Oživenie NiCd článkov

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Oživenie NiCd článkov

Príspevok od používateľa borec » 11 Mar 2010, 21:04

Zdravím,
stala sa mi takáto vec. Mám baterku do akku vŕtačky na ktorú som zabudol čo sa týka nabíjania. po čase som ju chcel nabiť originál nabíjačkou, avšak baterka hriala viac než bolo normálne. Tak som začal zisťovať čo sa deje. Namiesto 18V (štítok) sa baterka po celom dni dala nabiť len na 16,2V a na druhý deň ráno som na baterke nameral 8,5V aj nejaké drobné. Baterku som teda rozobral a zistil som že niektoré články sú mŕtve. To znamená že majú asi tak 20mV miesto 1,2V. V baterke je článkov 15 a vadných je 5 článkov.

Dali by sa nejak tieto mŕtve články oživiť aby sa dala baterka ďalej používať?

ďakujem. do bateriek sa nerozumiem :)
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 11 Mar 2010, 21:13

To ti narostly niklový "chlupy", který dělají zkrat.
Likvidoval jsem to paralelním připojením na druhý nabitý článek a hned pokusem krátkodobě nabíjet 1A.
Když to šlo, tak článek nechat párkrát vycyklovat.
Většinou to mají takové články za sebou a mají velké samovybíjení.
0

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 11 Mar 2010, 21:17

vďaka, vyskúšam
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Mar 2010, 21:20

neviem sksu toto , osobne som to nerobil, ale je to možno dalšia z možnosti. http://belza.cz/charge/revinicd.htm
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 11 Mar 2010, 21:29

no to vyzerá zaujímavo. Určite stojí sa pokus všetko, nechce sa mi zháňať novú baterku :)
0

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa aero » 11 Mar 2010, 21:33

s tými článkami už toho asi veľa nevyvŕtaš. aj keby si im dal pár cyklov, pri nich sa bude dvíhať nabitý aj vybitý náboj ale keď tú sadu necháš dlhšie ležať tak to samovibíjanie spraví svoje. ja som sa pokúšal zachraňovať jednu sadu 4x NiCd cykloval som ich malým prúdom (klasická 1/10 kapacity) nabitý aj vybitý náboj sa zvyšoval ( dával som im prestávku asi 1h ) ale raz som ich nabil a vybil som ich až na druhý deň a výsledok bol taký že vybitý náboj bol asi 1/2 toho čo pri predchádzajúcom cykle. takže samovybíjanie obrovské.
skús pozreť toto tam bola debata o dačom podobnom http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom1. ... &offset=30
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Oživenie nicd člankov

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Mar 2010, 22:05

Mne sa podairlo pooživovať zopár článkov tak že použiješ regulovatelny zdroj /ja mám 0-30v 3A s omedzením I,/. Najprv prekontroluješ po jednom ktorý článok je v akom stave najlepšie je tužkou napísať nan namerané volty.Články čo maju aké také napatie dobíjaš samostatne asi dvojnásobkom napätia krátkymi impulzami asi dvoj sekundovými,s rovnakou prestávkou,a sleduješ či na nich vzrastá napatie,a ampermetrom sleduješ prúd.Mal by postupne klesať z maxima na čoraz nižššie hodnoty.Ak sa článok chytí,bol asi len vybitý kôli tomu, že ho nenabíjalo v serii s nejakým prerušeným,a bude držať.Ak najdeš článok ktorý je nulový je asi v skrate,skúsiš donho pustiť pár impulzov aspon24V,ale sleduješ či sa moc nehreje,malo by to pomôcť odstrániť vnútorné skraty.Potom znížiš napatie a znova ho oživuješ a sleduješ prúd ,či klesá alebo ti udáva stále skrat.Potom mu už nič nepomôže.Musíš ho vyhodiť alebo premostiť ak su ostatne dobre ,ibaže stratíš 1,2V.Ale ak chceš akotak používať baterku tak to ešte nevadí.Aj prerušený článok musíš premostiť.Ak by si zohnal druhu taku baterku da sa z nich urobiť aspoň jedna funkčná.Horšie je to s letovaním článkov pri výmene, lebo sú bodované,vtedy musíš odstrihnúť pliešky tak, aby ti kusok zostal na článku,a ten sa dá potom s druhým lahko priletovať Alfacínom.Takto sa dajú nabíjať aj gombičky do hodiniek a pod. blbočín asponň na ten čas kým zoženieš nové.Ja som na cyklovanie použil cyklovač zo škodovky,kde sa dá zvoliť aj čas cyklovania a celkom to vyhovovalo.Takto som ich už pár opravil ale je to návod LEN NA NiCd články.Za pokus to stojí tak vela zdaru Mc gyver.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 15 Mar 2010, 09:48

Za pokus to stojí, ale nevydrží to dlho. A zvlášt v tak zaťaženej prevádzke, ako je použitie v akku..

Radšej kúpiť 5 článkov a je to istejšie a v budúcnu sa tomu asi aj tak nevyhneš :).

Oživovať NiCd nemá význam. Mám odskúšané
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TAZ » 15 Mar 2010, 12:21

KUPOVAT 5 NOVÝCH ČLÁNKŮ DO STARÉHO PAKU JE TOTÁLNÍ NESMYSL, KDYŽ JE VYMĚNÍŠ, TAK TI BĚHEM NĚKOLIKA CYKLŮ ODEJDOU TY OSTATNÍ. JEDINĚ VYMĚNIT CELÝ PAK.
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 15 Mar 2010, 12:28

On takový accu-pack má "zdravú" ampérhodinovú kapacitu akoby len toho najslabšieho článku. Problém je, že ak je veľa článkov v sérii, vŕtačka ide kľudne ďalej, aj keď najslabší článok celú svoju kapacitu odovzdal. A od tej chvíle je vlastne "nabíjaný" zaťažovacím prúdom na opačnú polaritu, čo ho mučí ešte viac.
Ak je teda nejaký chorý článok čiastočne uzdravený, mal by ísť do série s podobne postihnutými. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 17 Mar 2010, 18:55

jasné, nemá to cenu. síce som pár oživil a aj držali ale po čase kaput. kupovať do toho nové články určite nebudem, to radšej objednám celý akku-pack :wink:

ale díky chlapci za nápady.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

oživenie nicd článkov

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Mar 2010, 22:35

Ešte dam jednu taku praktickú poznámočku.Ked potrebujete rozobrať ten akupak,ktorý je často zaliaty v jednom kuse že nemá ani skrutky,tak je najvýhodnejšie odrezať pilkou na železo opatrne dno tesne nad tým oblúčikom.Nepoškodíte vnutro ani zacvakávací mechanizmus a dá sa to potom lahko nazad zalepiť- zavariť trafopajkou,alebo tavnou pištolou.Viem že je to núdzové riešenie,ale lacnejšia je často celá nová vrtačka ako dva tri nové články._cca 360 Sk za kus/takže za pokus to stale stojí.Opravil som známim aj sebe takto už viacej bateriek a všetci su dosial spokojný.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 23 Mar 2010, 19:10

Ještě se mi osvědčilo do článku bouchnout nějakám pořádným kondenzátorem.
Špatný článek odpojíš,vemeš nějakej kondenzátor (v mém případě 470uF/500V) nabíješ , a pak tyristorem sepneš na článek.(stačí tak 2 - 3x) V článku se přepálí skratující krystalky a zase nějakou dobu funguje.
Vyzkoušeno. Při práci raději na článek nekoukej.
0

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 23 Mar 2010, 19:18

rval som tam náboj z 2x 10mF paralelne zapojených kondíkov nabitých na 45V :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 23 Mar 2010, 19:20

borec napísal:rval som tam náboj z 2x 10mF paralelne zapojených kondíkov nabitých na 45V :wink:

45V je asi málo. Povedlo se ??
0

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 23 Mar 2010, 19:54

ako som písal... oživiť sa podarilo a po pár dňoch to šlo doprdele...

neoplatí sa mi s tým babrať
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Oživenie NiCd článkov

Príspevok od používateľa Loloone » 04 Nov 2016, 16:36

Nazdar nabijaci :-)

mam 2 starsie bat.packy z vrtacky ale kazdy ma 2-3 mrtve clanky tak bych s nich vyskladal jeden zdravy
poradte nejaku fintu jak to rozobrat a znovu spojit tie pliesky
bat1.jpg
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Oživenie NiCd článkov

Príspevok od používateľa Andrej152 » 04 Nov 2016, 16:51

da sa to pekne kliestikami oddelit , a spojit bud zvarom alebo aj klasicky pajkovackov .. ale podla mna sa to neoplati .. NiCd su dobre ale musia casto sa pouzivat .. nechas kus dlhsie a su v pr.. perobit na liion nebude lepsie ? aj vetsi vykon a celkovo .. mas na vyber :D
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Oživenie NiCd článkov

Príspevok od používateľa Loloone » 04 Nov 2016, 17:06

mam jeden novy pack 12V / 2Ah ten ma asi rok a je v poho
a tieto dva povodne (12V / 1,4Ah) uz maju nieco odkrutene ale je mi to luto vyhodit tak som myslel ze vyberiem najzdravsie clanky a zlozim s toho jeden pack

Li Ion by boli urcite fajn ale zasa dalsia nabijacka atd

skusim to vyskladat nejak, len som sa chcel pred tym poradit, nez to zacnem kmasat tie pliesky :-)

inak je to Metabo a pouzivam ju skoro denne, postavil som snou barak, mrte sadrokartonu atd. naozaj uz maju odmakane

nejake ozivovanie uz asi nema cenu, vyberiem najzdravsie a zlozim jeden ak sa podari
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oživenie NiCd článkov

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Nov 2016, 17:51

Ono vacsinou ti odide iba jeden - dva clanky a to su tie najslabsie (zakon prirody a tu funguje, niele u zvierat. :-D ). Oni sa zacnu ako prve prebijat a ked uz dva clanky stratia napatie, tak ti uz vrtacka neide a vtedy zacnes nabijat. Kedze ostatne baterky sa este neprebijali, tak nie su poskodene a vacsinou su OK. Takze oplati sa stym babrat, len musis najst tie najlepsie.

No, najjednoduchsie a najlacnejsie by sa to dalo otestovat tak, ze kazdu baterku jednotlivo nabijes, Ak nemas jednoclankovu nabijacku dV/dt riadenu MCU, tak nabijaj prudom 1C a sleduj teplotu clanku a pri 35-40 stupnov celsia cez relatko vypnes nabijanie.
http://www.anico.hu/anico.php?o=tudod-e ... se_english
Precitaj si ten clanok a rozhodni sa sam pri akej teplote vypnes nabijanie.
Takto nabi kazdu jednu. Nachaj ich odstat asi 1 den. Potom ich postupne clanok po clanku vybijaj prudom napr. C/3 alebo C/4. podla toho kolko mas casu, ale kazdu vybijaj rovnakym prudom. Meraj cas vybijania az po napatie 1V. Clanky s najdlhsim casom vybijania maju najvacsiu kapacitu. Takto si ich zorad a aspon uvidis, ci si schopni z nich poskladat 1 aku pack.
ALE POZOR, nesmies miesat clanky 1,4A/h s 2A/h.
Cely pack spolu nenabijaj, nakolko sa ti clanky nenabiju rovnako co by ovplyvnilo meranie (aj ked vypinanie nabijania cez teplotu tiez nie je nejpresnejsie ale lepsie ako niako. Idealne vypinat cez dV/dt, ale na to potrebuje MCU).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď