nabijacka auto baterii z PC zdroja

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

filip1023tur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 26 Aug 2016, 19:07

nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa filip1023tur » 26 Aug 2016, 19:14

Zdravim, iste tu uz take temy boli, ale chcem sa poradit a spytat. Mam pulzne zdroje z pc a chcel by som z neho postavit nabijacku na auto baterie,bude to v poriadku? A dalej,trebalo by mi ktomu prudove obmedzenie alebo prudovu regulaciu tak priblizne do 15A. Nato ze baterie z naladiaku alebo kamiona su uplne vybite a treba ich rychlo aspon trochu dobit nudzove stavy su to. Mozte mi prosim poradit a pomoct ohladom tej regulacie na prud?alebo co. Je vhodnejsie.vdaka
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 26 Aug 2016, 20:18

Ak vieš zohnať AT zdroj, tak sa to dá riešiť napríklad takto: http://stepa.wz.cz/index.php?page=ATnab Akurát je to len do 8A.
0

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa TAZ » 26 Aug 2016, 22:08

0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

filip1023tur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 26 Aug 2016, 19:07

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa filip1023tur » 27 Aug 2016, 22:31

Diki chlapci,a okrem toho ako by sa to dalo poriesit? Taketo prudy je asi tazko zregulovat co? Napr. Pwm regulaciou sa to neda?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Aug 2016, 06:57

filip1023tur napísal:trebalo by mi ktomu prudove obmedzenie alebo prudovu regulaciu tak priblizne do 15A. Nato ze baterie z nakladiaku alebo kamiona su uplne vybite a treba ich rychlo aspon trochu dobit nudzove stavy su to.
Toto by aj mňa zaujímalo. Hlavne v prípade naozaj veľkých kapacít akumulátorov, kde sú počiatočné prúdy pri zapnutí nabíjačky ďaleko za 10A hodnotou. Ten PC zdroj má predsa ochranu, ktorá ho pri tom "skrate" vypne, či ???
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa misocko » 28 Aug 2016, 07:26

No pre ludi velmi neznalych problematiku, by som zdroj dal nejakemu kamosovi nech zodvihne vystupne napetie na cca 15V a z ciny kupil stepdovn modul ktory ma na vystupe moznost nastavenia napetia aj prudu. Potom pri pripojeni fakt vybytej baterky alebo skrate z toho polezie max nastaveny prud - ked nastavis napr 15A tak to skratka viac ako 15A neda. A ani nemusis zlozito upravovat PC zdroj. Co sa tyka PWM tam uz samotny zdroj bezi na PWM. Co sa tyka ochrany pc zdroja samotneho voci skratu, zatial bol vzdy rychlejsi jeden zo vstupnych tranzistorov a teda strelil skor ako ho vypla ochrana -aspon u mna
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Aug 2016, 09:44

Ten nápad použít modul step/down s funkci CC/CV není špatný, ale pak se musí nastavit napětí zdroje AT/ATX ne na 15V, ale okolo 20V.
Nebo použít nějaký modul step up/down CC/CV a nechat původních 12V (ale takový jsem pro proudy 10-15A nenašel).
Ale zručný elektronik si poradí jen s pouhou úpravou zdroje AT/ATX.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa miroja » 28 Aug 2016, 12:53

Podla nejakej ruskej stranky som si upravoval pred viac nez rokom PC zdroj na nabijacku autoaku. PC zdroj funguje v rezime zdroja prudu s moznostou nastavit prud u mna do cca10A a obmedzenim maximalneho vystupneho napatia. Vacsi prud nepotrebujem (moj AKU v aute je len 65Ah), tak som to na vacsie prudy nez 10A moc netestoval. Ak by sa upravoval zdroj 400-500 W, tak by to mohlo byt schopne dodat aj viac nez tych mojich spominanych 10A.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa mr.mio » 28 Aug 2016, 15:56

0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa zipaj » 28 Aug 2016, 20:15

Z PC zdroja bez previnutia trafa viac ako 15V nedostaneš, je tu ešte možnosť zapojiť sekundárne vinutia do série a na usmernenie použiť mostík z rychlých diód, ale potom klesne max prúd na polovicu a 15A z toho nedostaneš. Ak máš zdroj s TL494 alebo ekvivalentmi, na reguláciu prúdu použij druhý komparátor, ktorý je nezapojený, alebo v režime zablokovania zdroja po preťažení, potom žiadny PWM nepotrebuješ. Inak pre zaujímavosť, primár transformátora má iba 21 + 21 závitov v dvoch sekciách, sekundár má 4 + 3 +3 +4 závity, vyvedený stred je zem, 5V časť (3+3 závity) je vinutá 3 vodičmi paralelne. Previnúť trafo nie je (po jeho uvarení) veľký problém, problém je s bezpečnosťou, výhodnejší je nový transformátor s doskovým vinutím.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa DoPa » 28 Aug 2016, 21:02

Prvý raz som sa stretol s pojmom "doskové vinutie". Mohol by si to objasniť. Ďakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Aug 2016, 22:13

Nechcem vám kaziť tému na nabíjačku z PC zdroja. No nakoľko autor dopytu potrebuje baterky čo najskôr oživiť/ nabiť, tak já by som zobral akýkoľvek trafák okolo 12 V, (použiteľné sú aj 11,5 a 11,8 V trafáky na napájanie 12 V halogénok), výkonový mostíka do primáru do série 230 V žiarovku. A nabíjam !

Z 200 VA trafa sa dá získať asi 10 A, z 300 VA asi 15 A. A tá žiarovka by mala byť, typujem cca 250 W pre 200 VA trafo a 400 W pre 300 VA trafo. Nabíjačka je úplne skratuvzdorná, no blbuvzdorná (naopak baterka) nie je. Tam by to chcelo do sekundáru napríklad dať autopoistku.

Iným riešením je použiť žiarovku v sekundári, (napr.: http://www.svetziaroviek.sk/svetziarovi ... na-300-hod ). Potom je nabíjačka skratuvzdorná aj blbuvzdorná. A na jednu žiarovku dá možno 7 - 8 A. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa zipaj » 29 Aug 2016, 00:20

konkrétne toto čo je na fotke, (lepšia fotka nebude, nechce sa mi rozoberat celý zdroj) kostrička je na tomto trafe rozdelená na 9 komôrok, striedavo do nich vinieš primárne a sekundárne vinutia, konkrétne tu je 11 + 10 + 10 + 11 závitov primáru v 2.4.6. a 8. komôrke do série (bez prerušenia drôtu) a v 1.3.5.7. a 9. komôrke je navinutý 5x sekundár 8+8 závitov zapojených paralelne (kôli skinefektu a lepšej väzbe medzi vinutiami). Takže vinutia nie sú navinuté na sebe, ale vedľa seba. Kôli tým komôrkám sa nič nemusí dodatočne izolovať. Počty závitov sú upravené, zdroj dáva 13,8V / 30A trvale. Samozrejme sú vymenené diódy na výstupe za schotky na 100V, na primári sú vymenené tranzistory za výkonnejšie (12A/400V), mostík, kondenzátory, previnutá výstupná tlmivka atď. Je na ňom aj vymenený jeden z chladičov, lebo sa k nemu nechcelo zmestiť trafo a našiel som iný ktorý mal väčšiu chladiacu plochu. Zdroj bol pôvodne ATX 250W, ale keďže bol zhoretý standby zdroj, tak som ho najprv "zdegradoval" na AT zdroj, takže si vie vyrobiť napájanie pre riadiaci IO aj bez pomocného (standby) zdroja. Transformátor je z nejakého 100Hz CRT TV SONY ktorý bol po blesku a mal dvojčinný zdroj. Zdroj beží spoľahlivo asi 8 rokov, používam ho na vysielanie, občas na expresné dobitie autoakumulátora.
Prílohy
DSC03736.JPG
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Aug 2016, 12:11

Aby som aj já trochu prispel k téme ... Určite mnohí poznáte stránku: http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=smps , (Andrejka prepáči, že ju znovu citujem) ! A zoberme napríklad ATX zdroj DTK: http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=ptp2007 .

Onehdá Breta napísal, že ešte nevidel zhorený trafák v PC zdroji. Tak ho poďme "zhorieť". Trafák T1 je vinutý dvoma vinutiami od zeme (SC) na obe strany. Z pinov 7 a 8 je odoberané napätie pre výstupy + 12 V aj -12 V. Napätie na týchto pinoch je určite vyššie, ako 12 V. A máme ho aj usmernené dvojitou diódou D22 (12 A, 200 V). Čo takto ho rovno vytiahnuť von, (katódy diódy D22 a SC) a trochu sa s ním pohrať ...

Že je pulzačné, baterke nemusí vadiť. Čo povedia všetky ochrany, sa dá zistiť postupným zaťažovaním tohoto "umelého" výstupu a meraním všetkých výstupných napätí. A nakoľko žiaden PC zdroj nie je "moc skratuvzdorný", tak by som do série s "umelým" výstupom, pre istotu, zapojil moju obľúbenú žiarovku 24 V/ 250 W, (cca 10 A).

Chce sa niekomu ...? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa zipaj » 29 Aug 2016, 17:41

baterke (presnejšie akumulátoru) to vadiť nebude, špičky na katóde D22 majú cca 40-60V (záleží na aktuálne odoberanom výkone zo zdroja, striede atď.), problém je že zdroju to už vadiť bude, budeš počuť taký nepríjemný zvuk podobný sršaniu, impulzný transformátor asi nezhorí, ale po chvíli tranzistory na primárnej strane určite hej. Prerobený zdroj ti tiež zhorí ak na výstupe bude tlmivka s malou indukčnosťou (overené). Kedysi som používal napätie -5V bez výstupnej tlmivky na napájanie ventilátora a zdroju sa to nie veľmi pozdávalo, pomohol rezistor 10R/1W a za neho kondenzátor 220uF/25V, malo to význam asi taký že pokiaľ sa zo zdroja odoberal malý výkon (do 15W) tak sa ventilátor točil (ale nehučal), lebo na ňom bolo cca 6V, pri zaťažení napätie stúpalo na cca 12-14V

a ešte drobnosť, dobre prerobený zdroj je skratuvzdorný, testoval som 100 skratov v rýchlom slede za sebou a jeden trvajúci 15 sekúnd pri plnom prúde 32A
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

filip1023tur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 26 Aug 2016, 19:07

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa filip1023tur » 03 Sep 2016, 19:23

Misocko.....co je presnejsie ten step\down modul,alebo naco sa to pouziva presne?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa miroja » 03 Sep 2016, 20:20

DC/DC menic (konvertor), pricom vstupne napatie menica je mensie nez jeho vystupne. Puziva sa na znizenie jednosmerneho napatia na inu, nizzsiu hladinu. Vyznacuje sa tiez velkou ucinnostou.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa breta1 » 04 Sep 2016, 09:50

chybička - vstupní napětí je větší než výstupní
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa miroja » 04 Sep 2016, 10:41

Ano, mas pravdu.. osparavedlnujem sa :oops: spavne to ma byt ako si napisal ty: vstupne napatie je vacsie nez vystupne..
0

filip1023tur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 26 Aug 2016, 19:07

Re: nabijacka auto baterii z PC zdroja

Príspevok od používateľa filip1023tur » 04 Sep 2016, 19:35

Aha, ale zreguloval by tento menic aj prudy? Ci len napetie upravi?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok