porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Mar 2010, 00:11

Chcel by som nahodiť tému,ktora sa týka rôznych spôsobov nabíjania uvedených akumulátorov,používaných v ručnom náradí,foto technike a pod.Jedna sa mi o stručnu charakteristiku priebehu prúdov a napätí potrebných pre správne nabíjanie jednotlivých typov aku a ake podmienky tu platia,pretože klasika olovených mi je známa,ale k týmto novším som sa nejak nedostal.Resp nejaký článok v AR a pod. Mám kopu Li-ion -iek,ale bez nabijačky /len odídenú /a chcem ich využiť. /3,6V články/Hodte niečo do placu ,dík,Megy
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

m1s0
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 13 Sep 2008, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa m1s0 » 04 Mar 2010, 00:39

na tu li-ion si pozri obvod MA1811 od MaximIC ...nabija li-ion, li-pol ...a poslu ti aj sample...
0
Podstata podstaty je v podstate nepodstatná...

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TAZ » 04 Mar 2010, 07:40

nicd, pokud nabíjíš pomalu, tak 1/10 C, pokud rychle, musíš dle specifikace výrobce. To samé platí i pro Ni-Mh. Jediný rozdíl je při rychlonabíjení, a to, že delta pík je u Ni-Cd větší než u Ni-Mh, tam se může nastavit i nulový. Li-ion a Li-pol se nabíjí systémem CC/CV, to znamená, že nabíječka nabíjí nejprve na proud a při dosažení koncového napětí ten proud omezuje až teoreticky na nulový. U těchle akumulátorů se přímo zapovídá, může se stát, že akumulátor exploduje. Už sem to viděl na vlastní oči....
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

porovnanie

Príspevok od používateľa dan21 » 04 Mar 2010, 07:42

celkom dobre porovnanie (aj z nabijackou) je tu
http://members.shaw.ca/Botgoodies2/Mult ... harger.htm
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

lion

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Mar 2010, 18:47

Vdaka ,naštudujem si to nech neumriem sprostý.Pozeral som aj tu nefunkčnu nabijačku, je tam plošak ako v raketopláne,ale našiel som len odýdený 10Ohmový výkonový odpor v keramike,vymenil som ho ale nič.V týchto spínaných zdrojoch sa moc nevyznám a nemám ich rád lebo všade kopú,lebo nemajú trafák .Ináč je to nabijačka na Makitu DC18SD,ale nikde som nenašiel schému. Asi to bude nejaky tyristor na chladiči ale ani ten som nenašiel podla označenia nikde, takže je to ťažké identifikovať.Ešteže sú dlhe zimne večery. Ak by niekto vedel o schéme,alebo najčastejšej príčine poruchy ozvyte sa.Zatial dík.Megy.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa aero » 04 Mar 2010, 19:06

ešte doplním že CC/CV znamená constant current /constant voltage. funguje to tak že sa nabíja najprv konštantným prúdom pokým článok nedosiahne U nabitia (Li-pol 4,2V) a potom nabíjačka udržuje konštantné U na výstupe pokým I neklesne na 100mA a potom ho vypne. po skončení nabíjania netečie do akumulátora žiadny udržovací prúd ako sa používa pri NiCd (aj keď dlhodobé prebíjanie malým prúdom skracuje životnosť aj im) lebo Li-xx by sa mohli prehriať, uvariť a vybuchnúť. nabíjanie pulzným prúdom lítiovým akumulátorom nerobí dobre.
0

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa shaft » 07 Júl 2013, 17:50

Zdravím
mám Ni-Cd baterku Maktec 9050 9,6V 1,3 Ah z pokazenej vŕtačky. Teraz má asi 10,5 V ale nie je max nabitá. Viete mi poradiť ako ju mám vybiť a na aké napätie aby som ju mohol zase nabiť ? Nabíjačku mám originál k tej vŕtačke.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Júl 2013, 18:42

Ťažká to otázka. Baterka má zrejme 8 článkov, tým aj menovité napätie 9,6 V pri 1,2 V na článok. Teraz reálne má článok asi 1,31 V.

Vybiť baterku môžeš na asi 0,9 až 1,0 V na článok, prúdom asi 1/ 10 Ah, (130 mA).

No pri nabíjaní je to otázka. Tieto články v náradí sú všelijakej kvality. Naviac, tie originál nabíjačky sa obyčajne s nimi "ne*erú" a valia do nich klesajúci prúd stále. Já by som si asi najskôr pozrel, (pomeral), ako je tá nabíjačka skonštruovaná. A začal nabíjať baterku, až by sa mierne oteplila. A vtedy by som si zmeral napätie a aj nabíjací prúd. A z toho by som čosi vymyslel.

Keď nič iné, tak by som aspoň stabilizoval napätie na danej úrovni. A kľudne to môže byť aj 1,5 V na článok, čiže 12 V. Pri kontinuálnom nabíjaní, sa uvádza asi 1,35 V na článok. No to pri kvalitných článkoch. (Ty máš teraz naprázdno už 1,31 V. Takže pri 1,35 V na článok by si toho asi moc nenabil). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa shaft » 09 Júl 2013, 22:27

Ešte taká blbá otázka :D baterka má máť pred nabíjaním 1 V na článok na prázdo alebo pri záťaži ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Júl 2013, 00:07

No fakt blbá otázka ! Snáď sa neseknem. :wink:

Ak akákoľvek baterka už naprázdno "melie z posledného", tak to pre ňu bohviečo nie je, (napr. NiCd 0,9 V/ článok, Pb 1,8 V/ článok, ...). Obyčajne "samovybíjanie" vtedy trvá hóodne dlho a baterku nezvratne poškodí.

No ak dobrú baterku vybiješ a odpojíš od vybíjania, tak sa napätie okamžite "zregeneruje", (vyskočí hore). Čo tam chceš merať ?

Takže, merať pri záťaži (prúde) 1/ 10 Ah. A po vybití, okamžite naplno nabiť !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa AEdison » 07 Dec 2016, 04:36

Chcel by som oživiť túto tému keďže riešim niečo podobné. Mám aku vŕtačku nejakej podradnej značky "Asist". Pred časom som z nej vyhodil vytečené a zoxidované, doslova "kartónové" články neznámeho typu a kapacity. Po dvanásť hodinovom nabíjaní dokázali akurát tak pretočiť hlavu a tým skončili. Kúpil som TIETO Ni-Cd články ktoré vrátili život tej vŕtačke.
Problém nastal až sa vybili. Po dvoch dňoch dobíjania z nich vyliezlo asi len 60% výkonu oproti nového stavu. Batérie boli horúce a nabíjačka tvrdila že nabíja. Signalizácia na nabíjačke je tvorená asi 5W predradeným rezistorom a ledkou ktorá sa živý úbytkom napätia na ňom. Adaptér je 15V 400mA a baterky si po dvoch dňoch cucali 340mA čo je prakticky o 30mA menej ako keď som ich dával nabíjať.

Preto sa pýtam či by mi niekto poradil ako prerobiť nabíjačku tak aby netýrala batérie, prípadne aspoň stručnú "napasovanú" teóriu na môj problém o Ni-Cd článkoch.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa rogi » 07 Dec 2016, 06:34

tiez dake NO name, aby v sebe nemali este mensi clanok :) o mensej kapacite :lol: a tie setove nabijacky od lacních vyrobcov su na dve veci .....
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa juraj77 » 07 Dec 2016, 08:42

chcel si ušetriť, ale ešte aj prerobíš....
Sprav si nabíjačku podla overeného zapojenia alebo si ju kúp
A radšej si si mal kúpiť NiMH batérie
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa sbf » 07 Dec 2016, 09:11

Ale mesiac dozadu tu bola diskusia z ktorej som sa nedozvedel nic konkretne tu sa asi malokto rozumie NiCD.
Clanky kde predajca neudava vybijaci prud smrdia podvodom.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa AEdison » 07 Dec 2016, 13:45

juraj77 napísal:chcel si ušetriť, ale ešte aj prerobíš....
Sprav si nabíjačku podla overeného zapojenia alebo si ju kúp
A radšej si si mal kúpiť NiMH batérie
Keby že chcem do toho vrážať veľké peniaze tak tú vŕtačku zahodím a kúpim boženu. Ni-MH články kapú už pri nule, nemyslím si že sú to články vhodné do náradia.
rogi napísal:tiez dake NO name, aby v sebe nemali este mensi clanok :) o mensej kapacite
Číňan vymyslí všeličo. Keďže tieto články predáva xy pinpongov a hodnotenia sú pozitívne, nejakú kvalitu možno majú.

Našiel by sa niekto kto dokáže aj pomôcť?
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa dan21 » 07 Dec 2016, 14:00

Ja sa chystam kupit tieto
http://www.ges.cz/sk/search/?search=nc-2500&cur=EUR
do mojej DeWalt-ky
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa AEdison » 07 Dec 2016, 14:16

Presne takéto "kartónové" články som vyhodil.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: porovnanie nabijania NiCd,Ni-MH,Li-ion batérií.

Príspevok od používateľa dan21 » 07 Dec 2016, 14:21

Maju aj ine ale ja som isiel po kapacite :-)
http://www.ges.cz/sk/akumulatory-bateri ... /SIAG.html
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok