreticka uvaha. Ak by tento master slave sa vzdy pouzival iba pre jedno a to iste zariadenie (napr. rchlovarna konvica) co ma odber napr. 5A, nedal by sa navrhnut prudovy transformator tak aby cez mostik a filtracny kondenzator a stabilizator zenerovou diodou priamo napajal malicke 5V relatko, ktore by potom zoplo priamo moju zataz.
Áno, aj tak sa do dá a bolo by to pekné riešenie. Len to musí niekto spočítať, navrhnúť, odskúšať, ... - ale nie v sekcii pre začiatočníkov.

* Nakoľko sme v sekcii "Pre začiatočníkov", nie sú vhodné zapojenia galvanicky spojené so sieťou, bez použitia transformátora.
Preto je riešenie od TomasNM asi najvhodnejšie, ak si to niekto chce silou-mocou postaviť sám.
Inak, odporúčal by som použiť spomínanú "master / slave predzovacku", alebo hotový modul (ako uvádzal alois)
http://www.elinas.cz/Prudove-rele.html už od 22€ - hádam stojí toľko život toho, kto to bude inštalovať alebo používať.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Detekcia zapnuteho zariadenia

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Jan 2017, 16:28

StefanST napísal:Nerozumiem tomu:
...(vymazaný link)....
Podobná téma, podobný autor - alebo identický?
Ešte aj výstižný názov témy. A s riešením hneď v prvom príspevku.
Záver nech si spraví každý sám.
Ja ti spravim zaver:
Ani za boha som si nevedel spomenúť ako sa to vola (master slave). Vedel som že som to vminulosti riesil, lenže som nevedel kedy. Teraz pozeram ze Nov 2009. To je šesť rokov. Pre mňa dlhá doba na zabudnutie detailov okolo toho. Keď som si otvoril "Vaše prispevky" tak sa mi tam objaviLi všetky príspevky ktoré som komentoval a aj založil a mám tam toho nenormálne vela. Ani vy filtrovať som si to nemohol lebo som nevedel ako som ten prispevok vtedy nazval. A bolo mi trápne otvoriť tému "Pomôžte mi nájsť môj prispevok" :-) tak som otvoril novú temu.
No keď už si sem zavesil ten link, tak už mi je to jedno že som sa trosku strapnil.

Idem kutilovat. Nebojte sa, nie som až taký amatér s 230V že by som sa toho nemal chytat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok