Indikator vybitia autobaterie

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

RETFIE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 31 Mar 2009, 00:00

Indikator vybitia autobaterie

Príspevok od používateľa RETFIE » 13 Nov 2009, 23:56

Pre vlastne potreby som si zhotovil tuto vecicku do auta, aby ma informovala o stave autobaterie. Jadro tvori AD prevodnik PIC12F675, do ktoreho vstupuje napatie baterky cez napatovy delic. Spracovana uroven napatia sa zobrazi pomocou 4 LED diod. Kalibracia indikatora sa vykonava trimrom, ktory nastavuje napatovy delic.
Prikladam foto a vieda na trúbe.

https://www.youtube.com/watch?v=REvqKiL ... re=channel

https://www.youtube.com/watch?v=g3Jy9_p ... re=channel
Prílohy
S5007805.jpg
0
Naposledy upravil/-a RETFIE v 15 Nov 2009, 08:45, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 14 Nov 2009, 07:48

Hezká práce,ale nebudou tě v noci ty led diody oslňovat?
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
danielle
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 13 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Žiar nad hronom

Príspevok od používateľa danielle » 14 Nov 2009, 08:34

to sa mi celkom páči,možeš hodiť schema?
0

RETFIE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 31 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa RETFIE » 14 Nov 2009, 09:52

mozem.

F1 mam T250mA
VDR1 som neosadil
C1 a C4 mam 47 uF
DIP prepinac a RJ konektor (taky moj standard,mam na to prisposobeny programator) sluzi len na ICSP programovanie

V kruzku R6 a LED 4 nezapajat, lebo pin na ktorom je to zavesene sa da nastavit len ako Input.

keby niekto veeelmi chcel, dam aj HEXac.


co sa tyka petusovej otazky, pokial sa to da na rozumne miesto, LED by po tme nijako nebezbecne osvetlovat nemala. Za normalnych podmienok svieti vzdy len jedna LED, ked svietia vsetky, tak napatie na baterke je nebezbecne velke. Ale ak prax a pouzivanie ukaze, ze je ozaj problem ked to svieti v tme, viem si predstavit optimalizaciu pomocou PWM ovladania svitu ledky, kedze ostal jeden vstup MCU volny...

este doplnim odber:
pri 1 aktivnej LED = 15 mA
pri vsetkych LED aktivnych = 40 mA
Prílohy
sch.jpg
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 14 Nov 2009, 10:29

No tak toto je uplna blbost. Na jaku p je tuto pouzity mikroprocesor ?

Ved zoberem normalny Quad OZ jakykolvek + 78L05 (napatova referencia hocijaka na par voltov) a zapojim ho jak komparator kazdy jeden z tych 4 v jedno mpuzdre, 4LED a je to. A nie AD prevodnik. Na co ? Preco ?

NA tak uvec ani neotrebujem ziadnu schemu ani nic, keby som potreboval indikovat stav baterky, rovno si to zapojim, pojdem do radioamatera a hned kupim vsetko co potrebujem, netreba ani zoznam, rovno z hlavy viem ze 78L05 alebo zenerka a odpor, 4x trimer 10k Quad OZ, 4x LED, 4x odpor pre LED. REsp poskladam to z toho co najdem doma.

Preco dnes aj AMARO ma plno schem kde je nejaky PIC alebo ATMEGA, pricom plno z nich je totalne primitivnych a da sa to spravit podobne jednoducho a este lacnejsie bez jeho pouzitia. Ja nechapem preco to kazdy dnes vsade pcha tie mikrokontrolery.

Bez HEXaca je ten PIC na PIC* .
+potrebujes mat programator aby si ten hexac do toho debilneho svaba natlacil.

Co myslis kolko stoji 4xOZ a kolko stoji ten PIC ? S 4xOZ to bude fungovat uplne rovnako dobre ako s PICkom. Dalsia vec je ze 4xOZ vytiahnem z nejakeho vraku, ale to PICko as uz horsie hlada, to neni uplne bezny IO.

Ked sa nahodou porucha ten PIC (napr prepatie, tuto to nehrozi, ale pri inej aplikacii s PIC) a musis ho vymenit, tak treba znovu programovat. Najhorsie je ked sa ti dostane do ruk nejaky pristroj pokazeny s napr PIC, samozrejme PIC vymenit mozes ale zhanaj program, bez programu ti je novy PIC na PIC*.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 14 Nov 2009, 10:49

1. Chvalim, pekne provedeni, pouziti modernich soucastek a znalost programovani, urcite vklad do budoucna.
2. Musim ale castecne souhlasit i s Jerry 19. Jde to napr. udelat s jednim LM3914, muze tam byt pak tech diod i vice.
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Príspevok od používateľa Ado_PO » 14 Nov 2009, 10:56

Jerry19, breta1 aj s vami súhlasím, nemusí byť všade MCU a dá sa to aj takto:
Obrázok
No z druhej stránky pohľadu Jerryho ani moje riešenie neponúka programovateľné rozsviecovanie len jednej LED, prípadne iných kombinácií bez dodatočných logických obvodov. Pokiaľ viem, LM3914 má aj bodový režim, alebo to bola LM3915?
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 14 Nov 2009, 11:10

Good job. Ale je pravda, na takúto primitívnu vec je MCU blbosť. Niekde som videl podobné, s 5 diódami a dokonca len s diskrétnymi súčiastkami :D
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 14 Nov 2009, 11:11

aj 14 aj 15 má bodový režil len rozdiel je že jeden je log. a druhý lin.
0

RETFIE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 31 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa RETFIE » 14 Nov 2009, 12:02

To Jerry19
:D
pocuj,
"Ved zoberem normalny Quad OZ jakykolvek + 78L05 "

7805??? na co? preco?? - ved si ho urob z trandakov zenerky- referencie...
OZ??? na co, preco?? - ved si ho urob z trandakov, to co uz je toto, ako sa opovazujes vobec rozmyslat nad integrovanym obvodom?? vsak si ten integrac nahrad pasivnymi a diskretnymi suciastkami. A, rezistory sa neopovaz kupovat, vsak na co, preco??? ved si ich vyrob!!!

chapes?? nechapes, ze?... je mi to jasne...

citim tu veeelku frustraciu z toho ze niekto nevie programovat, vies, ked si to urobis pre mna zamna aj zo ziarovky, a budes z nej odcitovat svetelny tok, mne je to tak strasne u prdele. daj si tam co chces, a nechaj inych nech si tam daju co chcu. vedel by som ti rozpravat romanticke reci pri svieckach o tom, ake vyhody ma jeden svabik za 30 Sk, a co vsetko sa s nim da urobit a za aky kratky cas a ako lahko sa to da modifikovat a potom cele nakoniec vyuzit na uplne ine ucely prepisanim par riadkov...ale, ak sa raz niekto uspokoji s tym co vie, a odmieta to co nevie, je to jeho problem...

viem ze tu s tebou stracam cas, ale nasral si ma.

PS: zahod svoj PC a zacni pracovat na pocitadle s gulickami. Lebo podla toho cu tu tliachas odhadujem, ze narocnost uloh ktore riesis neprekroci moznosti gulickoveho pocitadla.
0

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 14 Nov 2009, 12:04

Vážení, máte hodnotiť výrobok a neriešiť či je tam procesor zbytočný alebo nie! :wink:
Pekná práca, karma +

Premazaný spam
0
Nič sa nedeje náhodne!

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 14 Nov 2009, 17:06

pekné ,zaujmavé ,šikovné
K+
v prvom príspevku si oprav /16F na 12F/ :wink:
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 14 Nov 2009, 17:24

Muj nazor je, ze kazdy, kdo chce v teto rubrice "Muj vyrobek" predstavit svoje dilo, nese tak trochu "kuzi na trh".
Je dobre, kdyz za to sklidi chvalu, kazde vlastni usili a myslenky pri realizaci vyrobku zaslouzi uznani, ja to osbne velmi kladne hodnotim, ale presto nevidim nic spatneho na tom, kdyz nekdo rekne, ze by to udelal tak a tak.
Takze i ta kritika je soucast hodnoceni, nekdy ta kritika sice muze byt uplne ujeta a uplne od veci, ale nekdy muze byt pozitivni a inspirativni a dobre myslena a k prospechu autora.
Osobne bych nechtel, aby mi vsichni psali, ze to, jak jsem to udelal, je fantasticke a nema to chybu...
0

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

indikator vyb.baterie

Príspevok od používateľa Simil » 14 Nov 2009, 21:20

Pekne urobené.Maš K+.Prosim Ťa hodiš aj Hex.Ak nechceš verejne,možeš ako ss.Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 15 Nov 2009, 00:54

Co blbnete? Já sice procesory také moc nemusím ale má to pěkný, pocvičil se na tom a úspěšně to dovedl do úspěšného konce za který se nemusí stydět tak proč bych to neohodnotil kladně?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

RETFIE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 31 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa RETFIE » 15 Nov 2009, 08:46

benco napísal:pekné ,zaujmavé ,šikovné
K+
v prvom príspevku si oprav /16F na 12F/ :wink:
jasne, dik, opravil som
0

Používateľov profilový obrázok
Žirafka
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Žirafka » 15 Nov 2009, 08:54

Použít v tomto zapojení procesor je tak trošku kanón na vrabce, ale na druhou stranu proč ne? Však to je také součástka, jako každá jiná. A dá se nastavit chování indikátoru a tak podobně.

To, že já bych to tak asi nedělala neznamená, že to je špatně. Líbí se mi to, fakt. A ze všeho nejvíce se mi líbí nápad s tím "piánkem" super :-)
0
Přeju hezký den :-)

RETFIE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 31 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa RETFIE » 15 Nov 2009, 08:59

breta1 napísal:Muj nazor je, ze kazdy, kdo chce v teto rubrice "Muj vyrobek" predstavit svoje dilo, nese tak trochu "kuzi na trh".
Je dobre, kdyz za to sklidi chvalu, kazde vlastni usili a myslenky pri realizaci vyrobku zaslouzi uznani, ja to osbne velmi kladne hodnotim, ale presto nevidim nic spatneho na tom, kdyz nekdo rekne, ze by to udelal tak a tak.
Takze i ta kritika je soucast hodnoceni, nekdy ta kritika sice muze byt uplne ujeta a uplne od veci, ale nekdy muze byt pozitivni a inspirativni a dobre myslena a k prospechu autora.
Osobne bych nechtel, aby mi vsichni psali, ze to, jak jsem to udelal, je fantasticke a nema to chybu...
uplne s vami suhlasim.
neocakval som chvaly, a toboz nie koli nim so to sem daval, nepotrebujem ich.

ale veta

"No tak toto je uplna blbost. Na jaku p je tuto pouzity mikroprocesor ?"

je podla mna ista forma primitivizmu. V zasade si nedovolim odsudit pracu niekoho ineho takymto sposom. Dokazem povedat argumenty, koli comu by som danu vec riesil inac, ale odsudzujem vyroky vyssieuvedeneho typu v uvodzovkach na pracu niekoho ineho.
0

RETFIE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 31 Mar 2009, 00:00

Re: indikator vyb.baterie

Príspevok od používateľa RETFIE » 15 Nov 2009, 09:09

Simil napísal:Pekne urobené.Maš K+.Prosim Ťa hodiš aj Hex.Ak nechceš verejne,možeš ako ss.Dakujem.
priponu txt treba prepisat na HEX
Prílohy
AutoVoltmeter.txt
(1.45 KiB) 110 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 15 Nov 2009, 12:01

Jerry taktiež sa mi nepáči tvoj prístup, je to tvoj názor, ja ho beriem... ale keď tak nemáš rád procesory, vyhoď svoje PC z okna a sprav si doma relátkovú stanicu, možno s tým dokážeš spočítať koľko je 1+1 :wink:
To je rovnaký princíp, aký si popísal.

Ten kto je šikovný programátor si napíše soft behom chvíle a má temer nekonečnú flexibilitu obohacovať program. Ty s tvojimi OZ a inými aktívnymi a pasívnymi prvkami - vždy by si ich musel preletovávať.
Ja som taký istý ako RETFIE, procesorov mám doma "plný anál" a rád ho využijem ak môžem, a stavím sa s tebou, že ak si dáme za úlohu postaviť túto rovnakú vec, tak to zbúcham celé s procesorom skôr ako ty s klasickým osadením :wink:

Ak máš možnosti, využívaj ich....

Inak retfie k+ ... good job man
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok