"Netradičný" elektrónkový gitarový zosilňovač

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

"Netradičný" elektrónkový gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa cico1976 » 22 Aug 2013, 16:03

Takže: po 20-ich rokoch nič nerobenia (čo sa týka elektroniky) som sa rozhodol postaviť si gitarový high-gain zosilňovač. Je zložený z dvoch častí. Predzosilňovač je "vytiahnutý" zo zosilňovača Engl Fireball a koncový stupeň je "katalogové" zapojenie v triede A s elektrónkou EL34 s výstupným výkonom cca 8W. V schéme predzosilňovača som urobil zopár menších úprav a to konkrétne v korekčných článkoch tak, aby výsledný zvuk bol čo najviac podľa mojich predstáv. Umiestnený je v "bedni" od starého rádia Talisman, čo mi mierne skomplikovalo rozloženie súčiastok. S konečným výsledkom som vcelku spokojný, aj keď sa mi na výstupe (oproti zapojeniu na skúšobnej doske, kde to nebolo) dostáva mierny brum. ....asi som niekde urobil niečo nesprávne, ale nieje to až tak zlé a zosik sa dá v pohode používať.

.....ĎAKUJEM VŠETKÝM ČO MI S TÝMTO "DIELOM" POMOHLI !!!
Prílohy
007.JPG
006.JPG
005.JPG
004.JPG
003.JPG
001.JPG
Schéma preampu
Schéma preampu
Schéma ampu a korekcií
Schéma ampu a korekcií
Schéma zdroja
Schéma zdroja
0
Naposledy upravil/-a cico1976 v 30 Jan 2014, 17:18, upravené celkom 5 krát.
......nikdy nieje neskoro!!!

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa mato3000 » 22 Aug 2013, 16:51

8O výborná krabica
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Aug 2013, 23:05

Nemám nič proti nekonvenčným riešeniam a dizajnu,je to zaujímavý nápad, ale nie je škoda toho Talizmanu?určite mal väčšiu hodnotu :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa Wili » 22 Aug 2013, 23:41

velmi pekna praca, aj zvnutra aj zvonku, celkom napadite :)

inak ten brum budes mat asi sposobeny tym, ze mas trafa dost blizko seba (aspon z fotky to tak vyzera). Hlavne pri takychto SE vystupakoch s podobnym vykonom to chyta magneticky brum zo sietoveho trafa ako len moze. Ty to pootocis sice o 90° ale kvoli nejakej nerovnosti alebo nie velmi presnemu pootoceniu nachytas brum, neveril by si ale niekedy pootocenie vystupaku voci sietovemu trafu hoci len o milimeter eliminuje brum na nulu.

Ci je brum zo sietaku zistis jednoducho, vytiahni EL34 prec a ci tam ten brum stal budes mat. Ak ano tak je to zo sietoveho trafa, ak brum prestane tak to bude zapojenim, mozno zhavenie, ale zle zemnenie. Dobre zemnenie je zaklad a niekedy to robi divy :) :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa cs001 » 23 Aug 2013, 19:49

...zaujimava konstrukcia...
...nemas foto "DPS" pred osadenim suciastkami ?
...Nemate nahodou niekto zadnu stenu z takehoto Talismana?
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 23 Aug 2013, 20:22

Krasa, pekne si tam toho napchal :) Akurat sa mi nepaci ze ta EL34 bude ziarit do toho bakelitu, a ten sa rozpadne...
0

oravan

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa oravan » 23 Aug 2013, 20:36

nápad je to dobrý ale škoda toho TALISMANU

Používateľov profilový obrázok
Riki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 11:36

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa Riki » 23 Aug 2013, 20:45

opticky pekne :) , brum je zrada elektronkovych zosilnovacov, skoda ze si to neotestoval pred finishom, takto to uz bude tazko napravit, EL34 ako Zdenoeddie napisal, asi tiez nebude na vhodnom mieste, tu ma napada vyrok Steva Jobsa - “Most people make the mistake of thinking design is what it looks like. People think it’s this veneer — that the designers are handed this box and told, ‘Make it look good!’ That’s not what we think design is. It’s not just what it looks like and feels like. Design is how it works.” , ale +K si zasluzis napad a realizacia skvela.
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: "Netradičný" gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa cico1976 » 24 Aug 2013, 17:24

......v prvom rade ďakujem za názory (prevažne kladné)

.....a čo sa týka toho Talismana, tak kúpil som iba "krabicu", takže dielo skazy vykonal niekto druhý.

.....no a čo sa týka toho brumu, tak skúšal som to s vysokoohmovými sluchátkami a takto to malo najmenší brum. Asi to bude aj tým, že je to všetko "napchané" na tesno. Bohužiaľ veľa možností na iné rozmiestnenie som nemal.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: "Netradičný" elektrónkový gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa cico1976 » 30 Jan 2014, 17:33

......ešte sa vrátim k tejto téme, lebo mi stále nedal pokoj brum a nejako sa mi nepozdával odporový delič za korekciami a následný triodový "budič" EL34-ky. Jedná sa o odpory 470K / 6,8K a triódu za nimi. Hovorili mi, že by tam ten "budič" mal byť potrebný na budenie EL34, ale nezdalo sa mi to a naviac som si to neoveril a nepremeral. (vtedy som ešte nemal čím). Ale ako som spomínal, nedalo mi to pokoja. Však delič zmenšuje napätie cca 70 krát a trioda má zosilnenie cca 50 krát čo je skoro to isté. Takže som triódu vyhodil a vyskúšal. Zosik "šlape" aj bez nej a dokonca sa aj ten brum znížil na minimum a zmizlo aj praskanie pri vypínaní zosiku.

.....ešte to musím všetko premerať. Len škoda že som to nevyskúšal keď som to mal na skúšobnej doske. Nemusel som tam mať teraz jednu lampu iba na "svietenie" :D ....ale čo už, človek sa na niečom učiť musí.
Prílohy
Pôvodné zapojenie s triodou
Pôvodné zapojenie s triodou
Nové zapojenie bez triody
Nové zapojenie bez triody
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: "Netradičný" elektrónkový gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa Andrej152 » 15 Feb 2014, 10:00

pekná práca po tých 20 rokov nič-nerobenia . ale zaujalo ma že ak je výstupný výkon 8W tak koľko to zožerie zo zásuvky?? (220V :D )
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: "Netradičný" elektrónkový gitarový zosilňovač

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Feb 2014, 10:15

cico1976 napísal:Takže: po 20-ich rokoch nič nerobenia (čo sa týka elektroniky) som sa rozhodol postaviť .....
Mám dotaz a pro Tebe zároveň návrh = výzvu :
za jak dlouho a co bys dokázal vyrobit v tomto výrobku :lol: , (který má jinou hodnotu sběratele/prodejce?) :

http://www.sbazar.cz/montymery/detail/4 ... oslovensky
:lol:
PS kdyby Ti byla tato bedna v inzerátu malá, mohu Ti nabídnout "menší bedýnku" od Romance.
Prílohy
Tesla Romance.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok