Nabíjačka autobaterii

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Nabíjačka autobaterii

Príspevok od používateľa kingrider » 04 Apr 2010, 20:26

Nazdar chalani.

Našiel som nabíjačku autobateríi, nejakú ruskú značky Merexa, ale je trochu zhorená.
Je to len trafo a diodový mostík.
Trafo má obhorenú izoláciu. Primárne vinutie má 4 ohm, neni to málo? inak nabíjačka má viac vinutí a otočným prepínačom sa prepínali prúdy od 1 po 10A. Inak by mali byť sekundárne vinutia dobré ale šelak opadáva.

No a tak sa chcem opýtať, či sa može to trafo rozobrať, povodný šelak olúpať a naniesť nový? Dá sa vobec šelak kúpiť?

Dik za pomoc.
Prílohy
DSC02571.JPG
DSC02572.JPG
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 04 Apr 2010, 22:21

Ak ma odpor primarneho vinutia 4 Ohm, tak by mal ten transformator vyse 13 kW, co znamena, ze taky odpor sposobuju medzizavitove skraty.
0
Obrázok

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Príspevok od používateľa kingrider » 04 Apr 2010, 22:26

No to aj mne vychadzalo, ale čo som mal podobné trafo z nabíjačky ktorá dávala tiež 10A tak primár mal 6 ohm a trafo ide v pohode, tak neviem...
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 04 Apr 2010, 22:37

Ak mal ten spominany transformator odpor primarneho vinutia 6 Ohmov, tak prud prechadzajuci vinutim by bol 38.33A, co by ti istic vyhodil /resp. poistka/. :wink:
0
Obrázok

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Príspevok od používateľa kingrider » 04 Apr 2010, 22:40

Presne tak, ale poistka tam bola 1A a nevyhodilo nič :) a meral som na troch multimetroch a všetky ukázali 6 ohmov :D ( teda pri tej nab. merexe mi ukázali 4 ohmy)

Tiež si to nedokážem vysvetliť, možno Dolfi by vedel.
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 04 Apr 2010, 22:43

zle to pocitate...primar je "napajany" striedavym napatim...do vypoctu treba zahrnut celu impedanciu, nie len dc odpor vinutia 8O
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Josif
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: GALANTA

Príspevok od používateľa Josif » 04 Apr 2010, 22:44

Ak na trafo pripojíš 230V jednosmerných (čo je samozrejme blbosť), vychádza tých 13kw,ale ty dávaš striedavé.Je rozdiel medzi odporom a impedanciou.Zapoj do série s trafom 100w žiarovku.Ak bude svietiť skoro plným svitom,máš na trafe medzi závitový skrat.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 04 Apr 2010, 22:47

Ci to pocitam ako jednosmerne alebo striedave, uz na prvy pohlad je jasne, ze tolko nemoze mat primarne vinutie, ktore napajas na sietove napatie...
0
Obrázok

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Príspevok od používateľa kingrider » 04 Apr 2010, 22:48

Taký malý odr... ale nevadí :D Pojdem to skúsiť.

A ak by primár bol dobrý, dalo by sa niečo s tými sekundármi robiť? Je mi jej lúto, fakt jednoduchá nabíjačka a maličká. Izoláciu na trafo a také veci by nebol problém ale ten šelak alebo ako sa to volá by bol problém. Tato mi hovoril, že kdesi mal pol flašky toho ale zase nevie ako sa to vypalovalo.
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 04 Apr 2010, 22:51

po lopate...mam trafo v zdroji.., vykon cca 160-200W, dc odpor je cca 7ohm, indukcnost primaru -neviem, celkova impedancia-neviem, ale viem, ze poistku v primari mam T2A a trafo je nove, funkcne...a hla..ziadne horibilne prudy netecu cez vinutie...cim to asi bude 8O 8O 8O 8O 8O
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Apr 2010, 23:07

Ten odpor je správně, to by platilo pro stejnosměrný jak říkali výše. Jelikož indukčnost primáru je dost značná tak reaktance stoupne natolik že tečeou malý klidový proudy. Jen pro informaci pro eurobastler si stačí spočitat odpor drátu pro třeba 100W trafo.

Při průřezu středního sloupku 3,3 x 3,3 cm vyjde obvod 13,2 cm, podle voka budu počiat střední obvod 14cm. Pro primár vyjde asi 1035 závitů, což odpovídá 145m drátu. Proud primárem počitam 0,5A. Při proudovej hustotě 2A/mm2 vyjde průřez 0,25mm2. Po dosazení do vzorce pro výpočet odporu vodiče vyjde potom odpor drátu asi 10 ohm. Výkon trafa podle tvého výpočtu by vycházel na zhruba 5300W, což jsme zlehka mimo. Pokad sem někde udělal botu tak řekněte.

Nemá to bejt kritika proti Tobě, jen obhájení názoru :)
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Príspevok od používateľa kingrider » 04 Apr 2010, 23:15

Približné rozmery stredového stlpika sú 2,5 x 5,5 cm ale ten stlpik je skladaný z dvoch jadier a malo by mať 10 sekundárnych vinutí ak som to dobre pochopil.

Ako vlastne zmeriam stredový stlpik? Tie miery 2,5 x 5,5 cm som meral šírku a výšku, je to dobre?
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Apr 2010, 23:24

Měřil jsi dobře, aspoň teda tak jak jsem to pochopil. Nevim jestli se plocha u těhlech typů straf mohla prostě jen sečíst. Ale to trafo je podle mýho k nepoužití když vidim jak černý dráty z toho lezou...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 minúte:

Teda je to správně pokad jsi neměřil jen vnější rozměry, ale rozměry sloupku co procházej kostřičkou vinutí....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Príspevok od používateľa kingrider » 04 Apr 2010, 23:27

A to sa práve pokúšam zistiť, či by sa to dalo opraviť. Tie vinutia by mali byť ok. Ved sú tam 1 až 2 mm hrubé droty a tie by podla mna len tak lahko neprehoreli, tak by som sa chcel pokúsiť naniesť novú vrstvu na tie droty. Inak ono sa to chytilo horieť.
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
Freeman
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Orawa
Vek: 35

Príspevok od používateľa Freeman » 04 Apr 2010, 23:29

presne takuto nabijacku ma moj dedo a mal na nej obhorene vseky kable menil som ich :D
0

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Príspevok od používateľa kingrider » 05 Apr 2010, 09:19

Menil si droty vinutí? Dedo má tiež takú, tak by som sa pokúsil zmerať odpor primáru.


Kurnik, to nikto nič nevie o tom laku či ako sa to volá? Keby som ho zohnal, vedel by aspon niekto ako to správne vypáliť alebo či to nieje napr. v amare o tom písané?

Dik
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Príspevok od používateľa LUI » 05 Apr 2010, 09:48

Ak dáš von tie droty odtial,radšej tam daj nové.

Však nad tým troška pouvažuj...aj keď to nejako natrieš,volajako vypáliš či čo s tým treba,stačí aby si niekde zle natrel alebo zle vypálil,može ti tam aj nejaký skrat zostať, a máš celú prácu v háji... :wink:
0

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 05 Apr 2010, 10:21

LUI má pravdu, naviò to novým drôtom urèite to nelakuj a nezapekaj... Potom to zapne¹ zistí¹, ¾e má¹ medzizávitový skrat niekde a pôjde «a porazi», ¾e koµko si sa s tým prplal, sna¾il a ono to nejde...

kingrider
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 619
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: NMnV

Príspevok od používateľa kingrider » 05 Apr 2010, 13:22

To je tiež pravda s tými medzi závitovými skratmi, ale hned pod spáleným papierom je vinutie s drotom hrubým okolo 1,8mm a pod tým dalšie vinutie s takou hrúbkou.

Počkám ako sa vyjadrí Freeman, už to mal rozobrané, tak by vedel možno viac a aj kde by sa dali také lakované droty zohnať, lebo myslím že keby som kupoval také droty tak by som si mohol radšej zohnať nejaké iné trafo a dorobiť tyristorovú reguláciu a vyšlo by to možno v rovnakej cene.
Ešte idem k dedovi premerať tú jeho nabíjačku a ak by sa približn


Tak dik za rady, niečo sa s tým pokúsim urobiť a ked nie tak hodím do skrine a možno časom sa niečo nájde. Ešte idem k dedovi premerať tú jeho nabíjačku a ak by sa približne odpor primáru nezhodoval tak to je prúser.
0
-Lidská demence nemá hranice...

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Príspevok od používateľa LUI » 05 Apr 2010, 13:26

Drot si zoženieš od nejakého známeho čo prevíja elektromotory....

Však tam nepotrebuješ "kilogramy" :wink:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok