Skladanie transformátora- prosba o radu

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

tatkokuric
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Sep 2015, 11:00

Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa tatkokuric » 13 Okt 2016, 21:47

Dobrý večer všetkým, potrebujem radu mám 2 identické EI jadra na trafo, budem ho navíjať na MIG MAG zváračku (COčko) tzn. TVRDÉ trafo s odbočkami na primári, ale: na kostru sa to nevleze :crying: :thumbdown:
myšlienka 1: zložiť jadra do jedného- zväčší sa prierez a bude treba menej závitov na 1V, ale zväčší sa aj príkon a ten sa musí niečim nakŕmiť- hrubšie drôty- a sme na začiatku :crying: :thumbdown:
myšlienka 2: jadra rozobrať I- časť vyhodiť, polovicu E- časti neupravovať, druhú polovicu skrátiť. Pri skladaní budú použité 2xE oproti sebe, spoj bude za polovicou takže sa trafo nerozpadne a stredový stĺpik bude dlhší, kostrička bude dlhšia, cievka (2 na sebe) bude tenšia a hurá máme to, ale zase je tu to ale- čo spoje jadra v strede cievky urobia s magnetickým tokom, nezačne sa zvyšovať rozptyl a vírivé prúdy- ak áno navijem rozptylové- mäkké trafo a to je vhodné na MMA (elektródu) -A TOMU SA MUSÍM VYHNÚŤ ZA KAŽDÚ CENU
PORAĎTE PROSÍM ČO UROBÍ 2 MOŽNOSŤ
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa misocko » 13 Okt 2016, 22:07

nerozumiem sice z tvojho popisu preco sa zvysi prikon spojenych jadier , ale myslienka 2 je OK, spoj bude vnutri cievky a to je asi idelane riesenie, mozno lepsie ako IE. avsak pri rezani nezbudni na odihlenie hran a nasledne zalakovanie rezanych ploch, aby sa ti plechy vodivo nespojily (vyrive prudy su svina, a nebudes chapat preco sa to tak hreje)
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Okt 2016, 11:10

a čo tak navinúť dva transformátory s polovičným výkonom, primár na 230V (alebo 400 ?) a sekundáre spojiť paralelne, alebo ak použiješ dostatočne hrubý vodič, tak sekundáre navinúť na polovičné napätie a spojiť do série? Čo sa váhy týka, tak je to najhoršie riešenie, ale bez prerábania plechov, kostričiek atď.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

tatkokuric
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Sep 2015, 11:00

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa tatkokuric » 14 Okt 2016, 11:46

Kostrička sa bude aj tak vyrábať (pôvodné neexistujú- na šrotovisku majú flexy a kladiva :pain: ), ale mám to chápať tak, že primár s odbočkami aj sekundár namotať z polovičných prierezov na 2 jadra a zapojiť to paralelne. Nemôže vzniknúť problém pri vzniku odchýliek, hovoríme o domácej výrobe, a "na kolene" nikdy nevyrobíš 2 identické trafa
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Okt 2016, 14:10

Paralelné radenie vinutí/ trafákov je problém, najmä ak majú nejakú odchýlku v napätí. No nič ti nebráni navinúť to na polovičné napätia, (primár aj sekundár) a zapojiť to do série.

Ak by si nebodaj skladal dve rozdielne dlhé E-čka proti sebe, tak ich prekladaj, (dlhšie - kratšie). Zmenší sa tým vzduchová medzera a aj ti to bude lepšie držať pokope.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

tatkokuric
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Sep 2015, 11:00

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa tatkokuric » 14 Okt 2016, 20:13

Presne tých odchýliek som sa obával, aj mne sa najviac páči alternatíva s 2 E-oproti sebe. Bál som sa rozptylu aby nebolo mäkké, ale keď sa budú v každej vrstve otáčať myslím, že to bude OK. Skôr ako v zime to robiť nebudem tak možno dovtedy sa niečo objaví, dovtedy ďakujem za názory :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa Pozitron » 14 Okt 2016, 21:16

Tatko,
existuje kniha, ktorá by Ti možno pomohla. Lenže vyšla ešte v roku 1979 (SNTL, druhé vydanie) a možno sú aj ďalšie vydania :
V. Kruml - M. Štefl : Transformátory pro obloukové svařování
Sú tam aj praktické príklady výpočtu a návrhu, veľa obrázkov. Možno sa dá zohnať v knižniciach.
Ak to počká, pokúsim sa niečo oskenovať, základnú teóriu zrejme poznáš. Teraz som trochu v časovom závese ...
0

tatkokuric
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Sep 2015, 11:00

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa tatkokuric » 14 Okt 2016, 23:08

Tu knihu mám, ale väčšinou pojednáva o 1,alebo2 fázových trafách na normalizovaných jadrách. V tejto dobe pulzné zdroje vytláčajú starú technológiu, lebo pokrok musí byť a tým pádom klasické výkonové trafa bude čoraz ťažšie zohnať. Potrboval som poradiť a potvrdiť myšlienku čo s tým ak potrebné jadro nezoženiem. Toto sa podarilo, lebo viacerý sme toho názoru że pomocou upravenej Ečasti to pôjde
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa misocko » 14 Okt 2016, 23:19

1. spominas plechy a zrazu tu mixnes pulzne trafa. dufam ze vies ze klasicke plechy = klasicke trafo (50 - 60Hz, nie spinane)
2. spominana kniha pojednava o akomkolvek zaklade - ake plechy mas, podla toho pocitas (aspon myslim , posledne trafo som podla toho navinul asi pred 10 rokmi (ale to beži :( ))
3. v prvom prispevku spominas tvrde trafo (nebudem teraz zistovat co presne pozaduje technologia MIG , MAG), ak chces tvrde, tak to je klasicke trafo s co najmensim rozptilom a ako som uz raz pisal, ak spojis plechy uprostred cievky, nic tym nepokazis.
0

tatkokuric
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Sep 2015, 11:00

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa tatkokuric » 15 Okt 2016, 21:04

Zle si ma pochopil, len som sa zamyslel, že v čase mojej mladosti nebol problém zohnať trafa, drôty....a všetko bez dane :thumbup: teraz je v podstate ťažké niečo zohnať lebo nové technológie zvárania a hlavne zdrojov tieto trafa vytlačili do úzadia. Skutočne idem vyrobiť klasické trafo do CO-čka- tvrdé tzn: cievky ne sebe, jadro zložené na striedačku každá vrstva. Hlavne mi išlo o ten spoj v strede jadra a ten sme prebrali. Vďaka
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Skladanie transformátora- prosba o radu

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 16 Okt 2016, 10:46

0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok