Pochopenie schémy RJ elektronickej kolobežky

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Pochopenie schémy RJ elektronickej kolobežky

Príspevok od používateľa niko1007 » 07 Jan 2017, 15:43

Zdravím, našiel som na internete schému riadiacej jednotky elektrickej kolobežky od autora Arambajk, ktorej tak celkom nerozumiem.
Link na článok : http://www.hobbyelektro.eu/zdroje-menice_kolobezka.php
Konkrétne rozumiem všetkému okrem toho čo sa deje za IRS2004. Aký má zmysel použitie polomostu bez symetrického zdroja? V podstate sa v jednom takte motor skratuje cez Q2 a potom sa na neho privádza prúd cez Q1, prečo?
A druhá otázka ako v tomto prípade funguje rekuperácia? Nevidím tam nikde pripojenie motora späť na batériu, žiadna dióda ani nič...
Za stručné vysvetlenie ďakujem :)

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pochopenie schémy RJ elektronickej kolobežky

Príspevok od používateľa balki » 07 Jan 2017, 16:05

Na stránke tvorcu máš napísaný celý postup ako to funguje. Čo ti to máme znovu písať?

Tvoj problém je že nemáš znalosti z obvodov v spínanom režime, teda celkovo so spínanými zdrojmi. Tieto vedomosti získaš v škole alebo samoštúdiom. Nemôžeš predsa od nás chcieť aby sme ťa tu učili základy. (ak by si ich mal, stačilo by ti to čo je na tej stránke napísané)
A k tej dióde pre rekuperáciu... zas ďalší dôkaz o tom, že nepoznáš nielen SMPS ale ani súčiastky. Tá dióda sa nachádza priamo v tom mosfete.

Odporúčam ti na nete nájsť princíp BUCK meniča. Ten je pre začiatočníkov najlepší a aj najlogickejšie pracuje (okrem iných zložitejších typov meničov). Ak ho pochopíš, potom pochopíš aj tento menič. :wink:

Ak ti potom, stále bude niečo nejasné, napíš a poradím ti, ale teraz ti je nejasné všetko a ja som len radca, nie učiteľ.
0

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Re: Pochopenie schémy RJ elektronickej kolobežky

Príspevok od používateľa niko1007 » 07 Jan 2017, 16:14

Hodnotíš ma na základe jednej otázky. Ja som sám skonštruoval spínaný zdroj, polomost. Takže základy mám, tá dióda v mosfete ma nenapadla, teda tomu už rozumiem. Aj tomu ako step-down menič funguje. Ale nerozumiem ako si spojiť motor (je to vlasnte DC motor? alebo čo je to za motor?) s meničom.
Nechcem celú teóriu, iba veľmi stručné jednovetové vysvetlenie.
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pochopenie schémy RJ elektronickej kolobežky

Príspevok od používateľa balki » 07 Jan 2017, 16:26

Nakoľko si skonštruoval zdroj ešte neznamená že aj rozumieš tomu čo si vytvoril podľa predlohy.

A načo by ti tam bolo snímanie hriadeľa? :lol: ved to nie je krokový motor. Jedná sa o jednosmerný motor. Je ich niekoľko typov, na nete si nájdeš aké a ako fungujú. Tieto motory (ako každé) majú svoje vinutie a to má zas svoju parazitnú indukčnosť. Píšem parazitnú pretože nik neche aby tam bola ale nedá sa tomu vyhnúť. A práve na tejto parazitnej indukčnosti sa zakladá tento menič. Preto tam nie je žiadna externá cievka. To je u spínaných zdrojov základný prvok. (okrem tých bez indukčností ale to sú malé výnimky) Ten spodný mosfet tvorí predsa tú diódu v buck meniči :wink:

Celý význam zapojenia je len ten aby sa do motora pomocou PWM (nájdeš si na nete čo tá skratka znamená) riadil prúd a teda priamo úmerne záberový moment motora) Snímanie prúdu cez ten rezistor R11 je len ochrana proti nadprúdu. Obmedzí prúd do motora, tiež na princípe pwm.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Pochopenie schémy RJ elektronickej kolobežky

Príspevok od používateľa rogi » 07 Jan 2017, 16:30

niko1007 moc o tom nevieš, je tam jednosmerný motor, aby si môhol riadiť otáčky BLDC motora, zapojenie by muselo mat procesor, a vystup na tri vodiče, stríčka googl vic použivaj a dočítaš sa!
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

niko1007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Júl 2013, 09:52

Re: Pochopenie schémy RJ elektronickej kolobežky

Príspevok od používateľa niko1007 » 07 Jan 2017, 16:36

No ten celý spínaný som vytvoril ja. Žiadna predloha, žiadne okopírovanie schémy, zameriaval som sa však čisto iba na polomost a zvyšok som neštudoval.
Dosť o mne pochybuješ, všetko z toho viem, len som potreboval tie tri vety :
1. Nezabúdať na ochrannú diódu v mosfete
2. Jedna sa o jednosmerný motor
3. Spodný tranzistor sa chová v tomto prípade ako dióda meniča

Zvyšku schémy rozumiem, viem dobre čo je to PWM aj ako funguje TL494.

To je všetko čo som potreboval vedieť. Ďakujem Ti veľmi pekne, pekný zvyšok dňa :agree:

-- Spojený príspevok 07 Jan 2017, 16:39 --

rogi O motoroch toho moc neviem, myslel som, že tam je motor buď klasický jednosmerný s komutátorom alebo tam je niečo podobné ako je vo ventilátoroch v PC, kde je hallova sonda na snímanie polohy respektíve niečo na ten spôsob... Motory budem musieť poštudovať.. :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok