Rozšírenie batérií v UPSke Eaton Ellipse Pro 850

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

tomy1992
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 11 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Malacky
Vek: 31

Rozšírenie batérií v UPSke Eaton Ellipse Pro 850

Príspevok od používateľa tomy1992 » 09 Sep 2016, 16:51

Zdravím, potreboval by som poradiť ohľadom záložného zdroja UPS. Mám starší zdroj Eaton Ellipse Pro 850 ktorý má v sebe jednu 12V/9Ah gelovú batériu a chcel by som k nej paralélne pripojiť ďalšie dve 12V/7Ah gelové batérie. Chcem sa spýtať či to nebude robiť problém a či to bude bez problémov fungovať. Ide mi hlavne o predĺženie výdrže UPS zdroja. Ak ste náhodou už niekto skúšali podobné veci tak by som bol rád za každú radu. :)
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 09 Sep 2016, 21:16, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Doplnenie typu do názvu
CPU: Intel i7-4790K (Corsair H105), MB: ASUS Z97 Gryphon, RAM: Kingston HyperX Beast 16GB (2x8GB) DDR3 2400MHz, GPU: EVGA GTX980Ti 6GB, SSD: Intel 350 240GB, NVMe SSD: Samsung SM951 256GB, PSU: Corsair AX750, CASE: Fractal Design Core 1300

alois

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa alois » 09 Sep 2016, 17:09

Bez ohľadu na to, jako je dimenzovaný nabíjací obvod pre aku, paralelne dávaj/plánuj vždy aku rovnakej kapacity.

tomy1992
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 11 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Malacky
Vek: 31

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa tomy1992 » 09 Sep 2016, 17:38

No toho som sa práve obával, ale ak by som tú 12/9Ah vybral a namiesto nej dal paralélne dve 12/7Ah tak by to išlo bez problémov nie?!
0
CPU: Intel i7-4790K (Corsair H105), MB: ASUS Z97 Gryphon, RAM: Kingston HyperX Beast 16GB (2x8GB) DDR3 2400MHz, GPU: EVGA GTX980Ti 6GB, SSD: Intel 350 240GB, NVMe SSD: Samsung SM951 256GB, PSU: Corsair AX750, CASE: Fractal Design Core 1300

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11684
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2016, 19:13

U som to tu dával stokrát. Vie mi niekto kvalifikovane odpovedať, prečo sa smú paralelne radiť baterky len rovnakej kapacity ? Já to stále nedokážem pochopiť !

Konkrétne k tomuto prípadu. Predpokladám že chápeš, že ak tam pripojíš zo tri rovnaké baterky, tak aj nabíjací čas po výpadku elektriny sa predĺži približne na trojnásobok. A tak isto, (pre istotu), by som nešťavil tú UPS-ku na plný výkon tú trojnásobnú dobu. Možno konštruktér počítal s tým, že za pár minút behu UPS sa až tak nič nedokáže prehriať. No pri trojnásobnom čase to celkom nemusí platiť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

tomy1992
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 11 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Malacky
Vek: 31

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa tomy1992 » 09 Sep 2016, 19:32

Tak len aby som ujasnil zopár detailov. UPSka má aktívne chladenie (ventilátor) a taktiež nebude vyťažovaná na maximum ale asi na 2/3 maximálneho výkonu.
0
CPU: Intel i7-4790K (Corsair H105), MB: ASUS Z97 Gryphon, RAM: Kingston HyperX Beast 16GB (2x8GB) DDR3 2400MHz, GPU: EVGA GTX980Ti 6GB, SSD: Intel 350 240GB, NVMe SSD: Samsung SM951 256GB, PSU: Corsair AX750, CASE: Fractal Design Core 1300

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11684
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2016, 20:32

Čo ti mám na to povedať. (Krištáľovú guľu žiaľ nevlastním). Skús a uvidíš ... :wink:

A tým paralelne zapojeným baterkám fakt neublížiš. (Predstav si napríklad sústavu troch nádob s rôznym objemom, ale s rovnakou výškou, prepojených dole hadičkou. A do nich prilievame a odpúšťame vodu. Táto predsa pekne stúpa a klesá vo všetkých rovnako ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa Merak » 09 Sep 2016, 20:38

Fungovať to bude, len tie batérie s vyššou kapacitou budú viac vybíjané a teda rýchlejšie budú stárnuť.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Sep 2016, 21:40

Merak si si isty? (update: alebo som ta zle pochopil?)

To co si napisal plati ked ich mas seriovo zapojene.Ba dokonca vtedy sa pri vybiti prepoluju a nabijaju sa opacne, co ich pomaly likviduje.

Pri paralelnom sa oni "vybijaju skor" ale tie vacsie baterky ich "dobijaju". Takze cely blok bateriek sa vybija sucasne.

Presne ako tobolo vysvetlene s tymi nadobami. Len pre vysveltlenie si predstav zenaraz zo vsetkych troch nadob vyberies rovnake mnozstvo vody. V tej malej nadobe klesne hladina omnoho viac ako v tych vacsich rvnakych. Ale cez tie hadicky sa hladina vody vyrovna. Teda ubuda zo vsetkych rovnako.

Rovnako by to malo byt aj pre nabijanie, len otazne je ako upska nabija tie baterky. Ci je to navrhovane pre baterku 12V 9Ah, alebo tam moze pripojit trebars aj baterku z traktora.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11684
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rozšírenie batérií v UPSke

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2016, 23:13

Merak napísal:Fungovať to bude, len tie batérie s vyššou kapacitou budú viac vybíjané a teda rýchlejšie budú stárnuť.
A to prečo ? Môžeme sa dohodnúť, že všetky baterky stále budú mať rovnaké napätie ? Ak áno, tak prečo by sa niektoré mali viac vybíjať a tým aj starnúť ?

Samozrejme, z 9 Ah baterky získame mierne vyšší výkon, ako povedzme zo 7 Ah, pri danom poklese napätia (vybití). No čo je na tom neprirodzené ? A tak isto, asi odber z každej baterky bude podstatne nižší, (veľmi približne tretinový), ako len z jednej. To určite len prospeje tým baterkám.

Pre romiadam: Já si myslím, že na UPS-ku je možné dať aj baterku "z traktora". Samozrejme, nabíjať sa bude veľmi dlho. No logicky mi vychádza, že keď nabíjací obvod nabíja pôvodnú baterku mnoho hodín, (povedzme tak 6 až 10 hodín), tak prečo by mal zhorieť pri niekoľkonásobne dlhšom čase ? (Asi je tam obyčajný prúdovo-napäťový stabilizátor, ktorý sa do "prevádzkovej teploty" dostane za niekoľko desiatok minút).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

alois

Re: Rozšírenie batérií v UPSke Eaton Ellipse Pro 850

Príspevok od používateľa alois » 10 Sep 2016, 05:22

Chlapi odbočili sme od pôvodnej otázky.

1. Aktívne chladenie je tam hlavne kvôli obvodu na konverziu (meniču/striedaču) DC na AC. Nabíjacie prúdy sú podstatne nižšie.
2. Akumulátory aj tak budeš prevádzkovať mimo telo UPSky.
3. Sľubujú 510W při 12V čo je minimálne 42,5A pre dve paralalné baterky nie je problém. Ty nezabudni na správne dimenzovanie káblov.
4. To, že nebude odoberaný maximálny výkon je irelevantné.

Ale ja som na začiatku myslel na vybíjací cyklus, kde menšia batéria při rovnykom vybíjacom prúde by "teoreticky" mala stratiť svoju pracovnú kapacitu skôr. Je to sústava spojených nádob, takže tá väčšia zadotuje a spätne upraví kapacitu tej menšej. Tak vznikne kapacitná strata spojeného systému. Preto jako Merak napisal, väčšia bude pracovať viac v sústave. Ono ak prepoj spojených nádob má menší prierez než je výtok, tak hladina sa dorovnáva, ale nikdy nie je počas odberu rovnaká. (našťastie elektróny nemajú viskozitu a trenie)

Spätné nabíjanie je limitované regulačným obvodom pre dobíjanie. Môže sa stať, že detekovaný vyšší nabíjací prúd bude vyhodnotený ako porucha akmulátora a spätne mu ho už automatika nenabije. APCčka 1500 mi toto urobila viac krát. Musel som odpojiť prídavný akupack a nabiť ho na určitú kapacitu samostatne, potom bola spokojná...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11684
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rozšírenie batérií v UPSke Eaton Ellipse Pro 850

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Sep 2016, 13:36

Nechce sa mi už "meditovať", ako a čo bude s baterkami. No jednu poznámku si neodpustím. Pri paralelnej spolupráci zdrojov s rovnakým napätím, ich prúd určuje ich vnútorný odpor.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozšírenie batérií v UPSke Eaton Ellipse Pro 850

Príspevok od používateľa Merak » 10 Sep 2016, 15:39

pre vysvetlenie, nie je to teória, je to z mojej dlhoročnej praxe s prácou s UPSkami:

viacerí výrobcovia UPSiek to majú niekedy tak, že v UPS majú kapacitou slabšie batérie a v prídavnom batériovom module sú s kapacitou silnejšie batérie, UPS inštalovaná súčasne aj s prídavnými batériami, po 3 či 4 rokoch prevádzky, pri profylaktickej prehliadke, keď sa merala kapacita batérií, tak tie batérie, ktoré mali menšiu kapacitou, boli na tom lepšie, ako batérie s vyššou kapacitou

alebo:

zákazníkovi sme nainštalovali UPS RIELLO MULTI SENTRY 30kVA s internými batériami s kapacitou 2x7Ah a externými batériami s kapacitou 3x9Ah. Prídavné batérie tam boli kvôli dlhšej dobe zálohy. Teoreticky by to malo byť tak, že počas vybíjania by mali byť prúdy v pomere s kapacitou batéirií, teda 7:7:9:9:9, teda ak z batérií odoberám celkový prúd 82A, tak zo 7Ah batérií by sa malo odoberať po 14A, a z 9Ah batérií by sa malo odoberať po 18A.
no v praxi to bolo ináč, z tých silnejších batérií, teda z 9Ah bol odoberaný vyšší prúd, neviem presne, ale bolo to o nejaký ten Ampér viac, čo trvalo asi prvú tretinu vybíjania, počas asi druhej tretiny vybíjania sa prúdy potom vyrovnali, a počas zhruba tretej tretiny dodávali 7Ah batérie vyšší prúd ako 9Ah batérie
že 9Ah batérie boli viac vybíjané a viac pracovali svedčil o tom aj fakt, že po 4 rokoch života mali 7Ah batérie kapacitu niečo cez 6,5Ah a 9Ah batérie mali kapacitu niečo okolo 7Ah

7Ah batérie boli CSB GP 1272 F2, 9Ah batérie boli CSB HR 1234W F2, batérie boli zhruba toho istého dáta výroby a boli 3 až 5 ročné

toť toľko z praxe

P.S.:
Dolfi - áno, budú mať rovnaké napätie, a áno, všetko záleží od ich vnútorného odporu, ktorý sa mení od stavu nabitia / vybitia batérie a od je života, s tými nádobami sa to dá tiež vysvetliť dobre, ale treba zarátať aj to, že hadičky nemusia mať rovnaký prierez, a iné parametre, ako vnútorný odpor, a tak
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok