Nabíjačka Pb aku - pomoc

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

radeon089
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 21:39

Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa radeon089 » 18 Sep 2015, 19:31

Chcel by som vas poprosit o pomoc. Zobral som si na plecia bremeno vo forme maturitnej prace pre kamarata. Ja by som sa s tymto hambil niekde ukazat ale to je uz jedno. najvacsi problem teraz je cas. Stacia mi zopar odpovedi. Je mozne ze to bude fungovat?
Pri nabijani vybitej baterie to neukazuje ziadny prud. Ked bola bateria nabita tak to islo tak do cca 2 A. Povodny tvorca tvrdi ze to nabija 7 amperMne ide len o to aby to vyzeralo ze to funguje. Slubil som ze mu to spojazdnim

schemu som nakreslil podla plosaku. ja viem ze je to hlupe zapojenie. Co by sa tam dalo rychlo zmenit aby to co to ukazalo.. Pri toceni potenciometrom sa nedeje nic okrem zmeny zvuku, co vydava trafo..

Obrázok
0
Naposledy upravil/-a radeon089 v 18 Sep 2015, 19:38, upravené celkom 1 krát.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa marek181818 » 18 Sep 2015, 19:35

a na akej aku ste to skusali ?
0

radeon089
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 21:39

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa radeon089 » 18 Sep 2015, 19:43

doniesol mi k tomu maly Pb aku...na nom je napisane 12V/1,3 Ah/ 20h. Napadlo ma ze to vyskusam na aku z auta ale nedostal som sa k tomu.

Podla vas je to zapojenie pouzitelne? porovnaval som to s http://www.eldos.xf.cz/sekce/opravy/op_ ... _kniha.jpg

neviem si s tym rady.. je mozne ze ten kond. co je paralerne zapojeny pred diakom nema 100n ale iba 10n. je to tc235 a 10k...comu nerozumiem....podla stareho katalogu tesla by tam malo byt napisane 10n az 160n...aj ked pochybujem ze by to ovplyvnilo tu funkciu/nefunkciu..
0
Naposledy upravil/-a radeon089 v 18 Sep 2015, 19:50, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Sep 2015, 19:44

Máš to dobre obkreslené ? (Odkiaľ je vlastne tá schéma) ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa marek181818 » 18 Sep 2015, 19:52

Neviem, ale nieje to podla volovina ? Vsak tyristor podla coho ako ma spinat , ked je aku oddelena od primaru? Teda glavanicky.Niesom odbornik to viete.Ale mi to pripada ze ta strana na primare tam ani nemusi byt, da sa len trafo na sekundari mostik A meter a aku .Jenoducha nabijacka
0
Naposledy upravil/-a marek181818 v 18 Sep 2015, 20:05, upravené celkom 1 krát.

radeon089
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 21:39

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa radeon089 » 18 Sep 2015, 19:55

netusim kde tu schemu zobral.. robil som ju podla plosaka, kontroloval xkrat lebo mi pripadala od zaciatku nepomenovatelna ako cele to zariadenie.. je tam zapojeny 3fazovy usmernovaci mostik. neviem ci je to pouzitelne
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Sep 2015, 20:03

radeon089 napísal: Podla vas je to zapojenie pouzitelne? porovnaval som to s http://www.eldos.xf.cz/sekce/opravy/op_ ... _kniha.jpg
Podľa mňa je aj táto schéma dobrá "chobotina". (Povie mi niekto, kadiaľ že to tečie prúd primáru) ?

Do takej malej baterky ti 100 A prúdu sotva potečie ...!
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa Pozitron » 18 Sep 2015, 20:42

Schéma je určená na oklamanie nepriateľa.
Člen R2 C2 je odrušovací paralelne k triaku, ostatné takto nakreslené (a zapojené) súčiastky neplnia účel fázového riadenia.
Ten ampérmeter je dobrý ? Alebo predtým bol ?
Pozri si vo fóre PRE ZAČIATOČNÍKOV zo 14. júla t.r. VÝPOČET HODNOTY KONDENZÁTORA - dal som tam sken z knihy, zaoberajúcej sa touto problematikou (= fázovým riadením) a uprav riadiaci obvod triaku v Tvojej schéme. Pri dobrých súčiastkách zaručene funguje.
Funkčnosť fázového riadenia nabíjačky sa dá vyskúšať aj žiarovkou napr. 12V/21W alebo podobnou.
0

radeon089
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 21:39

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa radeon089 » 18 Sep 2015, 21:19

Pozitron tvrdis mi ze by to mohlo fungovat.. takze riesenie, ak som spravne pochopil, by spocivalo v zmene hodnoty kondenzatora C1. podla vsetkeho tam je momentalne 10n.. ale je spravne ako je zapojeny? na ziadnej scheme som to takto zapojene nevidel.

to ze R2 s C2 tvori odrusovaci clen som vydedukoval po tych hodinach co som sa tomu venoval

C3 ak sa spravne domnievam je tam pre obmedzenie prudu potenciometrom?

R3 je nastavene minimalne napatie? teda zaciatok rozsahu regulacie?

prosim ta co by si mi poradil spravit? v nedelu to musi byt hotove a mam kopec inych povinnosti a uz nemam cas na testovanie, alebo este horsie vypalovanie suciastok :D
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Sep 2015, 23:06

Pozri si, čo radil Pozitron: http://svetelektro.com/modules.php?name ... iew=unread . Máš tam aj funkčné schémy. A aj na internete je ich spústa: https://www.google.com/search?q=triakov ... FUW4FAod06 .
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa zipaj » 18 Sep 2015, 23:54

Podľa mňa by mala byť funkčná aj schéma ktorú sem dal radeon089, až na jeden zabudnutý prepoj. Ak nabíjačka nabíja nízkym prúdom, je možné že je akumulátor plne nabitý, alebo má jednoducho príliš malú kapacitu a treba nabíjať väčší. Ak by bol aj tak problém s nízkym prúdom, uprav kapacitu kondenzátorov C1 + C3 (zmenši ju), kôli pomerne veľkému rozptylu parametrov diakov je to viacmenej pokus-omyl pri hľadaní vhodnej kapacity.
Prílohy
schema.GIF
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

radeon089
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10 Mar 2015, 21:39

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa radeon089 » 19 Sep 2015, 12:15

dakujem vam vsetkym za konstruktivne odpovede. vymenil som kondik C1 za 10n, vyskusal som to na velkej baterke 100Ah a nieco to ukazalo...skakalo to z nicoho na 5A ale aspon nieco ...trafo vrci ako kompresor ale to je sposobene jednosmernym zatazenim vyuzivanim iba jednej polvlny. dalsia chyba je maly prierez sekundaru... nuz takto podobne vyzerali maturitne prace na tej nemenovanej skole. esteze tam tento odbor uz zanikol a viacero takychto odbornikov uz nevypluju
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Sep 2015, 16:23

Zapoj to, ako ti radí Zipaj. Prípadne zapoj odpor R1 namiesto toho červeného prepoja.

Triak ti spína obe polvlny, nie len jednu. No môže ich spínať nerovnako veľké a vtedy trafo dosť vrčí. (Ak by si pustil do trafa len jednu polvlnu, tak by to asi dlho neprežilo). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa DoPa » 11 Sep 2016, 21:04

Aj keď je už po funuse. Z vypínač to má ísť na triak kde je pripojený R2. Ale nie o tom som chcel písať. Pri diagnostike si treba vždy dáko poradiť. A v tomto prípade je to za prvé je nejasný usmerňovač, tak na sekundár pripojím žiarovku radšej na vyššie napätie ako je sekundárne. Môžu byť aj dve, tri v sérii aby nezhoreli. Za druhé, miesto primárneho vinutia trafa pripojím obyčajnú žiarovku (60 - 100W/230V) aby som odskúšal triakový regulátor. A za tretie môžem pripojiť trafo priamo bez regulátora, ale so žiarovkami ako záťaž sekundáru a prípadne až za usmerňovačom (bez AKU).
V tomto prípade by sme pri druhej skúške zistili závadu regulátora. Pri tretej skúške by nám mali žiarovky pripojené miesto AKU svojim svitom ukázať, že nabíjačka bez regulátora je funkčná, len nemáme ako regulovať nabíjací prúd.
Ako som napísal vyššie, chyba bola v špatnom pripojení regulátora.
Pri opravách je treba rozdeliť si zariadenie do určitých menších celkov a tie postupne preverovať. Najlepšie je začať od napájacieho napätia.
POZOR. Pri sieťovom napájaní je potrebné vyvarovať sa dotyku s nebezpečným napätím. Neskúseným by som radil, že pokial je šnúra pripojená v zásuvke aby do zariadena vôbec nesahali. Odpojiť zo zásuvky šnúru, potom môžete niečo prepájať, trebárs pripojiť skúšobnú žiarovku a keď sú ruky preč a zariadenie máme na nevodivej podložke (nekovový stôl, plastová izolačná podložka apd.) potom môžeme zastrčiť kábel do zásuvky.
Prílohy
Nabij.png
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Sep 2016, 22:47

Len pripomínam, že u tejto schémy nie je paralelne k triaku pripojený odrušovací RC člen, (ako v predchádzajúcej schéme). Predpokladám, že to môže robiť dosť paseku, keď riadenie je v primáre trafa (veľká indukčnosť).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Nabíjačka Pb aku - pomoc

Príspevok od používateľa DoPa » 07 Nov 2016, 16:40

No veď áno, odrušenie musí byť aspoň základné. Ja som dávnejšie používal do nabíjačiek tento regulátor. Mal som jednu dosku kde boli triaky aj RC členy. Tak som to len preletoval na malý plošák ktorý som pomocou kúska pertinaksu pripevnil na trafák. Čo viem, tak niektoré tie nabíjačky fungujú už viac ako 20 rokov. Jedna má trafo ktoré sa dá zaťažiť 20A na výstupe a triak nebolo treba ani tu chladiť.
Prílohy
nabij.rego.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok