Problém s auto vypnutím nabíjačky

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 06 Sep 2016, 19:09

Problém spočíva v tom že nabíjanie(na 12V baterie) síce funguje ale mam problém s automatickým vypnutím, Keď som nastavil vypínacie napätie tak aj po dlhšom čakaní sa nič nedialo tak som to išiel premerať a ako som sa dotkol pinu 2 na 555 tak sa nabíjací obvod vyplo(tak ako mal) a ako postupne klesalo napätie tak pri určenom napätí zase zaplo nabíjanie(tak ako malo). Tak ma napadlo či by sa tam nemohol dat kondenzátor napr.:1pF do zeme.Tak som sa len chcel spýtať či by to teda mohlo pomôcť a či to nieje veľká hlúposť nechcem nič pokaziť...a to auto vypnutie je robene doma takže to pôjde trochu pozmeniť. Btw meral som pin 2 napätie na nom bolo už 2,43V ale obvod sa ma vypnúť už pri napätí 2,395(polovica napätia na pine 5) aj keď to nieje veľa ale obvod mal už byt vypnutí.
Prílohy
schematic.png
Wiring diagram1.png
Wiring diagram2.png
0

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 07 Sep 2016, 18:46

No,... vyskúšal som kondenzátor medzi pin 2 a zem, iba to zhoršil ... takže neviem čo by mohlo pomôcť :confused:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2016, 11:21

Nechce sa mi lúskať, či IO 555 je dobre zapojený ako komparátor s hysteréziou. No minimálne tri veci v zapojení chýbajú. A to ochranná dióda k cievke relátka a stabilizácia napätia a blokovací kondenzátor do napájania IO 555. A potom už zrejme nebude vadiť napájanie relátka spoločne s napájaním IO 555.

Len otázky: Prečo tak komplikovane, (s IO 555), riešiš komparátor ? A nie je moc málo 13,4 V na baterke pri cyklickom nabíjaní ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Sep 2016, 21:08

stabilizuje "referenčné" napätie na vstupoch komparátorov (pin č. 5), napájacie napätie v takomto prípade nemusí byť stabilizované a 555 v tomto režime funguje dobre, ale lepšie to funguje ak sa zenerka nahradí obvodom TL431, alebo do pinu č.5 "napereš" 5V napr. z 7805 (hlavne tepelná závislosť). Nie je to komplikácia, ale zjednodušenie zapojenia, lebo v jednom púzdre má dva komparátory a klopný obvod, ale problém je v blbo zapojených vstupoch (pin č. 2 a 6)
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 09 Sep 2016, 23:20

Dolfi napísal:ochranná dióda k cievke relátka a stabilizácia napätia a blokovací kondenzátor do napájania IO 555.
Len otázky: Prečo tak komplikovane, (s IO 555), riešiš komparátor ? A nie je moc málo 13,4 V na baterke pri cyklickom nabíjaní ?
Ďakujem za odpovede, takže ochranná dióda na cievke ralátka v skutočnosti je ale v programe kde som robil tu schému taká možnosť nebola a zvlášť diódu som nepridával( v schéme) ale na poslednom obrázku je vidno diódu ( 1N4007).Na stabilizáciu napätia je použitý zdroj, ktorý to napätie stabilizuje (ale v celkovej schéme je to znázornene trafom a grecovím zapojením). A blokovací kondenzátor som do obvodu už pridal ale na schémach nieje. No ja som si vybral tento obvod kvôli jeho jednoduchosti... možno to bola chyba. Áno IO 555 je použitý na porovnávanie napätí. A 13,4V má byť vypínacie napätie na, nastavoval som to podla toho že ma byť 2,2V na každom článku pri nabitej baterke no oprav ma ak sa mýlim.

-- Spojený príspevok 09 Sep 2016, 23:44 --
zipaj napísal:lepšie to funguje ak sa zenerka nahradí obvodom TL431, alebo do pinu č.5 "napereš" 5V napr. z 7805. Nie je to komplikácia, ale zjednodušenie zapojenia, lebo v jednom púzdre má dva komparátory a klopný obvod, ale problém je v blbo zapojených vstupoch (pin č. 2 a 6)
Ďakujem za odpoveď, ono problém je v tom že to "referenčne" napätie je asi zle nastavene pretože pin 5 má byť 2/3 ( 9.5V) napájacieho napätia( 14,3V) a to nieje, aspoň to tvrdí stránka z ktorej to mám( že tam má byť take napätie) a pin 2 má byť 1/3 ( 4.7V) napájacieho... čo tiež nieje to by možno mohla byť chyba no každopádne to asi budem opravovať. Čiže ak je to tým tak na pin 5 nepôjde 5V ale cca 10V. Ale neviem ako si mysle to že sú tam blbo zapojene piny 2, 6. Tím pinom 6 som si nie istý ani ja pretože práve teraz som si prečítal že by mal byt 2/3 napájacieho...(on je pripojený priamo na baterku pri nabíjaní čo môže byť až do 14V čo je veľa oproti 10V, ktoré tam majú byť) . Čiže v tom máš asi pravdu. Prosím napíš mi prečo je pin 2 zapojený zle.
Tu je link na stránku odkiaľ mam info o 555 ( tieto veci s napätiami som si počítal až dnes....).
http://www.electronics.dit.ie/staff/mtu ... 0timer.htm
Prílohy
tu je schema celého zapojenia v eagli
tu je schema celého zapojenia v eagli
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa oravan » 10 Sep 2016, 01:06

no napadlo ma riešenie ale klasické kontaktný voltmeter
0

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 10 Sep 2016, 08:07

oravan napísal:no napadlo ma riešenie ale klasické kontaktný voltmeter
Ďakujem za odpoveď, voltmeter a ampérmeter tam sú no neboli v schémach, takto sú zapojené.
Prílohy
Untitle52151d.png
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Sep 2016, 09:10

Voltmetr i ampérmetr jsou zapojeny špatně (též ostatní věci).
Mohl bys dát odkaz, odkud jsi převzal to zapojení?
0

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 10 Sep 2016, 10:57

breta1 napísal:Voltmetr i ampérmetr jsou zapojeny špatně (též ostatní věci).
Mohl bys dát odkaz, odkud jsi převzal to zapojení?
Ďakujem za odpoveď, tu je link. A voltmeter, ampérmeter link, je to 2 v 1 a fungujú, ale ak vieš ako to urobiť lepšie( a chce sa ti) ... tak mi môžeš napísať.
http://www.circuitsgallery.com/2013/04/ ... oller.html
a link na volt,ammeter combo
http://www.ebay.com/itm/Dual-Red-LED-Di ... Sw7I5Tw67f
A ak si myslel že ampérmeter je na mínusovej strane tak to je kvôli tomu "kombu" a voltmeter je zapojený naschvál až za diódami(aby som vedel aké napätie je na baterke) ak si myslel toto...
Prílohy
sorry zle som nakreslil ten voltmeter...
sorry zle som nakreslil ten voltmeter...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Sep 2016, 13:16

Ani s tou pôvodnou schémou bez výhrad nesúhlasím, ale budiž ! Len pre zaujímavosť, tie dva 10R odpory paralelne dávajú odpor 5R. Pri prúde 1 A je na nich úbytok 5 V. Takže nabíjačka je tak na max. 1 A.

Čo ťa vlastne inšpirovalo vychádzať z tohoto zapojenia ? A dokážeš namaľovať presnú schému, ako to máš ty zapojené ? Samozrejme aj s hodnotami súčiastok. A hlavne nezabudni presne popísať ten napájací 24 V pulzný zdroj. Potom sa môžeme baviť ďalej ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa zipaj » 10 Sep 2016, 14:01

zle je zapojený pin č.6, treba ho pripojiť na zem, alebo spojiť s pinom č.2, na inšpiráciu sem pridám ešte jednu schému súvisiacu s témou z ktorej som vychádzal aj ja, v podstate som staval to isté ako MiFu, (tiež je to nabíjačka, ale staval som to okolo roku 1990 a dokumentácia sa nezachovala) s tým rozdielom že na pin č.5 som priviedol 5V z 78L05, obvod TL431 som vtedy nepoznal, ak by som o ňom vedel, určite by som ho tam použil, pretože nepotrebuje blokovacie kondenzátory ani záťaž na výstupe (inak bude na výstupe vyššie napätie ako 5V, pretože cez vrchný rezistor 5k napäťového deliča v štruktúre NE555 tečie prúd ktorý ho zdvihne). TL431 by som zapojil v základnom zapojení ako zdroj napätia 2,5V, externý rezistor netreba, ten je v NE555 (pri C-MOS verzii NE7555 je tento rezistor potrebný, pretože v IO sú odpory s vyššou hodnotou). Keď ti nejdo o "dokonalú" presnosť, kľudne použij aj LED diódu, na nabíjačku to bude dostatočne presné, koncové napätie pre plne nabitý akumulátor je 15,2V
Prílohy
Indikace poklesu napětí s 555.jpg
TL 431C.gif
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 10 Sep 2016, 14:55

Dolfi napísal:Ani s tou pôvodnou schémou bez výhrad nesúhlasím, ale budiž ! Len pre zaujímavosť, tie dva 10R odpory paralelne dávajú odpor 5R. Pri prúde 1 A je na nich úbytok 5 V. Takže nabíjačka je tak na max. 1 A.
Ďakujem za odpoveď, netýka sa to len toho obvodu ktorí sa stará o vypínanie? Tie dva rezistori sú na vybíjanie kondenzátorov v obvode aby to trvalo kratšie ale to by nebol problém odspájkovať...
Dolfi napísal:Čo ťa vlastne inšpirovalo vychádzať z tohoto zapojenia ? A dokážeš namaľovať presnú schému, ako to máš ty zapojené ? Samozrejme aj s hodnotami súčiastok. A hlavne nezabudni presne popísať ten napájací 24 V pulzný zdroj. Potom sa môžeme baviť ďalej ... :wink:
Tak ako prvé chcem povedať že už by tam malo byť všetko čo tam je aj v reáli.
Tu je zdroj: https://www.google.sk/search?q=siemens+ ... Q027_bM%3A
Tu je Buck converter: http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Buck-Conv ... Swj2dXkIGN
Tak a inšpirácia bola tá že som sa chcel vyhnúť schémam kde ten prúd prechádza priamo cez súčiastku... tak som si vybral túto.
Prílohy
no.png
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa Andrej152 » 10 Sep 2016, 15:12

pouzi tento step down http://www.ebay.com/itm/DC-DC-CC-CV-Buc ... Sw0vBUdd4P nastavis napetie a max . nabijaci prud a mas to . na tom module je aj ledka signalizujuca nabijanie - nabite .
0
Naposledy upravil/-a Andrej152 v 11 Sep 2016, 08:31, upravené celkom 1 krát.

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 10 Sep 2016, 15:25

zipaj napísal:zle je zapojený pin č.6, treba ho pripojiť na zem, alebo spojiť s pinom č.2,

Ďakujem za odpoveď, prerobiť by bol najmenší problém tak dúfam že si si istý.
zipaj napísal:obvod TL431 som vtedy nepoznal, ak by som o ňom vedel, určite by som ho tam použil, pretože nepotrebuje blokovacie kondenzátory ani záťaž na výstupe (inak bude na výstupe vyššie napätie ako 5V, pretože cez vrchný rezistor 5k napäťového deliča v štruktúre NE555 tečie prúd ktorý ho zdvihne).
No... kde začať, tak v obchode kde kupujem súčiastky je iba tento TL431: http://thorn.inshop.sk/http.thorn.sk/hl ... ?ItemIdx=0
zipaj napísal:TL431 by som zapojil v základnom zapojení ako zdroj napätia 2,5V
Ak si to myslel ako zdroj"Referenčného napätia" nieje to trochu málo(2,5V) ak si ten zdroj napätia 2,5V chcel zapojiť niekam inam tak mi napíš...(ja len kvôli tomu že pin 2 je polovica z pinu 5 aby sa obvod vypol).
zipaj napísal:externý rezistor netreba, ten je v NE555 (pri C-MOS verzii NE7555 je tento rezistor potrebný, pretože v IO sú odpory s vyššou hodnotou).
Ja používam NE555P(62AN2KM)
zipaj napísal:koncové napätie pre plne nabitý akumulátor je 15,2V
Fíha :O :o nieje to veľa ? to by na nabíjačke muselo byť napätie aspoň 16V ale NE555 je iba do 15V...
Zaujímavá príloha ale ako by to vypínalo obvod, a celkom nechápem ako pomocou led diódy nastavili vnútorný komparátor na 1,5V? Skúsim si to bližšie pozrieť...

-- Spojený príspevok 10 Sep 2016, 15:30 --
Andrej152 napísal:pouzi tendo step down http://www.ebay.com/itm/DC-DC-CC-CV-Buc ... Sw0vBUdd4P nastavis napetie a max . nabijaci prud a mas to . na tom module je aj ledka signalizujuca nabijanie - nabite .
to síce áno ale ja mám buck converter už kúpený a bola by ho škoda vymieňať keď nieje on chyba nefunkčnosti...ale vďaka...Navyše prúd kontrolovať(obmedzovať) v tomto prípade nieje treba
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa zipaj » 10 Sep 2016, 16:07

s LED diódou bude referenčné napätie 1,55-2,1V (podľa farby, biele a modré LED ešte v roku 1990 neboli). Ak to komparátor zvláda (myslím napätie okolo nuly), tak je jedno aké referenčné napätie použiješ, len tomu musíš prispôsobiť aj delič z porovnávaného napätia. TL431 sa už v roku 1991 možno vyrábala, ale ešte u nás nebola bežne dostupná. Ak sa jedná o autobatériu (nie nejaký gélový akumulátor), tak koncové napätie pre plné nabitie je 15,2V, elektronika reglera v aute reguluje napätie na 13,8-14,2V, pri novších autách 14,2 - 14,6V (bezúdržbové Pb akumukátory legované vápnikom). Ak máš gelový akumulátor, nastav stabilizované napätie na 13,8V s prúdovým obmädzením a viac sa nestaraj. 555-ka (záleží od výrobcu) môže mať maximálne napájacie napätie 15 alebo 18V, nemal som doteraz žiadny problém ani s čínskimi z aliexpressu pri 18V, samozrejme ak ich neženieš na maximum, v nabíjačke som použil to čo vtedy bolo dostupné, DeDeRoňácky βE 555, nabíjačka funguje spoľahlivo 25 rokov. Presná schéma z vyššie uvedených dôvodov nebude, ani fotka (používa ju otec), ja mám prerobený PC zdroj.
Prílohy
077.gif
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 10 Sep 2016, 19:59

tak z toho čo som si čítal tak TL431 ja ako nastaviteľná zenerová dióda, ktorá sa nastavuje pomocou dvoch rezistorov ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Sep 2016, 22:04

Vo vlákne sa medzičasom objavila spústa informácií. Tak postupne:
- tou "pôvodnou schémou" som myslel toto: http://www.circuitsgallery.com/2013/04/ ... oller.html
- TL431 v základnom zapojení je tak, že riadiacu elektródu spojíš s katódou. Bude mať vtedy 2,5 V. A žiadne LED-ky nepouži, majú pomerne vysokú tepelnú závislosť napätia. Zenerka na 5,1 V má tepelnú závislosť okolo nuly a určite je lepším riešením, ako LED-ka.
- určite nesúhlasím s vypínacím napätím 15,2 V, najmä u bezúdržbových bateriek. Klasicky udávaných 14,4 V je bežne akceptovaných.
- celkové riešenie nabíjačky je neuveriteľne komplikované. Ten buck converter má nejako obmedzený prúd, alebo po preťažení jednoducho len zhorí ? Ty tam nemáš žiadne obmedzenie pre prípad skratu, alebo pripojenia vybitej baterky.
- určite by som napájanie relátka (bod 86) nezapojil na napájanie IO 555, ale pred D3 (na jej anódu).
- a prečo mínus z baterky ťaháš na vyhodnocovací obvod (555) cez ampérmeter ? To na presnosti vypínania moc nepridá. (Máš krátke a pomerne hrubé nabíjacie káble ? Ich odpor tak isto ovplyvňuje vypínacie napätie.)

A vlastne, ako ti tá automatika funguje teraz ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa zipaj » 10 Sep 2016, 23:19

MiFu napísal:tak z toho čo som si čítal tak TL431 ja ako nastaviteľná zenerová dióda, ktorá sa nastavuje pomocou dvoch rezistorov ?
ano, do 37V, max. prúd do 100mA - musíš zohľadniť max. výkonovú stratu
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

MiFu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Júl 2016, 13:51

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa MiFu » 10 Sep 2016, 23:34

Dolfi napísal:- TL431 v základnom zapojení je tak, že riadiacu elektródu spojíš s katódou. Bude mať vtedy 2,5 V.
Ale je tam nejaká možnosť kontrolovať to napätie či ?
Dolfi napísal: Ten buck converter má nejako obmedzený prúd, alebo po preťažení jednoducho len zhorí ? Ty tam nemáš žiadne obmedzenie pre prípad skratu, alebo pripojenia vybitej baterky.
V tomto máš pravdu že buck converter je dosť náchylný na poškodenie ale zhorieť by nemal pretože ho chráni 1 poistka z predu a 1 zo zadu(preto tam sú poistky na 7A ono zase som sa pomýlil v schéme kde som napísal 6A, no ale stále majú o 1A menši prúd ako converter(a viem že ich neodpáli hneď)+ ešte som sa k tomu nedostal ale chcem tam dat tepelnú poistku na 72°C práve pre toto,proti skratu je obvod ochránený pretože Siemens sitop má vstavanú ochranu proti preťaženiu a skratu ale proti preťaženiu bude mat asi nastavenú až na 10A čo by mohlo zničiť converter ...(ak nezareagujú poistky)a ten obvod ktorý je tam použitý by mal mať tiež ochranu proti vysokým teplotám..
Dolfi napísal:- určite by som napájanie relátka (bod 86) nezapojil na napájanie IO 555, ale pred D3 (na jej anódu).
Tak ono by sa nemalo nič teoreticky stat je tam iba cievka ale môžem to prerobiť...
Dolfi napísal:- a prečo mínus z baterky ťaháš na vyhodnocovací obvod (555) cez ampérmeter?
No, tak ako prvé:- mínus z baterky ide na converter a z tade je napájaný aj obvod v tomto prípade stým nič neurobím...
-ten ampérmeter a voltmeter v jednom ma 2 napájacie káble(sú pripojene na converter) a 3 meracie: 1.=čierny ten ide do zeme 2.=modrí ten je spojený s čiernym a tieto 2 slúžia na meranie prúdu(čierny je vstup a modrý výstup) 3.=červený je na voltmeter a ten sa skratka pripojí na + kde chceš merať, na tomto nemám čo zmeniť. No a vyhodnocovací obvod je pripojený na + baterky a z tade porovnáva napätia.
Dolfi napísal:Máš krátke a pomerne hrubé nabíjacie káble ? Ich odpor tak isto ovplyvňuje vypínacie napätie.
No ak myslíš tie ktoré idú na termináli baterky tak to je asi 5ka kábel ale to som nie nie istý(+-)
Dolfi napísal:A vlastne, ako ti tá automatika funguje teraz ?
Takže nabíjanie funguje ako má(je nastavene zatiaľ na 14V) keď zapnem nabíjačku všetko naskočí a začne nabíjať baterku a ako napätie rastie by sa malo dostať na prednastavené vypínacie napätie no len to nemôžem overiť pretože keď sa dotknem sondou multimetra pinu 2 tak vlastne nato obvod zareaguje tak že sa buď-vypne alebo ostane zapnutý alebo začne oscilovať(ak začne oscilovať tak keď sa toho pinu dotknem znovu tak sa bud obvod vypne alebo nabíja ďalej... a vypnutím obvodu myslím že Vyhodnocovací obvod bud zopne alebo rozopne relé...(Dúfam že ste to pochopili) :agree:. Potm asi zajtra poprerábam tú schému...

-- Spojený príspevok 10 Sep 2016, 23:37 --
ano, do 37V, max. prúd do 100mA - musíš zohľadniť max. výkonovú stratu
Aha tak si my práve odpovedal na otázku v odpovedi vyššie a teda nastavuje sa pot pomocou rezistorov či ? :)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Problém s auto vypnutím nabíjačky

Príspevok od používateľa misocko » 11 Sep 2016, 00:17

ci pana...
ak ide fakt iba o odpojenie nabijania po dosiahnuti napetia, hladaj schmitt trigger s operacnym zosilnovacom (nastaviis si tam aj hystereziu aby ro nekmitalo)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok