Prosim pomoc, resp vysvetlenie

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

chaser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Dec 2016, 21:31

Prosim pomoc, resp vysvetlenie

Príspevok od používateľa chaser » 15 Jan 2017, 17:24

Zdravim pani,

Dnes sa mi pri oprave jedneho rozvadzaca stala zaujimava vec ktoru si neviem celkom vysvetlit. Na hlavny rozvadzac v sieti tnc su pripojene 2 stroje ktoreho rozvadzace su uz v sieti tns. V tom hlavnom rozvadzaci bol PEN vodic prepojeny so svorkou N a z neho uz potom isli samostatne PE a N do tých 2 podruznych rozvadzacov. Čo som ale nechapal bolo ze ked som odstranil tu prepojku v hlavnom rozvadzaci tak som medzi fázou a nulakom ktory isiel do jedneho podruzneho rozvadzaca mal napatie 230V. Ako keby bol PE a N spojeny v tom podruznom rozvadzaci aj keď podla papierov je v sieti tns. Vedeli by ste mi to niekto vysvetlit, čo ine by to mohlo sposobit?
Prílohy
IMG_20170115_173036.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Prosim pomoc, resp vysvetlenie

Príspevok od používateľa elmara » 15 Jan 2017, 18:05

Jakmile se jednou vodič PEN rozdělí, tak se již PE s N vodičem nesmí nikdy "potkat". Tudíž tebou popisovaný stav je chyba. Odpojit živé části a měřit izolační odpor mezi N - PE. (k tomu preventivně i Riso L-PE, L-N bez připojených spotřebičů) Takto postupně hledat závadu ve spojení.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prosim pomoc, resp vysvetlenie

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Jan 2017, 18:14

Ale veď je to logické, ked si odstránil prepojku, tak si meral 230V cez spotebiče toho RS1.
Stačí, že tam bude nejaká signalizačná dútnavka, cievka relé aleb o LED kontrolka....
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

chaser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Dec 2016, 21:31

Re: Prosim pomoc, resp vysvetlenie

Príspevok od používateľa chaser » 15 Jan 2017, 18:41

Druhy podruzny rozvadzac co je napajany z hlavneho rozvadzaca ma takisto rele, stykace, trafo, motorové ochrany a tam som nenameral tvrdych 230
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Prosim pomoc, resp vysvetlenie

Príspevok od používateľa elmara » 15 Jan 2017, 19:35

5ko napísal:Ale veď je to logické, ked si odstránil prepojku, tak si meral 230V cez spotebiče toho RS1.
Stačí, že tam bude nejaká signalizačná dútnavka, cievka relé aleb o LED kontrolka....
Ten nulák má jediné spojení se zemním potenciálem právě skrze tu propojku, tudíž po jejím odpojení musí být tzv "ve vzduchu". Ale v jeho případě je někde dále spojen se zemí, což je v TN-S nepřípustné.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prosim pomoc, resp vysvetlenie

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Jan 2017, 20:11

Odpojiť prepojku nestačí, ak neodpojí aj to ostatné spojenie N s iným rozvádzačom,aaby sa N nevracal od inakial.
Odpoj ten N, ktorý ide do tej RS -TNS a potom meraj napätie medzi jej N a nejakou fázou z TNC,ak je všetko v poriadku, tak by si nemal nič namerať.
Ale aj tak, ak je tam niečo pripojené,čo je napájané z nejakej fázy a je pripojené na N, tak tam môžeš namerať medzifázové napätie,ak trafíš rôzne fázy, alebo nič, ak budeš merať voči tej istej fáze.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok