Meranie VF

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Meranie VF

Príspevok od používateľa Sahasrar » 09 Jan 2017, 20:43

Zdravim, chcem sa opýtať, či existuje sposob ako merat vysoku frekvenciu...

Chcel by som merat napr. 500Mhz-vý signál a mam osciloskop, ktorý meria do 50Mhz, dalo by sa to meriat niak cez delič frekvencie?
Bolo by to vôbec spolahlivé?
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Meranie VF

Príspevok od používateľa oravan » 09 Jan 2017, 21:07

Ano dá ale nie z tvojím skopom ,nehovorím o sonde a VF voltmetra a čo chceš merať na takú vysokú frekvenciu treba špecial prístroje ale záleží aké veličiny chceš merať
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Meranie VF

Príspevok od používateľa Sahasrar » 09 Jan 2017, 21:12

Ja tomu rozumiem, ale myslel som tak, že by som meranu frekvenciu delil napr. 10x číže ak by som meral 100Mhz na osciloskope by bolo 10Mhz cize uz by to bolo v meracom rozsahu... Myslel som, ze cez niake klopne obvody, ale tie su tak do cca 5Mhz
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Meranie VF

Príspevok od používateľa vlado5 » 09 Jan 2017, 21:59

Kmitočet Vf môžeš merať na merači s možnosťou merania rádovo nižšieho kmotočtu pomocou preddeličky. Tú je možné zostrojiť:
- pomocou tranzistorov (delička dvomi-ak ich dáš viac za sebou tak sa deliaci pomer násobí), alebo
- hradlovou logikou (klopné obvody vytvorené hradlami), alebo obvodmi sekvenčnými (čítače napr. 7490, 7493 a pod.)
V uvedených prvých dvoch variantách treba zvážiť max. možný kmitočet do ktorého sú schopné tranistory, resp obvody pracovať !!
- preddeličkou na to určenou - napr. SAB6465 tá má deliaci pomer 64 a pracuje do 1300 MHz
Nameraný výsledok treba násobiť deliacim pomerom použitej preddeličky.

Ak to chceš merať osciloskopom, odčítanie dĺžky periódy na časovej základni je veľmi nepresné, na presnejšie meranie (na osciloskope) sa používa metóda Lissajousových obrazcov. Aj tu je meranie ovplyvnené presnosťou časovej základne, ktorá nie je moc presná na bežnom osciloskope. Na presnejšie meranie je nevyhnutné použiť čítač kmitoču. To je v krátkosti vysvetlené asi všetko najdôležitejšie. Prajem pekný deň.
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Meranie VF

Príspevok od používateľa xmilos » 10 Jan 2017, 08:20

vlado5 napísal: Aj tu je meranie ovplyvnené presnosťou časovej základne, ktorá nie je moc presná na bežnom osciloskope.
Mno pre tuto metodu sa pouziva externy generator, nie casova zakladna skopu. Jedine ze by vedela generovat sinusovku.
Taklze presnost tohto merania je dana presnostou frekvnecie externeho zdroja, skop je pouzity len pre porovnanie dvoch frekvencii.
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Meranie VF

Príspevok od používateľa vlado5 » 10 Jan 2017, 10:47

Pravda, pravda, v rýchlosti myšlienkového pochodu pri písaní som túto skutočnosť nedomyslel. Jeden zdroj sinusového signálu sa zapojí na Y vstup a druhý na X. Pri pravouhlom priebehu neviem čo by sa zobrazilo. Viem, že v minulosti sa touto metódou generovalo zobrazovanie číslic a alfanumerických znakov na obrazovkách.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie VF

Príspevok od používateľa daqq » 10 Jan 2017, 13:24

Ak to chceš merať osciloskopom, odčítanie dĺžky periódy na časovej základni je veľmi nepresné, na presnejšie meranie (na osciloskope) sa používa metóda Lissajousových obrazcov. Aj tu je meranie ovplyvnené presnosťou časovej základne, ktorá nie je moc presná na bežnom osciloskope.
Tato metoda tiez vyzaduje osciloskop schopny pracovat na meranej frekvencii a vyssie.

Ked chces merat frekvenciu tak na to treba pouzit citac, alebo ak ti staci nizsie rozlisenie/presnost tak postaci osciloskop, za predpokladu ze je schopny ist do meranych frekvencii.

Ak nie je, da sa to ogabat zopar sposobmi:

Delicka - jednoducha (vf) /N delicka s fixnym alebo nastavitelnym pomerom
Downconversion - nemerias signal samotny ale jeho rozdiel so znamou frekvenciou - V podstate zmiesas merany signal a referencny signal znamej frekvencie jak to robi superhet prijmac a dostanes ich rozdiel (zjednodusene).
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok